انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

دسترسی به فولدر share شده در نتورک توسط آیدیوایس‌ها

بحث پیرامون چگونگی اتصال کامپیوترها، ایجاد شبکه و اینترنت

دسترسی به فولدر share شده در نتورک توسط آیدیوایس‌ها

پستتوسط Ilia » 15 اوت 2018, 00:04

من بعد از ست‌آپ کردن مک جدید، یک فولدر share توسط SMB در آیمک قدیمی کذایی:
http://irmug.com/forum/viewtopic.php?f= ... ead#unread
درست کرده بودم تا از آن بعنوان یک سرور برای رد و بدل فایل در خانه استفاده کنم، که بخوبی کار کرد. فولدر شِیر شده با اکسس به مهمان در مک و لینوکس باز و کار میکند. بعد به سرم زد که خوب بود که این امکان برای آیفون و آیپد هم قابل دسترسی بود. بعد از جستجو این برنامهٔ فایل براوزر را پیدا کردم:
FileBrowser - Document Manager by Stratospherix Ltd
https://itunes.apple.com/ca/app/filebro ... 38545?mt=8
قیمتش کمی گران است اما می‌ارزد. براحتی امکان دسترسی به فولدر شیر شده در لینوکس را میدهد. حتی میشود فایل‌ها را از برنامه‌ها از آیفون به آن اکسپورت کرد یا از آن کپی گرفت.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پاسخ: دسترسی به فولدر share شده در نتورک توسط آیدیوایس‌ها

پستتوسط Ilia » 17 اوت 2018, 03:26

اینکه فولدر شِیر شده در لینوکس احتیاج به پسورد نداشته باشد، من را دلچرکین کرده بود. آپشن دسترسی مهمان را هم برمیداشتم، از مک و آیفون نمیتوانستم وارد بشوم و ارور میداد.

کاشف بعمل آمد که در لینوکس، کاربرهای معمولی پرمیشن دسترسی به شِیر SMB را بصورت پیشفرض ندارند و بایستی این را برایشان با دستور ترمینال فراهم کرد. بطور خلاصه راهش این است که اینجا نوشته:
https://www.computerbeginnersguides.com ... mint-18-2/

یعنی اول بایستی Samba را در لینوکس نصب کرد. این دستورش است از طریق ترمینال:
کد: انتخاب همهٔ
sudo apt-get install samba

بعد به هر یوزری که میخواهید اجازهٔ دسترسی بدهید اسم یوزر آنرا در ته این دستور بنویسید:
کد: انتخاب همهٔ
sudo smbpasswd -a 

یعنی اگر اسم یوزر rostam باشد میشود:
sudo smbpasswd -a rostam

بعد از آنکه پسورد ادمین را زدید، از شما میخواهد که پسورد این شخص را برای دسترسی از طریق smb تعریف کنید. که گفتن ندارد، یک پسورد حداقل حدود ده کاراکتر که شامل حروف کوچک و بزرگ و عدد و علایم باشد را برایش بسازید.

حالا از مک در فایندر بزنید روی دکمه‌های کامند و k. نتورک را براوز کنید. اگر هم مک و هم لینوکس هر دو به یک راوتر و وای‌فای وصل شده باشند، بایستی که share لینوکس را در آنجا ببینید. در آنجا میشود که سرور لینوکس را با ماوس بگیرید و بیندازید در مکان آدرس. خودش بایستی لینکش را برایتان بنویسد که چیزی مثل این خواهد بود:
smb://esm-e-server

به آن بصورت مهمان وصل نشوید و گزینهٔ Connect as را انتخاب کنید و اسم و پسوردی که در ترمینال لینوکس را تعریف کردید بنویسید و وصل بشوید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Nonbahrami » 22 اوت 2018, 21:42

چه امکان خوبی، ممنون از بابت معرفی. برنامه‌ای هست که بشه فقط مخصوص دیوایس های خود اپل باشه؟ یه خورده قیمتش بالاس این
Nonbahrami

پست‌ها : 88

پستتوسط amirazizi » 23 اوت 2018, 01:33

یک اپ دیگه هم که بسیار خوبه این Air Transfer که مجانی هم هست و بسیار عالی برای فایل جا به جا کردن بین PC, Mac and iDevice

اول که طبیعتا باید iDevice به یک Wifi وصل باشه

بعد باز کردن app روی iPhone , ipad گزینه Wifi Sharing رو که یک ایکون بزرگ داره میزنید.

به شما یک IP میده که مثلا 192.168.1.35:8080

این رو توی browser هر مک یا PC که با اون Wifi وصل هست میزنید و به راحتی بین شون فایل جا به جا میکنید.

من خیلی از این برنامه استفاده میکنم و روی تمام device هام نصب هستش. امیدوارم به درد شما هم بخوره.
پیوست‌ها
1.png
amirazizi

پست‌ها : 482

پستتوسط Nonbahrami » 07 سپتامبر 2018, 02:03

amirazizi نوشته است:[نمایش]
یک اپ دیگه هم که بسیار خوبه این Air Transfer که مجانی هم هست و بسیار عالی برای فایل جا به جا کردن بین PC, Mac and iDevice

اول که طبیعتا باید iDevice به یک Wifi وصل باشه

بعد باز کردن app روی iPhone , ipad گزینه Wifi Sharing رو که یک ایکون بزرگ داره میزنید.

به شما یک IP میده که مثلا 192.168.1.35:8080

این رو توی browser هر مک یا PC که با اون Wifi وصل هست میزنید و به راحتی بین شون فایل جا به جا میکنید.

من خیلی از این برنامه استفاده میکنم و روی تمام device هام نصب هستش. امیدوارم به درد شما هم بخوره.

سلام. این کار با ایردروید هم میشه انجام داد. اما من بیشتر هدفم اینه که یه پوشه شرکنم که هر بار نیاز به وارد کردن آی‌پی نباشه. همیشه وصل باشه.
Nonbahrami

پست‌ها : 88

پستتوسط Masiha » 07 سپتامبر 2018, 20:48

Nonbahrami نوشته است:[نمایش]
سلام. این کار با ایردروید هم میشه انجام داد. اما من بیشتر هدفم اینه که یه پوشه شرکنم که هر بار نیاز به وارد کردن آی‌پی نباشه. همیشه وصل باشه.

اپ Documents قبلا در ایرماگ معرفی شده بود، مدتی پیش قابلیتی به آن اضافه شده که به جای وارد کردن دستی IP، می‌توان با اسکن QR code بین اپ و مرورگر ارتباط برقرار کرد. مادامی که مرورگر کامپیوتر و اپ باز باشند، اتصال برقرار خواهد بود.
اطلاعات بیشتر:
 MacBook Air MC504LL/A (Late 2010) - iPhone 6 Plus
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پست‌ها : 279

پستتوسط Ilia » 18 نوامبر 2018, 07:37

این برنامهٔ فایل‌براوزر یک خاصیت جالب دیگر هم دارد. امروز از طریق آن در آیفون، فیلمی که در فولدر شیر شدهٔ کامپیوتر لینوکس بود را باز و تماشا کردم. جالب این بود که حتی میشد آنرا به اپل‌تیوی یا کروم‌کست هم روی تلویزیون استریم کرد.

Ilia نوشته است:[نمایش]
من بعد از ست‌آپ کردن مک جدید، یک فولدر share توسط SMB در آیمک قدیمی کذایی:
http://irmug.com/forum/viewtopic.php?f= ... ead#unread
درست کرده بودم تا از آن بعنوان یک سرور برای رد و بدل فایل در خانه استفاده کنم، که بخوبی کار کرد. فولدر شِیر شده با اکسس به مهمان در مک و لینوکس باز و کار میکند. بعد به سرم زد که خوب بود که این امکان برای آیفون و آیپد هم قابل دسترسی بود. بعد از جستجو این برنامهٔ فایل براوزر را پیدا کردم:
FileBrowser - Document Manager by Stratospherix Ltd
https://itunes.apple.com/ca/app/filebro ... 38545?mt=8
قیمتش کمی گران است اما می‌ارزد. براحتی امکان دسترسی به فولدر شیر شده در لینوکس را میدهد. حتی میشود فایل‌ها را از برنامه‌ها از آیفون به آن اکسپورت کرد یا از آن کپی گرفت.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

بازگشت به اینترنت و شبکه‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 2 مهمان