انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

چالش Apple با FBI

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

پاسخ: چالش Apple با FBI

پستتوسط Ali.Rastegar » 03 آوریل 2016, 03:46

perse نوشته است:[نمایش]
برای من به شخصه جای تعجب داره که یه سازمان عریض و طویل از پس یه گوشی برنیاد و دست‌به‌دامن شرکتی اسرائیلی یا هر شرکتی بشه.( دقت کنید که مک‌آقی گفته بود رمز رو می‌تونه بشکنه) اگه اشتباه می کنم من رو توجیه کنید.

برای من اینکه خود FBI امکان شکستن مکانیزمهای امنیتی آیفون رو نداشته باشه عجیب نیست، اما اینکه از راه حلهای شرکتهای جانبی مثل محصول Cellebrite خبر نداشته قابل قبول نیست، و سوابق هم نشون میده که FBI قبلا با این شرکتها مبادلاتی داشته.
مسئله اینجاست که FBI اول در دادگاه مدعی شده بود که اپل تنها مرجعیه که میتونه این دسترسی به محتوای آیفون رو فراهم کنه و بر این اساس می‌خواست اپل رو در دادگاه محکوم به همکاری بکنه، در حالی که به احتمال زیاد از وجود گزینه‌های آلترناتیو خبر داشت.

perse نوشته است:[نمایش]
نکته‌ی بعدی هم این‌که یه شرکت که داره توی یه کشور فعالیت می‌کنه -صرف‌نظر از باز هم به اصطلاح شعارهای اخیر اپل- در دنیای واقعی چقدر براش ممکن هست که از دولت و دستگاه‌های دولتی مستقل باشه و خواسته‌های اونها رو تامین نکنه.

اینجوری نبود که رأی نهایی و غیر قابل اعتراض صادر شده باشه، اپل مقاومت کرده باشه و مأمورها اومده باشن برای دستگیری تیم کوک ;)
اپل بر طبق قانون آمریکا حق داشت به حکم دادگاه اعتراض کنه و از حقش استفاده کرد تا در جلسهٔ بعدی دادگاه باز هر دو طرف از موضع خودشون دفاع کنن و این جلسه قرار بود ۲۲ مارس برگزار باشه که FBI اول درخواست تاخیر در جلسه داد و بعد هم اعلام کرد تونسته قفل گوشی رو باز کنه و دیگه احتیاجی به همکاری اپل نداره.
اگر هم منظورت اینه که چطور اپل از حق قانونیش در مقابل دولت برای اعتراض به حکم استفاده کرد؟ کافیه فقط پرونده‌های سالهای اخیر شرکتهای مختلف از جمله اپل رو مرور کنی، اولین موردی که الان به ذهنم رسید اون پروندهٔ فروش ایبوک بود که اپل تا تونست اعتراض کرد و باز محکوم شد.

iSam نوشته است:[نمایش]
نه علی جان من نگفتم بحث نکنید، نظر بنده این بود که من بحث نمی کنم وگرنه به شما و باقی دوستان چه کار دارم یا می توانم داشته باشم!؟

من هم منظورم بحث بین من و شما بود نه با باقی دوستان، چون شما پیشفرضهایی داری که امکان هر نوع بحث و استدلال رو از طرف مقابل می‌گیره.

iSam نوشته است:[نمایش]
دقیقا مثل روش تفکر خیلی ها که با روش فکری رژیم حاکم بر ایران تناسبی ندارد و باید طرف کشورش را ترک کند، این همان دموکراسی ای است که در دو، سه سال اخیر هم به ایرماگ وارد شده وگرنه ما از ده سال پیش در ایرماگ بوده ایم.
بحث و گفتگو یک چیز است و هدف قرار دادن هوشمندانه یک نفر و اینکه به درب بگوییم که دیوار بشنود یک چیز دیگر و سیب زمینی بودن اعضاء نسبت به این رفتار هم یک چیز! نخیر بنده ترجیح میدهم نه در این نوع بحث ها که در این نوع محفل ها کلا شرکت نکنم.
شما هم میخواهی قضاوت کنی، کمی بری دورتر بایستی و به ماجرا نگاه کنی، جزعیات بیشتری را می توانی ببینی!

سامان جان یعنی انتقاد از شیوهٔ بحث شما زیر سوال بردن دموکراسیه؟

rezag5 نوشته است:[نمایش]
کلا در این داستانِ "اپل و اف بی آی" چون کسی چیزی نمیدونه و موضوع یه موضوع علمی یا مثلا نرم افزاری نیست , همه ی حرفها در حد گمانه زنیه .
تمام دوستانی که اینجا چیزی گفتن توان اثبات ندارن و کسانی هم که با اون گفته ها مخالفت کردن باز هم توان اثبات ندارن .
اینه که برای من این اتاق بحث فقت این کاربرد رو دار که بیام ببینم چه حالت های دیگه ای و چه تفکرات دیگه ای میتونه موجود باشه
جدی گرفتن حرف ها هم کار به جایی نمیبره

رضا جان من بر اساس مستندات مطرح شده در دادگاه صحبت کردم، جز مواردی که چگونگی عمل دقیق اشاره نشده بود (مثل شیوهٔ دسترسی FBI به محتوای گوشی) یا انگیزهٔ عمل معلوم نبود (مثل دلیل عوض کردن پسورد اکانت iCloud). اگر در هر موردی خواستی بگو که برات مستنداتش رو بر اساس اونچه از دادگاه بیرون اومده ارجاع بدم.
اما اگر منظورت اینه که بر اساس ابهامات نمی‌توان به نتیجه‌گیری دقیق رسید، بله قطعا همینطوره، اما یک دنیا تفاوت وجود داره بین بحث از گزینه‌های محتمل بر اساس مستندات موجود با بازی خوندن هر چیزی که اتفاق افتاده، بدون توجه به مستندات و شواهد.

Behnam نوشته است:[نمایش]
Ali.Rastegar نوشته است:[نمایش]
بحث اپل این نبود که حریم خصوصی کاربر این گوشی خاص براش مهمه، که اتفاقا تروریست بودنش خیلی به نفع FBI در افکار عمومی تموم می‌شد

علی جان فکر می‌کنم حساسیت موضوع ربطی به مسائل فنی و یا حفظ حریم خصوصی و غیره نداره. به همین رویکرد بی‌تفاوت به ارتجاع اسلامی مربوط می‌شه. تروریست بودن صاحب آیفونی که اف‌بی‌آی هدف قرار داده بود «اتفاقی» نبود. اف‌بی‌آی نمی‌رود آیفون بنده و جنابعالی را تفتیش کند. جدا از این که قوانین حافظ حریم خصوصی چنین اجازه‌ای به او نمی‌دهد، اصلاً وقتش را ندارد. «اتفاقی» خواندن این «اتفاق» خودبخود گروهی را از گروه دیگر جدا می‌کند.

بهنام جان من اتفاقاً رو در معنای اتفاقی به کار نبردم، در معنای تأکید به کار بردم. این گفت‌وگوی فرضی دو نفر رو در نظر بگیر:
نفر اول: من قصد شکستن گلدانت را نداشتم.
نفر دوم: «اتفاقا» از عمد این کار را کردی.
موافقم که کلمهٔ اتفاقا در اصل اون چیزی نیست که من به کار بردم و شاید باید می‌نوشتم «که البته تروریست بودنش خیلی به نفع FBI در افکار عمومی تموم می‌شد».
من هم میگم* FBI از این گوشی به خاطر کاربر تروریستش استفاده کرد تا افکار عمومی رو با خودش همراه کنه و راه رو برای ایجاد یک سابقهٔ قانونی (precedent) باز کنه تا در پرونده‌های بعدی که همراهی افکار عمومی باهاش ممکنه کمتر باشه کارش راحت باشه.

* ممکنه دوستان خرده بگیرن که خود من الان یک تئوری توطئه رو بدون مدرک مطرح کردم. اما کافیه ببینید FBI برای همراه کردن افکار عمومی و پیروزی در دادگاه داشت از حمایت خانواده‌های قربانیهای سن برناندینو در دادگاه استفاده می‌کرد. در طرف مقابل هم اپل موفق شد همراهی یکی از خانواده‌ها و چندین شرکت بزرگ فناوری رو جلب کنه:
http://recode.net/2016/03/03/families-o ... -help-fbi/
http://www.latimes.com/local/lanow/la-m ... story.html

Behnam نوشته است:[نمایش]
گیرم اف‌بی‌آی با ندانم‌کاری‌های خودش آیفون را قفل کرده باشد. این چندان موضوع بحث نیست. موضوعی که در افکار عمومی آمریکا (و همه جا) ثبت خواهد شد این است که رابطهٔ میان اف بی آی و اپل به گونه‌ای نبود که در همان لحظه‌ای که آیفون به دست مأمور اف‌بی‌آی رسید، یک زنگی به اپل بزند و بگوید آقا این آیفون را چطور می‌شه باز کرد...

امیدوارم این هم در افکار عمومی ثبت بشه که درخواست FBI از اپل فقط دسترسی به محتوای گوشی نبود، FBI می‌خواست اپل رو مجبور کنه نسخه‌ای ناامن از سیستم عاملش تولید کنه که راه رو برای پرونده‌های بعدی هم هموار می‌کرد.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط iSam » 03 آوریل 2016, 04:18

lن فقط بخش مربوط به خودم را جواب می دهم:
علی جان در یک بحث ما می توانیم با طرف مقابل وارد بحث نشویم و یا اگر شدیم حرفش را قبول نکنیم، ولی اینکه روش بحث او را زیر سوأل ببریم، آن هم این مدل که دیدی، به نظرم بله توهین و عدم دموکراسی است.
بنده فقط نظرم را گفتم، کسی دوست ندارد، قبول نکند (البته اگر روزی هم برایش مسجل شد باید قبول و اظهار شرم کند)، ولی حق توهین را ندارد. اینکه چون شما مثلا داری از قوانین عمومی آمریکا صحبت می کنی و من نظر دیگری دارم، پس می توانم اینطور انتقاد کنم که بله علی جان شما اگر آدم با بصیرتی بودی و مالیخولیایی نبودی، اینطور فکر نمی کردی! این توهین و نبود دموکراسی است. من درعوض می توانم یا سکوت کنم یا راحت بگم، بله من نظر تو را قبول ندارم، همین.
البته بنده یکبار گفته بودم، در هیچ جمع فارسی بجز ایرماگ متأسفانه یا خوشبختانه حضوری ندارم و اینطوری راحت تر هم هستم که تصمیم گرفته ام در اینجا هم سکوت کنم و تماشاچی باشم، البته اگر کسی سوزنی نزند! راستش زمانی هزینه زمان در ایرماگ برایم مهم بود، الأن ولی متأسفانه این اهمیت از میان رفته!
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط Ahmad » 03 آوریل 2016, 13:30

ممنون علی (ر) عزیز بابت توضیحات مستدل و دقیق هم در پست اخیر و هم در پست‌های قبلی

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط amirazizi » 03 آوریل 2016, 14:06

Ahmad نوشته است:[نمایش]

واقعا داستان بعضی از ما ایرانیان داستان غم‌انگیزی است.

احمد

احمد جان کاملا با شما موافقم و دقیقا موضوعی که در مورد Conspiracy theory گفتید درد بزرگیه.

اول از همه به جای خوندن پست بلند من می تونید این اپیزود عالی Last Week Tonight رو ببینید که در مورد همین موضوع هستش، توضیحات شفاف و بسیار عالی داره.
https://www.youtube.com/watch?v=zsjZ2r9Ygzw

اتفاق خیلی خیلی ساده است. اینجا سازمان اف بی ای دوست داره بتونه به گوشی همه در تمامی زمان ها دسترسی داشته باشه . در خواست اونها از اپل که خیلی زیرکانه لای اخبار دیگه پنهانش کردند باز کردن یک گوشی نبود ایجاد یک در مخصوص برای اونها بود که در هر زمانی خواستند بتونند به تمامی محتوا و حتی کارایی های گوشی هر کسی دسترسی پیدا کنند‌. به طور مثال دوربین شو روشن کنند، جای گوشی رو پیدا کنند یا ... منطقشون هم این بود که اگه در زمان اضطراری نیاز به باز کردن گوشی بود نیاز به مهندسین اپل نباشه.

این بار اول نیست و ۲۰ سال پیش قرار بود این اتفاق برای تمام کامپیوترها بیوفته و بتونند به تمامی اطلاعات تمامی کامپیوترها از طریق یک چیپ به اسم کلیپر چیپ دسترسی پیدا کنند.
http://www.nytimes.com/1994/06/12/magaz ... wanted=all

عوارضی که همچین تکنولوژی داره اینکه اگر سازمان اف بی ای بدون نظارت هیچ جای دیگه حتی ممکنه این اطلاعات رو طبقه بندی کنه و یک کارمند حریص این اطلاعات رو به جاهای مختلف بفروشه اتفاقی که تو گذشته بارها و بارها و بارها اتفاده.
http://www.nydailynews.com/news/crime/e ... -1.2360436

و مشکل اینه که خود این سازمان چند ماه پیش هک شد و چطوری می خواد جلو تکرار هچین اتفاقاتی رو بگیره.
http://www.wsj.com/articles/u-s-suspect ... 1433451888

یکی دیگه از مشکلات دسترسی به سطوح پایین سیستم عامل اینکه در هر لحظه که بخوان می تونند هزاران گوشی رو توی یک محدوده خاص از طریق GPS از کار بندازند و اگر کسانی برای اعتراض جایی جمع شدن تمام گوشی هاشون با هم خاموش بشه یا دوربین و انتن شون از کار بیوفته کاری که الان غیر ممکنه.

از طرفی این واقعا همون جعبه پاندورا است اگر اپل با یک جای امنیتی همکاری کنه بعدش باید با اداره های امنیتی چین ، روسیه و ... همکاری کنه. اتفاقی که عواقب غیر قابل پیش بینی خواهد داشت.

در نهایت مضحک ترین چیزی که میشه گفت اینه که تمامی کسانی که فعالیت های مشکل دار انجام می دهند میرن سراغ سرویسی مثل Telegram که هم encryption داره هم محصول روسیه است و با امریکا همکاری نمیکنه. این وسط فقط اپل که سیستم عاملش سوراخ میشه. همین طور که توی برنامه Lastweek Tonight اشاره می شه الان بیش از ۸۰۰ سرویس تکست با encryption امنیتی بالا مثل Telegram وجود داره که ۵۷۰ تای اونها یا خارج از امریکا هستند یا با همکاریشون با امریکا بسیار سخته.

Ilia نوشته است:[نمایش]

بحث قشنگی است.

کاملا :)
amirazizi

پست‌ها : 482

پستتوسط iSam » 03 آوریل 2016, 14:53

ungekünstelt Volks!
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط Ilia » 03 آوریل 2016, 18:09

امیر عزیزی جان، برای پست خوبت ممنون!
همینطور لینک ویدئوی اول خیلی جالب بود.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Ahmad » 03 آوریل 2016, 18:33

ممنون امیر جان بابت کامنت
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط amirazizi » 04 آوریل 2016, 00:36

خواهش می کنم احمد جان و ممنون ایلیا جان، توضیحات جان اولیور واقعا جالبه.

این بحث Privacy خیلی موضوع جالبیه و خیلی از کسانی که بد بین هستند و فکر میکنند الان دولت به همه چیز دسترسی داره همین الان می تونند بروند وسط یک جمع اعتراضی هم فیلم بگیرند و هم اون رو اپلود کنند. اگر دولت امکان دسترسی به سطوح پایین گوشی رو داشته باشه می تونند به راحتی یک قانون وضع کنند و گوشی رو از کار بندازند. به طور مثال الان توی ایالت تگزاس قانونی وضع شده که فیلمبرداری از پلیسی که در حال کتک زدن یا شلیک کردن به سمت شهرونده رو غیر قانونی کرده . با وجود چنین قانونی یا وضع قانونی مشابه به اون دولت به صورت قانونی حق داره اطلاعات رو از گوشی پاک کرد یا گوشی رو از کار بندازه ، مشکل اینه که به گوشی دسترسی داشته باشه که الان نداره و دقیقا همونطور که تیم کوک می گفت این جعبه پاندورا است. باز کردنش خیلی راحته و بستن اش غیر ممکن.
http://www.huffingtonpost.com/2015/03/1 ... 61444.html

در مورد تئوری توطئه هم راستش احمد جان من توی ایران با یکی از بهترین جامعه شناس های ایران توی مجله بازپخش همکاری می کردم و اون می گفت یکی از مهم ترین دلایل اعتماد زیاد مردم ایران به شایعه و تئوری توطئه عدم اعتمادشون به رسانه هاست. ورود گستره رسانه توی ایران چه زمان قاجار که روزنامه بوده و چه بعدش در زمان پهلوی که رادیو و تلویزیون بوده کاملا با تبلیغ و دروغ پردازی برای دولت همراه شده که باعث شده مردم نسبت به رسانه ها کم اعتماد بشن و به شایعه ها و حتی تخیلات خودشون بیشتر اعتماد کنند تا یک مرجع خبری درست یا فکت یا داتا . در درجه دوم نگاه شاه خدایی یا دولتی که قدرت خدایی داره مثل چیزی که مصر فراعنه می گفتند یا داریوش توی ایران پایه اش رو گذاشت و ۲۵ قرن که به ما میگند دولت قدرت مطلق و خدایی داره. عجیب نیست وقتی شما می بینید که این فکر به جاهای دیگه هم بست داده میشه و فکر میکنند که همه دولت های دیگه هم شاه خدایی هستند یا قدرت بی حد و مرز و مطلق دارند، اتفاقی که نتیجه اش منطقا به تئوری توطئه ختم می شه.

واقعا درد عجیبیه من اینجا بارها کسانی رو دیدم که حتی اکادمیک هستند ولی به خیال پردازی خودشون بدون نیاز به هیچ سند، مدرک یا داتایی خیلی بیشتر اتکا می کنند حتی زمانی که اسناد دقیق و خوبی در تضاد با حرفشون هست، به طور مثال یکی از این اقایون اصرار عجیبی داشت که دولت انگلستان توی زمان جنگ جهانی اول توی ایران ۱۱ میلیون ایرانی کشته با اینکه کل جمعیت ایران ۱۰.۳ میلیون بوده با این وجود باز هم قبول نمی کرد . ارجاع به مستندات و با مدرک و سند و فکت حرف زدن یا استفاده از روش های تحقیق هنوز بین ایرانی ها متاسفانه به طور عمومی مرسوم نیست و اتکا به خیال پردازی و بعد دفاع متعصبانه از اون تخیل هنوز جایگاه بالاتری داره.
amirazizi

پستتوسط Ilia » 04 آوریل 2016, 05:29

امیر جان، علاوه بر نکته‌ای که شما گفتی، یک چیز دیگه هم هست و آن اینکه این جور فکر کردن، جواب همهٔ سؤالات سخت رو بدون دردسر میده.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط amirazizi » 04 آوریل 2016, 07:13

Ilia نوشته است:[نمایش]
امیر جان، علاوه بر نکته‌ای که شما گفتی، یک چیز دیگه هم هست و آن اینکه این جور فکر کردن، جواب همهٔ سؤالات سخت رو بدون دردسر میده.

دقیقا چون به جای تحقیق و تفحص و تلاش برای حقیقت یابی فقط کافیه به تخیل رجوع کرد.
amirazizi

پستتوسط rezag5 » 16 آوریل 2016, 08:35

مایکروسافت به خاطر حریم خصوصی از دولت فدرال شکایت کرده
http://www.bbc.com/persian/science/2016 ... _microsoft
نماد کاربر
rezag5

پست‌ها : 300

قبلی

بازگشت به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز و آیکلاد

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 15 مهمان