انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

باتری مک‌های قابل‌ حمل: پرسش‌ها و اشکالات

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

پاسخ: باتری مک‌های قابل‌ حمل: پرسش‌ها و اشکالات

پستتوسط alireza3335 » 04 ژوئن 2016, 11:52

چاووش جان ضمن تشکر از محبت شما من در خصوصی به شما پیغام دادم، ولی یادم رفت بپرسم، راستش برای من هم جالبه که بدانم چرا این مشکل پیش آمد.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط chavosh » 04 ژوئن 2016, 13:53

علتش یک تصادف رانندگی بود. لپ‌تاپ در صندوق عقب خودرو بود و بر اثر ضربه به قاب پشتی قسمتی از قاب آلومنیومی غر شد و مین‌برد آسیب دید. چند مدت کار کرد ولی بشدت داغ می‌کرد تا اینکه CPU مرخص شد. تعویض مین‌برد هم به صرفه نبود. ما ماندیم و یک لپ‌تاپ نو ولی غیر قابل استفاده. دیروز که بازش کردم هنوز آن بوی تازه‌گی کارتن را داشت. ((:

از دوستان اگر کسی قطعاتی چون باتری، فن ،اسپیکر، صفحه نمایش ... را خواست، اطلاع دهد. شارژر را به یکی از دوستان ایرماگی تقدیم کردم.
نماد کاربر
chavosh

پست‌ها : 57

پستتوسط alireza3335 » 06 ژوئن 2016, 20:54

من واقعاً در این انجمن چیزهایی یاد گرفتم که به جرأت میتونم جای دیگری این اطلاعات پیدا نمی‌شد. همچنین دوستان خوبی که در کنارم هستند و همواره بدون هیچ چشم‌داشتی به دنبال کمک‌های داوطلبانه به دیگران هستند.
در این راستا یک سؤال دیگر دارم که ممکن است حوصله عده‌ای را در مورد موضوعی که مطرح کرده‌ام سر ببرد.
همانطور که میدانید باتری لپتاپم واقعاً مرده است و من در انتظار دریافت باتری جدید هستم. موضوع این است که OS X با باتری مرده مثل حالتی برخورد می‌کند که انگار باتری وصل است ولی «شارژ آن در حال اتمام» است. در اینجا کاری که سیستم‌عامل یا خود پردازشگر انجام می‌دهد این است که تا حد امکان ولتاژ دو سر پردازنده یا همان CPU کاهش می‌یابد تا از خاموش شدن ناگهانی دستگاه جلوگیری کرده و همچنین مانع از دست رفتن ناگهانی اطلاعات شود و سیستم عامل زمان کافی برای ذخیره اطلاعات از روی RAM بر روی هارد را داشته باشد. (یادم هست در جایی دیگر یکی از دوستان خوب مطرح کرده بود که قابلیت low power mode که در iOS مطرح شده است خیلی در سیستم‌عامل OS X احساس می‌شود که واقعاً فکر می‌کنم همین مکانیزمی که توضیح دادم در واقع همین قابلیت است و سال‌هاست که روی لپ‌تاپ‌های اپل وجود داشته‌است و اتفاقاً این چیزی که در iOS مطرح شده چیزی است که جدید است)
موضوعی که می‌خواهم مطرح کنم این است که اکنون من همواره از شارژر استفاده می‌کنم منتهی چون باتری دیگر شارژ نمی‌شود و میزان شارژ آن روی «صفر درصد» مانده بنابراین حالت ولتاژ کم همواره وجود دارد. نمی‌دانم اصطلاح فنی آن چه می‌شود ولی تا حدی که جستجو کردم به عبارات SpeedStep و CPU throttling برخورد کردم. منتهی هرقدر تلاش می‌کنم راهی برای از بین بردن این حالت پیدا نمیکنم. الان دستگاه واقعاً مثل لاک‌پشت شده و کار کردن با آن اصلاً رضایت‌بخش نیست.
ممنون می‌شوم اگر کسی تجربه‌ای دارد به‌اشتراک بگذارد یا اینکه دانش خود را در این زمینه انتقال دهد.
ارادتمند
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پستتوسط alireza3335 » 08 ژوئن 2016, 22:15

چاووش جان من از همین تریبون از شما بابت لطفی که در حق من داشتین تشکر میکنم. الان trackpad را نصب کردم و واقعاً کار با آن مثل روز اول لذت‌بخش است.
ضمن اینکه باتری هم در راه است :)
پیوست‌ها
photo_2016-06-08_22-00-27.jpg
photo_2016-06-08_22-00-35.jpg
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پستتوسط chavosh » 09 ژوئن 2016, 09:07

خواهش میکنم علیرضا جان. منم خوشحالم که مشکلش برطرف شد. ((:
نماد کاربر
chavosh

پست‌ها : 57

پستتوسط Mehdizadeh » 07 نوامبر 2016, 17:46

دوستان راهی هست که بشه بدون کم شدن سرعت، باتری مک بوک پرو رو remove کرد؟
تورو خدا کمک کنید
نماد کاربر
Mehdizadeh

پست‌ها : 393

پستتوسط Ilia » 07 نوامبر 2016, 22:08

اگر باتری مکت خراب شده، یکی بخر خودت رو خلاص کن.

خواستی این مبحث را بخوان من خودم حوصله و وقتش را نداشتم:
http://apple.stackexchange.com/question ... -a-battery
اما در کل اینجور انگولک کردن‌ها که آنجا نوشته، ممکن است به مکت صدمه بزند. داشتن باتری هم برای لپتاپ، با قطع و وصل برق خودش کامپیوتر را تا حدی میتواند محافظت کند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6174

پستتوسط Mehdizadeh » 08 نوامبر 2016, 01:15

آخه مدل مک بوکم MacBook Pro 13-inch, Early 2011 هستش
دیگه صرف نداره براش باتری بخرم
نماد کاربر
Mehdizadeh

پستتوسط Ilia » 08 نوامبر 2016, 01:37

من یک مکبوک ایر ۲۰۱۱ دارم که بسیار از مکبوک پروی شما ضعیفتره. ولی اگر باتریش خراب شده بود، در تعویض باتریش شک نمیکردم. مگر اینکه میخواستم یک مکبوک نو بخرم و حتما این یکی را از سر رد کنم.

احساسی نگاه نکنید که کامپیوتر قدیمی شده است یا نه. اگر این مکبوک‌پرو دارد کارتان را راه می‌اندازد و فعلا بایستی یا میتوانید تا مدتها با آن کار کنید، در این صورت حتما ارزشش را دارد که برایش باتری بخرید. مگر اینکه در آیندهٔ خیلی نزدیک مطمئنید که از سر بازش خواهید کرد (که در آن صورت احتمالا این سوال را نمی‌پرسیدید).

البته صلاح مملکت خویش خسروان دانند…
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6174

پستتوسط Mehdizadeh » 08 نوامبر 2016, 12:53

داخل ایران برای باتری کجا مطمئنه ؟
نماد کاربر
Mehdizadeh

پستتوسط Amir_S » 08 نوامبر 2016, 17:41

و همچنان من مشکلات عجیب و غریب دارم!!!
یادتان هست که گفتم باتری مک‌ام کلا از کار افتاده و وقتی سیم شارژر را قطع می‌کنم، حتی ساعت را هم نمی‌تواند نگه دارد… بعد از آن حدود یک هفته دائما به برق وصل بود و بعد از آن کمی شارژ داشت در حدی که وقتی می‌خواهم جابجایش کنم لازم نباشد خاموش کنم و بتواند نزدیک یک ساعت sleep بماند و بعد از آن هم خودش خودش را (بعد از کپی کردن رم به هارد و بقیه مراحل لازم برای خواب زمستانی) خاموش کند…
حالا باتری‌اش باز خالی تر شده و کشف جدید و عجیب من از اینجا شروع می‌شود: الان وقتی سیستم خاموش می‌شود و بعد از چند ساعت دوباره روشنش می‌کنم، ساعتش دیگر درست نیست، ولی ریست هم نشده! بلکه به زمان لحظه خاموش شدن را نشان می‌دهد!!!
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Mehdizadeh » 16 نوامبر 2016, 01:50

سلام
بالاخره باتری رو خریدم و نصب کردم، ولی سرعت سیستمم خیلی کند و پایینه! چرا ؟
نماد کاربر
Mehdizadeh

پستتوسط nasraa » 16 نوامبر 2016, 09:50

Amir_S نوشته است:[نمایش]
یادتان هست که گفتم باتری مک‌ام کلا از کار افتاده و وقتی سیم شارژر را قطع می‌کنم، حتی ساعت را هم نمی‌تواند نگه دارد… بعد از آن حدود یک هفته دائما به برق وصل بود و بعد از آن کمی شارژ داشت در حدی که وقتی می‌خواهم جابجایش کنم لازم نباشد خاموش کنم و بتواند نزدیک یک ساعت sleep بماند و بعد از آن هم خودش خودش را (بعد از کپی کردن رم به هارد و بقیه مراحل لازم برای خواب زمستانی) خاموش کند…
حالا باتری‌اش باز خالی تر شده و کشف جدید و عجیب من از اینجا شروع می‌شود: الان وقتی سیستم خاموش می‌شود و بعد از چند ساعت دوباره روشنش می‌کنم، ساعتش دیگر درست نیست، ولی ریست هم نشده! بلکه به زمان لحظه خاموش شدن را نشان می‌دهد!!!

تا آنجايي كه من مي دانم اگر در قسمت تنظيمات ساعت و تاريخ، تنظيم كنيد كه از روي موقعيت مكان ساعت را نشان بدهد و به اينترنت وصل باشيد (كه معمولا همه در خانه به واي فاي وصل هستنند)، ساعت هميشه درست نشان داده مي شود. من چندين سال هست كه باتري داخل لپ تاپم نمي گذارم. وقتي اينترنت قطع باشد ساعت را درست نشان نمي دهد.

(هشدار: وقتي باتري در دستگاه نباشد، با قطع برق، اطلاعات ذخيره نشده از بين مي رود)
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط nasraa در 16 نوامبر 2016, 11:22.
نماد کاربر
nasraa

پست‌ها : 427

پستتوسط nasraa » 16 نوامبر 2016, 11:09

Mehdizadeh نوشته است:[نمایش]
سلام
بالاخره باتری رو خریدم و نصب کردم، ولی سرعت سیستمم خیلی کند و پایینه! چرا ؟

من جستجويي در اينترنت كردم. جاهايي نوشته بودند كه سي پي يو مك بوك وقتي باتري خارج شده باشد با نصف سرعت كار مي كند البته من تا به حال اين موضوع را حس نكرده بودم ولي سر فرصت بايد بررسي كنم. در مورد شما هم يك احتمال وجود دارد كه مك بوك شما باتري جديد را بطور كامل شناسايي نكرده است. يعني الان فرض كرده كه باتري در دستگاه نيست. البته اين فقط يك حدس است.

در يك سايت هم روش هايي ارائه شده كه من تست نكرده ام هنوز:

http://forums.appleinsider.com/discussi ... -a-battery

http://forums.macrumors.com/threads/coo ... g.1401957/

و در همان جا توضيح داده كه اگر اين روش باعث بوت نشدن شد چه بايد كرد.
(و طبق معمول توصيه مي شود قبل از اين كارها بك آپ گيري نماييد.)
نماد کاربر
nasraa

پست‌ها : 427

پستتوسط Amir_S » 16 نوامبر 2016, 11:58

nasraa نوشته است:[نمایش]
Amir_S نوشته است:[نمایش]

تا آنجايي كه من مي دانم اگر در قسمت تنظيمات ساعت و تاريخ، تنظيم كنيد كه از روي موقعيت مكان ساعت را نشان بدهد و به اينترنت وصل باشيد (كه معمولا همه در خانه به واي فاي وصل هستنند)، ساعت هميشه درست نشان داده مي شود. من چندين سال هست كه باتري داخل لپ تاپم نمي گذارم. وقتي اينترنت قطع باشد ساعت را درست نشان نمي دهد.

(هشدار: وقتي باتري در دستگاه نباشد، با قطع برق، اطلاعات ذخيره نشده از بين مي رود)

من خیلی تنبل‌تر از این هستم که خودم ساعت را تنظیم کنم و همیشه همین روش شما را استفاده می‌کنم… مورد عجیبم این بود که یا باید آنقدر باتری داشته باشد که ساعت داخلی کار کند و یا باتری کلا خالی شده و ساعت پاک بشود و بعد از زمان صفر خودش شروع به مار کند… اینکه چرا یک زمانی غیر از ایندو را نشان می‌دهد عجیب بود.
و حالا که حرف تنظیم اتوماتیک شد، یک مشکلی که با آن دارم این است که گاهی یادش می‌رود ساعتم را تنظیم کند و مثلا ۵-۶ ساعت بعد نگاه می‌کنم و می‌بینم که اشتباه است. بعد که تنظیمات ساعت را باز و قفل آن را غیر فعال می‌کنم، بلافاصله ساعت را تنظیم می‌کند!!!
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2