انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کیبوردهای فارسی برای iOS 8 به بعد

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

پاسخ: کیبورد فارسی برای iOS 8

پستتوسط Arzhang » 04 اکتبر 2014, 02:00

من الآن کیبورد فارس تپ رو هم نصب کردم. کیبورد سریعی​ ست اما هنوز کارهایی که ایلیا روی بلک کیز کرده رو بیشتر میپسندم​. نکته این که نیم فاصله اش برای من کار نمیکنه دیگران اون رو دارن؟
و نکته ی عجیب تر این که من روی این کیبورد هم زیر حروف خط میبینم
image.jpg

image.jpg
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Ahmad » 04 اکتبر 2014, 03:29

ارژنگ جان،
مشکل خط زیر حروف در کیبورد «پرشن‌تپ» را می‌توانی از طریق غیر فعال کردن دکمه Button Shapes حل کنی. در ضمن مشکل کندی را من در هردو این صفحه کلیدها تجربه می‌کنم.
Settings–>General->Accessibility->Button Shapes

در مورد نیم‌فاصله نیز باید کلید فاصله را آنقدر نگه داری که ‌دور آن به رنگ آبی در آید، نیم‌فاصله وارد خواهد شد.
احمد

پ. ن
من هرچه بیشتر با این کیبورد کار می‌کنم اثر کار (signature) ایلیا را بیشتر در سراسر این کیبورد مشاهده می‌کنم. مثلا امروز کشف کردم که کاراکتر «ھ» نیز در زیر کلید «ه» تعبئه شدها ست. این کارکتر کاربردش در هنگام وارد کردن لیست با حروف ابجد است و نیز برای وارد کردن مخفف کلمهٔ هجری مانند ۱۳۳۹ھ کاربرد دارد و البته با حرف ه دوچشم تفاوت دارد.
محال بود که آقای sang بتواند این امکانات را خود در این صفحه کلید بگنجاند، این کار فقط توسط کسی ممکن است که دانش عمیقی در زبان فارسی داشته باشد و آشنا با پردازش آن در محیط کامپیوتر
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Ilia » 04 اکتبر 2014, 06:24

احسنت بر احمد که منشاء آنرا پیدا کرد. منکه اصلا به ذهنم هم این خطور نمیکرد.

دوستان لطفا سرعت کیبوردها را در برنامه‌های دیگر غیر از سفاری هم تست کنید. همینطور سایتهای دیگر به جز سایت ایرماگ را هم تست کنید تا ببینیم که مشکل از کجاست.

مثلا من این را روی برنامهٔ Notes آیپد ۲ و ۳ چک کردم و از نظر سرعت مشکل زیادی نداشت. البته من سرعت تایپم زیاد نیست.

اسپیس هم کلا تاخیر دارد و آنهم برای بودن نیم‌فاصله زیرش است. تا اینجا که من تست کرده‌ام مشکل غلط نویسی‌ها هم بیشتر از تاخیر در تایپ فاصله ناشی میشود. آنرا به سنگ گفتم، قول داده که درستش کند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Arzhang » 05 اکتبر 2014, 01:59

احمد عزیز ممنون. مشکل خطها حل شد.
شما درست می‌گویی هر دو صفحه کلید کُندند اما بلک کیز زیادی کند است.
نیم فاصله‌ی فارس تپ فقط توی ایرماگ کار نمی‌کند!
فارس تپ توی وایبر و اینستاگرام من (روی آی‌پد) کار نمی‌کند.
ایلیا جان کیبورد سنگ را هر محیطی آزمایش می‌کنم کند است. اما خوبی‌اش همان‌هایی‌ست که احمد گفت نیز این که همه جا بالاخره کارش را می‌کند ولی کُند.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Ilia » 05 اکتبر 2014, 09:14

سنگ مجبور بود که سریع بخاطر درست کردن یکی دیگه از زبانهایش، یک آپدیت،دیگه به اپل بفرسته که الان در مرحلهٔ بررسی است در اپل. در این نسخه برای حل مشکل سرعت تایپ فاصله، حالت فشار روی دکمهٔ اسپیس برای تایپ نیم‌فاصله و دابل‌کلیک روی آن برای تایپ نقطه حذف و بجایش یک دکمه در روی کیبورد ۱۱ کلیدی در سمت راست اسپیس اضافه شده.

اما من همینطور از ایشان درخواست یک سری تغییرات را کرده‌ام که در آپدیت بعد از آن خواهد آمد. از جمله عوض کردن جای ویرگول و نقطه، اضافه کردن دکمهٔ Tab و غیره.

سنگ همینطور ساخت کیبورد روشن را هم در دستور کارش دارد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 06 اکتبر 2014, 20:58

برای کسانی که به این موضوع علاقه دارند، خواستم این خبر رو بدم که سنگ خیلی از مشکلات این کیبورد رو حل کرده و راستش فکر میکنم که چیز جالبی داره میشه. احتمالا تا فردا این آپدیت جدید رو به اپل خواهد فرستاد و چند روز بعد اپل منتشرش خواهد کرد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 07 اکتبر 2014, 17:03

دیگر باید منتظر اپل ماند…

image.jpg

در این نسخه اگر دوبار سریع بزنید روی نقطه، کیبورد نقطه+فاصله را برایتان تایپ میکند. و اگر فقط یکبار بزنید روی آن، صفحهٔ علائم رایج جمله‌نویسی (پانکچوِیشن) مثل ویرگول وغیره باز میشود و با انتخاب یکی از آنها اتوماتیک بسته میشود.

شاید کمی طول بکشد تا به دو بار زدن روی نقطه عادت کنید، اما در عوض همه چیز سریعتر شده و سریع هم میشود چند تا اسپیس پشت هم تایپ کرد.

زمان لازم برای فشار برای باز شدن دکمه‌هایی که زیرشان دکمه هست را هم کمتر کردیم. و همینطور یک سری جابجایی برای بهتر کردن لی‌آوت انجام دادیم. مثلا الان دکمهٔ کشیده را از زیر دکمهٔ همزه خارج کردیم و جای خودش را روی صفحهٔ کلید پیدا کرده. یعنی حالا میشود هر چه خواستید یک کلمه را سریع بکشـــــــــــــــــــــــید! :-)

در این نسخه بعلت باگی که بود، نشد صدا را فعال کنیم. صدا و رنگ دیگر کیبورد میماند برای نسخه‌های آینده. همینطور لی‌آوت ۱۰ کلیدی از این نسخه حذف شده که از سر در گمی فعلا پرهیز بشود.

من الان این نسخه را روی آیفونم دارم. اگر روی آیفون بصورت افقی و با هر دو شصت تایپ کنید، بعد از یک مدت کمی که دستتان راه بیفتد، مطمئنم که برایتان جالب خواهد بود.

واقعا Sang برای این زحمت کشیده. مخصوصا اگر در نظر بگیرید که فارسی فقط یکی از کیبورد‌های برنامهٔ ایشان است و او بایستی روی کیبوردهای دیگرش هم کلی اصلاحات انجام میداده.

برای کسانی که میخواهند خبرش را به دیگران بدهند:
آدرس اپ استور:
https://itunes.apple.com/us/app/black-k ... 94778?mt=8

و صفحهٔ پشتیبانی ایشان در فیسبوک:
https://www.facebook.com/BlackKeyboards
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ahmad » 07 اکتبر 2014, 17:46

این صفحه کلید را می شود پس از این بروزرسانی ها و تعدیلاتی که ایلیا دیکته کرده است را The Persian Keyboard نام نهاد. واقعا این رابطه ای که دوستمان ایلیا با آقای Sang ایجاد کرده فرصتی است که امکانات ویژه تایپ فارسی به نحو بهینه در این کیبورد توسط برنامه نویس پیاده شود. اگر برنامه نویس ایرانی و فارسی زبان بود بمراتب اینکار سختر می بود. برای مثال من با یکی از کیبورد سازان ایرانی در تماس بودم و تقریبا محال می نمود که وی را برای انجام تغییراتی هر چند کوچک در کیبورد ساخت وی راضی کنم. همان که از اول ساخته بود به نظرش بی عیب بود و بالمال تعدیلات غیر ضروری.
حتی در وهله اول برخورد وی در مقابل پیشنهادات من بسیار دفاعی/هجومی بود و من مجبور بودم که حالی کنم که قصد انتقاد ندارم!

من هم از این فرصت استفاده می کنم که دوستان را تشویق کنم که حتما کیبورد آقای Sang را بخرند و بدین وسیله وی را در ادامه کارش تشویق نمایند.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Arzhang » 08 اکتبر 2014, 00:09

احمد جان من نمی​​​دانم آن فردی که میگویی کیست اما مواردی اشتباه و اشکال را به سازنده ی فارس تپ اعلام کردم که او هم برخورد مثبتی داشت. اگر اشکالاتی که به او گفته ام را حل کند، فاصله ی این کیبورد با کیبورد سنگ خیلی کم میشود. اما هنوز من از ایده ی ایلیا برای نقطه بیشتر خوشم آمده اما فارس تپ روش سریعتری را برای نیم فاصله ابداع کرده. در این کیبورد با نگه داشتن دکمه ی فاصله، یک فضا برای نیم فلصله ایجاد میشود. اما اگر این طور که ایلیا گفته زمان لَختی کوتاه شود، پس باز بُرد با کیبورد سنگ خواهد بود. یک نکته ی جالب در مورد کیبورد سنگ (که باید گفت کیبورد ایلیا) این است که دکمه ی ۱۲۳ در سمت راست حذف شده است. من از این دکمه شاید دو سه باری آن هم با قصد و نیت استفاده کرده ام و حذف کردنش واقعاً به نفع کاراکترهای یشتر فارسی ست و ایجاد امکانات بیشتر. اما ایلیا جان من در تصویری که گذاشته ای کلید پایین کشیدن کیبورد را نمیبینم، آیا حذف شده؟ این کلید، کلید به درد بخوری ست.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Ilia » 08 اکتبر 2014, 01:35

ارژنگ این عکسی که من گذاشته‌ام مال آیفون است. نسخهٔ آیپد را من چک نکرده‌ام.

داشتن دکمه‌های دم دست برای همزه، نقطه، کشیده و غیره جدا نعمتیست. بنظر من اگر سنگ بتواند اتوکورکت یا ساجستیو را هم اضافه کند، این جدا بسیار بهتر از کیبورد اصل اپل (که هیچوقت ندیدیمش) خواهد بود.

فعلا یک سری باگ هم کلا در خود iOS هست (مثل گاهی اوقات، بالا نیامدن کیبورد کاستوم) که اپل بعدا راست و ریسش خواهد کرد. اما من خودم به شخصه به این کیبورد سنگ و کلا رقابت بین دولپرها خوشبینم. و البته در مورد این کیبورد خاص، خُب کدام آشپزی از دستپخت خودش خوشش نمی‌آید!؟ :-)
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 08 اکتبر 2014, 12:44

سپاس ایلیای عزیز که برای این کارِ ارزشمند، وقت می‌گذاری. این کی‌برد یک دلار بیشتر نیست و اگر واقعا کی‌بردی شود بهتر از آن‌که قبلا با پشتک و وارو فعالش کرده بودیم! من حتی اگر ۱۰ دلار یا حتی ۵۰ دلار هم بود، با میل و رغبت پول می‌دادم. منتظر آپدیت جدید خواهم بود.

راستی این اثر انگشت با تپ روی هر دکمه، هنوز هم هست؟ من اصلا دوستش ندارم و امیدوارم حداقل آپشنال شود.

و امیدوارم نسخۀ صدادار (عین صدای خود کی‌برد اپل) و نسخۀ روشن‌اش هم زودتر رونمایی شود.

باز هم سپاس، و سلام و سپاس ما را به Sang هم برسان :)
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Ilia » 08 اکتبر 2014, 19:56

Ahmad نوشته است:[نمایش]
…من هرچه بیشتر با این کیبورد کار می‌کنم اثر کار (signature) ایلیا را بیشتر در سراسر این کیبورد مشاهده می‌کنم. مثلا امروز کشف کردم که کاراکتر «ھ» نیز در زیر کلید «ه» تعبیه شده است. این کارکتر کاربردش در هنگام وارد کردن لیست با حروف ابجد است و نیز برای وارد کردن مخفف کلمهٔ هجری مانند ۱۳۳۹ھ کاربرد دارد و البته با حرف ه دو چشم تفاوت دارد…

متشکر احمد جان! لطف داری. فکر میکنم که نسخهٔ ۲ که بیاید، برایت خیلی جالبتر هم خواهد بود. من تقریبا هر چه در این چند سال عقده داشته‌ام، (تا آنجایی که تیغم میبریده) سر این در آورده‌ام. :-)

همانطور که شما گفتی، این شانس بزرگی بود که من و سنگ هم را پیدا کردیم. چون هم واقعا ایشان شخص پرکوش و جالبی است و هم کلا از این مشکلات خاص که شما گفتی در بینمان نیست. اگر چیزی بشود و او قانع بشود یا صلاح ببیند، انجامش میدهد.

AliGhz نوشته است:[نمایش]
…راستی این اثر انگشت با تپ روی هر دکمه، هنوز هم هست؟ من اصلا دوستش ندارم و امیدوارم حداقل آپشنال شود.

و امیدوارم نسخۀ صدادار (عین صدای خود کی‌برد اپل) و نسخۀ روشن‌اش هم زودتر رونمایی شود…

علی جان ممنون!
چینی‌ها یک ضرب‌المثل دارند که من بسیار دوستش دارم:
“When the winds of change blow, some people build walls and others build windmills.”

از چشم من دیگر "آنجای لق اپل" که برای ما کیبورد فارسی درست نکرد. دلیلش هر چه میخواست باشد. آن موضوع را دیگر باید ولش کرد و سعی کرد که از موقعیت جدید که پیش آمده استفاده کرد. دیگر اگر از این به بعدش (بعد از بهبود مشکلات تکنیکی اپل در این مورد)، باز هم به مرور زمان، ما کیبورد بهتر از اصل اپل نداشته باشیم، دیگر فقط خودمان را میتوانیم مذمت کنیم و بس.

و در مورد آن اثر انگشت، این از اولین چیزهایی بود که من به ایشان گفتم. اما ایشان به داشتن آن علاقه داشت و این در مقابل با تغییرات اساسی‌ای که من از ایشان میخواستم انجام بدهد، اولویتش کمتر بود. و همینطور نمیخواستم که ناراحتش کنم. اما ایشان نظر کاربران برایش مهم است. از من میشنوی بعد از منتشر شدن نسخهٔ ۲ یا یک ریویوی مثبت برایش در اپ استور بنویس و آنجا مطرحش کن. یا مثل من مستقیما برو به سایت فیسبوکش و نظرت را آنجا به او بگو.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط samuraii40 » 09 اکتبر 2014, 16:43

PersianTyper Keyboard
https://itunes.apple.com/us/app/persian ... 73580?mt=8
رایگان هست
samuraii40

پست‌ها : 1

پستتوسط Ilia » 09 اکتبر 2014, 20:28

دستش درد نکنه، چیز قشنگی ساخته.

حیف که این هم هنوز اشکالاتی داره، اما حتما بهترش خواهد کرد. بسیار نیکو!
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Amir_S » 09 اکتبر 2014, 22:55

خوب این هم نیم‌فاصله‌ش کار میکنه و هم پیشنهاد کلمه داره .
خوبی‌ش اینه که پیشنهادهاش محاوره رو هم دربر می‌گیره!
و یه چیز خلاقانه هم داره و اون جابجایی مکان‌نما با کشیدن دست به چپ و راست‌ه که گاهی از ذره‌بین خود اپل بهتره.
اما خوب خیلی از کاراکتر ها از جمله اعداد انگلیسی و سه‌نقطه رو نداره!
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2