انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

آیورکز؛ پیجز، نامبرز، کینوت — iWork; Pages, Numbers, Keynote

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

پاسخ: آیورکز؛ پیجز، نامبرز، کینوت — iWork; Pages, Numbers, K

پستتوسط saeidk » 20 نوامبر 2016, 18:22

چه راه حل سختی است احمدجان
همانطور که نوشتم در ورد و لیبره‌آفیس و ایندیزاین با وارد کردن «شیفت و اینتر» درانتهای خط، خود برنامه مجبور می‌شود این خط را تا انتها بکشد و تراز کند و ما برای حروفچینی شعر هم از همین روش استفاده می‌کنیم.
فکر کنم در پیجز هم باید از اپل خواست که همین روش را اعمال کند.
ممنون
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Ilia » 20 نوامبر 2016, 20:18

این هم با استفاده از جدول ساختن مطابق راهی که بهنام یاد داده بود و این کلک فاصله بعلاوهٔ نقطهٔ اضافی احمد:
viewtopic.php?f=19&t=3970#p49878

البته این روش بنظر فقط با فانت‌های خود اپل کار میکند. و اصلا برای جاستیفاید نباید احتیاج به این کلک رشتی‌ها باشد. بایستی مثل انگلیسی بشود زد روی جاستیفاید و کشیده‌ها تزریق بشوند.
پیوست‌ها
Pages_Justified_Araic_1.png
Pages_Justified_Araic_2.png
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6174

پستتوسط Ahmad » 21 نوامبر 2016, 02:46

سعید جان،
من سعی کردم که راهنمای شما را بکار ببندم؛ شیفت و انتر. ولی جواب نداد. به همین خاطر فایل ورد را در پست قبلی قرار دادم که خودت بتوانی بررسی کنی و ببینی اشکال از چه چیز است.

ایلیا عزیز،
بله این رهنمودی بود که دوستمان بهنام مدتی پیش نوشته بود برای مرتب کردن شعر ولی در این روش بیت‌ها بصورت افقی مرتب می‌شوند درحالیکه من می‌خواستم ابیات بصورت عمودی مرتب شوند. ولی البته در هر دو روش تراز کامل ضروری است.

به هر حال ممنون بابت راهنمائی.
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط saeidk » 21 نوامبر 2016, 14:24

احمد جان در نسخه ۱۵.۲۰ که من دارم می‌شود اینترهای ته خط را پاک کرد و شیفت و اینتر زد و بعد justify  را انتخاب کرد
و منظورت از تراز عمودی را هم نفهمیدم.
Screen Shot 1395-09-01 at 1.33.23 PM.png
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Ilia » 19 آوریل 2017, 02:25

امروز اپل سری برنامه     های آیورکز و گاراژبند و آیمووی را برای مک و آی او اس، برای صاحبان دستگاه های قدیمی تر هم مجانی کرد:
https://www.macrumors.com/2017/04/18/ap ... all-users/
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6174

پستتوسط nasraa » 20 آوریل 2017, 08:25

صاحبان دستگاه های قدیمی تر از ۲۰۰۹ سیستم عامل sierra را نمی توانند نصب کنند. numbers , key note , pages روی sierra نصب می شوند.
درست نوشتم؟
نماد کاربر
nasraa

پست‌ها : 427

پستتوسط Behnam » 15 ژوئن 2018, 02:20

⁦Pages 7.1, Numbers 5.1, Keynote 8.1 مروز منتشر شد. امکان کاربرد معادلات ریاضی توسط LaTex یا MathML از تغییرات مهم این نسخهٔ جدید است. پشتیبانی از خطوط راست به چپ (عربی و عِبری) به گفتهٔ اپل بهبود یافته است. توضیحات بیشتری در این مورد نتوانستم پیدا کنم.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Arzhang » 04 اوت 2018, 20:44

من برای تایپ اعداد اتوماتیک در Pages به زبان فارسی مشکل دارم به این معنی که اعداد را به انگلیسی تایپ می‌کند و در تنظیماتش اعداد فارسی دیده نمی‌شوند. آیا جایی را دارم اشتباه می‌روم؟
Numbers.jpg
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1447

پستتوسط Behnam » 04 اوت 2018, 21:20

نه اشتباهی در کار نیست. اگر در آن فهرست عددهای ۱، ۲، ۳ و غیره را نمی‌بینید یعنی که چنین گزینه‌ای وجود ندارد. اتفاقاً من هم اخیراً دارم روی Pages فانت نسخ را تست می‌کنم [چون فقط با موتور متن MacOS درست کار می‌کند] و برای شماره‌بندی صفحه ناچار شدم از فانت‌های برنا استفاده کنم. اگر خروجی PDF باشد اشکالی پیش نمی‌آید. البته فقط برای شماره‌ها از برنا استفاده کردم.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Behnam » 04 اوت 2018, 21:29

در ادامهٔ موضوع، راستش این قضیه برایم تعجب آور بود. یادم هست که زمانی من چارت‌های Numbers را تست کردم و متوجه شدم اگر کل حساب کاربری برای اولویت زبان فارسی تنظیم شده باشد، همهٔ اعداد و اندازه‌ها به فارسی نمایش داده می‌شود. اما این بار در مورد شماره‌بندی صفحه همین آزمایش را کردم و کار نکرد. شاید در آزمایشم اشتباهی کرده بودم. بد نیست که بهرحال آن را آزمایش کنی.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Arzhang » 05 اوت 2018, 18:38

نه بهنام جان، خبری نیست.
Numbers.jpg

همان طور که در عکس می‌بینی، تاریخ و روزهای هفته‌ام فارسی شده‌اند اما اعداد متن خیر. به نظرم خطای بسیار احمقانه‌ای‌ست.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1447

پستتوسط Behnam » 05 اوت 2018, 18:57

بهرحال به امتحانش می‌ارزید.
مربوط نکردن شماره‌بندی پاراگراف به زبان کاربری سیستم آنقدرها هم بی‌منطق نیست. اینکه پاراگراف‌ها را بخواهیم با بولِت از هم مشخص کنیم یا با شماره‌بندی و یا با حروف ابجد ارتباط مستقیمی به زبان کاربری ندارد. به این ارتباط دارد که نرم‌افزار برای آن زبان پوشش صفحه‌آرایی را فراهم کرده است یا نه.
که البته در مورد Pages این کار را نکرده است. ولی در مورد شماره‌بندی صفحه بعید می‌دانم کسی بخواهد صفحات را با حروف ابجد شمارش کند!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Amir_S » 06 اوت 2018, 00:21

پس شاید برایت جالب باشد که بدانی بسیاری از دانشگاه‌های اینجا فرمت و قالب پایان‌نامه‌شان به این صورت است که صفحات ابتدایی شامل عنوان و تشکر و چکیده و… باید با حروف الفبا شماره گذاری شود (بعضی ترتیب اصلی الفبا و بعضی ابجد) و بعد از آن (از جایی که محتوای اصلی شروع می‌شود)، صفحات شماره عددی می‌خورند.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Behnam » 06 اوت 2018, 05:42

بله گزینهٔ ابجد و الفبای فارسی از چیزهایی است که اگر یک واژه‌نگار برای فارسی داشته باشد بدرد می‌خورد. ولی در نبود آن می‌توان یک section مجزا برای پیشگفتار، بدون شماره‌گذاری ایجاد کرد و الفبا یا ابجد را بطور دستی در هر صفحه وارد کرد. ولی شماره‌گذاری بطور دستی کار شاقی است. من تقریباً مطمئن بودم که Pages شماره‌گذاری فارسی [در واقع عربی] را دارد. اگر در همین ایرماگ بگردید پیدا می‌کنید که خبرش را احمد داده بود.
چیزی که یادم رفته بود این بود که در همان زمان من یک template فارسی برای Pages درست کرده بودم که در آن گزینهٔ شماره‌گذاری را هم فعال کرده بودم. الآن که سراغش رفتم دیدم که همان شماره‌گذاری را کماکان دارد!
Screen Shot.png
تمپلت فارسی پیجز
اگر یک فایل جدید از Pages باز کنم این گزینه را ندارد. پس داشته و سپس آن را برداشته‌اند. احتمالاً چون فقط عددهای عربی بوده آن را برداشته‌اند تا ده سال دیگر چیز بهتری ارائه کنند!
این را می‌توانم برایتان بفرستم اگر به دردتان بخورد ولی متأسفانه تأثیری در شماره‌گذاری پاراگراف ندارد.نمی‌دانم در آن زمان که تمپلت را ساختم شماره‌گذاری پاراگراف به فارسی [عربی] ممکن بود یا نه. ولی چون از آن استفاده نکرده بودم دیگر چنین گزینه‌ای ندارد.
در یک فایل تازه ایجاد شده در Pages شمارهٔ پاراگراف از فانت متن می‌آید و اگر فانت متن شمارهٔ انگلیسی نداشته باشد، از بکاپ سیستم می‌گیرد. این حتی از شماره‌گذاری صفحه پر دردسرتر است چون امکان این وجود ندارد که بطور جداگانه برای عدد شمارهٔ پاراگراف از فانت برنا استفاده کرد و برای بقیهٔ متن از فانت اصلی.
همین موضوع ایده‌ای به من داد (چون دارم فانت‌های سری ایکس۲ را به روز می‌رسانم) که یک Stylistic Set برای این فانت‌ها درست کنم که همهٔ عددهای انگلیسی را به فارسی تبدیل کند. اگر به مشکل اجرایی برخورد نکم این کار را حتماً خواهم کرد. در واقع همان کاری را می‌کند که فانت‌های برنا می‌کنند ولی اختیاری و نه اجباری.
پ.ن.
Pages هنوز هم شماره‌گذاری فارسی [عربی] را دارد. ابتدا باید شماره‌گذاری را insert کرد تا گزینهٔ‌ فارسی پیدایش بشود. اما شماره‌گذاری پاراگراف را ندارد.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ahmad » 06 اوت 2018, 14:32

ممنون بهنام جان بابت راهنمائی
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

قبلیبعدی