انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

در مورد دوربینهای دیجیتال

تبادل نظر و همکاری در مورد نرم افزارهای تصویری مک

Re: در مورد دوربینهای دیجیتال

پستتوسط AliGhz » 01 فوریه 2012, 13:48

لایت روم یا adobe camera raw (که جزو فتوشاپ است) نرم افزارهای خوبی هستند. تولیدکنندگان دوربین هم اغلب نرم افزارهای اختصاصی خودشان را دارند. معمولا اگر قصد ایجاد افکتهای خاص روی عکس باشد، باید حتما پس از تبدیل فایل raw، در فتوشاپ هم حسابی روی آن کار کرد.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Behnam » 02 فوریه 2012, 05:06

Mac OS فایل های RAW رو در سطح سیستم پردازش می‌کند. به همین دلیل هم هست که وقتی شما یک فایل RAW رو برای اولین بار روی مک دانلود می‌کنید، فایندر برایش درجا یک tumbnail و preview درست می‌کند. تا آنجا که من برداشت کرده‌ام، چیزی به نام «برترین» نرم‌افزار برای تبدیل RAW وجود ندارد. هر نرم‌افزاری از عهدهٔ تبدیل فایل RAWی یک مدل دوربین بهتر از یک مدل دوربین دیگر بر می‌آید و تازه این ابراز نظرها هم بسیار با سلیقهٔ افراد تغییر می‌کند. روی مک فایل‌هایی که خود سیستم تبدیل می‌کند (و اپرچر استفاده) در اینجا فهرست شده:
http://www.apple.com/aperture/specs/raw.html
برای من که همین پشتیبانی سیستم مک تا حالا راضی کننده بوده. ولی در فوروم‌ها دیده‌ام که از نسخهٔ بتای Lightroom 4 و ماژول ACR 7 که در بطن خودش داره خیلی تعریف می‌کنند. البته هنوز بتاست.
عکس ضمیمه یک فایل RAW را در پنجرهٔ فایندر مک نشان می‌دهد.
پیوست‌ها
Raw Tumbnail.jpg
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط AmiN.D » 02 فوریه 2012, 12:17

تا جایی که میدونم نیکون یک نرم افزار NXداره که خیلی سادس و سریع..برای کانن هنوز به نتیجه ای نرسیدم.برای کسانی که از نیکون استفاده میکنند حتما این نرم افزار و توصیه میکنم.
بهنام عزیز قطعا برترین شاید معنا نده.اما خب مثله در وافع بهترین خروجی هست.
راستی از Aperture چه خبر؟بالاخره با کدوم ادامه دادی؟قرار وبد اون تایپک رو با تجربیاتت پر کنیا :-D
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط Behnam » 03 فوریه 2012, 09:16

امین جان دارم روی ترجمهٔ یک خودآموز اپرچر کار می‌کنم که خیلی گرفتاری داره. شاید به جایی نرسه. ولی من خیلی از این برنامه راضی هستم و حتماً در فکرش هستم که تجربیاتم رو در میان بگذارم. یک مشکل هم اینه که بحث عکاسی بدون عکس کار ساده‌ای نیست و پست کردن عکس هم در این سایت با سرعت اینترنت و غیره و اصولاً حوزهٔ فعالیت ایرماگ گرفتاری داره.
اپرچر اگر بخواد با لایت‌روم ۴ رقابت کنه، حتماً باید به اپرچر ۴ ارتقاء پیدا کنه که طبق معمول اپل هیچ خبری ازش نیست. کلاً احتمال اینکه اپل از برنامه‌های حرفه‌ای فاصله بگیره دورنمای خوبی برای آینده اپرچر به جا نمی‌گذاره. ولی با این قیمتی که الآن در اپل‌استور داره در همین نسخهٔ فعلی هم دزدیه.
من در فوروم‌هایی که به ویرایش عکس می‌پردازند شاهد هستم که چطور ویرایشی که به سادگی در اپرچر (یا لایت‌روم) قابل اجراست را خیلی‌ها بنا به عادات قدیمی خود، به روش‌های پیچیده روی فتوشاپ انجام می‌دهند و غالباً با کیفیت پایین تری. قانع کردن عکاسان که چیزی مثل اپرچر عمدهٔ نیازهای آنها را برطرف می‌کنه مشکل‌تر از کارآموزی خود برنامه هست!
من هم از NX برای نیکون تعریف زیاد شنیده‌ام. کلاً هر برندی نرم‌افزاری برای محصولات خود بیرون داده که قاعدتاً بهترین شناخت رو از کیفیت فایل RAWی خودش داره. مال المپوس هم خیلی خوبه. چیزی که هست اینه که من به اینترفیس اپلی معتاد شده‌ام و به چیز کمتری نمی‌تونم رضایت بدم!
عکاس، کار اصلی رو با دوربین انجام می‌ده. این برداشت منه. گرافیست و نقاش و هنرمند دیجیتالی کار اصلی رو روی اکران کامپیوتر. به نظر من برای گروه دوم فتوشاپ اجتناب ناپذیر هست ولی برای گروه اول نه. مثلاً از این کارها نه با دوربین می‌توان کرد و نه با اپرچر و لایت‌روم...
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 3U2u1IC78U
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Behnam در 03 فوریه 2012, 16:45.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط AmiN.D » 03 فوریه 2012, 14:27

در مورد اینکه بدون عکس توضیح دادان سختن منهم موافقم.اما اگر بقیه دوستان هم موافق باشن میتونیم با محدودیت پست حداکثر۳۰۰kb اونهم روی سرور دیگه مشکل رو حل کنیم.سرورهای رایگان آپلود عکس هم کم نیستند.من هنوز لایت روم رو نصب نکردم و امروز احتمالا این اپرچر رو نصب میکنم.در مورد عکس های hdr و اپرچر به جایی رسیدی؟
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط marypm » 24 مه 2012, 06:55

سلام دوستان

من به تازگی به شیفت کردم به مک یه مک پرو ۱۳ اینج گرفتم بیشترین کاربردم هم برای عکاسی هست. اما دوربینم ( نیکون دی ۷۰۰۰) را وقتی وصل میکنم نمیشناسه. توی ویندوز که به محض اینکه دوربین را وصل میکردم و روشنش میکردم خودش اتوماتیک فایل نیکون را ران میکرد ام اینجا اصلا گزینه ای جدید مبنی بر اینکه دوربینی وصل شده در فایندر اینجاد نمیشه . میشه راهنماییم کنید باید چی کار کنم؟

شاد باشید
marypm

پست‌ها : 5

پستتوسط Behnam » 24 مه 2012, 07:19

عجیبه. قاعدتاً وقتی دوربین رو به مک وصل می‌کنی باید iPhoto یا برنامه‌ای که برای این کار انتخاب کرده‌ای باز بشه و فایل‌ها رو import کنه. یک نکتهٔ دیگه این که اگر لاین نداشته باشی سیستم از فایل RAWی دوربین تو پشتیبانی نمی‌کنه چون دوربینت نسبتاً جدید هست. سیستم عاملت باید OS 10.7 باشه.
مشکل من بیشتر این بود که وقتی دوربینم رو به مک وصل می‌کردم پنجاه تا برنامهٔ مختلف سر import کردن اون با هم دعوا می‌کردند!
این هم الفبای کار از قول اپل:
http://support.apple.com/kb/HT2498
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط amirazizi » 24 مه 2012, 21:54

برنامه image capture رو حتما امتحان کنید

ما این مشکل رو با یک سری از Canon ها داشتیم و با اینکه فلش دوربین روی desktop دیده نمی شده image capture هم دوربین رو می دید هم عکس ها رو راحت import می کرد
amirazizi

پست‌ها : 482

پستتوسط marypm » 25 مه 2012, 02:49

سلام دوست عزیز بهنام

واقعا ممنون از راهنمایی که کردی فکر نمی کردم به این راحتی باشه . تنها فرقش با ویندوز این بود که تو ویندوز خودش به صورت اتوماتیک دوربین را میشناخت و باز میکرد فایلش را اما اینجا باید خودم یه برنامه را باز کنم تا توی اون دوربین را بشناسه . در هر صورت خیلی ممنون. عجب ساده و پیجیدس این مک. آدم اولش فکر میکنه با یه مشکل جدی مواجه شده که نمیدونه باید چی کار کنه بعد که میفهمه چقدر ساده بوده تعجب میکنه . سیستم من OS X 10.7.3 هست ظاهرا که فایل RAW را هم داره میخونه . اما Camera Raw فتوشاپم فایلهای خام را باز نمیکنه ورژن فتوشاپم هم ۵ هست . اونجا مشکل ماله چیه؟

توی اون سایت هم رفتم برنامه اپرچر ظاهرا پولی بود دانلودی ازش ندیدم.

شاد باشی
marypm

پستتوسط marypm » 25 مه 2012, 02:53

سلام دوست عزیز امیر عزیزی

حتما میرم چک میکنم. راستش فردا عازم یه سفری بودم اومدم چند عکس دوربینم را بریزم رو لپ تاپ و با خودم ببرمشون که دیدم باز نمیشه خیلی خورد تو ذوقم حالا هم گفتم بیام شاید کسی جواب داده باشه که در کمال تعجب دیدم دو تا جواب عالی گرفتم خیلی ممنون. فروم خوب و فعالی هست . فکر نمی کردم به این زودی جواب بگیرم.

شاد باشی
marypm

پستتوسط marypm » 25 مه 2012, 02:54

سلام مجدد

راستی من برای رم دوربین باید رم ریدر خاصی بگیرم که که با مک سازگاری داشته باشه ؟ به نظر شما چی بگیرم؟

مرسی
شاد باشید
marypm

پستتوسط Behnam » 25 مه 2012, 04:45

فکر می‌کنم منظورت کارت فلش SD باشه که عکس ها توش ذخیره می‌شن. رم چیز دیگه‌ای هست. راستش من سوالت رو اول سرسری خوندم و فکر کردم به خود کارت SD شک کرده‌ای. تصادفاً گشتم دیدم توی سایت اپل توضیحاتی داده در مورد مک‌‌بوک پروی ۱۳ اینچ. بد نیست نگاهی بهش بکنی چون اگر این مطلب هست به این معنی هست که باید به نوع SD که برای مدل کامپیوتر تو مناسب هست توجه بشه. (از اندازهٔ فیزیکیش گرفته تا اندازهٔ ظرفیتی و فورمتی که داره) در واقع اگر مشکلی باشه، از SD تو نیست، متأسفانه از مک‌بوک توست! اما چیزی نیست که قابل حل نباشه. ولی به نظر میرسه که این مشکل از خود card reader توی مک تو باشه. یک card reader خارجی که به مک وصل می‌شه نباید اشکالی داشته باشه. ولی اگر تونستی قبل از خرید امتحانش کن.
http://support.apple.com/kb/HT3553#
در مک هم قاعدتاً اگر برنامهٔ دیگه‌ای رو برای خواندن دوربین از پیش تعیین نکرده باشی (مثل iPhoto یا LightRoom یا Aperture) همون Image Capture باید خودبخود باز بشه. اگر نمی‌شه شاید همان کارت SD مشکل داشته باشه و بهتره مطلب بالا رو بخونی.
فکر می‌کنم فتوشاپ ۵ قبل از بیرون آمدن دوربین تو به بازار آمده باشه. بنابر این ACR اون باید به روز برسه تا فایل‌های RAWی دوربین تو رو بتونه بخونه. این حسابش با OS 10.7.3 خود مک جداست. فتوشاپ از سیستم عامل برای خواندن فایل RAW استفاده نمی‌کنه و از ACR خودش استفاده می‌کنه.
http://www.adobe.com/support/downloads/ ... ftpID=4917
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط amirazizi » 25 مه 2012, 05:29

خرید کارت SD یا هر فلش دیگه بستگی به کار شما داره , اینکه چه دوربینی دارید و با چه فرمتی عکاسی می کنید

اگر ابعاد عکسهایی که می گیرید بزرگه و با فرمت raw عکاسی می کنید بهتره از فلش های سرعت بالا استفاده کنید که به جای SD روی اونها نوشته SDX یا SD EXTREME , دلیلش اینکه حجم بالا عکس برای ذخیره روی فلش کارت کند زمان بیشتری می خواد و بین هر عکسی که می گیرید , مخصوصا اگر raw باشه باید چند ثانیه صبر کنید تا ذخیره بشه

یا اگر عکاسی continuous frame انجام می دید که مثلا ۸ تا عکس رو دوربین پشت سر هم می گیره باز به فلش کارت سریع نیاز دارید که بتونه ذخیره کنه

ولی اگر کارهای اینطوری انجام نمی دید فلش کارت های معمولی کاملا کفایت می کنند چون اختلاف قیمت زیادی دارند و در جواب سوال شما برای PC یا Mac هیچ تفاوتی نداره
amirazizi

پست‌ها : 482

پستتوسط Pooria Azimi » 21 ژوئن 2012, 20:20

The Bastards Book of Photography

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

این گویا یک کتاب/راهنمای تصویری‌ست در مورد یادگیری عکاسی. نویسنده‌ش Davif Nguyen ـه، که گویا شخص بسیار مشهوریه در دنیای عکس و عکاسی. من محتواش رو ندیده‌م (و اگر دیده‌بودم هم صلاحیت نظردهی در موردش رو نداشتم)، اما چون دیدم خیلی ازش تعریف شده و گفته‌ن کتاب بیار عالی‌ایه (http://news.ycombinator.com/item?id=4141538)، بد ندیدم لینکش رو اینجا هم بگذارم.

http://photography.bastardsbook.com
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

قبلی

بازگشت به تصویر ثابت

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 6 مهمان