انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

راه‌اندازی یک پاوربوک قدیمی

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

راه‌اندازی یک پاوربوک قدیمی

پستتوسط djhamido2 » 25 سپتامبر 2011, 17:27

سلام دوستان این اولین پست من هستش
والا من اومدم یه کار خیر انجام بدم لپتاپ یه بنده خدایی رو درست کنم، در صورتی که از اپل هیچی نمیدونم اگر ممکنه شما کمک کنید تا درستش کنم
اولش این رو که روشن میکردم یه صفحه میومد که username password ازم میخواست
توی چند تا سایت خارجی یه سری مطالب خوندم یه کارایی کردم که الان دیگه روشنش میکنم این صفحه میاد هرچقدر هم quit رو میزنم این صفحه میره و میاد.

تصویر

حالا شما بگین من چکار کنم این بدبخت درست بشه ؟؟ مدلش هم اینه :

تصویر

ممنون میشم اگر زودتر کمک کنید و یه خانواده رو از نگرانی در بیارید:((
djhamido2

پست‌ها : 13

Re: مشکلات موردی در Mac OS X

پستتوسط Ilia » 25 سپتامبر 2011, 19:00

این مشخصات کامل پاوربوک دوست شماست:
http://www.everymac.com/systems/apple/p ... 00_fw.html

اگر اشتباه نکنم، این کامپیوتر بسیار قدیمی نازنین به نحوی به دوست شما به ارث رسیده و ایشان به علت ندانستن user name و پسورد قادر به استفاده از آن نبوده است. اگر حدس من درست است، اگر دیسک اصلی آنرا هم داشته باشید، میتوانید، آن را در دستگاه بگذارید، کامپیوتر را روشن و خاموش بکنید و دکمهٔ C را انقدر فشار بدهید و نگه بدارید تا کامپیوتر از روی دیسک راه بیفتد و به حرفش گوش کنید و هاردش را فرمت و سیستمش را از نو نصب کنید تا درست بشود. فقط توجه داشته باشید که با فرمت کردن هارد، اطلاعات داخل آن از بین میرود. ولی اگر آن اطلاعات متعلق به دوست شما نباشد، که نباید برایتان مهم باشد.

اگر هم دیسک اصلیش را نداشتید (که به احتمال زیاد ندارید)، بایستی نسخهٔ فروشی دیسک (ِRetail) اینستالر سیستم 10.4 (تایگر) را از فروشگاهی گیر بیاورید و آنرا رویش همانطور که قبلا گفتم نصب کنید. روی این کامپیوتر از تایگر جدیدتر یعنی بترتیب 10.5 یا Leopard و 10.6 که Snow Leopard و Lion که 10.7 است را نمیشود نصب کرد. پس اگر کسی آن دیسک‌ها را به شما داد، حتی سعی بر نصبشان هم نکنید.

اگر هم که واقعا دستگاه متعلق به دوستتان است، میتوانید از طریق همین دیسک‌ها کامپیوتر را راه بیندازید و بجای نصب سیستم، پسوردش را reset کنید. اگر از کسی که تا به حال دستش به مکینتاش خورده (مخصوصا این قدیمی‌هایش) کمک بگیرید، حتما کارتان راحت‌تر خواهد شد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط Pooria Azimi » 25 سپتامبر 2011, 19:47

کاملاً off-topic ـه، ولی یک نکته‌ای به ذهنم رسید که نمی‌تونم جلوی خودم رو بگیرم و نگم: سعی کنید هیچ‌موقع سریال‌نامبر دستگاهی که دارید رو توی اینترنت نگذارید و جایی پخش نکنید. البته این دستگاه که عمرش از من و شما بیشتره! ولی در کل حواستون باشه که مثلاً من الآن می‌تونم برم به register.apple.com و این پاوربوک نازنین رو به اسم خودم رجیستر کنم (با سریال نامبر QT0368NNK34)!
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط djhamido2 » 25 سپتامبر 2011, 20:43

از راهنماییتون ممنونم آقای ilia و pooriaazimi
بابت راهنمایی و تذکر به جا و مهمتون ممنونم ، همونطور که گفتم این دستگاه رو دوستم به دست من رسونده و اون هم این رو از خواهرش گرفته که تا یک مدت قبل ازش استفاده میکرده
حالا این هیچ سی دی و دیسکی نداره ،به نظر شما من این نسخهٔ فروشی دیسک (ِRetail) اینستالر سیستم 10.4 (تایگر) رو که شما فرمودید رو از کجای تهران میتونم گیر بیارم؟؟ آیا دیسکش گران است ؟ قابل رایت هم هست؟ اصلاً نمیشه که نسخه ی دیگری که در بازار راحت تر یافت میشه رو روش نصب کرد؟؟؟
با توجه به سخت افزار پایین این دستگاه آیا ویندوز ایکس پی رو هم نمیشود بر رویش نصب کرد؟
معذرت میخوام که زیاد سوال پرسیدم
djhamido2

پستتوسط Pooria Azimi » 25 سپتامبر 2011, 20:59

در ایرماگ معمولاً لینک به نرم‌افزارهای کر‌ک‌شده، دزدی و غیرقانونی نمی‌دیم، برای همین هم من مستقیم لینکی قرار نمی‌دم. اما در گوگل جستجو کنید torrent tiger retail install disk PPC و کلی تورنت پیدا می‌کنید که با دانلود و رایت اون‌ها بر روی دیسک، می‌تونید به روشی که ایلیا گفت پسورد رو ریست کنید. اولین نتیجهٔ گوگل، یک تورنت در thepiratebay ـه که حجمش ۲٫۶۴ گیگابایته. اون رو روی DVD بریزید و پولِ بی‌خود به فروشندگان پایتخت ندید (همین رو بهتون ۳۰ هزار تومان می فروشن). در لینکی که ایلیا داد، نوشته بود که این دستگاه DVD-ROM داره و برای همین، باید بتونه DVD رو بخونه (اگر بتونه واقعاً شاهکار کرده! ۱۲ سال از عمرش گذشته ولی هنوز دی‌وی‌دی‌رامش کار می‌کنه).

برای دانلود از تورنت هم viewtopic.php?p=27447#p27447 رو ببینید که یک روش خیلی خوب رو معرفی کرده.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط djhamido2 » 25 سپتامبر 2011, 21:29

قربون دستت من برم سراغ دانلود تورنت ، با سرعت 128 که دارم ، فکر کنم یه چهار روزی طول بکشه ، وقتی دانلود شد دوباره میام خدمتتون ، راستی اینم بگم که الان روشنش میکنم دیگه پسورد نمیخواد ، و میاد توی همون صفحه ای که توی عکس اول نشون دادم، بازم باید این رو دانلود کنم؟
djhamido2

پستتوسط Ilia » 25 سپتامبر 2011, 21:32

اگر پسوردش را آن خانم یادش بیاید که نه. اما در غیر آن صورت آن دیسک را به هر حال لازم دارید.

در ضمن شما برای کپی کردن آن ایمیج، به یک مک احتیاج دارید. مگر آنکه برنامه‌ای در پیسی باشد که فرمت Disk Image های مک را بشناسد و بتواند درست کپی کند که من نمیشناسم.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط djhamido2 » 25 سپتامبر 2011, 22:05

واااااااااااااااااااااای خدا ، یعنی این فایلی که دارم دانلود میکنک و پسوندش toast میباشد حتماً با مک باید رایت بشه؟
من مک ندارم.
راستی آقای pooriaazimi من viewtopic.php?p=27447#p27447 رو نگاه کردم اما چیزی درمورد دانلود تورنت ندیدمااااا
ممنون
djhamido2

پستتوسط Pooria Azimi » 25 سپتامبر 2011, 22:09

در اون لینک، روشی معرفی شده که بعضی وقت‌ها به کار می‌آد. گاهی اوقات ISP ـها پورت‌های تورنت رو می‌بندند و به این طریق، راحت‌تر و احتمالاً سریع‌تر می‌تونید تورنتتون رو دانلود کنید. بگذارید روی www.torrific.com دانلود بشه، و بعد شما با کانکشن عادی HTTP و با نهایت سرعت، فایل رو از اون سایت دانلود کنید.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط djhamido2 » 25 سپتامبر 2011, 22:25

واااااااااااااااااااااای خدا ، یعنی این فایلی که دارم دانلود میکنک و پسوندش toast میباشد حتماً با مک باید رایت بشه؟
من مک ندارم... پس دانلود نکنم؟
djhamido2

پستتوسط javadkh65 » 26 سپتامبر 2011, 00:51

سلام

دوستان همه بحث ها رو گفتند و استاد بنده هستند اما توصیه من اینه که روی این بزرگوار تایگر نصب نکن کند کار میکنه. اگر اشتباه نکنه و قیافه Jaguar 10.2 رو درست یادم باشه شما تصویری که گذاشتی روی پاوربوکت Jaguar نصبه. از من میشنوی 10.2 نصب کن اگر خواستی بگو فایل تورنت رو برات بفرستم با فرمت ISO که بتونی روی PC رایتش کنی.

اگر هم تهران هستی خبر بهم بده خود DVD رو بهت بدم دانلود هم نکنی! من از 8.6 تا 10.7 رو تمام Image هاشونو دارم
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط Ilia » 26 سپتامبر 2011, 04:13

djhamido2 نوشته است:[نمایش]
با توجه به سخت افزار پایین این دستگاه آیا ویندوز ایکس پی رو هم نمیشود بر رویش نصب کرد؟

جواب این سوالتان یادمون رفته بود…
نه نمیشود. پراسسور این دستگاه PPC است و هیچ نوع ویندوزی را روی آن نمیشود نصب کرد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط djhamido2 » 26 سپتامبر 2011, 15:33

من خودم بیشتر از ویندوز و سیستم های معمولی سر در میارم و زیاد با لپتاپ سر و کار نداشتم ، اگر امکانش هست کمکم کنید تا یکمی از شما ها یاد بگیرم ، دلیل این هم که قبول کردم این رو درست کنم ، این بود که چیزهای جدیدی یاد بگیرم و این بنده ی خدا هم هزینه ی زیادی به گردنش نیوفته.
حالا من چند تا عکس دیگه ازش میگذارم که بدونید دقیقا مشکل کجاست. الآن وقتی روشنش میکنم میاد بالا ولی انگار ناقصه ، چون یه صفحه میاد (assistants) (در عکس اول ) که اصلاً بسته هم نمیشه و پایینش یه quit داره اون رو هم میزنم برای چند لحظه میره و دوباره همون ظاهر میشه. اون گوشه سمت چپ هم که کلیک میکنم میبینید چه قسمتهایی رو داره که فقط سومیش system preferences و گزینه ی sleep کار میکنه و بقیش رو که میزنم اتفاقی نمیوفته حتی خاموش یا ریستارت هم نمیشه و برای خاموش کردن باید کلید پاورش ذو چند لحظه نگه داریم. در عکس بعدی هم میبینید مشخصات assistant رو میاره ، در عکس بعد system preferences رو باز کردم ببینید داخلش چی میاره ،روی آیکن های stutup disk و dock و users کلیک کردم که مشاهده کنید.من اصلاً یا این دستگاه ها و مک کار نکردم تا حالا ، و هیچ چیزی ازشون نمیدونم. منتظر کمکهای بیشتر شما اساتید گرامی هستم. ممنون و سپاسگذارم.

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط AliGhz در 26 سپتامبر 2011, 16:55.
دلیل: انتقال به مبحث جدید
djhamido2

Re: راه‌اندازی یک پاوربوک قدیمی

پستتوسط djhamido2 » 26 سپتامبر 2011, 18:22

ترسیدم ، الان اومدم اون صفحه ی قبلی که توش نوشته بودم رو چک کنم ببینم دوستان جوابی دادند یا نه ، دیدم که پستای من نیستن ;-(
فکر کردم پاکشون کردین :lol:
ممنون که آوردینشون اینجا.
djhamido2

Re: راه‌اندازی یک پاوربوک قدیمی

پستتوسط javadkh65 » 26 سپتامبر 2011, 21:36

با این عکس‌ها معلوم شد Mac OS X 10.0 یا همو Public Beta یا Cheetah روش نصبه. دیسک این رو نمیتونی گیر بیاری تو بازار من البته دارم Image اون رو.

توصیه من همون Mac OS X 10.2 یا نهایتا 10.3 هستش
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

بعدی

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 18 مهمان