انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کیبوردهای فارسی برای iOS 8 به بعد

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

پاسخ: کیبورد فارسی برای iOS 8

پستتوسط Arzhang » 25 سپتامبر 2014, 21:43

ایلیا جان ممنون از زحمتی که میکشی. سؤالی دارم و آن این که برای تایپ تنوین (اً) باید انگشت را روی کلید مربوطه نگه داشت و سپس انتخاب کرد؟ به بیان ساده تر اگر روی کلید (ء) یک ضربه‌ی کوتاه بزنیم چه کاراکتری تایپ میشود؟ تصورم این است که همان (ء) را تایپ کند. من کلید خود اپل را که تنوین را با یک ضربه تایپ میکند بیشتر میپسندم و علتش این است که از ه و ء استفاده نمی‌کنم و طبق دستور خط معمول امروزه، از (ه‌ی) استفاده میکنم بنابراین ترجیح میدهم تنوین دم دستم باشد تا راحت‌تر آن را به کار ببرم. البته نمیدانم استاندارد، این را چه تعریفی کرده (اصلاً استانداردی وجود دارد؟) اما میدانم تو خودت از کسانی هستی که مدافع ء هستی و بنابراین حتماً از نفوذت استفاده کرده‌ای :) :)
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Ilia » 25 سپتامبر 2014, 22:48

متشکر از همهٔ شما!

والا این دو سه روز گذشته اینقدر با این کیبورد مغزم رو ریاضی کردم که نپرسید. :-)

یک سری از مشکلات بزرگ کیبورد ایشان را بتدریج حل کردیم. مشکل اصلی اینجاست که کیبورد فارسی را اپل و دیگران در ۱۱ کلید در هر ردیف چیده‌اند. ولی اپل کاری کرده که کیبوردش مقداری باهوش است و میتواند با اتوکورکشن تا حدودی حدس بزند که منظور شما کدام کلید بوده. اما دولپرها این را ندارند. برای همین در کیبوردهایی که میسازند، مخصوصا در حالت عمودی آیفون‌ها این کلیدها اینقدر به هم نزدیک میشوند که اشتباه زیاد اتفاق می‌افتد و بدون اتوکورکت هم مشکل میشود تایپ کرد.

برای بهبود این مشکل، دوست عزیزمان Sang (دولپر این اپ) صفحهٔ کلیدش را ۱۰ کلیدی ساخته بود. این کار این مشکل را کمی بهبود داده بود، اما جای کلیدها را به هم ریخته بود بصورتیکه چندان خوشایند نبود. بعد از کلی بالا و پایین کردن مشکل، من آخرش به این نتیجه رسیدم که ایشان بایستی به هر حال یک کلید استاندارد داشته باشد و آنوقت اگر همتش را داشت، کلید دومی مثلا با ۱۰ دکمه هم عرضه کند. ایشان قبول کردند و الان در مرحلهٔ اول چیدمان حروف را بیشتر به شکلی که ما عادت داریم در آوردند. چندان گفتن ندارد، که این صفحهٔ کلید و هر کیبورد دیگری که ۱۱ دکمه‌ای باشد، در حالت عمودی در آیفون مشکل انتخاب حروف خواهد داشت و این را بدون اتوکورکت فکر نمیکنم که بشود کاریش کرد. به هر حال امیدوارم که اگر مردم استقبال کردند و ایشان هم همت کردند، صفحهٔ کلید ۱۰ دکمه‌ای غیر استاندارد را هم بسازند که شاید در حالت عمودی آیفون اوضاع را کمی بهتر کند. اما تا آن موقع، من فکر میکنم که در آیفون احتمالا راحت‌تر است که اگر امکانش بود، افقی تایپ کنیم.

اما بعد از آنهم من خیلی سعی کردم که جای حروف را بهتر کنم. این چیزی که الان به آن رسیده‌ایم فکر میکنم در بعضی جاها از آنطور که اپل چیده بود هم بهتر شده. مثلا به قیمت کوتاهتر شدن دکمهٔ اسپیس، یک دکمه برای ویرگول هم اضافه کردیم که یک سری از کاراکترهای رایج پانکچویشن مثل ! ؛ : ؟ را هم آنجا دم دست دارد. یا ی کوچک را گذاشتیم بجای دکمهٔ اصلی اِعراب و اِعراب را هم کاملتر از اپل کردیم. بعد از جایی که باز شد، برای بیرون آوردن پرانتزها و بولت و غیره استفاده کردیم. حتی جا باز شد که بشود مثلا دکمه‌های اعشار و هزارگان را هم بیرون آورد (در عکس، زیر عددهای ۹ و ۸ فارسی). همینطور نگهداشتن اسپیس نیم‌فاصله را تایپ میکند و دابل‌اسپیس نقطه را. ویرگول هم روی صفحهٔ کیبورد در دسترس است.

ایشان همینطور گرافیک کیبورد را هم بهبود داده‌اند و خیلی چیزهای دیگر. در آخر هم توانستم Sang عزیر را راضی کنم که برای فانت حروف از زر استفاده کند. :-) که راستش من خودم حاضرم ۵ دلار برای همین آخری پول بدهم.

خلاصه کار خیلی زیادی روی آن صورت گرفته و این بمراتب از نسخهٔ اول بهتر شده و با توجه به همت ایشان بنظر بهتر هم خواهد شد.

البته هنوز هم باگ و مشکل و کمبود در این برنامه وجود دارد، اما مطمئنا آنها را به مرور در نسخه‌های آینده رفع میکنیم. دیگر بقیه‌اش به همت هموطنان بستگی دارد که اپ ایشان را بخرند و حمایتشان کنند چون کاری که ایشان در یک هفتهٔ گذشته کرده، اپل برای ما در ۳ سال گذشته نکرد. و البته ادامهٔ دولپ این برنامه مثل همهٔ برنامه‌ها به استقبال مردم بستگی دارد.

و در آخر، این هم جواب شما ارژنگ جان در مورد همزه و ی کوچک در عکس‌ها. همزهٔ معمولی را بردم و گذاشتم زیر الف و ی‌کوچک (که شما استفاده نمیکنی، اما من به آن اردات بسیار دارم) هم مثل شیر دکمهٔ خودش را دارد:

Alef.jpg

Marks.jpg

Comma.jpg

Numbers_Arabic.jpg

Punctuations.jpg

BlackKeys.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Ahmad » 25 سپتامبر 2014, 22:50

ارژنگ جان با سلام،
در نسخہ‌ای کہ من در اختیار دارم ولی البتہ چنانکہ دوستمان ایلیا نیز اطلاع رسانی کرده‌است بزودی دستخوش تغیرات مثبتی خواهد شد برای وارد کردن تنوین باید انگشت را روی کلید نگہ داشت و سپس تنوین از از لیست انتخاب نمود. در مورد ضربۂ کوتاه روی حرف «ء » نیز همان حرف تایپ می‌شود.
اصولا بنظر بنده استفاده از حرف « ی » بجای « ٔ » مثلا در کلمۂ « همہ‌ی » بدعت است و بدعت نیز کفر و گناه کبیره است ! :skull:

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Arzhang » 25 سپتامبر 2014, 23:34

عجب کارستانی کرده‌اید ایلیا جان. در همین دم اقدام به خرید خواهم کرد. صبر هم نمی‌کنم تا آپدیتش ارائه شود. واقعاً برقراری همچین ارتباطی بین اپل و کاربران فارسی زبانش (اعم از ایران و افغانستان و تاجیکستان و خیل عظیم مهاجران فارسی زبان) این قدر سخت است؟

ایلیا جان با این تمهیدی که اندیشیده‌ای البته نظر هر دو گروه بدعت‌گزاران کافر (که به قول احمد عزیز من هم جزو آنان هستم :) ) و اصول‌گرایان (که خودت و احمد و مابقی را شامل می‌شود) را تأمین می‌کند. برای شما با زدن دکمه‌ی مربوطه، یای کوچک تایپ می‌شود و برای من نگه داشتن اسپیس و سپس زدن «ی». اما با توجه به کاربردی که هر دو گروه بدعت‌گزاران و اصول‌گرایان با تنوین «اً» دارند آیا بهتر نیست جای تشدید و تنوین عوض شود؟ چون به هر حال با تشدید خیلی کم‌تر کار خواهیم داشت و کشیدن انگشت از محل فشار اولیه به جایی که الآن تشدید است، کوتاه‌تر است و کم‌تر زمان می‌بَرَد.

نکته‌ی حاشیه‌ای: احمد عزیز. راستش اگر اختلاف بین ما حل شدنی بود تا حالا حل شده بود. این مشکل هم برمی‌گردد به ناهمخوانی ماهوی که بین زبان فارسی و الفبای عربی وجود دارد. اما به نظرم بدعت به خودی خود بد نیست. گو این که «می» مضارع در متون پیشین جدا نوشته نمی‌شد و حال می‌شود و ایضاً «ها» جمع. که تازه به نظر من هر دوی این‌ها هم به همان شیوه‌ی پیشینیان بهتر است. به نظرم اگر عملی به ساده کردن آموزش خط فارسی کمک کند به عنوان بدعت می‌تواند خوب باشد. ما اگر می‌شنویم «ی» چرا باید کوچکش کنیم و بگذاریم روی «ه»؟ چون پیشینیان چنین می‌کرده‌اند؟

می‌دانم که قانع نشدی ((: فعلاً به همین کیبورد فارسی‌مان برسیم که واجب‌تر است.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Ilia » 25 سپتامبر 2014, 23:40

خوب یه کیبورد دیگه هم معرفی شد Adaptxt:
Adaptxt Keyboard by KeyPoint Technologies
https://appsto.re/ca/nFvW2.i

این یکی فارسی رو داره، اما خیلی باگ داره.
ولی اگه کسی همت کنه و دنبالش رو بگیرند که درستش کنند، خیلی پتانسیل داره. چون مثلا اتوکورکت و ساجست کلمات و امکان شورتکات و غیره زیاد داره.
اما فعلا تا دلتون بخواد برای فارسی باگ داره.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 26 سپتامبر 2014, 00:15

ارژنگ جان، منهم اصلا قصد قانع کردن تو را هم ندارم، فقط نظرم را در مورد این موضوع میگویم.

یادش بخیر یک دوست عزیز نابغه‌ای داشتم که چند سال پیش درگذشت. یکبار با او صحبت این را میکردیم که فلانی چطور شده که عاشق فلان دختری که فلان عضو صورتش اینقدر آشکارا زشت است شده؟ (غیبت نمیکردیم، صحبت میکردیم! :-) ). به من گفت که احتمالا عاشق همان عضوی شده که به نظر ما زیبا نیست.

منظورم از آوردن این مثال این است که من میفهمم که معیارهای ما ممکن است بصورت بنیادی با هم فرق کند. و از طرف دیگر، بیشتر مردم آنچه که از کودکی به آن خو گرفته‌اند را مقبول و درست فرض میکنند. مثلا برای من خطاط، هضم دیدن یک ی سرگردان وسط جمله سخت است. اما شما زشتی آنرا نمیبینی و چه بسی که خاطرش را هم میخواهی! :-)

قرنها طول کشیده بود تا پدران ما این کشف بزرگ را کرده بودند که میشود این ی را کوچکش کرد و گذاشت روی ه. نسل اخیر این ی کوچک را روی کیبوردش پیدا نکرد و نگارش ما متحول شد! :-)
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 26 سپتامبر 2014, 00:22

راستی که ایلیا جان به یک موضوع چه قدر می‌شود متفاوت نگریست. کاملاً استدلالت را درک می‌کنم اما شاید اغراق هم تویش باشد. مثلاً وقتی شاملو «ماهیِ» را می‌نویسد «ماهی‌ی» دیگر به نبودن یای کوچک روی کیبوردش مربوط نیست. او هم برای خودش استدلالی دارد. گفتم که اگر می‌خواست حل بشود تا حالا شده بود. شاید تنها راهش این است که کلاً الفبای فارسی را عوض کنیم و به این بحث‌ها خاتمه دهیم. برویم سراغ یک الفبایی که با ریشه‌ی زبانی‌مان هم‌خوانی داشته باشد. (یا خدا عجب غلطی کردم چه بحثی را راه انداختم)
آقا از نیم فاصله می‌گفتی :lol: :lol: :lol: :lol:
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Ilia » 26 سپتامبر 2014, 00:38

نمیدانم که چرا همه دیگر چرا اینقدر از تبادل نظر گریزانند اینجا. بابا من خیلی هم خوشحال میشوم که سر این چیزها سر هم را بخوریم. وگرنه هر کداممان در حباب مغزمان میپوسیم!

شاملو را خیلی دوستش دارم. اما دلیل نمیشود که با هر چه را هر جور نوشته موافق باشم. اما خوب لابد داشته چیزی را که لازم نبوده ابداع میکرده. شاید میخواسته فارسی خواندن را آسان کنه. اما یک مقدار زیادی از مزه و شیرینی فارسی در همین افتضاح بودن نگارشش هست؟ مگر نه؟ وگرنه چطورمیشد یک شعر را سه جور مختلف خواند و آخرش هم مطمئن نبود که کدام درست است!
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 26 سپتامبر 2014, 03:53

ایلیای عزیز. من اصلاً از تبادل نظر گریزان نیستم فکر میکنم اینجا جایش نیست. سر فصل به کیبورد میپردازد و ما داریم از رسم الخط میگوییم. به نظرم این چند تا پست را جدا کنیم و به بحث آنجا ادامه دهیم دوستان دیگر هم شاید ملحق شدند و چیز یاد گرفتیم
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Ilia » 26 سپتامبر 2014, 07:45

ارژنگ جان اشکالش اینه که موضوعات به هم بافته میشه و نمیشه جداشون کرد. من ترجیح میدم که بحث داشته باشیم و کمتر مقید باشیم.

و اما برای برگشت به موضوع:

Ilia نوشته است:[نمایش]
خوب یه کیبورد دیگه هم معرفی شد Adaptxt:
Adaptxt Keyboard by KeyPoint Technologies
https://appsto.re/ca/nFvW2.i

این یکی فارسی رو داره، اما خیلی باگ داره.
ولی اگه کسی همت کنه و دنبالش رو بگیرند که درستش کنند، خیلی پتانسیل داره. چون مثلا اتوکورکت و ساجست کلمات و امکان شورتکات و غیره زیاد داره.
اما فعلا تا دلتون بخواد برای فارسی باگ داره.

این ویدئو رو ببینید:
پیوست‌ها

[ نمایش فایل Quick Time ] AdaptexPersianKeyboard.MP4 [ 926.92 KiB | بازدید 10781 بار ]

نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 26 سپتامبر 2014, 10:53

حرفی نیست امیدوارم مایه ی رنجش دیگران نشود.

بخش اول: کیبورد فارسی - من این مطلب رو دارم با همون کیبوردی که ایلیا اصلاح کرده است مینویسم. اصلاً تا دیشب که از وجود کارکرد این کیبورد مطمن نشده بودم هنوز به ۸ آپدیت نکرده بودم. در این ورژن کاملاً میشود کارهای جدیدی که روی آن شده است را فهمید که چقدر خوبترش کرده چون این یکی که من دارم چنگی به دل نمیزند.
ویدئو را هم دیدم. عجب ذوق دار بود :)
این چند خط پایین را که تایپ میکردم متوجه شدم گیومه «» جایش یک کمی پت و پناه است. بهتر نیست جایش با " عوض شود؟ یا نکند این کار را هم کرده اید

بخش دوم: ادامه ی بحث - فکر میکنم برای ادامه ی صحبتمان ایلیا جان، لازم است نوع نگرشمان را تبیین کنیم. برای من سهولت در یادگیری امری حیاتیست و زیبایی در وهله ی دوم قرار میگیرد گو این که توافق بر سر این زیبایی بسیاری اوقات حتی به جواب هم نمیرسد. مثلاً آن یای سرگردان از نظر تو برای من حتی زیبا هم هست. اشکالات بنیادینی که خط عربی با زبان فارسی دارد که یادگیری را حتی بای خود ما فارسی زبانان مشکل میکند چه رسد به دیگران. معتقدم که باید الفبا را هر چه بیشتر ساده کرد تا یادگیری را راحت تر کرد. استفاده از استثنائات فقط کار را سخت تر میکند. ما همینجوری اش الفبای پر کاراکتری داریم که چند کاراکتر هستند که حتی تویش آموزش داده نمیشوند (مثل همزه که توی الفبا آموزش داده نمیشود اما عملاً جزو الفباست) همن استثنائات و پیچیدگیها سبب شده که امروزه در بین نسل جوان کاربرد بدون سابقه ی «ه» را میبینیم مثل «ماله من» به جای «مالِ من»
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Amir_S » 26 سپتامبر 2014, 14:40

من هم این کی برد رو پیدا کردم:
Persiantap
قابلیت تغییر فانتوم و رنگ دکمه ها رو داره، ظاهرش هم هرچند عالی است و نقل بقیه کلی بانگ داره، ولی قشنگ ه.
مشکل اصلی ش اینه که صدای دکمه هاش روی اعصاب که چه قطع نمیشه!
من الان دارم با اینی مه ایلیا فیلمش رو گذاشت تایپ میکنم و فعلا به نظرم بهترین ه
البته بجز اون که داره تو بهبود ش کمک میکنه. مخصوصا که اون اعداد انگلیسی رو هم داره. فقط کاش تم روشن هم داشت (میدونم به اسمش نمیاد)
مشکلی که من دارم اینه که کی برد ها خیلی کند باز میشن و هوشمندی کی بورد اول رو هم ندارند.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Ilia » 26 سپتامبر 2014, 17:53

امیر من این Persiantap رو پیدا نمیکنم. شاید در فروشگاه کانادا نباشه.

ارژنگ، سنگ آپدیت کیبورد رو پریروز به اپل فرستاده. این آپدیتی که بزودی منتشر خواهد شد تقریبا شبیه اون عکس‌هاییست که من گذاشته‌ام. اما بعدش هم یک سری تغییرات داده شده که در آپدیت بعدی خواهیم دید. اتفاقا منهم جای اون گیومه‌ها بنظرم دم دست نبودند و از سنگ خواسته بودم که جاهایشون رو مطابق عکس زیر عوض کنه ولی این در آپدیت بعدی اعمال خواهد شد. همینطور جابجایی تشدید با تنوین بالا. من خودم از تشدید بیشتر استفاده میکنم و کلا قید تنوین رو زدم، اما میدونم که من در اقلیت هستم.

همینطور از سنگ خواستم که کلیدی برای فاصلهٔ نشکن اضافه کنه که برای فارسی لازمه. جایش هم در صفحهٔ کاما خواهد بود با برچسب NBS.

و راستش قبول داریم که من و تو داریم یک مقداری زیادی خونمون رو سر این ی کوچک کثیف میکنیم. مخصوصا اگر املاء نسل آینده رو هم بخواهیم وارد معادله کنیم که اصلا این پیش اون هیچه. در ضمن در اینکه خواندن فارسی مخصوصا به ترکیبات ه و ی و الف که میرسه، معماست که شکی نیست. علتش هم اینه که ما برای نصف حروف باصدایمان حرف نداریم. همین که در مورد ی داریم بحث میکنیم، من نمیتونم درست بنویسمش. تو بگو درستش کدومه؟
- بحث سر یِ کوچک
- بحث سر یایِ کوچک
- بحث سر یهٔ کوچک
-بحث سر یِ‌ی کوچک

شاید چند جور دیگه هم بشه نوشتش. میدانم که اگر از یک ادیب بپرسی میگه «یایِ کوچک» درسته. اما چند نفر از ما این رو میگه؟ نسل جدید اصلا دیگه به «ی» نمیگویند «یا».

برگشت به کیبورد بلک کیز، این آخرین اسنپ شاتهای اون هست که در این آپدیت که تا دو سه روز دیگه میاد نیست، اما در بعدیش اینطوری خواهد بود.
پیوست‌ها
BK_Sep25.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 26 سپتامبر 2014, 18:15

راستی امیر، نظر تو را هم در مورد صفحهٔ روشن بهش خواهم گفت. فکر نمیکنم که مشکلی برای انجام اینکار داشته باشه.
اما اگر خواستی خودت هم برو و در صفحهٔ پشتیبانی فیسبوکش برایش بنویس:
https://www.facebook.com/BlackKeyboards
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Amir_S » 26 سپتامبر 2014, 21:42

من به به بانگ احمقانه برخورده بودم که هر چی از پا استور ادرس رو کپی میکردم، وقتی میومدم تو سفری، چیزی که قبلا تو کلیپ بورد بود رو میگذاشت جاش!
این بود که آخرش اسم رو هم اشتباه نوشتم
FarsTap by Saeed Taheri
https://appsto.re/us/dvaO2.i
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2