انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کیبوردهای فارسی برای iOS 8 به بعد

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

پاسخ: کیبورد فارسی برای iOS 8

پستتوسط Amir_S » 14 فوریه 2015, 01:33

Arzhang نوشته است:[نمایش]
فکر کنم قبلاً هم این را پرسیده بودم که آیا نمی‌شود این کاراکترها هم با دو بار لمس تایپ شوند؟

مشکلی که در این باره وجود داره اینه که کلمات زیادی هستند که دو حرف تکراری پشت سر هم دارن و آقای طاهری هم به بعضی از اونا اشاره کرد، به همین خاطر دو بار ضربه زدن عملاً تایپ اونا رو با مشکل مواجه می‌کنه؛ البته راه حل مناسب میتونه این باشه که لااقل وقتی کاراکتر قبلی عدد‌ه و فاصله هم ندادیم بصورت دوبار تپ برای عدد عمل کنه و یا ژست جدیدی مثل دوبار تپ و نگه داشتن در یار دوم رو برای این کار استفاده کنیم؛
•••
و اینکه این مشکل فاصله قبل از علائم نگارشی و همین طور نیم فاصله که قبلاً اشاره کردم خیلی منو اذیت میکنه… در مورد نیم فاصله شاید بد نباشه به اینکه رفتار اون در تفکیک کلمات (برای اصلاح و پیشنهاد) رو مثل فاصله معمولی تعریف کنید هم فکر بشه!؟ که البته اون هم مشکلات خودش رو داره؛ ولی شاید بتونید به یه حالت بینابین و بهینه دست پیدا کنید!
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط sdtaheri » 14 فوریه 2015, 01:37

sdtaheri نوشته است:[نمایش]
لطفی که میتونید به من بکنید اینه که به دوستان و همکارانتون هم این کیبورد رو توصیه کنید.

آقای طاهری. به نظرم لطف نیست، این کمکی‌ست که به خودمان و زبانمان می‌کنیم. برای همین من یک مقاله‌ی کوتاهی نوشتم که در خوابگرد منتشر شده است. امیدوارم کمک کند.
اما من با کشیدن انگشت روی کلیدها برای کاراکترهای دوم، مخصوصاً در آیفون مشکل دارم. تقریباً نود درصد غلط تایپ می‌کند. وضعیت روی آیپد که دکمه‌های بزرگ‌تر دارد بهتر است. فکر کنم قبلاً هم این را پرسیده بودم که آیا نمی‌شود این کاراکترها هم با دو بار لمس تایپ شوند؟

مقاله شما را خواندم و بابت آن از شما تشکر میکنم.
راجع به دبل تپ در چند پست قبل توضیح دادم و مشکلات آن را گفتم. متن آن پست را عیناً کپی میکنم:

راجع به حساسیت باید بگویم که نیاز به عادت دارد. انگشت خود را روی حروف بگذارید و به راحتی در جهت عمودی حرکت دهید.
واقعا نمیتوان قابلیت دبل تپ را برای حروف دیگر به کار برد. زیرا در کلمات متعدد زبان فارسی دو حرف پشت سر هم تکرار میشود. در مورد الف مثالی به ذهنم نمیرسد. اگر برای آنها دو بار تپ تعریف شود خطای تایپ سریع بالا میرود.
چند مثال از کلماتی که در آن حروف دو بار تکرار میشوند:
داوود. پپرونی. متعدد. مکرر. معزز. قصص. مخفف و ….
به نظرم جالب نیست که برای بعضی حروف دبل تپ و برای بعضی کشیدن تعریف کنم.
sdtaheri

پست‌ها : 60

پستتوسط sdtaheri » 14 فوریه 2015, 01:39

Amir_S نوشته است:[نمایش]
فکر کنم قبلاً هم این را پرسیده بودم که آیا نمی‌شود این کاراکترها هم با دو بار لمس تایپ شوند؟

مشکلی که در این باره وجود داره اینه که کلمات زیادی هستند که دو حرف تکراری پشت سر هم دارن و آقای طاهری هم به بعضی از اونا اشاره کرد، به همین خاطر دو بار ضربه زدن عملاً تایپ اونا رو با مشکل مواجه می‌کنه؛ البته راه حل مناسب میتونه این باشه که لااقل وقتی کاراکتر قبلی عدد‌ه و فاصله هم ندادیم بصورت دوبار تپ برای عدد عمل کنه و یا ژست جدیدی مثل دوبار تپ و نگه داشتن در یار دوم رو برای این کار استفاده کنیم؛
•••
و اینکه این مشکل فاصله قبل از علائم نگارشی و همین طور نیم فاصله که قبلاً اشاره کردم خیلی منو اذیت میکنه… در مورد نیم فاصله شاید بد
نباشه به اینکه رفتار اون در تفکیک کلمات (برای اصلاح و پیشنهاد) رو مثل فاصله معمولی تعریف کنید هم فکر بشه!؟ که البته اون هم مشکلات خودش رو داره؛ ولی شاید بتونید به یه حالت بینابین و بهینه دست پیدا کنید!

برای اصلاح و پیشنهاد ان‌شاءالله‡ در نسخه بعد نیم‌فاصله، ؟ ، . ! رفتاری همانند فاصله خواهند داشت.
sdtaheri

پستتوسط iShahin » 25 فوریه 2015, 00:20

سویفت‌کی SwiftKey احتیاج به آزمایش کننده یا همان بتا تسترِ فارسی زبان برای گسترش زبان فارسی در iOS داره. شما از این لینک میتوانید ثبت نام کنید:

https://docs.google.com/a/swiftkey.com/forms/d/1jrDMLDxsdMQtSYpcnmgKbJD3SkD79oz3wYTElrxulDk/viewform

به نظر من این کیبور بهترین کیبورد third party در اپل‌استور هست و اینطور هم که از ad به نظر میآد هیچ کس اونجا فارسی زبان نیست و شدیدا نیازمند کمک هستند.
پیوست‌ها
image.jpg

[url=https://mobile.twitter.com/S3micolon]follow me on twitter: @s3micolon[/url

نماد کاربر
iShahin

پست‌ها : 453

پستتوسط Amir_S » 27 فوریه 2015, 15:05

خوب جناب طاهری امروز کی‌بوردشون رو آپدیت کردن و تا جایی که من تو این چند دقیقه تست کردم، مشکلات من اکثرا حل شده…
یکی از پیشنهاد های من این بود که امکان تایید کلمه تایپ شده و جلوگیری از تایید خودکار رو داشته باشیم و الان بصورت یکی از سه کلمه پیشنهادی اعمال شده که خیلی واضح تره ولی شاید اون پیشنهاد که با سوییپ کردن بشه کلمه پیشنهادی آبی رو رد کرد هم بد نباشه ( در صورتی که تصمیم گرفتید این کار رو بکنید، لطفا کلمه سبز رو هم تو همچون کادر کلمه آبی ولی با رنگ سبز و مثلا داخل پرانتز بیارید تا عملکردش واضح تر بشه).
مورد دوم هم فاصله قبل و بعد از علائم بود که اعمال شده ولی برای چند علامت پشت سر هم (که با سوی پی روی حروف ردیف پایین تایپ میشن) هنوز مشکل داره (روش اول اینه که وقتی علامتی رو تایپ میکنیم که قبلش یه فاصله اتوماتیک وجود داره، فاصله رو پاک میکنه).
اما مشکل جدید: الان دیگه وقتی کلمه ای اصلاح خودکار میشه و بعد متوجه می شیم و backspace رو میزنیم، گزینه اصلاح (سبز رنگ) وجود نداره!!!
باز هم از ایشون به خاطر پشتیبانی سریع و عالی‌شون تشکر میکنم.
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط sdtaheri » 28 فوریه 2015, 02:24

خوب جناب طاهری امروز کی‌بوردشون رو آپدیت کردن و تا جایی که من تو این چند دقیقه تست کردم، مشکلات من اکثرا حل شده…
یکی از پیشنهاد های من این بود که امکان تایید کلمه تایپ شده و جلوگیری از تایید خودکار رو داشته باشیم و الان بصورت یکی از سه کلمه پیشنهادی اعمال شده که خیلی واضح تره ولی شاید اون پیشنهاد که با سوییپ کردن بشه کلمه پیشنهادی آبی رو رد کرد هم بد نباشه ( در صورتی که تصمیم گرفتید این کار رو بکنید، لطفا کلمه سبز رو هم تو همچون کادر کلمه آبی ولی با رنگ سبز و مثلا داخل پرانتز بیارید تا عملکردش واضح تر بشه).
مورد دوم هم فاصله قبل و بعد از علائم بود که اعمال شده ولی برای چند علامت پشت سر هم (که با سوی پی روی حروف ردیف پایین تایپ میشن) هنوز مشکل داره (روش اول اینه که وقتی علامتی رو تایپ میکنیم که قبلش یه فاصله اتوماتیک وجود داره، فاصله رو پاک میکنه).
اما مشکل جدید: الان دیگه وقتی کلمه ای اصلاح خودکار میشه و بعد متوجه می شیم و backspace رو میزنیم، گزینه اصلاح (سبز رنگ) وجود نداره!!!
باز هم از ایشون به خاطر پشتیبانی سریع و عالی‌شون تشکر میکنم.

• امکان سوایپ کردن برای رد ‌پیشنهاد رو شخصاً نمیپسندم. برای کاربر عادی گنگ به نظر میاد.

• ان‌شاءالله‡ سعی میکنم حالت تایپ کردن چند علامت پشت سر هم به صورت سوایپ رو بهبود بدم.

• کیبوردهای مختلف یا از روش قبلی استفاده میکنن که کلمه اصلی با بک‌اسپیس ظاهر میشه یا به شکل فعلی در هنگام تایپ نشون داده بشه. نمونه اول کیبورد سوئیفت‌کی هست که در نسخه قبل فارس‌تپ هم به همون شیوه عمل میکرد. نمونه دوم هم کیبورد اپل هست که الان به اون شکل عمل میشه. ترکیب این دو حالت رو به صلاح نمیدونم. بازخوردی که از کاربرها گرفتم این بود که شیوه اول رو نمیپسندن. به همین دلیل به سمتی که شما هم پیشنهاد دادید رفتم.
sdtaheri

پستتوسط Masiha » 01 مارس 2015, 00:10

با سپاس فراوان از آقای طاهری بابت صفحه‌کلید فوق‌العاده‌شون و بروزرسانی اخیر
موردی که می‌خواستم به آن اشاره کنم، قلم «زر» استفاده شده در آن است
همانگونه که در تصاویر الصاقی مشاهده می‌فرمایید، گویا نوع قلم «زر» استفاده شده در صفحه کلید، با قلم «زر» ایرماگ (تصویر بلک‌کیز) تفاوت دارد. (در حروفی مانند ع کاملا مشهود است)
لطفا آن را با سری ایکس ایرماگ تعویض بفرماییدـ
image.jpg
تصویر قلم زر در صفحه‌کلید فارس‌تپ
image.jpg
تصویر قلم زر در صفحه‌کلید بلک‌کیز
 MacBook Air MC504LL/A (Late 2010) - iPhone 6 Plus
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پست‌ها : 279

پستتوسط Amir_S » 01 مارس 2015, 11:10

من یه مشکل عجیب دارم که وقتی یه کلمه رو به اتوکارکشن اجبار میکنم (کلمه سبز رو میزنم) و بعدش یه علامت میگذارم، دوباره کلمه رو عوض میکنه! همین مساله در مورد اعراب گذاری توی کلمات هم به شدت وجود داره. علاوه بر این گاهی کلماتی که پاک شده هم دوباره برمیگردند!
ضمن اینکه تو این چند روز و بویژه وقتی سریع تایپ میکنم، کیبورد بسته میشه!
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط jwa » 01 مارس 2015, 11:21

یک مشکل هم که من دیده ام اینه که وقتی بعد از کلمه فاصله میگذارم و اتو کارکشن عمل میکنه، با حذف فاصله، کلمه تایپ شده ظاهر نمیشه و باید از اول تایپش کنم.
jwa

پست‌ها : 32

پستتوسط sdtaheri » 01 مارس 2015, 14:07

jwa نوشته است:[نمایش]
یک مشکل هم که من دیده ام اینه که وقتی بعد از کلمه فاصله میگذارم و اتو کارکشن عمل میکنه، با حذف فاصله، کلمه تایپ شده ظاهر نمیشه و باید از اول تایپش کنم.

این مورد رو چند پست بالاتر پاسخ دادم. ایراد نیست. به عمد به این شکل طراحی شده.
sdtaheri

پستتوسط sdtaheri » 01 مارس 2015, 14:08

من یه مشکل عجیب دارم که وقتی یه کلمه رو به اتوکارکشن اجبار میکنم (کلمه سبز رو میزنم) و بعدش یه علامت میگذارم، دوباره کلمه رو عوض میکنه! همین مساله در مورد اعراب گذاری توی کلمات هم به شدت وجود داره. علاوه بر این گاهی کلماتی که پاک شده هم دوباره برمیگردند!
ضمن اینکه تو این چند روز و بویژه وقتی سریع تایپ میکنم، کیبورد بسته میشه!

مشکل را تازه دیدم. از شما تشکر میکنم و سعی میکنم آن را رفع کنم.
sdtaheri

پستتوسط Arzhang » 02 مارس 2015, 11:26

مسیحا جان. آن فونت همان زر است اما دنباله‌ی «ع» و «غ» که از محدوده‌ی بالایی حرف بیرون زده‌اند، بریده شده‌اند. اگر به حروف «چ»، «ج»، «ح» و «خ» هم دقت کنی می‌بینی آن‌ها هم همین مشکل را دارند اما کم‌تر. بنابراین نیازی نیست آقای طاهری فونت‌ها را عوض کنند، این مشکل را اگر حل کنند موضوع حل می‌شود.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1450

پستتوسط Masiha » 02 مارس 2015, 16:45

سپاس ارژنگ جان
امیدوارم این مورد در بروزرسانی بعدی مرتفع گردد.
 MacBook Air MC504LL/A (Late 2010) - iPhone 6 Plus
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پست‌ها : 279

پستتوسط Ilia » 03 مارس 2015, 00:44

آپدیت امروز Swype زبان فارسی و عربی را هم شامل میشود.

حرف «ژ» را گذاشته است زیر دکمهٔ «ر». همزهٔ تنها و نیم‌فاصله را هم ندارد، اما برای کلمه‌های رایج، نیم‌فاصله را اتوماتیک وارد میکند.
پیوست‌ها
image.jpg
image.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط Ahmad » 04 مارس 2015, 01:55

آقای طاهری با سلام،

مشکل من با اصدار اخیر کیبورد شما این است کہ کیبورد بنحوی کرش کرده و در این حال امکان عوض کردن بہ کیبورد دیگر را «قفل» می‌کند. تنہا راه پس از این پیشامد رفتن بہ تنظیمات سیستم و حذف کیبورد شما است تا دوباره بشود از کیبوردهای دیگر سیستم (سوئدی و انگلیسی) استفاده کرد. این اشکال روی آیفون ۵ اس و آخرین اصدار سیستم عامل پیش می‌آید. حدود دوهفتہ بود کہ کیبوردتان بدون مشکل کار می‌کرد ولی از یکی دو روز پیش این مشکل بروز کرده است. من تنظیمات کیبورد را بہ تنظیمات پیش فرض قرار دادم ولی این هم مشکل را حل نکرد.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

قبلیبعدی

بازگشت به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز و آیکلاد

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 24 مهمان