انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

هارد لپ‌تاپم در حال احتضار است (+اهمیت بک‌آپ گرفتن)

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

هارد لپ‌تاپم در حال احتضار است (+اهمیت بک‌آپ گرفتن)

پستتوسط میم مثل مهدی » 20 اکتبر 2012, 00:18

سلام
یه چند مدتیه سیستم من خوب به خود هی هنگ میکنه و یا مثلا سافاری پیجی باز نمیکنه یا اول که روشن میکنم سیستم رو اصن بالا نمیاد و سی دی رو باید بذارم توش تا بوت بشه
درکل نرمال کار نمیکنه سیستمم
میخواستم بدونم دلیلش چی میتونه باشه؟
Mac OS X
version 10.6.8
2.7 i7

ممنون
Mac book Pro OS X
i7 2.7GHz
8G RAM
1TB HDD NEW ;)
iPhone10 256Gb
نماد کاربر
میم مثل مهدی

پست‌ها : 209

Re: پرسش‌های کسی که تازه به مک مهاجرت کرده

پستتوسط Ilia » 20 اکتبر 2012, 19:05

میم مثل مهدی نوشته است:[نمایش]
سلام
یه چند مدتیه سیستم من خوب به خود هی هنگ میکنه و یا مثلا سافاری پیجی باز نمیکنه یا اول که روشن میکنم سیستم رو اصن بالا نمیاد و سی دی رو باید بذارم توش تا بوت بشه
Mac OS X
version 10.6.8
2.7 i7

ممنون

مهدی جان،

من معمولا این پیشنهاد را نمیکنم. اما از آنجایی که شما خیلی گنگ نوشته‌ای و اصلا نمیشود حدس زد که مشکلت از کجا باشد، شاید بد نباشد که از فایل‌هایت یک بک‌آپ روی هارد خارجی بگیری، و بعد کلا با استفاده از دیسک ریکاوری سیستم که با کامپیوترت آمده آن را به روز اولش در بیاوری. و بعد با احتیاط فقط چیزهایی را که واقعا لازم داری رویش نصب کنی و بس.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط googlemac » 21 اکتبر 2012, 01:56

Ilia نوشته است:[نمایش]
میم مثل مهدی نوشته است:[نمایش]
سلام
Mac OS X
version 10.6.8
2.7 i7

ممنون

مهدی جان،

من معمولا این پیشنهاد را نمیکنم. اما از آنجایی که شما خیلی گنگ نوشته‌ای و اصلا نمیشود حدس زد که مشکلت از کجا باشد، شاید بد نباشد که از فایل‌هایت یک بک‌آپ روی هارد خارجی بگیری، و بعد کلا با استفاده از دیسک ریکاوری سیستم که با کامپیوترت آمده آن را به روز اولش در بیاوری. و بعد با احتیاط فقط چیزهایی را که واقعا لازم داری رویش نصب کنی و بس.

سلام
من چون مورد اینجوری زیاد دیدم فکر می کنم با نرم افزارهایی مثل مک کیپر یا نرم افزارهای اپتیمایزر مک این مشکلتون کاملا برطرف می شه
googlemac

پست‌ها : 4

پستتوسط میم مثل مهدی » 21 اکتبر 2012, 09:04

سلام
ممنون از جوابهاتون
ولی خب چیزی که هست اینه که
اولا ظرفیت مطالب روی هاردم زیاده حدود400 گیگ و خب من اکسترنال تو اون حجم ندارم !
دوم این که نمیدونم چطوری باید بهتون بگم ! موقع استفاده نرمال از سیستم بدون هیچ دلیل خاصی هنگ میکنه طوری که حتی comnd+alt+esc هم که میکنم پنجره ای باز نمیشه و مجبور میشم سیستم رو خاموش کنم و وقتی مجددا روشن میکنم گاهی سیستم اصلا بالا نمیاد و باید با سی دی بوتش کنم
حالا توضیح بیشتری اگه لازمه بگین چی رو باید بگم تا بگم

لینکی از این اپ هایی که گفتین میشه بهم معرفی کنین؟
ممنون
Mac book Pro OS X
i7 2.7GHz
8G RAM
1TB HDD NEW ;)
iPhone10 256Gb
نماد کاربر
میم مثل مهدی

پستتوسط Ilia » 21 اکتبر 2012, 09:50

ببینم یعنی الان که میبینی که کامپیوترت در حال احتضاره هم هنوز حاضر نیستی که یک بک آپ ازش بگیری؟!
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط میم مثل مهدی » 21 اکتبر 2012, 10:25

;D

چرا
منظور من این بود که اون کارو بذارم برا مرحله اخر یعنی برم یه هارد اکسترنال باظرفیت بالا بخرم
ولی قبلش گفتم اگه راهی هست که بشه مشکل رو حل کرد اول اونو امتحان کنم

ممنون
Mac book Pro OS X
i7 2.7GHz
8G RAM
1TB HDD NEW ;)
iPhone10 256Gb
نماد کاربر
میم مثل مهدی

پستتوسط Mehdi.y » 21 اکتبر 2012, 10:43

خوب دوست عزیز اگر هم راهی باشد برای اون کار باید سیستم را دستکاری کنی و هر لحظه ممکن است که برعکس شود و اطلاعاتت باد هوا رود پس قبل از هر کاری هر چند که مطمئن باشی اول بکاپ بگیر که بعدا افسوس نخوری
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط میم مثل مهدی » 21 دسامبر 2012, 11:42

سلام
روز بخير
اقا از ديشب مكبوك من بالا نمياد ديگه
سي دي هاش رو هم گذاشتم بازم درست نشد
سي دي چك سهت افزار رو ك مىذارم اون اخراش ديگه تكون نميخوره و ثابت ميمونه و بايد با دست خاموشش كرد
الانم ك سيستم رو روشن ميكنم اون سيب اول مياد بعد چن لحظه يه خط زيرش مياد مث اين ك ميخواد يه چيزي لود بشه بعد چند ثانه هم خود به خود خاموش ميشه
لطفا كمكم كنين
با تشكر
Mac book Pro OS X
i7 2.7GHz
8G RAM
1TB HDD NEW ;)
iPhone10 256Gb
نماد کاربر
میم مثل مهدی

پستتوسط میم مثل مهدی » 23 دسامبر 2012, 23:15

سلام
شبتون بخیر
پیرو کامنت قبلیی که گذاشته بودم که مک بوکم بالا نمیاد
امروز بردم نمایندگی تعمیرش
بعد اون بنده خدا هم موقع روشن شدن سیستم کلید ان رو نیگه داشت البته قبلش نت رو هم بهش وصل کرد بعد خلاصه تو گزارشی که داد روی هارد درایو علامت تعجب نشون داده بود
ایشونم گف که هاردت سوخته وو باید عوض بشه!!!!!!!!!!!!!
یعنی به همین سادگیه؟ من نزدیک به دو ساله که این دستگاه رو خریدم و هیچ اتفاق خاصی هم براش نیفتاده ضربه مربه هم نخورده
میخوام بدونم اخه چرا باید همچین اتفاقی بیفته؟
و چطور میتونم مطمئن بشم که دیگه صدرصد هاردم سوخته؟؟
میشه زودتر بهم جواب بدین ممنون میشم
Mac book Pro OS X
i7 2.7GHz
8G RAM
1TB HDD NEW ;)
iPhone10 256Gb
نماد کاربر
میم مثل مهدی

پستتوسط Ilia » 24 دسامبر 2012, 01:43

اگر سیستم کامپیوترت لاین است، مکت را که روشن کردی، option را فشار بده، ببین که هاردت را نشان میدهد یا نه.

یا اگر خواستی، دیسک DVD ای که با مکت آمده را بگذار داخلش و بلافاصله بعد از روشن کردن دکمۀ c را فشار بده و نگه دار. مکت بایستی که از روی سیستمی که روی دیویدی است راه بیندازد. بعد مرحلۀ نصب را متوقف کن و برو به منوهای آن بالا و برنامۀ Disk Utility را راه بینداز. اگر هاردت را تشخیص داد، فرمتش کن. اگر نداد، احتمالا کار هاردت تمام است.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 24 دسامبر 2012, 03:06

یک نکته: دو قسمت از لپتاپ ها عموماً در طول زمان خراب می شن (و گریزی ازش نیست): باطری و هارددیسک. هیچ تعجبی نداره که بعد از دو سال هارد تون خراب بشه. عمر هارد لپتاپ هم همون حداکثر ۲ یا ۳ ساله.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط میم مثل مهدی » 24 دسامبر 2012, 09:05

اگر سیستم کامپیوترت لاین است، مکت را که روشن کردی، option را فشار بده، ببین که هاردت را نشان میدهد یا نه.

یا اگر خواستی، دیسک DVD ای که با مکت آمده را بگذار داخلش و بلافاصله بعد از روشن کردن دکمۀ c را فشار بده و نگه دار. مکت بایستی که از روی سیستمی که روی دیویدی است راه بیندازد. بعد مرحلۀ نصب را متوقف کن و برو به منوهای آن بالا و برنامۀ Disk Utility را راه بینداز. اگر هاردت را تشخیص داد، فرمتش کن. اگر نداد، احتمالا کار هاردت تمام است.

سلام
ممنون از پاسخ گوییتون
این کارو کردم
هاردم رو میشناسه یعنی تو اون پنجره سمت چپ نشونش میده منتها هیچ کاری نمیذاره روش انجام بدم
و مسئله مهمی که هست اینه که من کلی اطلاعات رو هاردم دارم
و برای گرفتن backup هم گفتن بین 1 تا دو میلیون تومن میگیرن تا این کارو انجام بدن :-(
و برای تعویض هارد هم گفتن حدود 800 هزار تومن میگیرن و هارد قدیمی رو برمیدارن و اگه هارد رو بهشون ندی 1میلیونو خورده ای میگیرن!

حالا راهی نیس که من خودم بتونم بbackup بگیرم از هاردم و این هزینه اولیه رو سیو کنم؟
بازم ممنون
Mac book Pro OS X
i7 2.7GHz
8G RAM
1TB HDD NEW ;)
iPhone10 256Gb
نماد کاربر
میم مثل مهدی

پستتوسط Ilia » 24 دسامبر 2012, 09:57

من الان دارم میرم که بخوابم که این پست شما رو دیدم.

عوض کردن هارد درایو بیشتر مکبوک‌پرو‌ها زیاد کار مشکلی نیست. فقط خُب مشکل بودن، امری نسبی است و بسته به شخصش داره.

شما کدام کار رو کردی؟ کامپیوتر رو از روی دیسک خارجی راه انداختی یا از روی پارتیشن ریکاوری؟ همینطور بهتر است که شما بایستی مدل دقیق مک و نسخهٔ سیستم عاملت را هم بگویی. اما از جایی که نوشته‌ای که مکت i7 است، یک هارد دو و نیم اینچی SATA بایستی بخری (که ضخامتش از نه و نیم میلیمتر بیشتر نباشد). بعد میشود وقتی مطمئن شدیم که مدل مکت چیست، راهنمای تصویری یا ویدئویی تعویض آنرا برایت از روی اینترنت پیدا کنیم که برای عوض کردن آن راهنماییت بکند.

برای ریکاوری اطلاعات، این بستگی به مشکل هاردت دارد. اگر مشکل خیلی اساسی نباشد، میشود که برایش یک قاب مثلا usb بخری و داخل آن نصبش کنی، بعد وصلش میکنی به کامپیوتر و ممکن است که بتوانی که اطلاعاتش را بیرون بکشی. اما اگر کاملا از بیخ و بن خراب شده باشد (که احتمالش کم است)، آنوقت خرجش خیلی زیاد میشود و متخصص لازم دارد و دنگ و فنگ و کار شما نیست.

متاسفانه چیزی که رد خور ندارد این است که همهٔ هارد درایوها مطمئنا روزی خراب خواهند شد. برای همین هم هست که بک‌آپ دائم از آنها داشتن اینقدر اهمیت دارد.

همینطور، اگر اطلاعات شما روی آن هارد خصوصی است، معنی ندارد که آنرا به قیمت ۲۰۰ تومان بفروشی. مخصوصا به کسانی که خوب بلدند که چطور این اطلاعات را از هارد ریکاور کنند.

اگر بلای ناگهانی فیزیکی‌ای بر سر هارد نیاید، معمولا هارد درایو یکباره و به این راحتی نمیمیرد. یعنی معمولا سیستم تا یک مدتی بازی در می‌آورد و هنگ میکند و از این حرف‌ها. اگر دستگاه شما واقعا بلایی مثل ضربه خوردن یا چیز جدی دیگری نداشته و تا دیروزش مثل بچهٔ آدم کار میکرده، احتمال اینکه الکی یک شبه هارد کاملا غیر قابل تعمیر بشود خیلی زیاد نیست. هر چند که ناممکن هم نیست.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

هارد لپ‌تاپم در حال احتضار است (+اهمیت بکاپ گرفتن)

پستتوسط Ilia » 24 دسامبر 2012, 19:24

انگار که بیش از یک ماه پیش، من این رو در چند پست قبل در همین تاپیک در جواب شما نوشته بودم:
ببینم یعنی الان که میبینی که کامپیوترت در حال احتضاره هم هنوز حاضر نیستی که یک بک آپ ازش بگیری؟!

خدا بیامرز مادربزرگ من همیشه در این جور مواقع ما رو آتیش میزد و میگفت: "من دی مَدِم؟" که به ترکی یعنی "من نگفتم؟".

البته این از همدردی من با شما کم نمیکنه. اما بعضی وقت‌ها به نفسِ جواب دادن، شک می‌افتم، موقعی که میبینم که اخطار به این واضحی هم ندیده گرفته میشه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط میم مثل مهدی » 25 دسامبر 2012, 09:23

سلام
واللا نمیدونم چی باید جواب بدم... بعضی وقتا یه سری تنبلی ها بدجور برا ادم گرون تموم میشه:(

به هر حال اقا ایلیا
اول جواب اون سوالی که پرسیده بودین رو بدم که : من از طریق سی دی رفتم اون مسیر رو و از طریق Disk utility هیچ کاری ازم بر نیومد ولی چیزی که برام جالب بود تو اون قسمتی که بهت اجازه میده که اگه image داری روی هاردت بری به مسیرش و اجراش کنی, من از اون مسیر میتونستم همه جای هارد رو ببینم و به تک تک پوشه ها دسترسی داشتم ولی وقتی بازم با متخصص صحبت کردم گفت به نظری که تعمیر نگهداری اپل داده شک نکن و بدون که هاردت غیر قابل برگشته و باید تعویض بشه :-(

من دیروز مک بوکم رو بردم برا این که ازش بک اپ بگیرن بعد اونجا بهم پیشنهاد دادن که ما بک اپ رو که میگیریم هارد رو هم خودمون میتونیم با هزینه ارزون تر برات عوض کنیم ولی دیگه کارای نرم افزاریش رو انجام نمیدیم

حالا من دوتا سوال دارم از شما
اول این که نظرتون چیه که من یه هارد 1 TB بذارم روش به جای هارد 500 ؟
و سوال دوم این که آیا من خودم میتونم بعد از تعویض هارد کارای نرم افزاریش رو انجام بدم یا این که باید ببرم دوباره بدم نمایندگی و یه هزینه سنگینی رو متقبل بشم؟

بازم ممنون از این که وقت میذارین و جواب میدین
ضمنا merry Christmas ;-)
Mac book Pro OS X
i7 2.7GHz
8G RAM
1TB HDD NEW ;)
iPhone10 256Gb
نماد کاربر
میم مثل مهدی

بعدی

بازگشت به تعمیر و نگهداری