انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

صدای غیرعادی فن سمت راست مک‌بوک پرو

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

صدای غیرعادی فن سمت راست مک‌بوک پرو

پستتوسط ParsiKade » 19 اکتبر 2011, 00:44

سلام.
دوستان الان حدود ۲ ماه می‌شه که مک‌بوک پرو MC723 خریدم و توی این مدت به‌شدت از کار باهاش لذت بردم. ولی متاسفانه چند روزیه مشکلی برام به‌وجود اومده که شدیدا نگرانم کرده و الان هم بدتر شده.

سه چهار روز پیش متوجه شدم فن سمت راست صدای غیرعادی داره از خودش تولید می‌کنه (صدای کلیک مداوم، ولی خیلی کم بود و باید در محیط آروم قرار می‌گرفتم تا شنیده بشه).
ولی از دیشب این صدا به‌شکل عجیبی زیاد شده جوری که وقتی دستم روی مک‌بوک هست و دارم تایپ می‌کنم لرزش رو احساس می‌کنم.

این موضوع شدیداً ناراحتم کرده مشکل بزرگ‌تر هم اینه که توی ایران نمایندگی‌ای وجود نداره که با خیال راحت ببرم مک‌بوک رو اونجا و مشکلم رو حل کنم و راستش دوست ندارم اون رو به‌دست تعمیرکارهای متفرقه بدم.

لطفاً راهنمایی کنید واقعاً نمی‌دونم چیکار بکنم.
اصلاً چرا باید اینطوری بشه؟ مک‌بوک من هنوز ۲ ماه نشده که خریدمش. آیا این برمی‌گرده به کیفیت ساخت محصول؟
آیا قطعه باید تعویض بشه یا قابل تعمیر هست فن؟
نظرتون چیه اگه خودم بخوام دستگاه رو باز کنم (از آموزش‌های اینترنتی از سایت‌هایی مثل iFixit) چون همون‌طور که گفتم سپردن کار به‌دست تعمیرکارهایی که توی بازار هستن برای در آخرین مرحله قرار داره...!
در ضمن smcFancontrol رو اجرا کردم می‌بینم سرعت چرخش فن سمت چپ ثابت روی ۲۰۰۰ هست ولی فن راست که مشکل داره نوسان زیادی داره (از ۱۸۰۰ تا ۲۲۰۰ تغییر می‌کنه همه‌ش) و یک نکته‌ی دیگه هم اینه که تا قبل از این دمای مک‌بوک در حالت عادی بین ۵۵ تا ۶۰ بود ولی الان دما روی ۴۰ درجه ثابت شده...

ممنونم.
نماد کاربر
ParsiKade

پست‌ها : 26

Re: صدای غیرعادی فن سمت راست مک‌بوک پرو

پستتوسط ehs.ehsan » 19 اکتبر 2011, 20:03

سلام. من هم ۵ ماهه که ۷۲۳ دارم ولی چنین مشکلی برام به وجود نیومده و فکر نمی‌کنم برای دوستان دیگه هم به وجود اومده باشه. ولی نترسید چون دسترسی به فن مک‌بوک زیاد مشکل نیست. اگر جرات باز کردن مک‌بوکتون رو ندارید بد نیست از شرکت‌هایی که قابل اعتمادتر هستند مثل نقش بپرسید ببینیم این کار را با چه هزینه‌ای برای شما انجام می‌دهند.
در کل فکر میکنم فن باید تعویض بشه.
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

پستتوسط ParsiKade » 19 اکتبر 2011, 22:43

دوباره سلام.
ممنون از جوابتون.

راستش نتونستم بیشتر از این صبر کنم و امروز خودم مک‌بوک رو باز کردم (با استفاده از این آموزش در iFixit) و بعد از اون هم خود فن رو باز کردم (۳ قسمت بود) و با استفاده از دو نوع اسپری که از بازار خریدم (پرسیدم واسه تمیز کردن فن چی لازمه و اون دو مدل رو بهم داد) محور خود فن و جایی که داخلش قرار می‌گرفت رو تمیز کردم. (راستش کل مراحل اصلاً کار سختی نیست و مثل حل کردن یک پازل می‌مونه، البته باید حواستون جمع باشه موقع جدا کردن اون قسمت از فن که به‌بورد وصل هست نشکونیدش (که اگه با احتیاط انجام بدید این اتفاق نمی‌افته.

خلاصه اینکه باز با دقت کامل فن رو سر جاش گذاشتم و همه‌ی مراحل رو برعکس انجام دادم و وقتی روشن کردم فن مثل روز اولش کار می‌کرد! ساکتِ ساکت!

راستش خیلی از این موضوع خوشحال شدم. ولی معلوم نیست که این راه حل موقت بوده یا مشکل کامل حل شده.

ولی یک نکته‌ای هست که چرا یک فن که هنوز دو ماه کار نکرده اینطوری شده؟ نمی‌دونم ضربه خورده یا چی... ولی وقتی مک‌بوک رو باز کردم یه چیزی نظرم رو به‌خودش جلب کرد. اون هم این بود که دو پیچ از سه پیچی که به فن سمت راست (یعنی فنی که خراب شده بود) وصل شده بود انگار که قبلاً باز شده بود به صورت دستی. چون همه‌ی پیچ‌های دیگه رو نگاه کردم هیچ خوردگی توشون نبود ولی اون دو پیچ که به‌فن وصل شده بود (مخصوصاً‌ یکیش!) شکل بقیه نبود و "شاید" قبلاً دست‌کاری شده بوده...
البته مک‌بوک رو که خریدم کامل همه‌چیز رو چک کردم و همه‌چیز پلمپ بود ولی خب از بعضی فروشنده‌ها هرکاری بر می‌آد و اگر بخوان می‌تونن خیلی راحت دست‌کاری کنن... امیدوارم اینطوری نبوده باشه. هرچند که دوست هم ندارم این احساس رو داشته باشم که اپل قطعه‌ی بی‌کیفیت توی مک‌بوکش به‌کار برده چون قلباً به‌محصولاتش علاقه دارم.

ببخشید طولانی شد بیشتر این حرف‌ها را زدم برای اینکه اگر کس دیگه‌ای هم به‌این مشکل برخورد کرد و با جست‌و‌جو به‌اینجا رسید راه حلی داشته باشه. ;-)
نماد کاربر
ParsiKade

پستتوسط ehs.ehsan » 19 اکتبر 2011, 23:08

خوب به سلامتی.
شما که مک‌بوک رو بستید اما اون چیزی که توی کالبدشکافی‌های مختلف مک‌بوک در اینترنت قابل توجه هست و همه به اون اشاره کردن روغن‌کاری دقیق و با وسواسی بوده که خود اپل انجام داده، چون اپل نسبت به اینکه صدای فن شنیده بشه خیلی حساسه. امیدوارم این موضوع رو فراموش نکرده باشید.
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پستتوسط ParsiKade » 20 اکتبر 2011, 14:24

به‌هر حال من شاید ۹۰٪ مطمئن شدم که این مک‌بوک توی ایران قبل از اینکه به‌دست من برسه یک‌بار باز شده و احتمالاً فن سمت راست اون تعویض شده (به دلایلی که توی پست بالا گفتم) که واقعاً نمی‌دونم چطوری دوباره بسته‌بندی شده و اون پلاستیک مخصوص اپل که دور مک‌بوک‌هاش هست دوباره کشیده شده دورش...

ولی فکر هم نکنم این فن درست شدنش دائمی باشه و باید به‌زودی به‌فکر خرید فن باشم. توی ایران قطعات مک‌بوک پرو هست که!؟ جایی را سراغ دارید که همه‌ی قطعات رو داشته باشه (تهران یا اصفهان)؟
نماد کاربر
ParsiKade

پاسخ: صدای غیرعادی فن سمت راست مک‌بوک پرو

پستتوسط ehs.ehsan » 02 فوریه 2014, 21:52

سلام دوستان. نزدیک به یک ماه هست که فن سمت راست مکبوکم نویز داره و دیروز این صدا خیلی بیشتر شد طوری که به 150 دور در دقیقه رسید یعنی عملا ایستاد. این وضعیت بگیر و نگیر داره به خاطر این که فن سر جای خودش لق شده. دیشب مکبوک رو باز کردم و بدون اینکه فن رو در بیارم متوجه لق شدنش شدم. آیا فن باید تعویض بشه یا همین وضعیت قابل درست شدن هست؟
البته دوستان اگر کمک میکنید به شیوه‌ای که دو سال پیش من کمک کردم نباشه:-).
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پستتوسط Ilia » 02 فوریه 2014, 22:33

احسان جان، شما که بازش کرده ای، پیچگوشتی اش را داری که خودت سفتش کنی؟
اگر نداری یا نمیشود، که خب انگار چاره ای بجز بردن به تعمیرگاه نیست.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط ehs.ehsan » 02 فوریه 2014, 22:55

ممنون ایلیا جان. مساله این است که سه پیچ دور فن محکم است اما فن روی شافت خودش لق است و باز کردنش توسط خودم دردی را دوا نمیکند مگر اینکه راه حل دیگری باشد به هر حال پیچ گوشتی ستاره ای کوچک گیر میارم ببینم چی میشه.
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پستتوسط Mehdi.y » 14 اوت 2014, 15:21

فن مک بوک منم دو روزی است که صدا میدهد و مثل مشکل احسان عزیز است یعنی بازش کردم فن سر جای خودش محکم ولی خود فن سر شافتش لق میزند هم صداش روی اعصاب است هم نگرانی از لطمه زدن به دستگاه را دارم راه حلی سراغ ندارید
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط Ilia » 14 اوت 2014, 19:41

مهدی جان، داخل فن رو که فکر نمیکنم که بتونی تعمیر کنی. مکت رو ببر یک جای مطمئن و بده قطعه رو برایت تعویض کنند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط نیما » 14 اوت 2014, 22:46

سلام
مک من هم الان چندین ماه هست که فنش خرابه. با smc حداقل دور فن رو ۲۰۰۰ تا بالا بردم. تو سرعت بالاتر صدای قر قرش از بین رفت ولی نویز عادی صدای فن رو باید تحمل کرد. شاید این یه راه حل موقت باشه.
مدل من قیمت فنش ۳۰۰ هزار بود در صورتی که خودم تعویض می‌کردم.
http://www.macupdate.com/app/mac/23049/smcfancontrol
نماد کاربر
نیما

پست‌ها : 462

پستتوسط naghmeh7gh » 31 مه 2016, 18:16

مک من بعد از یکبار که سیستم عاملشو ارتقا دادم با این مشکل مواجه شد که فنش با سرعت بالا کار میکرد همیشه و خیلی پر سر و صدا شده بود.
راه حلش رستارت کردن system management بود. اینطوری میتونید انجام بدید:
https://support.apple.com/en-us/HT201295
naghmeh7gh

پست‌ها : 1

پستتوسط Mosi63 » 28 ژوئیه 2017, 01:48

سلام من يك مك بوك پرو 13" دارم بعد از ٣ ماه كه خريدم حالا وقتي كه روشن ميكنم فن سمت راست با سرعت زيادي كار ميكنه و صداي خروج هوا با سرعت كاملا مشخصه، ولي خود لپتاپ هم لود نميشه تا چند درصد جلو ميره و بعد پيام ميده كه يكي از دكمه ها را بزنيد تا restart بشه. و لين وضعيت مدام در حال تكراره
لطفا كمكم كنيد خيلي ميترسم خراب شده باشه
Mosi63

پست‌ها : 1

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 7 مهمان