انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

بازیابی اطلاعاتِ پاک‌شده

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

برنامه ریکاوری

پستتوسط somagh » 27 ژوئیه 2010, 02:56

سلام یه برنامه ریکاوری برا مک می خواستم . کسی سراغ داره ؟ :?:
somagh

پست‌ها : 2

Re: برنامه ریکاوری

پستتوسط Pooria Azimi » 27 ژوئیه 2010, 05:09

من همین چند وقت پیش، فکر کنم این برنامه رو دیدم که خیلی قشنگ عمل میکرد:

http://www.macfilerecovery.net/

انقدر سایت مزخرفی داره، نمی تونم تأیید کنم که همون هست یا نه، اما یک فایلی که حذفش کرده بودم و trash رو هم خالی کرده بودم رو تونستم با کمک اون پیدا بکنم. برای ریکاوری هم گزینه های جالبی داشت.

فقط بهتره که دیسکی که می خواید ریکاورش بکنید رو همین الآن خاموش بکنید. چون هر لحظه که روشن می مونه، از شانس ریکاور شدن کاملش کم میشه...
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

Re: برنامه ریکاوری

پستتوسط somagh » 27 ژوئیه 2010, 11:50

ممنون .کارم رو راه انداخت.
somagh

پست‌ها : 2

كمک! پريدن سيستم عامل مک بعد از نصب لينوكس

پستتوسط meim007 » 01 دسامبر 2010, 04:48

من آمدم روي مك سيستم عامل لينوكس نصب كنم مك انگار پريد!! من با همان برنامه‌ي بوت اسيستنت سعي كردم نصب كنم با اينهمه نشود كامل نصب بشه و حالا نه مك بالا مياد نه توانستم سيستم لينوكس را نصب كنم و نه وقتي سي.دي مك را ميزارم بالا مياد همش ميگويد missing operating system نمي‌دانم آيا پارتيشني كه مكم روش نصب بود را فرمت كرده يا نه؟ البته زماني كه لينوكس را از طريق سي.دي ش لود ميكنم پارتيشن اصلي را 25 گيگ ظرفيت استفاده شدش را نشان ميدهد ولي هيچ فيلي از مك را نشان نمي‌دهد. و تنها همين يك پارتيشن را دارد(آني كه با برنامه ي بوت اسيستنت درست كردم را نشان نمي‌دهد) يك فايل متني در مك داشتم كه خيلي برام مهم هست كه از دستش ندهم كلي زحمتم به باد ميرود اگر ازبين برود در اصل الان اولويتم بدست آوردن اين فايل هست بعد هم بتوانم سيستم مك را يا بازيابي كنم يا دوباره نصب كنم. لطفن كمك كنيد.

---------------
روشی که توانستم اطلاعاتم را بازیابی کنم را اینجا میگویم که اگر کسی به مشکل من برخرد بتواند باکمترین زمان اطلاعاتش را بدست بیاورد(مثل من وقتش دو روز تلف نشود) :

ابتدا (مجموع)برنامه ی Active..Boot.Disk.Suite.v5.0.5.(LiveCD).Win.&.DOS.Editon را دانلود کنید* که یک (بسته‌ی) برنامه‌ی لایو سی.دی هست و با پسوند iso. و آن را با استفاده از یک برنامه ی رایت سی.دی که امکان رایت ایمج هم دارد روی سی.دی رایت کنید. حالا یک سی.دی بوت دارید که میتوانید بطور مستقیم(بدون هیچ سیستم عاملی) وارد برنامه بشید. وقتی بوت شدید چند گذینه دارد که اولی تحت داس و دومی تحت ویندوز و سومی os من تحت ویندوز را انتخاب کردم. حال وارد محیطی مانند ویندوز می شوید و خود این بسته‌ی برنامه برنامه ی بازیابی اطلاعات دارد. ولی فتهای تحت ویندوز را پشتیبانی میکند که به کار من نمی‌آمد. برای همین من برنامه ی پروتیبل r-studio ** را در فلش(هارد اکسترنال) کپی کردم و در این محیط اجرا کردم و براحتی فایلهام را بازیابی کردم. کار با این برنامه ساده است و روند اجرا و بازیابی را هم می‌توانید ببینید. و می توانید فولدرها و فایلهایتان را به مانند حالت قبل ببینید و بازیابی کنید.من غیر از فایل متنی که احتیاج داشتم فایلهای تصوری و صوتی و برنامه‌های که دانلود کرده بودم را هم توانستم بازیابی کنم.

حواستان باشد بعد از این اتفاق، که هارتان خراب یا فرمت شد، (دیگر) هیچ برنامه یا سیستم عاملی را روی هاردتان نصب، کپی یا اجرا نکنی تا زمانی که فایل مورد نظرتان را بازیابی کردید و فایلهای که بازیابی میکنید در هارداسترنال یا فلش کپی کنید(چون ممکن هست فایلهای که اجرا یا کپی میکنید روی فایلهای مورد نیازتان بنشیند که در این صورت بازیابی آن را اگر غیر ممکن نکند مشکل خواهد بود).
----------------
*: من این برنامه را از طریق torrent دانلودکردم( ظرفیت حدودا 128 مگابایت هست) که فایل تورنت آن را در پیوست میگذارم.دانلود از روی سایت این برنامه هم می‌توانید پیدا کنید.
**: که فتهای تحت مکینتاش و لینوکس را هم پشتیبانی میکند . میتوانید از اینترنت پیدا کنید من این ورژن R-Studio v5.1 Build 130043 را استفاده کردم( ظرفیتش 13 مگابایت هست).
آخرین ویرایش توسط Ali.Rastegar on 14 اوت 2011, 19:32, ویرایش شده در 5.
دلیل: حذف فایل torrent
meim007

پست‌ها : 76

Re: كمك كمك!! پريدن سيستم عامل مك بعد از نصب لينوكس

پستتوسط Ilia » 01 دسامبر 2010, 06:06

من حدس میزنم که احتمالا پارتیشن مکت سر جایش است، فقط احتمالا EFI مکت بهم ریخته است. یعنی مک را که روشن میکنی، آن برنامه‌ای که باید به آن بگوید چطور راه بیفتد دیگر کار نمیکند و برنامهٔ مشابه لینوکس جایش را گرفته که آنهم از قرار درست کار نمیکند.

من خودم لینوکس را هیچوقت اینطوری روی مک اینستال نکرده‌ام و نمیخواهم که راهنمایی غلط بکنم که خرابکاری بشود. میدانم که احتمالا بایستی بوت‌لودر‌ دیگری (که فکر میکنم اسمش rEFIt بود) را اینستال میکردی و بعد این کارها را میکردی. نمیدانم که الان بشود آن را اینستال کرد یا نه. شاید اگر بتوانی آن را نصب کنی درست بشود.

وقتی میخواهی که مکت را با DVD اش راه بیندازی، restart که کردی C را فشار بده و ببین که از روی DVD راه میفتد یا نه. اگر راه افتاد دیسک یوتیلیتی را راه بینداز و ببین که پارتیشن‌هایت در چه وضعی هستند. و اگر امکانش بود، سیستم را بدون فرمت کردن پارتیشن مکت دوباره Archive & Install کن. این کار بایستی EFI را درست کند. البته این فقط حدس من است.

اگر این نشد، مکت را ببر پیش یک مک دیگر و با سیم فایروایر (اگر مکت دارد) وصلتشان کن و وقتی که کامپیوترت را روشن میکنی T را فشار بده تا هارد مکت را در کامپیوتر دیگر ببینی. اگر این کار کرد میتوانی فایلت را بیرون بکشی.

مسئله همان طور که گفتم احتمالا از همین بهم ریختن EFI مکت است. اگر اینها که گفتم کار نکرد یا درست نمیدانی که چه کار بکنی، کمی صبر کن تا شاید دوستان دیگری که در این باره سوادشان از من بیشتر است بتوانند راهنمایی روشن‌تری بکنند. از گوگل هم غافل نشو چون مسلما شما اولین کسی نیستی که این مشکل را پیدا کرده. اگر بگردی مردم تجربیات و راه حلشان را باید نوشته باشند.

موفق باشی،
ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط meim007 » 01 دسامبر 2010, 07:24

با سي.دي لود شدم و در قسمت disk utility ديدم متاسفانه انگار پارتيشن را فرمت كرده است(من 40 گيگ براش انتخاب كرده بودم و همان را نشان ميداد و زدم كه فرمت كنه انگار همه را فرمت كرده) نمي‌شه با اين برنامه هاي بازيابي اصلاعات برش گردوند (تنها برام يك فايل تكس هست كه مهم هست فكر نكنم 100 كيلوبايت بيشتر باشد) تو ويندوز من با يكسري از اين برنامه ها حتا بعد از فرمت و پارتيشن بندي هم فايل را مي‌توانستم برگردانم براي فرمتهاي تحت مك هم اين امكان را دارد؟
و آيا مي شود روي ويندوزهاي كه رو فلش لود ميشود يكي از اين برنامه ها را ريخت و از طريق فلش آمد بالا و اين برنامه را اجرا كرد و ازش استفاده كرد تا اطلاعات را برگرداند چون به لپتاپ اپل ديگه دست رسي ندارم
meim007

پستتوسط Ilia » 01 دسامبر 2010, 08:01

یعنی دیسک یوتیلیتی فقط یک پارتیشن به اندازهٔ تمام هاردتان را نشان میدهد؟ اگر اینطور است احتمالا دیگر امیدی نیست.

برنامه‌های دیسک ریکاوری برای مک هم هست، اما در حالت فعلی — اگر آنچه میگویید درست باشد — متاسفانه من چندان به برگرداندن فایل‌هایتان امیدوار نیستم.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط MacShadow » 01 دسامبر 2010, 11:58

سلام نرم افزارهایی برای بازیابی اطلاعات تحت مک موجود است اگر نتوانستی پیدا کنی در پیام خصوصی بگو تا برایت بفرستمش
MacShadow

پست‌ها : 234

پستتوسط MacShadow » 01 دسامبر 2010, 12:00

اما راه دیگر این است که بصورت سخت افزاری فایل هایت را برگردانی که متاصفانه هزینه های سنگینی دارد برای مثال مموری ۸ گیگ را ۵۰۰۰۰ تومان میگیرند
MacShadow

پستتوسط meim007 » 01 دسامبر 2010, 12:46

آره يك دريو نشان ميدهد ولي ظرفيت مصرفي آن را 25 گيگ نشان ميدهد!(اين حرف هم نزن كه پريده يكمي دلداري بده ;-( ;-) !! )
برنامه هاي ريكاوري تحت مك را بايد اول مك را نصب كنم آخر اگر اينكار را كنم مي‌ترسم ديگه نتوانم آن فايل را بازيابي كنم.
منظورم اين بود كه برنامه اي تحت ويندوز باشد كه فتهاي تحت مك را هم بگردد و ريكاوري كند مثل HFS اگر نشد مجبور هستم كه مك را نصب كنم تاحالا شما اينكار را كرديد؟ در اينترنت گشتم بعضي از برنامه ها هست ولي درست نميدانم اين كار را ميكنند يا نه تحت لينوكس برنامه ريكاوري داريد كه اين كار را انجام بدهد؟ شايد بشود از طريق سي.دي كه لود مي شود برنامه را نصب و اجرا كنم.
از طريق سخت افزاري چگونه مي‌توان برگردانند فكر نكنم به صرفه هم باشد چون هاردم 500 گيگ هست.
الان ويندوز براي فلش را دانلود كردم اميدوارم بشود برگرداند
meim007

پستتوسط Amir_S » 01 دسامبر 2010, 13:07

من یه برنامه به اسم test disk میشناسم که تقریبا برای همه سیستم عامل ها (از جمله همین سه تایی که مورد بحث هستند) نسخه ای ارائه کرده و همه نسخه ها هم قادر به درسترسی و اصلاح همه نوع فایل‌سیستمی رو دارند... شاید بعضی وقت ها نتونسته باشم اون نتیحه ای رو که می خوام ازش بگیرم، ولی بیشتر از ناواردی خودم بوده و با این حال باز هم یه نتیجه قابل قبول داشته...
برنامه رو می تونی از اینجا بگیری:
http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk
و مثال ها و آموزش های لازم رو هم داره... حتی فکر کنم اگه سوالت رو مطرح کنی، تیم پشتیبانی‌ش راهنمایی هم می کنن.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط MacShadow » 01 دسامبر 2010, 13:08

ببین عزیز من خودم با اکثر نرم افزارهای ریکاوری کار کردم باب دلم نیستش سخت افزاری خیلی بهتره اما یه راه حل به ذهنم رسید اینکه هاردت را از نوت بوک خارج کنی و با استفاده از بعضی قابهای مخصوص هارد اکسترنال که ساتا ساپورت باشه ان را با پورت یو اس بی وصل کنی به کامپیوتر دیگه و ریکاورش کنی .
MacShadow

پستتوسط Ilia » 01 دسامبر 2010, 13:15

اگر توانستی یک عکس با دوربین از دیسک یوتیلیتی بگیر و بگذار که مطمئن بشویم. آیا دیسک یوتیلیتی اندازهٔ هاردت که ۵۰۰ گیگ است را درست نشان میدهد؟ اگر هاردت را ۲۵ گیگ نشان بدهد، ممکن است که پارتیشن مکت را ندیده باشد. اگر اینطور باشد، همه چیز آنجا سر جایش است. فعلا سعی نکن تا با ویندوز سیستم را بالا بیاوری و صبر کن تا از این موضوع مطمئن بشوی.

DiskUtility_Snap.png
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط meim007 » 01 دسامبر 2010, 14:07

در ديسك يوتيليتي چيزي نشان نميدهد عكس هاش را براتان پيوست كردم(يك عكس واضح نبود چند عكس گذاشتم آن ديسك يك كه نشان ميدهد 1 مگ بيشتر نيست با فرمت فت مك). ظرفيت مصرفي(25 گيگ) را در لينوكس نشون ميدهد ولي فايلي را نشان نميدهد شايد با اين برنامه TestDisk بشود ديد چه خبر هست (يعني تا اين حدش هم اميدوارم!).

چطوري ميشود از فلش لود شد؟ ويندوزي كه روي فلش بالا مياد را دانلود كردم ولي نميدانم چگونه از رو فلش لود بشم؟

اين برنامه TestDisk احتياج دارد كه روي سيستم عاملي اجرا شود آيا نسخي بوت ندارد كه مستقيم از روي سي.دي بوت شود(يادم هست پارتيشن مجيك همچين چيزي داشت ولي آن به كارم نمياد) حالا با سي.دي لينوكس بوت ميشم ببينم اجرا ميشود
پیوست‌ها
DSC00011.jpg
DSC00009.jpg
DSC00008.jpg
meim007

پستتوسط AliGhz » 01 دسامبر 2010, 15:16

البته گفتن این نکته الان کمکی به شما نمی‌کند، اما برای همۀ ما و بعدهای شما حتما مفید است. بک‌آپ‌گیری یا گرفتن نسخه‌های پشتیبان کار بسیار مهمی است که من اهمیتش را تقریبا ۲۰ سال پیش با خواندن مقاله‌ای در مجله "علم الکترونیک و کامپیوتر" متوجه شدم. حالا هم که مک با "تایم ماشین" سهل‌الاستفاده و قدرتمندِِ خود امکان بک‌آپ‌گیری را به‌راحتی فراهم کرده، واقعا بهانه‌ای برای انجام ندادن این کار وجود ندارد؛ مخصوصا پیش از کارهای مهمی مثل کاری که شما انجام دادید.

در مورد برگرداندن اطلاعات هارد هم، من چند سال پیش PC-ام سوخت و خیلی قطعاتش از جمله هارد آسیب دید. اما آن را به جایی در مرکز کامپیوتر پایتخت بردم و با هزینۀ فکر کنم خیلی مناسبی اطلاعاتش را برگرداندند و روی DVD تحویل دادند. البته گویا قسمتی از هارد سوخته بود که ربطی به اطلاعات نداشت و برای همین اطلاعات سالم مانده بودند.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

بعدی

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 11 مهمان