انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

Aperture

تبادل نظر و همکاری در مورد نرم افزارهای تصویری مک

Aperture

پستتوسط Behnam » 29 مارس 2008, 03:15

اپل هم برای Aperture مثل Photoshop از plug-in های تولید خود و بخش ثالث استفاده خواهد کرد.
http://www.pcpro.co.uk/macuser/news/182 ... ugins.html
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

درآمدی بر اپرچر: Aperture

پستتوسط Behnam » 08 مه 2011, 19:44

سال پیش بالاخره تصمیم گرفتم که اولین دوربین دیجیتال خود را بخرم. چند سالی بود که چندان عکاسی نمی‌کردم و پیش از آن هم البته فقط با فیلم و اسلاید کار کرده بودم. این بود که دنیای عکاسی دیجیتال برای من دنیایی کاملاً ناآشنا بود و باید اعتراف کنم پس از خریدن دوربین، بسیار ناآشناتر از آن چیزی که گمان می‌کردم از آب درآمد!
اولین مانع، کامپیوتر قدیمی من بود که ابداً قابلیت این را نداشت که با نیازهای فنی یک دوربین دیجیتال نسبتاً پیشرفته همگامی داشته باشد. این است که مدتی کارآموزی من تا خرید کامپیوتر جدید به تعویق افتاد. اکنون مشغول کارآموزی در دو عرصه هستم، یکی آموختن خود دوربین دیجیتال، و دیگری کارآموزی اپرچر. از آنجا که اکثر عکاسان ویرایش عکس را با محصولات ادوبی انجام می‌دهند، فکر کردم بد نباشد آشنایی گام به گام خود را با این نرم‌افزار با دیگران در میان بگذارم.
در این یادداشت مقدماتی، چیزهایی که برای خودم بطور پیش‌درآمد مطرح شده بودند بطور فشرده بازگو می‌کنم.
اپرچر از لایه (layers) پشتیبانی نمی‌کند. فتوشاپ در این زمینه بی‌رقیب است ولی واقعیت این است که کار کردن با لایه‌ها ربط چندانی به عکاسی ندارد. من به این نتیجه رسیدم که برای کاری که من می‌خواهم بکنم اپرچر مناسب‌تر است. البته حتی آیفوتو هم کار کنونی مرا به خوبی راه می‌اندازد ولی چون می خواستم کار post processing جدی‌تری را یاد بگیرم، تصمیم گرفتم که از همان ابتدا با اپرچر شروع کنم که پشتیبانی خیلی خوبی از Raw دارد. در مواردی که پیش بیاد که بخواهم با لایه‌ها کار کنم، Pixelmator نرم‌افزار فوق‌العاده قابلی است و من چند تا کار را تاکنون با آن با موفقیت انجام داده‌ام. اما برای من کار با لایه‌ها، در گذشته با فتوشاپ و اکنون با پیکسلمیتر، هیچوقت ربط چندانی به «عکاسی» نداشته است.
اما برای عکاسی، قابلیت نظم بخشی به حجم زیادی از عکس‌ها، که به سادگی قابل بازیابی باشند مهمترین ویژگی برای من است که دارم راهنمای ۸۷۵ صفحه‌ای اپرچر را با حوصله می‌خوانم تا از همان ابتدا به بهترین و مؤثر ترین وجه یک ساختار نظم‌بخشی برای لایبرری عکس‌هایم داشته باشم.
چالشی که من پیش روی خود گذاشته‌ام این است که روی مک بدون مایکروسافت و ادوبی زندگی کنم. ولی برداشت اولیه -بسیار اولیه- من این است که اپرچر ۳ یک سیستم ایده‌آل برای هر عکاس دیجیتال است و قابلیت ویرایش عکس آن دست کمی از قابلیت‌های سازمان‌دهی لایبرری عکس‌ها ندارد، بخصوص با رابطهٔ ارگانیکی که با iWork و دیگر برنامه‌های اپل، و نیز عرضهٔ عکس‌ها در وِب برقرار می‌کند.
با قابلیت‌های ویرایش عکس در اپرچر من به مرور زمان بیشتر آشنا خواهم شد -و این تاپیک هم برای این است که هرچیز جالبی به نظرم رسید به مرور زمان در اینجا بیاورم- ولی برداشت کنونی من این است که قابلیت‌های ویرایشی اپرچر هیچ چیز کم ندارد و بسیار قوی است. تنها کمبودی که من تاکنون با آن مواجه بوده‌ام عدم قابلیت اصلاح ‪کژی‌های‬ عدسی است. بویژه کژی «بالشتک» (pincushion) و کژی «بشکه‌ای» (barrel).
در این مورد هم من یک پلاگین برای اپرچر پیدا کرده‌ام که کژی بشکه‌ای لنز زوم مرا در وایدانگل اصلاح می‌کند (اگر بخواهم! یعنی اگر واقعاً‌ ضروری باشد) و در مورد لنز من همان بهتر که اپرچر چنین ابزاری را از خود نداشت چون ویژگی غیر عادی فُرم بشکه‌ای که لنز من ایجاد می‌کند باعث می‌شود که ابزار سادهٔ اصلاح خطوط منحنی برای تصاویر من کارساز نیست و نرم‌افزاری می‌خواهد که بطور مشخص برای این لنز مشخص کالیبره شده باشد که خوشبختانه پلاگینی که پیدا کردم برای لنز من کالیبر ویژه دارد.
چیز دیگری که اپرچر ندارد چسباندن به هم یک سری عکس برای پانوراماست. این را نرم‌افزار دوربینم دارد ولی اگر بخواهم از این تکنیک برای گرفتن پانوراما استفاده کنم، ترجیح می‌دهم که ابتدا انحنای بشکه‌ای تک تک عکس‌ها را اصلاح کنم و سپس به هم بچسبانم که برای چسباندن آنها هم پلاگین دیگری برای اپرچر موجود است.
این چیزهایی است که فعلاً به نظرم می‌رسد ولی واقعاً برداشت اولیهٔ من این است که اپرچر بهشت عکاسانی است که عکس می‌گیرند. تبدیل قورباغه به شاهزاده اما، به فتوشاپ نیاز دارد!
پیوست‌ها
Aperture 3.1.2.jpg
نماد کاربر
Behnam

Re: Aperture

پستتوسط saeidk » 08 مه 2011, 19:57

چه دوربینی خریدی؟
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Behnam » 08 مه 2011, 20:19

Olympus E-30
حالا حالاها کار دارد که من این جانور را مهار کنم!
ولی کلاً من معمولاً دوربین نمی‌خرم. یک لنز انتخاب می‌کنم و بعد نگاه می‌کنم چه دوربینی به آن می‌چسبد! لنزی که انتخاب کردم یک Zoiko 12-60 بود.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط AliGhz » 08 مه 2011, 20:20

از باز شدن این تاپیک بسیار خوشحالم و از ادامه یافتنش استقبال می‌کنم.

من چند وقت پیش تصمیم گرفتم بین اپرچر و ادوبی لایت‌روم، یکی را انتخاب کنم. با لایت‌روم قبلا در ویندوز کار کرده بودم و با فلسفه و محیط و کارایی‌هایش آشنا بودم. فلسفه کلی آن را اپرچر هم دارد (در واقع، لایت‌روم با الهام از اپرچر ساخته شد). کمی با اپرچر ور رفتم. احساس کردم سرعتش کمتر از لایت‌روم است. ضمنا، پشتیبانی آن از فایل‌های Raw دوربین‌ها، منوط به پشتیبانی آن فایل‌ها در سیستم عامل (Mac OS) است [برای همین است که در فایندر می‌توان Preview این فایل‌ها را بدون نیاز به نصب نرم‌افزار اضافی، مشاهده کرد]، بنابراین تا زمانی که آپدیت جدید سیستم عامل نیامده و پشتیبانی از فایل‌های Raw دوربین خیلی جدید شما در آن گنجانده نشده، اپرچر نمی‌تواند آنها را پردازش کند. البته در مورد لایت‌روم هم این امر منوط به انتشار آپدیت Adobe Camera Raw است. یک مورد دیگر هم این است که اپرچر و لایت‌روم از اطلاعات هم پشتیبانی نمی‌کنند و بنابراین اگر شما کتابخانه بزرگی از عکس‌ها در یکی از این دو نرم‌افزار داشته باشید و عکس‌ها را اصلاح کرده، به آنها امتیاز داده باشید و...، با وارد کردن عکس‌ها به نرم‌افزار دیگر، همه این اطلاعات ارزشمند از بین می‌رود. در عین حال، اپرچر از شناسایی چهره‌ها پشتیبانی می‌کند که در دسته‌بندی عکس‌ها و یافتن آنها بسیار کارگشا است.

من در وب هم کمی در مورد این دو جست‌وجو کرده بودم و تقریبا دیدگاه‌ها SO-SO بود (البته کمی به‌نفع لایت‌روم). در یک کتاب هم به نام Mac OS X for Photographers، در مقایسه‌ای بین این دو، نویسنده، لایت‌روم را ترجیح داده بود. البته کتاب در سال ۲۰۰۸ منتشر شده است.

در مورد فتوشاپ و برخی دیگر از محصولات ادوبی مثل InDesign، متاسفانه محصولات دیگر در آن حد و سطح نیستند. کار کردن با Adjustment Layer-ها و Mask-ها در فتوشاپ، به‌عنوان نمونه، امکانات خیلی ارزشمندی را در اختیار عکاس می‌گذارد برای بهتر کردن عکس‌هایش. البته من ادیت خیلی از عکس‌ها را در خود لایت‌روم انجام می‌دهم (و ضمنا لایت‌روم ۳ امکانات خیلی خوبی برای واترمارک گذاشتن روی عکس‌ها دارد). جز اینها، متاسفانه یا خوشبختانه، فتوشاپ و لایت‌روم به زبان مشترکی میان عکاسان تبدیل شده‌اند؛ عکاسانی که فارغ از سیستم عامل مک یا ویندوز، از این نرم‌افزارها استفاده می‌کنند. یاد گرفتن همین‌ نرم‌افزارها کلی کار برده و هنوز هم نیاز به یادگیری بیشتر وجود دارد، حالا بیا یک نرم‌افزار کلا جدید را یاد بگیر که کلاس و دوره هم ندارد...

من هم امیدوارم در مک، بتوانم از شر مایکروسافت و ادوبی که خون به دل عمو استیو و کاربران مک می‌کنند :-) ، خلاص شوم. امیدوارم ادامه یافتن این تاپیک و مقایسه میان نرم‌افزارهای عکاسی مرسوم و همتاهای مکی آنها، در این مورد کمک‌کننده باشد.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Behnam » 08 مه 2011, 20:59

من هم خیلی چیزها در مورد کندی اپرچر خوانده‌ام. اما همهٔ آنها مربوط به نسخهٔ قبلی اپرچر بود و همزمان آن خیلی ها هم از کندی لایت‌روم شکوه داشتند! بهرحال حرفت درست است که ادوبی برای عکاسان محیطی درست کرده که کمتر کسی به خارج از آن نیاز پیدا می‌کنه. این برای من یک چالش شخصی است و حساب کردم من که بهرحال باید همه چیز را از صفر شروع کنم، چرا یک تجربهٔ تازه نکنم.
اما من که در این نسخهٔ اپرچر (۳) چندان متوجه کندی نشدم. البته شاید کامپیوتر من اجازه هم نمی‌دهد که متوجه شوم! ولی در خیلی از مقالات هم دیده‌ام که به سرعت نسخهٔ اخیر اشاره شده است. بهرحال در مورد ساپورت کنونی Raw در مک می‌توان به صفحهٔ زیر مراجعه کرد.
http://www.apple.com/aperture/specs/raw.html
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط AliGhz » 08 مه 2011, 23:59

من اپرچر ۲ را داشتم اما هرگز با آن کار نکردم. لایت‌روم ۲ را هم داشتم که نسبتا کند بود. لایت روم ۳ اما خیلی سریع شد. اپرچر ۳ را هم نصب کرده بودم. الان دوباره یک مقایسه بین این دو انجام دادم:

چون در اپرچر، قسمت لایبرری با قسمت تنظمیات عکس یکپارچه است، بنابراین هر عکس باید با تنظیمات مربوط به هیستوگرام و... لود شود و این زمان‌بر است. اما در لایت‌روم، قسمت Develop جدا از لایبرری است و بنابراین شما در لایبرری عکس‌ها را با سرعت می‌بینید و اگر خواستید، روی تب Develop کلیک می‌کنید تا آن عکس را ادیت کنید. اگر قرار باشد عکس‌ها در قسمت Develop لایت‌روم Browse شوند، سرعت لود شدن آنها مثل اپرچر می‌شود.

بنابراین می‌توانیم نتیجه بگیریم که کندتر بودن اپرچر نسبت به لایت‌روم (که بسته به دستگاه محسوس می‌شود)، به فلسفۀ کاری آن مربوط است.

------------
اما در کل به نظر من هر کدام از این دو نرم‌افزار ویژگی‌هایی دارند که آنها را خواستنی می‌کند. یعنی نمی‌توانم بگویم از کدام یکی بیشتر خوشم می‌آید. در واقع، نرم‌افزار مطلوب من چیزی است که بهترینِ این دو را داشته باشد.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

Re: درآمدی بر اپرچر: Aperture

پستتوسط Nyaiesh » 09 مه 2011, 00:17

Behnam نوشته است:[نمایش]
تنها کمبودی که من تاکنون با آن مواجه بوده‌ام عدم قابلیت اصلاح ‪کژی‌های‬ عدسی است. بویژه کژی «بالشتک» (pincushion) و کژی «بشکه‌ای» (barrel).
در این مورد هم من یک پلاگین برای اپرچر پیدا کرده‌ام که کژی بشکه‌ای لنز زوم مرا در وایدانگل اصلاح می‌کند (اگر بخواهم! یعنی اگر واقعاً‌ ضروری باشد) و در مورد لنز من همان بهتر که اپرچر چنین ابزاری را از خود نداشت چون ویژگی غیر عادی فُرم بشکه‌ای که لنز من ایجاد می‌کند باعث می‌شود که ابزار سادهٔ اصلاح خطوط منحنی برای تصاویر من کارساز نیست و نرم‌افزاری می‌خواهد که بطور مشخص برای این لنز مشخص کالیبره شده باشد که خوشبختانه پلاگینی که پیدا کردم برای لنز من کالیبر ویژه دارد.

ممکن این افزونه را معرفی کنید؟
خدایا کیهان و زمین و نوترون در طواف و ما در خواب
نماد کاربر
Nyaiesh

پست‌ها : 357

پستتوسط Behnam » 09 مه 2011, 00:27

اینی که تو میگی به نظرم خیلی درست میاد. من هم متوجه شدم که اپرچر کمی دیر باز میشه (و احتمالاً اگر چند هزار عکس به لایبرری اون اضافه کرده باشم خیلی دیرتر) ولی حواس من بیشتر متوجه سرعت وبرایش عکس بود که حرف نداره. اتفاقاً مشابه بحث تو رو قبلاً در فوروم Mellel دیده بودم که کسی شکایت کرده بود چرا ملل به سرعت Nisus باز نمی‌شه. یکی از توسعه‌دهندگان ملل توضیح داد وقتی تو توی ملل یک کتاب پانصد صفحه‌ای می‌نویسی و save می‌کنی، نوبت دیگه که فایل رو باز می‌کنی همهٔ پانصد صفحه باز می‌شه. در حالیکه در نایسس همان صفحه‌ای باز می‌شه که روش فایل رو save کرده بودی. حالا وقتی بخوای بری سراغ صفحات قبلی یا بعدی، باید صبر کنی در حالیکه در ملل در لحظه انجام می‌شه.
من شخصاً فکر کنم سرعت کار وقتی که برنامه باز شده برام مهم‌تر از سرعت بالا آمدن برنامه باشه... حالا باید دید وقتی چند هزار عکس اضافه کنم چی میشه!
نماد کاربر
Behnam

Re: درآمدی بر اپرچر: Aperture

پستتوسط Behnam » 09 مه 2011, 00:35

m]reza نوشته است:[نمایش]
ممکن این افزونه را معرفی کنید؟

http://www.apple.com/downloads/macosx/i ... s.html?cmp
البته من هنوز ازش بطور جدی استفاده نکرده‌ام که در مورد کیفیت کار تضمینی بدهم. در فوروم‌های کاربران Olympus ازش تعریف شنیدم. ولی کلاً برای پلاگین‌های اپرچر به اینجا مراجعه کنید:
http://www.apple.com/aperture/resources ... ml#editing
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط masoudhzb » 09 مه 2011, 01:38

سلام
من ابتدا با لایت روم در ویندوز کار میکردم. بعد خرید مک اپرچر هم داشتم.همان ابتدا به نظرم رسید که اپرچر با مسیر پراسس من هم خوانی ندارد.
شاید به خاطر آموزش اولیه من و وقتی که قبلا برای لایت روم گذاشته بودم است.
فکر میکنم بیشتر داستان سلیقه ای باشد.
masoudhzb

پست‌ها : 32

پستتوسط Behnam » 09 مه 2011, 02:36

من هم معتقدم که اپرچر منطق متفاوتی دارد. البته سلیقه شاید مطرح باشد و حتماً هم مطرح هست ولی اصل قضیه عادت و آشنایی هست. آشنایی با این برنامه‌ها کلی وقت و ممارست لازم دارد. به این سادگی‌ها نیست که یکی از محیط صیقل خوردهٔ ادوبی دست بکشد و تازه با اپرچر روز از نو روزی از نو. ولی من از آنجا که چیز زیادی از فتوشاپ در حافظه‌ام باقی نمانده ریسک زیادی نمی‌کنم. خیلی از عکاسان حرفه‌ای از اپرچر استفاده می‌کنند ولی تقریباً همهٔ آنها سخت‌ترین مانع کارشان را «ترک عادت» دانسته‌اند. من نه حرفه‌ای هستم و نه عادتی دارم که ترک کنم!
برای کارهای جانبی هم از Pixelmator استفاده می‌کنم که این برنامه‌هم گمان کنم در میان مدت به یک برنامهٔ عالی تبدیل شود.
بهرحال این آغاز کار است. اگر با مشکلی روبرو شدم... این داستان ادامه دارد!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Behnam » 11 مه 2011, 04:26

چیزی که متوجه شدم این است که کار با اپرچر با رفتار magic mouse اپل همخوانی ندارد. در حالی که مشغول کار روی یک عکس هستید، کافیست که انگشت شما کمی روی موش بلغزد تا اپرچر به سرعت عکس را عوض کند و به عکس دیگری در project برود! سرعت scroll را در تنظیمات به حداقل رساندم و فایده نکرد و ناچار شدم اصلاً scroll را غیر فعال کنم.
این مشکل فوری و فوتی را حل کرد و خوشبختانه آیکان هر پروژه به scroll ربطی ندارد و کافیست که با موش روی آیکان حرکت کنم تا تصاویر موجود در آن پروژه پشت سر هم به نمایش در بیایند. ولی بهرحال این یک راه حل موقت است چون در خیلی موارد scroll کردن لازم می‌شود. باید به فکر خرید یک موش با scroll مکانیکی باشم!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط saeidk » 11 مه 2011, 19:51

این مشکل کلی مجیک ماوس است. در فوتوشاپ و ایندیزاین هم با یک تماس کوچک از یک جا به چای دیگر می روی
من هم هنگام کار با نرم افزارهای گرافیکی اسکرول را غیرفعال می کنم
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Behnam » 22 مه 2011, 21:14

خب حالا که به صفحهٔ ۷۰ راهنما رسیده‌ام، گزارش مختصری تا اینجای کار بدهم.
امکانات طبقه بندی و جستجوی عکس در اپرچر خیلی قوی است. من فکر می‌کنم اگر از همان شروع کار آدم یک ایدهٔ‌ نسبتاً پخته‌ای از اینکه چگونه می‌خواهد عکس‌هایش را طبقه بندی کند داشته باشد، کار خیلی بهتر پیش خواهد رفت تا به شیوهٔ تجربه و خطا. البته اصلاح خطا هم خیلی آسان است ولی مستلزم این است که به سراغ فلان عکس بروی و معیارهای معرف آن را اصلاح کنی. خب اگر این کار را از ابتدا درست نکرده باشی، قبل از هر چیز پیدا کردن آن عکس گرفتاری دارد! اما به نظرم می‌رسد که اپرچر نه تنها امکانات زیادی دارد، بلکه این امکانات خیلی خوب در دسترس هستند، که این نکتهٔ مهم‌تری است. ولی بهترین کار همان تمام کردن خواندن راهنماست!
تا اینجای قضیه هرچه را راهنما بطور سطحی توضیح داده است، من هم به طور سطحی آزمایش کرده‌ام تا دستم بیاید. در مورد ویرایش عکس هم کمی ور رفتم و کارش خیلی عالیست. قلم‌موی Retouch آن هم clone می‌گیرد (که من هنوز موردی برای استفاده آن پیدا نکرده‌ام) و هم Repair می‌کند که این یکی را روی یک اسلاید اسکن شدهٔ پر از گرد و خاک امتحان کردم و کارش خیلی خوب است. آن ابزار فتوشاپ برای Repair کردن بر اساس یک مأخذِ متفاوت را ندارد (که واقعاً چیز فوق‌العاده‌ای هست) ولی گرد و خاک را از اسلاید کثیف من به خوبی برداشت. اما گمان کنم برای برداشتن مارک سالک روی پوست باید سراغ فتوشاپ رفت. البته هنوز مطمئن نیستم. و چیزی اساسی برای نوع عکسی که من می‌گیرم هم نیست.
در مورد ویرایش خارج از چارچوب امکانات اپرچر، می‌توان به آن یک External Editor و چندین Plugin اضافه کرد. من در حال حاضر Pixelator را به عنوان ویرایشگر خارجی و یک افزونه برای اصلاح انحنای عکس اضافه کرده‌ام. وقتی روی هر عکسی راست‌کلیک کنم، می‌توانم مستقیماً پیکسلمیتور را انتخاب کنم که بلافاصله آن عکس را در پنجرهٔ خودش باز می‌کند و پس از پایان ویرایش و Save کردن، تغییرات داده شده وارد نسخهٔ عکس در اپرچر می‌شود و پیکسلمیتور خودش آن را جداگانه ذخیره نمی‌کند (البته مگر اینکه بخواهی). ولی پیکسلمیتور هم آن Retouch جادوگر فتوشاپ را ندارد. فکر کنم ادوبی کپی‌رایت آن را دارد و لایسنس آن را به کسی نمی‌دهد.
بخش دیگری از امکانات اپرچر به امکانات Publishing آن مربوط می‌شود. من در این زمینه خیلی از دنیا بی‌خبرم ولی مثل شاگرد سر به راه مواردی از این امکانات را آزمایش کردم. البته این امکانات در iPhoto هم هست که شاید دوستان بتوانند بیشتر توضیح بدهند.
آلبوم‌های عکس یا عکس‌های اپرچر را می‌توان مستقیماً از طریق برنامهٔ اپرچر در فیسبوک، فلیکر و موبایل‌می منتشر کرد. من فیسبوک را امتحان نکردم ولی در مورد فلیکر و گالری حساب موبایل‌می که من دارم به خوبی کار کرد. در موبایل‌می آلبوم‌ها به همان صورت «پروژه» که در اپرچر مشاهده می‌شوند ظاهر می‌شوند ولی در فلیکر تابع layout خود فلیکر هستند. در Preferences اپرچر می‌توان تعیین کرد که عکس‌های Library به چه اندازه و چه فورمتی در وِب قرار داده شوند یا ضمیمهٔ ایمیل شوند. در مورد سایز عکس در فلیکر اندازه‌ها برای نمایش در وِب بنا به استاندارد خود فلیکر بطور خودکارکوچک شده بودند. در گالری MobileMe عیناً همان سایز کاملی هستند که اپرچر از فایل raw برای یک فایل jpg تولید می‌کند. ولی برای مشاهدهٔ عکس در وِب مشکلی نیست و Previewی عکس‌ها در اندازهٔ مناسب و با سرعت باز می‌شوند.
با انتخاب یک عکس در اپرچر و کلیک کردن روی آیکان Mail، یک email با اندازهٔ کوچک شدهٔ آن عکس آمادهٔ فرستادن می‌شود. درجهٔ کوچک شدن عکس هم در تنظیمات اپرچر قابل تغییر است. اما چیزی که متوجه شدم این است که اگر من ابتدا یک پنجرهٔ ایمیل باز کنم و بعد از آنجا Photo Browser را باز کنم (که عکس‌های اپرچر و آی‌فوتو را نمایش می‌دهد) تا به مطلبی که می‌نویسم عکس هم اضافه کنم، عکس انتخابی با سایز کامل به ایمیل منتقل خواهد شد که عملاً غیر قابل استفاده است. اندازهٔ کوچک شدهٔ یک عکس در ایمیل حدود ۱۰۰ کیلوبایت شد در حالی که اندازهٔ کامل همان عکس ۳٫۶ مگابایت است (آن هم ‌با قالب فشرده شدهٔ jpg)! حالا شاید این مشکل راه دیگری دارد که من هنوز نمی‌دانم.
حالا دوستان می‌توانند از اولین گالری عکس من دیدار کنند. عکس‌ها از من نیست. از کلکسیون کتاب راهنمای اپرچر است. ضمناً وقتی من آن را سر کار روی پی‌سی و IE دیدم کیفیت رنگ افتضاح بود ولی بهرحال برای این که بدانید اپرچر چگونه هر «پروژه» را بسته‌بندی می‌کند بد نیست به اینجا سری بزنید.
http://gallery.me.com/behnam
در مورد Faces اپرچر (و نیز آیفوتو) هم من با بی‌میلی ولی مثل یک شاگر خوب و سر به راه چیزهایی را آزمایش کردم و باید اعتراف کنم که این امکان تشخیص چهره‌ها در آغاز به نظرم «لوس بازی» می‌آمد تا اینکه قدرت عجیب آن را در تشخیص و طبقه‌بندی عکس‌ها تجربه کردم! واقعاً چیز به درد بخوری است!
نماد کاربر
Behnam

بعدی

بازگشت به تصویر ثابت

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 4 مهمان