انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

صدای عجیب از داخل دستگاه!

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

صدای عجیب از داخل دستگاه!

پستتوسط Nav ! D » 27 ژانویه 2016, 11:25

سلام. خسته نباشید دوستان٬
اول از همه ببخشید بابت اسم تاپیک ((: هیچ نظری نداشتم واسه این مشکلم چه اسمی واسه تاپیک بذارم...

چند روزی میشه که به این مشکل خوردم٬ یه صدای عجیب مثل فن از داخل دستگاه میاد (آیمک)٬ وقتی برایتنس رو تا آخر کم میکنم صدا به شدت کم میشه و در حد ناچیز میشه٬ تا آخر هم که زیاد میکنم شدیدا صدا زیاد میشه و انگار میخواد پرواز کنه! :| اتوماتیک هم که باشه اکثر اوقات چون تا آخر کم نیست صدای آزاردهنده ای میده.

یا مثلا وقتی پنجره ی یه برنامه رو تو صفحه جابجا میکنم هم صداش بلند میشه. خیلی اذیت داره میکنه.

به نظرتون مشکل از کجاست و چجوری درست میشه؟
Apple iMac MC814 - MacBook Air MD760 - iPhone 11 Pro Max - iPod Nano 6G
نماد کاربر
Nav ! D

پست‌ها : 216

پاسخ: صدای عجیب از داخل دستگاه!

پستتوسط Ali.Rastegar » 27 ژانویه 2016, 15:37

نوید جان من یه مقدار جستجو کردم:

- بعضیها با ریست کردن SMC و PRAM مشکلشون حل شده بود:
https://discussions.apple.com/thread/5176391?tstart=0

- بعضیها به خاطر لامپ فلورسنت و دیمر بوده:
https://discussions.apple.com/thread/3433824?tstart=0

- در این صفحه هم عمدتا گفتن مشکل از (Power Supply Unit (PSU بوده:
https://www.ifixit.com/Answers/View/820 ... eft+corner

در همین صفحه افرادی با استفاده از UPS تونستن یه جوری مشکل رو دور بزنن.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Nav ! D » 27 ژانویه 2016, 17:06

Ali.Rastegar نوشته است:[نمایش]
نوید جان من یه مقدار جستجو کردم:

- بعضیها با ریست کردن SMC و PRAM مشکلشون حل شده بود:
https://discussions.apple.com/thread/5176391?tstart=0

- بعضیها به خاطر لامپ فلورسنت و دیمر بوده:
https://discussions.apple.com/thread/3433824?tstart=0

- در این صفحه هم عمدتا گفتن مشکل از (Power Supply Unit (PSU بوده:
https://www.ifixit.com/Answers/View/820 ... eft+corner

در همین صفحه افرادی با استفاده از UPS تونستن یه جوری مشکل رو دور بزنن.

ممنون از پاسختون٬

SMC و PRAM رو ریست کردم ولی تغییری حاصل نشد.

اگر اشتباه متوجه نشده باشم مورد دوم باعث مشکل من شده٬ چون به تازگی چراغ مطالعه م رو عوض کردم و جدیده دیمر داره و منبع انرژیش با آیمکم یکیه و از یه پریز استفاده میکنن. اگر این باشه راه حل چیه؟
برقاشون رو جدا کردم ولی فرقی نکرد...

مورد سوم رو خوندم ولی متوجه نشدم٬ میشه در صورت امکان توضیح بدین؟

ممنون پیشاپیش.
نماد کاربر
Nav ! D

پستتوسط Pooria Azimi » 27 ژانویه 2016, 22:30

برقشون رو جدا نکن؛ کلاً چراغ مطالعه رو خاموش کن تا ببینی مشکل از اونه یا نه! ممکنه برق‌کار دو پریز برق رو به هم وصل کرده باشه!
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Nav ! D » 27 ژانویه 2016, 22:44

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
برقشون رو جدا نکن؛ کلاً چراغ مطالعه رو خاموش کن تا ببینی مشکل از اونه یا نه! ممکنه برق‌کار دو پریز برق رو به هم وصل کرده باشه!

چراغ رو کلا خاموش کردم ولی فرقی نکرد.
برق رو هم خودم حدس زدم همچین داستانی باشه از یه پریز دیگه گرفتم کلا که یکی نباشه، چون احتمالا هر دو پریز اتاقم یکی باشن.
نماد کاربر
Nav ! D

پستتوسط Ali.Rastegar » 28 ژانویه 2016, 02:49

نوید جان شاید اثرش رو بلافاصله نشون نده، کل چراغت رو از برق بکش و یه مدت زمان بده ببین فرقی می‌کنه؟

در مورد PSU، ظاهرا در فارسی بهش میگن منبع تغدیه:
https://fa.wikipedia.org/w/index.php?ti ... B%8C%D9%87

اینجا یک ویدئوی راهنمای تعویضش هست که البته ممکنه دقیقا مطابق آیمک شما نباشه:
https://www.youtube.com/watch?v=LEQ7_nw80DA

UPS هم حتما می‌دونی چیه، حالا اینکه چرا تاثیر در حل مشکل داشته، حدس می‌زنم جلوی نویز ناشی از دستگاههای دیگه رو گرفته.

من یه زمانی یه کم از مسائل برق سر در می‌آوردم اما الان واقعا چیزی یادم نمونده!
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط Nav ! D » 28 ژانویه 2016, 06:01

Ali.Rastegar نوشته است:[نمایش]
نوید جان شاید اثرش رو بلافاصله نشون نده، کل چراغت رو از برق بکش و یه مدت زمان بده ببین فرقی می‌کنه؟

در مورد PSU، ظاهرا در فارسی بهش میگن منبع تغدیه:
https://fa.wikipedia.org/w/index.php?ti ... B%8C%D9%87

اینجا یک ویدئوی راهنمای تعویضش هست که البته ممکنه دقیقا مطابق آیمک شما نباشه:
https://www.youtube.com/watch?v=LEQ7_nw80DA

UPS هم حتما می‌دونی چیه، حالا اینکه چرا تاثیر در حل مشکل داشته، حدس می‌زنم جلوی نویز ناشی از دستگاههای دیگه رو گرفته.

من یه زمانی یه کم از مسائل برق سر در می‌آوردم اما الان واقعا چیزی یادم نمونده!

برق رو که کلا جدا کردم حالا یه چند روز صبر میکنم ببینم تغییری حاصل میشه یا نه.

سری قبلی که آیمک رو باز کردم (برای تمیز کردن دوده و غبار اسکرین) همه جارو خوب نگاه کردم و کلی هم تر و تمیزش کردم.
اینجور که متوجه شدم مشکل از پاور یا همون PSU هستش که صدا میده. حالا نمیدونم درمونش چیه، تعویض باید کرد یا تعمیر؟

من این اصطلاحات رو بلد نبودم و یه توفیق اجباری شد که یاد بگیرم. اینجور که متوجه شدم ups دستگاهیه که وصل میشه به برق ، بعد کامپیوتر یا هر وسیله ی دیگه بهش وصل میشن و وقتایی که برق میره تا یه حدی ذخیره شده تو خودش داره و این داستانا،
الان دم دست ups با این توضیحاتی که درست یا غلط دادم ندارم ولی محافظ برق ساده دارم حالا آوردم گذاشتمش تو مسیر برق ببینم چی میشه. به صورت آنی که هیچ تغییری حس نشد، یکی دو روز صبر کنم ببینم کار به کجا میرسه.
نماد کاربر
Nav ! D

پستتوسط Behnam » 28 ژانویه 2016, 06:27

PSU مخفف Power Supply Unit است. همان قطعه‌ای که سیم برق کامپیوتر بهش وصل میشه.
UPS مخفف Uninterrupted Power Supply است. «تأمین بی‌وقفهٔ نیرو». این به کل چیز دیگریست. این در واقع یک Capacitor است که مقداری برق همیشه در خودش ذخیره می‌کنه و به محض اینکه برق قطع بشه، شروع می‌کنه به تأمین برق کامپیوتر (یا دیگر مصرف کنندگان حساس) و از وقفه در تأمین برق کامپیوتر جلوگیری می‌کنه. این مثلاً در امور پزشکی و در اتاق عمل یا مثلاً برای سرورهای کمپانی‌های بزرگ و ادارات دولتی و فرودگاه‌ها و غیره خب طبعاً اهمیت زیادی داره ولی برای یک کاربر معمولی مصرفی نداره. احتمالاً یک یا چند UPS کوچولو برای قطعات حساس درون کامپیوتر از قبل نصب شده. چند بار پیش آمده که اینجا برق در یک لحظه قطع شده (رعد و برق آمده) و آیمک من بعد از یک چشمک زدن بدون خاموش شدن سیستم عامل به کارش ادامه داده. این حتماً از اثرات این UPSهای کوچولوی درون سیستم هست. ولی اینکه یک قطعهٔ UPS بزرگ داشته باشه را نمی‌دانم. کار اصلی این UPSها این است که از وقفه در تأمین برق سیستم جلوگیری کنند. البته توان ناچیزی دارد و در زمان کوتاهی ذخیرهٔ برق خود را از دست خواهد داد. ولی همین زمان کوتاه برای سرورها و کامپیوترها و دستگاه‌های حساس صنعتی فرصتی را پدید می‌آورد که در آن فاصله ژنراتورهای دیزلی روشن شوند و وظیفهٔ ادامهٔ تأمین برق را به عهده بگیرند.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Nav ! D » 29 ژانویه 2016, 16:39

خب من بیام بگم چیکار کردم...

اعصابم از این صدا به هم ریخته بود و دنبال این بودم که یه پاور بخرم٬ آمار گرفتم قیمت از ۸۵ تا ۱۳۵ دلار بود. به چندتا مغازه تو پایتخت زنگ زدم گفتن ندارن آمار گرفتم برای خرید از آمازون بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ میشد٬ هزینه ی تقریبا زیادش باعث شد خودم دست به کار شم(چون زور داره انصافا واسه یه دستگاه ۵ ساله آدم انقدر خرج کنه به نظرم٬ باز اگه ارتقا بود یه چیزی...)

گفتم بازش کنم یه کم تر و تمیزش کنم٬ باز کردم و پاور رو جدا کردم٬‌با کنتاکت شور کلشو تمیز کردم نیم ساعتی هم گذاشتم خشک شه٬ فن هارو هم تمیز کردم.
بدون این که اسکرین رو وصل کنم روشن کردم فن پایین سوپر درایو یه صدای نافرمی میداد٬‌اون یکی فن هم با بیشترین سرعت میچرخید. فن سمت راست رو باز کردم بیرون کامل تمیزش کردم گذاشتم سر جاش. بعد دوباره روشن کردم یه کم صدای اون ور بهتر شد.
اینجا صدای فن ها انقدر زیاد بود که اصلا نمیشد متوجه شم اون صدا هنوز هست یا نه٬ فن رو با دست نگه داشتم ولی خبری از اون صدا نبود. با برادرم گفتیم شاید اسکرین وصل نیست و برق زیادی مصرف نمیکنه فشاری بهش نمیاد که صدا بده. خواستم وصلش کنم که گفتم حالا واسه این که برق کمتری کلا مصرف شه سوپر درایوم رو بردارم(= از همون روزهای اول از کار افتاد٬ سالم هم بود البته استفاده ای نداشتم) ٬ خلاصه سوپر درایو رو هم باز کردم و اسکرین رو گذاشتم سر جاش و روشن کردم دستگاه رو. در کمال ناباوری حالت صورتم از این :tired: به این :blush: تغییر کرد. هیچ صدایی نبود. عملا هیچی. برایتنس رو هی کم و زیاد کردم ٬ صدایی نبود. یه ته صدای هارد فقط شنیده میشد که اصلا چیز خاصی نبود.

الان ۳ ۴ ساعت میگذره و خداروشکر به نظر میرسه درست شده باشه. حالا هم هیچ نظری ندارم کدوم یکی از این کارهایی که کردم باعث از بین رفتن صدا شده باشه.

ممنون از کمک و همکاریتون دوستان...
نماد کاربر
Nav ! D

پستتوسط Ali.Rastegar » 01 فوریه 2016, 09:16

بسیار عالی نوید عزیز، امیدوارم همچنان بدون مشکل کار کنه.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط Nav ! D » 28 آوریل 2016, 13:54

من دوباره به همین مشکل خوردم و بعد از سه هفته دست به کار شدم باز ٬ دوباره باز کردم و کارایی که گفتم رو یکبار دیگه انجام دادم و الان خبری از صدا نیست...
در مورد علت وقوع این مشکل بعد از صحبت با دوستی که برق خونده بود یه چیزایی دستگیرمون شد.
مشکل رو چراغ مطالعه ی روی میزم ایجاد میکنه٬ یعنی لامپ کم مصرفی که داره. دوستم گفت که داخل لامپ کم مصرف سلف یا سیم پیچی هستش که میدان ایجاد میکنه و این میدان روی سیم پیچی که روی PSU هست نویز میندازه و باعث میشه اون به صدا بیفته.
پیشنهادش هم این بود که لامپ LED جایگزین لامپ کم مصرف کنم( چون سلف نداره‌ ).
من هم فعلا همین کار رو کردم تا ببینم باز چی پیش میاد. الان فقط گهگاهی فن سمت چپ با حداکثر توان ۱۰-۱۵ ثانیه میچرخه و خودش ساکت میشه بعدش.
نماد کاربر
Nav ! D

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 3 مهمان