انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشکل با سوپردرایو — SuperDrive

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

Re: مشکل با سوپردرایو — SuperDrive

پستتوسط AliGhz » 06 سپتامبر 2012, 13:25

به نظرم سوپردرایوهای مک اصولا اشیای مزخرفی هستند. دیروز میخواستم بعد از مدتها یک سی دی رایت کنم. سی دی اول را دستور burn خود سیستم عامل نتوانست رایت کند و ارور داد، با toast titanium هم ارور داد. سی دی دوم را (سی دی خام هم شده دانه ای ۵۰۰ تومان) با تُست رایت کردم و verify شد، اما وقتی داخل درایو میگذاشتم هیچ چیزی نشان نمیداد (یعنی انگار نه انگار که سی دی داخل درایو است). در حالی که در یک لپ تاپ درپیت ویندوز سِوِنی، فایل های رایت شده درست نشان داده و باز میشدند. چند وقت پیش در مورد یک سی دی mp3 هم همین اتفاق افتاد.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

Re: مکبوک پرو — MacBook Pro

پستتوسط T-Motso » 03 نوامبر 2012, 20:04

سی دی درایو مک بوک پرو ی من هر سی دی که داخلش می ذارم رو نمیشناسه و سریع سی دی رو میده بیرون. به نظرتون چی کار می تونم بکنم؟ الان اصلن نمیتونم از سی دی درایوم استفاده کنم؟ راهی نداره؟
T-Motso

پست‌ها : 42

پستتوسط Ilia » 04 نوامبر 2012, 00:51

هر دیسک، یعنی مثلا شامل دیسکی که با خودش اومده هم میشه؟

گوشت رو بهش بچسبون، ببین وقتی که دیسک رو میگذاری توش، یه ده بیست بار قژقژ میکنه؟ یعنی میخواد که لودش کنه و نمیتونه؟ اگر اینکار رو میکنه، اگر دیسکت سالم باشه و مثلا خط‌دار و کثیف نباشه، ممکنه که لنزش کثیف شده باشه. اگر اینطور شده باشه، ببین که Disk drive cleaning kit گیر میاری یا نه. یک دیسکیه که روش پرزهای ریزی داره که مثلا قراره که لنز درایو رو پاک کنه. چیزی مثل این:

CD_Lens_Cleaner.jpg

اخطار مهم: اگر درایوتون سالمه از این چیزها توش نگذارید، چون اگر به احتمال زیاد درایو سالم رو خراب خواهید کرد.

اما شما که از درایوت ناامیدی، چیزی رو از دست نمیدی. چند دفعه بایستی این دیسک مخصوص رو توش بگذاری و در بیاری تا ببینی که افاقه‌ای میکنه یا نه.

همینطور یک جا دیدم که یکی نوشته بود که فایلی بنام: CD Info.cidb رو از آدرس:
~Home/Library/Preferences/

پاک کرده و بعد درایوش کار افتاده. این کار رو هم امتحان کنی، حداقلش اینه که ضرر نداره.

کامند F رو بزن و مثل این عکس راحت میتونی پیداش کنی:

SearchSysFiles.jpg
SearchSysFiles.jpg (10.52 KiB) - بازدید 16512 بار

(در حالت عادی اسپات‌لایت محتویات سیستم رو نشونتون نمیده، باید اینطوری که در عکس هست ازش بخواهی تا بهت نشونشون بده.)

این هم راهنمایی اپله در این مورد:
http://support.apple.com/kb/HT2801?view ... cale=en_US
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط T-Motso » 04 نوامبر 2012, 02:37

ممنون ایلیا جان. آره قیژ قیژ میکنه. کلن از روز اولم ضعیف بود. الان دیگه نمی تونه هیچ سی دی رو بخونه. کلن فک نکنم از اول که خریدم ۲۰ تا سی دی توش گذاشته باشم.
می خواستم سیستم عامل رو عوض کنم دیدم dvd مونتین رو هم نمی خونه. حالا می خواستم ببینم اگه باید درایور اکسترنال بگیرم، کدام برند و مدل پیشنهاد می کنین که کیفیتش بالا باشه؟ بعد اینکه می تونم از روی اون درایور اکسترنال سیستم عامل رو عوض کنم؟
T-Motso

پستتوسط T-Motso » 04 نوامبر 2012, 02:39

راستی به اون کلینر ها اصلن اعتمادی نیست. قدیم یه بار گذاشتم رو درایور پی‌سی کلن درایور نابود شد :-)
T-Motso

پستتوسط AmiN.D » 04 نوامبر 2012, 02:47

لازم نیست حتمن برای نصب مانتین لاین اکسترنال بگیرید.روی فلش هم میتونین اینکارو بکنید که بوت شه..
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط T-Motso » 04 نوامبر 2012, 02:50

اینکه بلد نیستم از رو فلش نصب کنم بماند! ولی کلن درایور لازم میشه. دی وی دی های دیگه ای هم هست که بخوام استفاده کنم آخه
T-Motso

پستتوسط Ilia » 04 نوامبر 2012, 02:54

به عنوان آخرین تلاش گفتم و خودمم هم به اینها عقیده‌ای ندارم.

اون راهنمای اپل رو بخون، اگر کمکی نکرد، شاید میتونی از جایش برای نصب یک هارد دوم استفاده کنی.

من سالها پیش یک درایو اکسترنال بزرگ LG خریدم که مدتهاست مثل شیر برام کار کرده. حسابی هم ازش کار کشیده‌ام. اپل هم مال خودش رو داره، که یکی به من یکیش رو هدیه داد. خوبیش اینه که برای برقش آداپتور نمیخواد و برق USB براش کافیه. بدیش اینه که بنظر من چندان قوی و پوست کلفت نیست و بصورت معمول هم فقط برای مینی و ایر کار میکنه. میشه انگولکش کرد که با مدل‌های دیگه هم کار کنه، اما بنظر من به دردسرش نمی‌ارزه. این مدل‌های کوچک و ظریف شرکت‌های دیگر هم چندان پوست کلفت نیستند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 04 نوامبر 2012, 02:55

آره، از روی دیسک درایو خارجی هم میشه سیستم رو نصب کنی.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط T-Motso » 04 نوامبر 2012, 03:00

ممنون. پس می رم یه درایور اکسترنال می‌خرم.
T-Motso

پستتوسط Mehdi.y » 04 نوامبر 2012, 10:22

ایلیا جان الان که نگاه کردم انکار من فایل CD Info.cidb را ندارم از کجا گیر بیارم
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط Ilia » 04 نوامبر 2012, 19:07

بزن روی دکمه‌های Command+shift+g و در جعبه‌ای که باز میشه این آدرس رو بنویس:

کد: انتخاب همهٔ
~/Library/Preferences/

و بعد بزن روی return، مستقیم میبردت به فولدر Preferences که در لایبرری داخل home شماست که این فایل بایستی در آنجا باشه.

اگر آنجا نباشد، دیگر من علتش را نمیدانم.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Mehdi.y » 05 نوامبر 2012, 01:39

ایلیا حان نبود حال چرا و چگونه پاک شده است نمیدانم بجز نصب مجدد سیستم عامل چه راهی برای بازگرداندن آن دارم
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط Ilia » 05 نوامبر 2012, 01:54

مهدی جان، بیخیالش بشو. این یک فایل تنظیمات بیشتر نیست. اگر بود و پاکش میکردی، سیستم، یکی جدیدش را از نو میساخت. اگر نیست، لابد لازم نداشته که نداردش. این ممکن است بسته به نسخهٔ سیستم فرق کرده باشد. مثلا مکبوک ایر من هم چک کردم، اصلا این را نداشت، اگر چه به درایو خارجی وصل بوده، ولی مینی من این را داشت. اصلا هم چیز مزاحمی نیست. این که یکی پاکش کرده به این علت بوده که اگر خراب شده بوده، سیستم یک نسخهٔ بی‌ایراد از آن بسازد و بس. بنابر این، همانطور که اول گفتم، کلا بی‌خیالش بشو.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پاسخ: مشکل با سوپردرایو — SuperDrive

پستتوسط Amir_S » 01 ژوئن 2013, 17:57

یادمه که اپل این امکان رو داده بود که مک هایی که سوپر درایو داخلی ندارند بتونن از درایو اپتیکی مک های دیگه (و PC ها) استفاده کنند. الان منم با مک بوک پرو‌ خودم همین مشکل باز نشدن بعضی دیسک ها رو پیدا کردم و چون استفاده‌م خیلی کم‌ه نمی‌صرفه که تو این اوضاع مالی برم یه درایو اکسترنال بخرم.
خلاصه اینکه برای این مدل ها هم این امکان وجود داره!؟ و اگه جواب مثبت‌ه، برای استفاده از درایو یه PC چکار باید کرد؟
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2