انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

ویرایش دیجیتالی - Post Processing

تبادل نظر و همکاری در مورد نرم افزارهای تصویری مک

ویرایش دیجیتالی - Post Processing

پستتوسط Behnam » 04 فوریه 2012, 03:52

گفتم تاپیک «درمورد دوربین‌های دیجیتال» ربط چندانی به موضوع نداره. تا کش پید نکرده تاپیک دیگه‌ای براش درست کنم.

AmiN.D نوشته است:[نمایش]
در مورد اینکه بدون عکس توضیح دادان سختن منهم موافقم.اما اگر بقیه دوستان هم موافق باشن میتونیم با محدودیت پست حداکثر۳۰۰kb اونهم روی سرور دیگه مشکل رو حل کنیم.سرورهای رایگان آپلود عکس هم کم نیستند.من هنوز لایت روم رو نصب نکردم و امروز احتمالا این اپرچر رو نصب میکنم.در مورد عکس های hdr و اپرچر به جایی رسیدی؟

نه مگه قرار بود در مورد hdr چیز خاصی وجود داشته باشه؟ بهرحال هنوز در خودآموز اپرچر به بحث hdr نرسیده‌ام و فکر نکنم که برسم. بهرحال الآن که اپرچر من به همراه بقیهٔ خرت و پرت‌ها ناکار شده‌اند و درایو ویژهٔ سیستم عامل و برنامه‌هایم ساقط شده ولی در کتاب راهنمای اپرچر سرچ کردم و چیزی برای hdr بیرون نیامد. یک پلاگین برای اپرچر پیدا کردم که البته خودم استفاده نکرده‌ام.
http://www.apple.com/downloads/macosx/a ... e.html?cmp
و البته فتوشاپ هم که بستر اینجور پلاگین‌هاست.
http://www.stuckincustoms.com/hdr-tutorial/
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

Re: ویرایش دیجیتالی - Post Processing

پستتوسط Behnam » 06 فوریه 2012, 09:05

یک گفتگوی در مورد HDR دیدم که بد نیست. البته به انگلیسی است.
http://www.dpreview.com/news/2012/02/03 ... journalism
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط kurosh_1349 » 06 فوریه 2012, 10:17

با درود
گرچه بسیاری از دوستان این فروم با عکاسی و عکاسی دیجیتال آشنا هستند اما انجام وظیفه است که پیشنهاد کنم گاه گاهی هم سری به سایت عکاسی واللخصوص تاپیک های تاریکخانه دیجیتال که به همت دوست عزیزم دکتر نعما روشن سروسامان داده شده سری بزنید. ( بسیاری از دوستان در این سایت عضو فعال سایت عکاسی هستند )

http://forum.akkasee.com/f18.html
کورش خورشیدفر
www.cheshmack.ir
photocheshmack.persianblog.ir
https://instagram.com/kourosh khorshidfar/
نماد کاربر
kurosh_1349

پست‌ها : 145

پستتوسط AmiN.D » 06 فوریه 2012, 13:13

بعله این سایت سایت عکاسی واقعا خوب هست اما خب همه ی کارهایشان حول ویندوز ملعون میگردد
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط AliGhz » 06 فوریه 2012, 17:37

بعله این سایت سایت عکاسی واقعا خوب هست اما خب همه ی کارهایشان حول ویندوز ملعون میگردد

امین جان در مورد مک هم تاپیک داره:
http://forum.akkasee.com/f98.html

البته من خیلی وقته به سایت عکاسی سر نزدم...
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط AmiN.D » 07 فوریه 2012, 01:16

دارد اما خب خیلی فعالیت کم هست..تقصیر سایت نیست البته
iPhone 5s
AmiN.D

پستتوسط AmiN.D » 16 فوریه 2012, 18:49

نمیدونم پستی که زده بودم جاش نا مناسب بود که حذف شده یا اصن نزدم و توهم دارم که اینجا گفتم!
به هر حال طی این مدت پی عکس های hdr بودم و به اتفاق با چند فرومی که خوندم همه این نظر رو داشتن که برنامه ی photomatrix بهترین عملکرد رو داره.خوشبختانه این برنامه که پلاگینی هم به صورت داخلی برای اپرچر داره روی مک هم اجرا میشه .(فک کن ۱٪نشود!)کارش خوبه مراحل سادس و امکانات tone maping خوبی هم داره.حتما استفاده کنید.البته رایگان نیست.(جز بزای ۱۴روز)
iPhone 5s
AmiN.D

پستتوسط nasraa » 17 فوریه 2012, 01:35

هم من و هم برادرم دکتر نعما فقط از مک بوک استفاده می کنیم. ولی توانایی های عکاسی و ویرایش دیجیتالی خیلی وابسته به سیستم عامل نیست ولی پایداری سیستم اپل و راحتی کار با آن حتما کمک ارزشمندی برای آن است.
ضمنا برای ویرایش دیجیتالی و همچنین HDR می توانید بطور ترکیبی هم از photomatix و هم از photoshop استفاده کنید. photoshop در ویرایش فایلهای raw بسیار تواناست.
همراه دوربینهای شرکت canon نیز نرم افزارهای خوبی برای ویرایش عکسها موجود است که برای دارندگان سیستم عامل مک نسخه مک آن نصب میشود.
نماد کاربر
nasraa

پست‌ها : 427

پستتوسط AmiN.D » 17 فوریه 2012, 01:42

اسم نرم افزار و نحوه ی تهیه رو میگید؟من 550D دارم!نع به نظر من عملکردphotoshop توو حوزه ی raw به نسبت نرم افزارهایی که کاملا برای تون مپینگ ساخته شدن کمتر هست(شایدم من کمتر میدونم)
فردا یه کوهنوردی دارم خیلی دوست دارم بعدش با photomatrix ببینم جی از آب در میاد!ذوق زده ام و خوابم نمیره!
iPhone 5s
AmiN.D

پستتوسط AliGhz » 17 فوریه 2012, 02:17

نصرا جان، خیلی خوشحالم از آشنایی با شما در اینجا. من مطالب دکتر نعما روشن را در سایت عکاسی دنبال میکردم و یک بار هم در یکی از سمینارهایشان شرکت کردم. یادم هست آن موقعها ایشان علاقه ای به استفاده از مک نداشتند (یا شاید من اشتباه میکنم).

امین جان، این نرم افزار photomatix (و نه photomatRix)، و کلا هر نرم افزار دیگری برای اچ دی آر، از جمله خود فتوشاپ، برای نتیجۀ خوب گرفتن نیازمند آشنایی و مهارت در استفاده از کنترل های نرم افزار است. بدون این، ممکنه آدم sliderها را کلی بالا و پایین کنه و حاصل کار اصلا دلخواه از آب در نیاد! (ضمنا امیدوارم کوهنوردی خوش بگذره و عکسهای hdr خوبی بگیری و یکی دو تاش رو هم اینجا با ما به اشتراک بذاری.)
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Behnam » 17 فوریه 2012, 06:16

HDR تا اونجا که من برداشت کردم بازی کردن با دامنهٔ دینامیک عکس است. شما از یک سوژه یک سری عکس با تنظیمات نوری متفاوت می‌گیرید. دوربین دیجیتال «دامنهٔ دینامیک» سنسور رو در هر عکس بر اساسی آن تنظیمات نوری 'map' می‌کنه. یعنی هر عکس برای بخشی از صحنه -تاریک یا روشن یا متوسط- دامنهٔ تنظیم بیشتری از عکس دیگه داره. آنوقت Hyper Dynamic Range در واقع همهٔ این عکس‌ها رو ادغام می‌کنه و برای هر بخش از صحنه، از فایل اون عکسی استفاده می‌کنه که بیشترین انعطاف‌پذیری رو داشته باشه.
این البته تکنیک جالبیه ولی واقعاً برای کار «گرافیک» کردن روی عکس هست و من شخصاً که هنوز به اون مرحله (و انگیزه) نرسیده‌ام. برای منی که هنوز حافظهٔ «فیلم عکاسی» دارم، Dynamic Range تنها یک فایل RAW عجیب و غریبه و در اون حدی که من کاربرد دارم، فکر نمی‌کنم HDR ضرورتی داشته باشه خصوصاً که به قول علی کار بلدی لازم داره.
من چند روز پیش رفته بودم بیرون لنز تازه‌ای را که خریده بودم امتحان کنم، چند تا عکس سرسری گرفتم. یکی از آنها یک گل (یا میوه؟) با پیش زمینهٔ آسمان بود. با تنظیم اتوماتیک نور عکس برای آسمان تنظیم شده بود و سوژه تاریک شد. من با استفاده از فایل RAW از قابلیت Dynamic Range عکس استفاده کردم و سوژه رو بالا آوردم. فکر می‌کنم این تنها مواردی باشه که من از قابلیت‌های DR استفاده کنم و برای این کار به نظرم HDR ضرورتی نداره. تا چند سال دیگه سنسورهای دوربین دامنهٔ دینامیکی خواهند داشت که دود از سر آدم بلند خواهد کرد!
عکس ضمیمه همان عکسی است که صحبتش را کردم. به شکل RAW (به شکلی که مک به JPEG تبدیل می‌کند به اضافهٔ تنظیمات مختصری در اپرچر برای RAW fine tuning) در بالا، و تغییراتی که من در نور و رنگ آن دادم در پایین.
توجه داشته باشید که من اگر دقت کرده بودم و نور را برای گل تنظیم می‌کردم، آسمان کاملاً سفید و overexposed می‌شد.
پیوست‌ها
B2110530 - Version 3 (3).jpg
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط AmiN.D » 24 فوریه 2012, 16:35

تصویر
دیواره ی سنگ نوردی ماسوله..
عکس با سه تا اکسپوز گرفته شد اما خب خودم هم انتظار ندارم از این تصویر hdr بیرون بیاد در نتیجه زیاد با tone map کاری نکردم.
کاش کسی کرک پلاگین photomatix برای اپرچر رو میداد به ما
iPhone 5s
AmiN.D

HDR!

پستتوسط Behnam » 20 اکتبر 2012, 00:16

نماد کاربر
Behnam

DxO Perspective for Mac OS X

پستتوسط Behnam » 01 نوامبر 2013, 03:12

برنامه DxO Perspective هم‌اکنون بطور رایگان در اپ‌ستور موجود است.
http://www.dxo.com/intl/news/dxo-perspe ... eometrical
نماد کاربر
Behnam

بازگشت به تصویر ثابت

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 6 مهمان