انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کیبوردهای فارسی برای iOS 8 به بعد

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

پاسخ: کیبورد فارسی برای iOS 8

پستتوسط Ilia » 03 آوریل 2015, 01:35

ارژنگ جان، همانطور که شما گفتی، خودش جهت تایپ را از راست به چپ نمیکند. من متن را قبلش با کیبورد دیگری راست به چپ کرده بودم.

به هر حال نسخهٔ اولش است. حوصله داری، باگهایش را در سایتشان جداگانه گزارش کن.

اینکه بخواهند چه فیچر اضافه‌ای را ساپورت کنند یا نه، تصمیمش با خودشان است. اما قاعدتا حداقل درست نوشتن را بایستی تامین کنند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط Masiha » 03 آوریل 2015, 02:00

نقد کامل و جامعی بود، سپاس ارژنگ جان

همانطور که اشاره کردید، اگر آقای طاهری ایموجی‌ها را به نوعی در کیبورد فارس‌تپ بگنجاند، عالی خواهد شد
چون سوئیچ بین دو کیبورد به مراتب آسان‌تر از سه تاست
 MacBook Air MC504LL/A (Late 2010) - iPhone 6 Plus
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پست‌ها : 279

پستتوسط ali.messi10 » 10 آوریل 2015, 23:34

من کیبورد سوئیفت کی رو خیلی امیدوار کننده دیدم. درسته که هنوز خیلی مشکل داره که بهش اشاره شد ولی واقعا به جرات میگم متاسفانه و یا خوشبختانه برای من از کیبرد های فارسی که توسط دوستان فارسی زبان خودمون نوشته شدن از نظر سرعت ظاهر شدن و حدس کلماتی که میزنه و پیشنهادات هوشمندش (البته هنوز جای کار زیاد داره ولی از بقیه کیبرد ها بهتره) یه سر و گردن بالاتره. من با سوئیفت کی اشتباه تایپی بیشتری دارم اما توسط خود کیبرد در اکثر موارد کاملا درست تصحیح میشه و این خیلی خوبه.
نمیدونم چرا از بسیاری از قابلیت های خوبی که فارس تپ داشته برای کیبرد سوئیفت کی استفاده نشده راستش اصلا نمیدونم مسئول قسمت فارسی کیبرد
چه کسی هست و آیا فیدبک های بقیه کیبرد هایی که قبل از سوئیفت کی اومده رو خونده یا نه. اما امیدوارم آقای طاهری از یکسری قابلیت هایی که سوئیفت کی داره بتونه توی فارس تپ بهره ببره (متاسفانه برنامه نویسان بقیه ی کیبرد ها خواب هستند و نمیدونم آیا خودشون هم از کیبرد خودشون استفاده میکنن یا نه و فقط فارس تپ تونسته به عنوان یه کیبرد خوب جا بیفته)
قابلیت هایی مثل پیشنهادات بهتر کلمات، وجود شکلک و زبان انگلیسی در خود کیبرد میتونه فارس تپ رو به کیبرد بهتری تبدیل کنه
ali.messi10

پست‌ها : 16

پستتوسط Amir_S » 10 آوریل 2015, 23:41

سیبورد هم ظاهرا یه آپدیت بری اپل فرستاده و بزودی منتشر میشه… به گفته خودشون، تغییرات اساسی داشته!
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط sdtaheri » 10 آوریل 2015, 23:44

ان‌شاءالله‡ در آپدیت بعدی دیتابیس لغات بهبود خواهد یافت و لغات بیشتری در آن وجود خواهد داشت.
امکان پشتیبان‌گیری از لغات شخصی و به اشتراک گذاشتن آن با دیگران نیز اضافه خواهد شد. هم‌چنین خواهید توانست لغاتی که به اشتباه یاد گرفته شده را نیز حذف کنید.
ان‌شاءالله‡ در آپدیت بعدی کیبورد شکلک‌ها را به صورت امکانی با هزینه‌ی اضافی قرار خواهم داد.

به دوستان توصیه می‌کنم حتماً دستگاه خود را به نسخه‌ی ۸.۳ آی‌او‌اس به روز نمایند. در این نسخه مشکلات اصلی کیبوردهای جانبی رفع شده است.
sdtaheri

پست‌ها : 60

کیبورد سوایپ کیز فارسی

پستتوسط Ilia » 20 آوریل 2015, 05:43

خواستم این خبر را بدوستان بدهم که دوستمان سنگ در حال کار بر روی کیبورد فارسی جدیدی است بنام «پرشین سوایپ کیز» که بزودی منتشر خواهد شد.

آپدیت کیبورد قبلی بلک کیز بعلت تعداد زیاد زبان‌هایی که داشت عملا ممکن نبود و این برنامه از پایه دوباره ساخته شده است.

این کیبورد جدید، قابلیت‌های زیادی را زیر ظاهر ساده و تمیزش دارد. روش تایپش از نوع لغزشی است. از شورتکات‌های سیستم پشتیبانی میکند. احتیاجی به دادن فول اکسس ندارد (مگر برای صدا یا بصورت موقتی برای سینک کردن شورتکات‌های سیستم). پیشنهاد کلمه، امکان یاد گرفتن کلمات، تغییر سریع تم کیبورد، تایپ سریع اعداد و غیره با کشیدن دکمه‌ها، اِموجی و غیره و غیره.

مدتیست که من در حال کمک کردن به سنگ برای ساختن و راست و ریست کردن بانک لغت برنامه هستم. باید بگویم که کیبورد خوبی شده. چند وقتی طول خواهد کشید تا تست و کار رویش تمام بشود. برای دوستانی که بلک‌کیز را خریده بودند، باید بگویم که فکر میکنم که زحمت زیادی که ایشان برای ساخت این کیبورد کشیده، ارزش این آپگرید را خواهد داشت.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پاسخ: کیبورد سوایپ کیز فارسی

پستتوسط Masiha » 20 آوریل 2015, 10:52

بسیار عالی
ایلیا جان، پیشنهادی به نظرم رسید که بهتر است، تم (رنگ کیبورد) متناسب با برنامه‌ای که در آن قرار دارد تغییر کند (روشن و تیره شود). مثل کیبورد اصلی اپل و همچنین کیبورد آقای طاهری (فارس‌تپ) و سوالی که برایم ایجاد شد این اسست که در دیکشنری کلمات، آیا نیم‌فاصله را لحاظ کرده‌اید؟ مثلا اگر افعال استمراری که با «می» شروع می‌شوند را بنویسیم، قادر به حدس و اعمال نیم‌فاصله خواهد بود؟
در برنامه قبلی (بلک‌کیز) به محض اجرای کیبورد، یک انیمیشن روی کلید فاصله ظاهر می‌شد که به نظرم اصلا جالب نبود. امیدوارم در این ورژن سادگی بنای کار قرار گرفته باشد.
سپاس فراوان
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پستتوسط Ilia » 20 آوریل 2015, 17:44

سلام مسیحا جان،

پیشنهادت را برای تطابق رنگ کیبورد به او میگویم، اما نمیدانم که بشود این کار را بکند یا نه. در مورد نیم‌فاصله، خیر. علتش هم چند چیز است، یکی اینکه بعضی‌ها ممکن است که بخواهند مثلا می را به کلمه بچسبانند. اما مشکل مهمتر اندازهٔ بانک کلمات است که محدودیت دارد و نمیشود تعداد این ترکیبات که کم هم نیستند را به آن اضافه کرد. اما تایپ نیم‌فاصله نیم ثانیه هم وقت نمیبرد ولی در عوض اختیار کامل دست نویسنده است و هر کسی هر جور خواست میتواند بنویسد.

فعلا هم از انیمیشن و غیره خبری نیست تا ببینیم که تا نسخهٔ نهایی چه میشود. اما خیالت راحت باشد که تا جایی که میشده همه چیز تمیز نگه داشته شده.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Masiha » 20 آوریل 2015, 22:50

درود بر ایلیای عزیز
خیلی ممنون
امیدوارم این پروژه مشترک شما با «سنگ» به خوبی ثمر دهد.
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پستتوسط Ilia » 22 آوریل 2015, 00:37

سوئیفت‌کی الان آپدیت شد و نیم‌فاصله به آن اضافه شده. اما نمیدانم چرا در ایرماگ کار نمیکند.

مشکل راست به چپ نشدن نوشته هنوز هست. و از قراری که من میدانم این محدودیتی است که iOS گذاشته که یک کیبورد فقط یک جهت میتواند داشته باشد. از جاییکه اینها از قبل آنرا از چپ به راست انتخاب کرده‌اند نمیتوانند برای فارسی راست به چپش کنند. یا اپل باید این محدودیت را بر دارد یا آنها باید یک کیبورد جدا از لاتین برای فارسی بسازند.
پیوست‌ها
image.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 22 آوریل 2015, 01:28

بنظر اینطور میاد که اگر همهٔ کیبوردهای لاتین رو در تنظیمات SwiftKey از کار بیندازیم و فقط فارسی فعال باشه، راست به چپ کردن اتوماتیک نوشته کار خواهد کرد!

اگر چند نکتهٔ دیگر رو در این کیبورد (مثل نداشتن همزه و مشکل کار نکردن نیم‌فاصله مثلا در ایرماگ و چند نکتهٔ دیگر) اصلاح بشه، بنظر من این کیبورد داره میره بالای لیست کیبوردهای موجود.

به عبارتی تا چند وقت دیگه، اونجای لق اپل که برای فارسی کیبورد بیرون نداد!
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط jwa » 22 آوریل 2015, 06:33

من همه زبانهای Swiftkey را غیر فعال کردم به جز فارسی و همانطور که گفته اید، متن راست به چپ شد. جالب است که انگلیسی با وجود اینکه در تنظیمات فعال نبود کار میکرد و با سوایپ روی کلید فاصله ظاهر میشد.
Swiftkey عیبی که فعلا دارد اینست که حروف ء و ة را ندارد. اگر اینها به آن اضافه شود کیبورد خوبی میشود.
jwa

پست‌ها : 32

پستتوسط Arzhang » 22 آوریل 2015, 14:09

Ilia نوشته است:[نمایش]
به عبارتی تا چند وقت دیگه، اونجای لق اپل که برای فارسی کیبورد بیرون نداد!

ایلیا جان. اپل فکر کنم مدتی‌ست که دارد لق می‌زند. در همین حدش هم آرزویی بود. حالا کیبوردی مثل «فارس تپ» را در نظر بگیر که انصافاً هر چه بخواهی تویش هست و به جز نکاتی سلیقه‌ای شاید مشکلی نداشته باشد.
به نظرم تا آن زمانی که تو گفته‌ای دیگر آن‌جای اپل هرز می‌شود، کار از لق زدن گذشته :)
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1450

پستتوسط Ilia » 22 آوریل 2015, 17:59

البته هنوز هم این کیبورد مشکل زیاد داره. مثلا هنوز خانوادهٔ پرانتزها رو وارو میزنه. یا حروف و کاراکترهای نداشته یا بعضی که در فارسی پر استفاده هستند اما در کیبورد دم دست نیستند و از این قبیل. اما مسلما در طول زمان بالاخره کیبوردها بهتر و بهتر خواهند شد.

مشکل اصلی من اما با این کیبورد، امنیتشه. شرکت بزرگی هستند و بهشون اعتماد کردن برای حفظ امنیت اطلاعات افراد سخته.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Masiha » 22 آوریل 2015, 23:58

غیرفعال کردن سایر کیبوردها برای راست به چپ شدن کیبورد نکته خوبی بود
حسن بزرگ این صفحه کلید در این است که میتوان فارسی و انگلیسی و ایموجیها را بدون تعویض کیبورد، تایپ کرد
امیدوارم با گزارش این نواقص، آنها نیز مرتفع گردد.
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز و آیکلاد

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 9 مهمان