انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

باتری مک‌های قابل‌ حمل: پرسش‌ها و اشکالات

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

Re: باتری مک‌های قابل‌ حمل: پرسش‌ها و اشکالات

پستتوسط ahmadhafezy » 09 اوت 2012, 15:17

Masiha نوشته است:[نمایش]
ahmadhafezy نوشته است:[نمایش]
منم باطری نو میخوام. همه اینا هم به مدل لپ تاپم میخوره میخوام ببینم کدومشون بهتره.
فکر نکنم خرید از اینجا به صرفه باشه. مثلا نقش میگفت ۳۵۰ داره بعد معلومم نیست باطری چی میفروشه..

خب اگر پولش مهم نیست، و موضوع صرفا پیشنهاد یک مورد برای خرید از خارج است،
نظر من خرید از اَپل اِستور است:
Rechargeable Battery - 15-inch MacBook Pro

سلام این باطری که معرفی کردین باطری من نیست....
ضمنا نظرتون راجع تعمیر چیه یکی از دوستام میگفت ببرم بدم تعمیر میگفت عیب باطری اینه که باید سیکلهاش رو شارژ کنن. دوباره درست میشه. میگفت اگه خود باطری رو مستقیم با اداپتور ولتاژ مناسب شارژ کنن دوباره درست میشه ..
ahmadhafezy

پست‌ها : 33

پستتوسط Masiha » 09 اوت 2012, 15:52

ahmadhafezy نوشته است:[نمایش]
سلام این باطری که معرفی کردین باطری من نیست....
ضمنا نظرتون راجع تعمیر چیه یکی از دوستام میگفت ببرم بدم تعمیر میگفت عیب باطری اینه که باید سیکلهاش رو شارژ کنن. دوباره درست میشه. میگفت اگه خود باطری رو مستقیم با اداپتور ولتاژ مناسب شارژ کنن دوباره درست میشه ..

شارژ کردن سیکل‌ها، عبارت درستی نیست،
تعریف دوره شارژ Charge Cycle: مصرف 100% از نیروی باتری
فرقی نمیکند که یکجا مصرف کنید، یا به صورت مجزا (به عنوان مثال، 50% را امروز مصرف میکند، دستگاه را کامل شارژ میکنید و فردا 50% دیگر، که در این دو روز یک دوره از عمر باتری کاسته می شود)
اطلاعات بیشتر

تعویض سلول‌های باتری هم راه حل دیگری‌ست، که نتیجه‌ی کار به کیفیت سلول‌هایی که استفاده شده بستگی داره
نه به این که شما رو کیفیت حساسیت داری و به باتری‌های بازار اعتماد نمی‌کنی و نه به این که می‌خوای دل و روده‌ی باتری‌ات رو بیرون بریزی :-D
 MacBook Air MC504LL/A (Late 2010) - iPhone 6 Plus
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پست‌ها : 279

پستتوسط AliGhz » 09 اوت 2012, 15:56

تعمیرات این شکلی که بعید میدانم جواب بدهند.

اما اینجا درباره این نوشته که پس از نصب لاین، باتری زودتر خالی میشود و چند گام را نوشته که گویا با انجام آنها، این مسئله رفع میشود:
http://blog.howardtang.com/2011/07/a-fi ... ttery-life

برخی هم از ریست دو شاخص در مک نوشته اند که اشکالاتی در عملکرد باتری را ممکن است رفع کند (ابتدا انجام اولی و سپس دومی):
SMC reset: http://support.apple.com/kb/HT3964
PRAM/NVRAM reset: http://support.apple.com/kb/HT1379
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط ahmadhafezy » 10 اوت 2012, 18:24

[نمایش]
شارژ کردن سیکل‌ها، عبارت درستی نیست،
تعریف دوره شارژ Charge Cycle: مصرف 100% از نیروی باتری
فرقی نمیکند که یکجا مصرف کنید، یا به صورت مجزا (به عنوان مثال، 50% را امروز مصرف میکند، دستگاه را کامل شارژ میکنید و فردا 50% دیگر، که در این دو روز یک دوره از عمر باتری کاسته می شود)
اطلاعات بیشتر

تعویض سلول‌های باتری هم راه حل دیگری‌ست، که نتیجه‌ی کار به کیفیت سلول‌هایی که استفاده شده بستگی داره
نه به این که شما رو کیفیت حساسیت داری و به باتری‌های بازار اعتماد نمی‌کنی و نه به این که می‌خوای دل و روده‌ی باتری‌ات رو بیرون بریزی :-D

منظور من اینه که باطریهایی که داخل اون کاور هست رو بیارم بیرون بعد با دستگاه شارژشون کنم که تا اخر شارژ بشه ...
حساسیتم اینه که حداقل میدونم جنس خودشه و یه جنس مزخرف رو با قیمت بالا بهم ننداختن
ahmadhafezy

پست‌ها : 33

پستتوسط nasraa » 17 اوت 2012, 00:17

پیش از این گفتگو شده بود که باد کردن باطری مک بوک ۲۰۰۸ باعث ایراد در مکانیزم درب زیر مک بوک میشود .
امروز برایم روشن شد که کلید های ترک پد کمی سفت شده اند. ابتدا فکر کردم چون زیاد با این کلید ها کار نمی کنم کمی سفت شده اند.
ولی زود به همان باطری شک کردم. پس از بیرون آوردن باطری فهمیدم که درست حدس زده بودم. باد کردن باطری باعث فشار آمدن به ترک پد میشود. دیگر باید باطری را عوض کنم . افسوس . هنور ۳ یا ۴ ساعت کار میکند.
نمیشود باطری را طوری بسازند که باد نکند؟ باطری موبایلم هم بعد از دو سال طوری باد کرد که پین درب آن شکست.!
نماد کاربر
nasraa

پست‌ها : 427

ریست شدن تنظیمات زمان

پستتوسط bekhloo » 22 اوت 2012, 12:27

بعد از یه مدتی که باطریم زیاد بازی در میاورد دنبال راه حل اومدم ایرماگ و دیدم مثکه قضیه جدیه! ولی موضوع وقتی بغرنج شد که نصرا راجب سفت شدن دکمه ترک پد نوشته که تقریبن یه هفتس واسه منم اینجوری شده... ینی فقط قسمت پایین-راست ترک پد کلیک میکنه! تقریبن اکثر جوابامو تو این ۱۲ صفحه گرفتم ولی یه مشکلی که تا الآن ندیدم رو مینویسم ببینم کسی باهاش برخورد کرده و راه حلی براش داره یا نه!
بعضی وقتا دستگاه بدون پیغام لوباطری خاموش میشه و برخلاف اون اوایل که اسلیپ میشد کلا خاموش میشه! چیزی که خیلی رو مخمه اینه که بعد از روشن شدن تنظیمات تاریخ و ساعت ریست میشه و یه پیغام موقع لاگین میده که زمانتون تنظیم نیست! و تا زمانی که تنظیم نشه شبکه های وایرلس رو پیدا نمیکنه و یه سری تنظیمات دیگه رو هم اعمال نمیکنه و بعضی وقتا حتی تمام فونتها رو هم لود نمیکنه!
این مشکل از چی ناشی میشه و چجوری میتونم مطمئن بشم که تنظیمات مربوط به حالت دستگاه (اسلیپ) بعد از اتمام باطری درست تنظیم شده؟!
MacBook Pro 15inch
Mac OS X SL 10.6.8
Battery Health: 63%
Battery Cycles: 391
Condition: Service Battery
bekhloo

پست‌ها : 9

پستتوسط Amir_S » 22 اوت 2012, 14:58

برای من هم یکی دو بار این اتفاق افتاده (فکر کنم طبیعی هم باشه چون خود اپل تو فرایند کالیبره کردن باتری اعلام کرده که فایل ها تون رو ذخیره کنید)
تو این دو سه بار که این اتفاق برای من افتاده، داشتم یه کار خیلی سنگین انجام میدادم و پاتری به سرعت داشته خالی میشده، برای همین هم فکر می کنم قبل از اینکه سیستم فرصت کنه که پردازش ها رو متوقف کنه و اطلاعات رم رو ذخیره کنه، برقش قطع شده... به طبع چون باتری کامل خالی شده، ساعت و سایر تنظیماتی که اطلاعاتشون روی Ram ) نه اون ramی که نرم افزار ها ازش استفاده می کنن) بوده هم پاک شدن...
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Mehdi.y » 22 اوت 2012, 16:52

با سلام
من در لاین هر وقت از باطری استفاده میکردم روی ۴۰٪ خود بخود خاموش میشد حال این تنظیم از سوی اپل بوده است را نمیدانم مثلا می‌توان توجیح (توجیه) کرد که اپل برنامه را بر اساس در صد شارژ باقی مانده ننوشته و مبنا را میلی امپر باقی مانده قرار داده و طبعا در باطری‌ها با سلامتی مختلف یک میلی‌امپر ثابت درصد متفاوتی در کامپیوتر نشان میدهد پس شاید برای من در ۴۰٪ خاموش میشد البته در شیر کوهی تا قبل از اینکه باتری آنچنان باد کند که درب پشتی بسته نشود و مجبور به درآوردن آن نگردم همه چیز به روال سابق (همان صفر درصد خاموش شدن) برگشته بود.
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط Ilia » 22 اوت 2012, 18:00

بالاخره یک روز میرسد که هر باتری‌ای خراب بشود. یعنی تقریبا تمام اعضاء پست بزن ایرماگ روزی خواهند نوشت که باتری کامپیوترشان دارد بازی در می‌آورد و غیره. مشکل در ایران بغرنج است چون اولا قیمت باتری بسیار بنظر گران می‌آید و دوما به کیفیت و مبداء جنسی که میخرید هم اطمینانی نیست.

یادم هست که وقتی که مکبوک‌پروی قدیمی‌ام را تازه خریده بودم، یک روز یک ایمیل از اپل دریافت کردم که میگفت که ما به کیفیت باتری‌ای که در مدل شما نصب شده اطمینان نداریم و یک لینک درخواست فرستاد که برایم باتری جایگزینی بفرستند. بعد از پر کردن فرم که چند دقیقه هم بیشتر طول نکشید، بفاصلهٔ دو روز، باتری جدیدی با پست خصوصی به همراه جعبه‌ای برای پس دادن باتری قدیمی برایم فرستاده شد. باتری قدیمی را هم همان شرکت پست به خرج اپل از من تحویل گرفت و به اپل فرستاد.

کمتر شرکتی است که کیفیت باتری محصولاتش مثل اپل باشد. اما باز هم ممکن است که مثل هر جنس الکترونیکی دیگری آنها خراب بشوند. همان طور که قبلا گفتم، متاسفانه شما دوستان نه به گارانتی‌های اپل دسترسی دارید و نه میتوانید که به جنسی که میخرید صد در صد اطمینان داشته باشید.

کلا قیمت بیشتر باتری‌های لپ‌تاپهای معمولی اپل چیزی حدود صد دلار آمریکاست:
http://eshop.macsales.com/shop/powerbook/batteries/
اگر جنس اصل از سازندگان مارک‌دار نخواهید، میشود جنس مشابه آنها را از سازندگان بدون اسم و رسم به حدود نصف این قیمت هم خرید. این‌ها همان باتری‌هایی هستند که شما مثلا در ebay و جاهای مشابه میبینید که بسیار ارزانتر از لینکی هستند که من در بالا داده‌ام. فرق این باتری‌ها این است که چندان به کیفیت و عمر آنها نمیشود اطمینان داشت. درست مثل این است که بخواهید که باتری اصل دوراسل یا انرجایزر را بخرید یا یک جور باتری گربه‌نشان ارزان قیمت. شاید بختتان بزند و این باتری بد هم نباشد، اما احتمال زیاد این است که نه کیفیتش مثل آن باتری گرانقیمت باشد و نه عمرش.

به هر حال اگر متوجه شدید که باتری کامپیوترتان باد کرده و کیبورد درست کار نمیکند و پشت کامپیوتر دارد باد میکند، هر چه زودتر باتری را عوض کنید. حالا اینکه چه مدلی جایش بخرید یا گیرتان بیاید و چقدر فکر میکنید که دارد به شما در فروشش اجحاف میشود نبایستی ربطی به این موضوع داشته باشد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط Mehdi.y » 23 اوت 2012, 02:27

البته ایلیا جان من این را در جواب دوستمان که گفتند چرا کامپیوترشان بدون دادن پیغام کم شدن باتری خاموش شده است دادم و گرنه گلایه‌ای از کیفیت محصولات اپل ندارم.
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط Ilia » 23 اوت 2012, 02:36

مهدی جان، من این متن را کلی نوشتم.

راستش من اگر جای شما دوستان در ایران بودم، موقع خرید کامپیوتر تنها پایینترین قیمت برایم مهم نمی‌بود. اگر فروشنده‌ای جنسش خراب باشد، میتواند چیزهایی مثل باتری را (برای مدل‌هایی که باتریشان براحتی قابل عوض کردن است) با جنس بدل ارزان‌قیمتش عوض کند یا جنس ریفربیش و غیره را به جای فابریک بفروشد.

بعضی وقتها صرف میکند که کمی پول بیشتر داد و از جای مطمئن‌تر خرید کرد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

Re: متفرقه

پستتوسط shiny » 04 سپتامبر 2012, 02:20

۲ تا سوال:
با مک بوک چه جوری رفتار کنیم بهتره؟
یعنی در روز اگر با فواصل ۴، ۵ ساعت یا کمتر یا بیشتر با مک بوک کار داشته باشیم، (هر بار ۱ یا ۲ ساعت) تو این فاصله ها خاموش بشه بهتره یا sleep باشه؟
و
این که من تقریبا هر شب دارم مک بوکم رو شارژ می کنم. چون در حال کار زیاد جابه جا میشم ( از این اتاق به اون اتاق ) نمی زنمش به برق.
آسیب می بینه این جوری؟
نخ دندون روزی ۱ بار حتما حتما حتما
مسواک روزی ۲ بار، صبح قبل از صبحانه و شب قبل از خواب
خمیر دندون حاوی فلوراید باشه بهتره
دندون ها مرگ طبیعی ندارن، ما باعث میشیم بمیرن ...
shiny

پست‌ها : 15

پستتوسط Pooria Azimi » 04 سپتامبر 2012, 02:55

پست بالا رو به این تاپیک منتقل کردم که پاسخ‌های این دو سؤال در صفحات قبلی‌ش داده شده‌ن.

مسواک هم روی چشم :-)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط GOLI » 21 نوامبر 2012, 23:50

سلام دوستان
یه چیزی نگرانم میکنه اونم اینه که وقتی شار‍‍‍ژ مکم تموم میشه میزنم به شارژ شارژر خیلی داغ میشه تا حدی که نمیشه ۳۰ ثانیه هم تو دستات بگیریش این طبیعیه؟
GOLI

پست‌ها : 123

پستتوسط ir108 » 23 نوامبر 2012, 00:07

سلام.برای منم پیغام service battery اومده.سیکل من ۶۴ باره.من ۷۲۳ دارم.باتریش چه قیمته؟
ir108

پست‌ها : 2

قبلیبعدی

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 29 مهمان