انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

افتتاح یک تاپیک جدید!

مقایسه و انتقال تجربیات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری کاربران در مکینتاش و سیستم‌های دیگر

افتتاح یک تاپیک جدید!

پستتوسط Behnam » 22 اکتبر 2006, 17:07

من یک بخش ویژه برای انتقال تجربیات کاربری میان PC و Mac درست کردم. امیدوارم که بیخودی صفحهٔ انجمنها را شلوغ نکرده باشم و انتقال تجربیات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری میان کاربران فعال باشد.
GK تو می‌توانی اینجا برای موضوعات مختلف عناوین مختلف ایجاد کنی. زیر یک عنوان کلی «تجربیات مک و پی‌سی» نمی‌توان به موضوعات مختلف بطور جداگانه پرداخت.
نماد کاربر
Behnam
 
پست‌ها : 3533
تاریخ عضویت: 27 مه 2004, 04:44
محل سکونت: کانادا

پستتوسط iSam » 22 اکتبر 2006, 18:40

بهنام دستت درد نکه حالا شدیم دارای یک سایت مردمی و غیر قابل مقایسه با خیلی ها . منم میرم تا نظری را بنویسم , موفق و سربلند باشی .
 iMac 27
 iPhone 12 Pro Max
 Think Different
نماد کاربر
iSam
 
پست‌ها : 1925
تاریخ عضویت: 09 ژوئن 2006, 00:51
محل سکونت: Austria

پستتوسط Ali_Omid » 23 اکتبر 2006, 10:05

در دفتر کار دو دستگاه مکینتاش داریم و در خانه از دو پی سی با ویندوز اکس پی استفاده میکنم.
تقریبا ۹۰ درصد دارندگان مکینتاش از نسخه اصلی سیستم عامل استفاده میکنند، چون با هر دستگاه یک سیستم اصل دریافت کرده اند، مگر آن که دستگاهشان خیلی قدینی بوده و سیستم جدید کپی شده نصب کرده باشند.
اما بالعکس ۹۰ درصد دارندگان پی سی از نسخه کپی شده ویندوز استفاده میکنند (مثل خود من).
دستگاههای مکینتاش دفتر با آخرین نسخه سیستم، آپگرید شده اند. بدون دردسر و راحت.
در مورد ویندوز چند وقتی است شرکت میکروسافت هنگام آپگرید با نصب فایلی نسخه سیستم عامل را از لحاظ کپی یا اصل بودن بررسی میکند و در صورت تشخیص کپی، آپگرید را متوقف می کند. هرچند نسخه کرک شده فایل مزبور را میتوان پیدا کرد و در اصل برنامه مایکروسافت را گول زد! اما آن فایل هم هر از چندگاهی آپدیت میشود. خودم یکبار این روش را امتحان کردم و چون نسخه فایلم قدیمی بود، کپی بودن سیستم لو رفت و بلافاصله یک آیکون اخطار وحشتناک در taskbar ظاهر شد. به ناچار بلافاصله سیستم را به حالت قبل restore کردم و از خیر آپدیت گذشتم.
تعداد فایلهایی هم که هرچند گاه یکبار باید برای آپدیت سیستم ویندوز دریافت کنید وحشتناک زیاد و سنگین است و اکثر آنها هم مربوط به امنیت اینترنتی و حفره های اکسپلورر است. برای همین اکثر کاربران به همان service pack های موجود رضایت میدهند و از browser های دیگر استفاده میکنند.
البته این بدین معنی نیست که سیسنم مک دچار ویروس نمیشود، اما حفیفتا در مورد سیستمهای خودم تابحال سیستمهای مکینتاشم در این چندین سال از زمانی که LC داشتم تا بحال گرفتار ویروس نشده اند، اما سیستمهای ویندوزم تابحال سه بار مرا مجبور به پاک کردن و فرمت کردن هارد و نصب مجدد کرده اند. و این جدا از مواردی است که ویروس و یا Adware با زبان خوش سیستم را ترک گفته .
Ali_Omid
 
پست‌ها : 143
تاریخ عضویت: 15 مارس 2006, 13:06

پستتوسط GK » 16 دسامبر 2006, 17:55

روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته
 
پست‌ها : 954
تاریخ عضویت: 27 آوریل 2006, 14:55
محل سکونت: فرانسه

پستتوسط Behnam » 16 دسامبر 2006, 19:35

در این دو مقاله کمبودهای دو سیستم عامل اپل و مایکروسافت مورد بررسی جداگانه قرار گرفته‌اند. اما داوری نویسندگان را شاید بتوان در پاراگراف زیر خلاصه کرد:
The competition

Where does Windows Vista fit among many of the PC-based operating systems of today and the last couple of decades? With Beta 2 running on multiple test units, I feel comfortable predicting that Windows Vista will not outpace Mac OS X Tiger for overall quality and usability. It's hard to beat Apple's top-notch GUI design grafted onto an implementation of Unix variant, BSD. Mac OS X has excellent reliability, security and usability. That isn't to say that its user interface wouldn't gain if Apple adopted some other best ideas of the day, but Apple has the best operating system this year, last year and next year. It'll be interesting to see what the company delivers in its 10.5 Leopard version of Mac OS X.

Meanwhile, I'm placing Windows Vista as a distant second-best to OS X. I see Linux and Windows 2000 as being roughly tied another notch or two below Vista, with XP being only a half step better than Win 2000.
مقالهٔ مربوط به ویستا کمی قدیمی است و در ژوئن گذشته بیرون آمده بود ولی مقالهٔ مربوط به تایگر جدید است و از همان نویسندگان است.
و اما آدرس مقالات:
http://www.computerworld.com/action/art ... Id=9006104
http://www.computerworld.com/action/art ... Id=9000829
نماد کاربر
Behnam
 
پست‌ها : 3533
تاریخ عضویت: 27 مه 2004, 04:44
محل سکونت: کانادا

پستتوسط Parham » 16 دسامبر 2006, 20:50

به عقیده من openSUSE هم از ویستا بهتره. چه از نظر حفاظت، چه از نظر GUI و مخصوصآ از نظر قیمت و محسنات. البته من نظرمو روی چیزی که از ویستا دیدم بنا میکنم ولی با توجه به اینکه سوز مجانیه فکر میکنم رویهمرفته یک سروگردن از ویستا بالاتر باشه. بنظرم دیگه یواش یواش به دوره ای میرسیم که ویندوز بالاخره از اون اب و تاب سابقش بیافته. در واقع تنها چیز عمده ای که الان سوز لازم داره font smoothing و شاید بازیهای مختلف باشه. اگر اونرو امتحان نکردید حتما بکنید:

http://www.opensuse.org

تصویر
نماد کاربر
Parham
 
پست‌ها : 841
تاریخ عضویت: 18 اکتبر 2004, 15:02
محل سکونت: ژنو، سویس

پستتوسط Reza.Y » 17 دسامبر 2006, 18:16

با اون گندی که Novell سر قرارداد با مایکروسافت زد‌، من به Suse و variantهاش اعتمادی ندارم. جدای از اون محیط کار گرافیکی Suse بر اساس KDE هست. به هر حال برای دسکتاپ لینوکس پلاتفرم خوبی نیست (یادش بخیر یه زمانی روی RedHat 5 من اصرار به استفاده از لینوکس داشتم) اما روی سرور Linux و ‌BSD Variantها همتا ندارند.
Reza.Y
 
پست‌ها : 435
تاریخ عضویت: 30 مه 2006, 20:19

پستتوسط Parham » 17 دسامبر 2006, 23:41

من بالاخره نفهمیدم نول چه خیانتی به جماعت استفاده کننده از لینوکس با قراردادش با مایکروسافت کرد. اگر شما میدونین من رو هم روشن کنین. ولی بهرحال سوز رو میشه با گنوم هم استفاده کرد.

تصویر
نماد کاربر
Parham
 
پست‌ها : 841
تاریخ عضویت: 18 اکتبر 2004, 15:02
محل سکونت: ژنو، سویس

پستتوسط Ali.Rastegar » 18 دسامبر 2006, 14:40

اتفاقا اگر Novell آگاهانه این قرارداد رو بسته باشه خیلی به نفع خودش و حتی شاید جامعه‌ی لینوکس میشه. دلیلی که استیو بالمر اینقدر واکنشهای عجیب درمورد قراردادشون نشون میده و سعی میکنه موضوع اینطور جلوه کنه که توزیعهای لینوکس Patentهای مایکروسافت رو زیر پا گذاشته بودن، در اصل این قرارداد یکجور اعتراف مایکروسافت به نیاز داشتن به Patentهای Novell بود :-)
اما درمورد توزیع SuSE، من از زمان SuSE 9.3 دیگر تجربه‌ای ندارم اما کم کم در مسیر سقوط قدم برمیداشت، امیدوارم که اخیرا مسیر درست را پیدا کرده باشند.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin
 
پست‌ها : 2861
تاریخ عضویت: 26 مه 2004, 12:45

پستتوسط Parham » 19 دسامبر 2006, 00:27

سوز ۹.۳ از بهترین توزیعهای اون بود. سوز ۱۰ از نظر نوآوری جالب بود ولی باگ داشت. سوز ۱۰.۱ بخاطر سیستم جدید دریافت نرم افزار و اشکالات برطرف نشده ای که داشت افتضاح بود. اما چند روزه که ۱۰.۲ در آمده وهمه اشکالات رفع شده و حتی چیزهای جدید هم به اینترفیس اون اضافه کرده اند و بنظر من که شاهکاره. بی اغراق میگم از اون چیزی که من از ویستا دیدم اوپنسوز یک سروگردن بالاتره.

حالا من یک سوال دارم: چطور «در مسیر سقوط»‌؟
نماد کاربر
Parham
 
پست‌ها : 841
تاریخ عضویت: 18 اکتبر 2004, 15:02
محل سکونت: ژنو، سویس

پستتوسط Reza.Y » 19 دسامبر 2006, 11:54

http://www.google.com/trends?q=ubuntu%2C+suse
به اون نقطه‌ی F توجه کن!
Reza.Y
 
پست‌ها : 435
تاریخ عضویت: 30 مه 2006, 20:19

پستتوسط Parham » 19 دسامبر 2006, 13:48

جالب بود. ولی راستشو بخواهید من از اینکه اوبونتو نوشته "Ubuntu will always be free" رو از روی سایت ورداشت و سی دی ارسالی اونرو پولی کرد خیلی بیشتر لجم گرفت. قرارداد مایکروسافت و نول در واقع بیشتر نول رو از اینکه مایکروسافت برای نقض patent اونرو به دادگاه ببره مصون نگه میداره و این خودش امتیاز بزرگی برای جمعیت اوپن سورسه. منتهی فعلآ کسی بجز نول این امتیازو نداره. ولی باید باز هم دید که نول از اولش هم سوز رو با یک مدل تجاری بالا برد و بعد بتدریج کاملآ اوپنش کرد (کما اینکه «انترپرایز ادیشن» سوز هنوز هم تجاریه و خواهد موند)، در صورت اینکه اوبونتو از اول با ادعای کاملا مجانی بودن نرم افزارش شروع کرد و الان داره رفته رفته به جهات دیگه سوق پیدا میکنه.

بهر حال مسئله پتنتها مسئله واقعیست و باید اونو یکجوری حل کرد. همه چیزهارو ممکنه نشه «دور» زد.

ضمنا به این جدول دیستروواچچ هم توجه کنید (پایین سمت راست):

http://distrowatch.com/index.php?dataspan=1

حتمآ نتایج یک هفته اخیر ("last seven days") رو ببینید.
نماد کاربر
Parham
 
پست‌ها : 841
تاریخ عضویت: 18 اکتبر 2004, 15:02
محل سکونت: ژنو، سویس

پستتوسط Ali.Rastegar » 19 دسامبر 2006, 14:59

Parham نوشته است:[نمایش]
ولی راستشو بخواهید من از اینکه اوبونتو نوشته "Ubuntu will always be free" رو از روی سایت ورداشت و سی دی ارسالی اونرو پولی کرد خیلی بیشتر لجم گرفت.

من حدس میزنم از این به بعد فقط برای نسخه‌های LTS یا Long Time Support مجانی بفرستن و چون 6.10 جزو LTSها نیست مجانی نمیفرستن. به هر حال من از وقتی تصمیم گرفتن از نسخه‌ی بعد نسخه‌ی مخصوص PowerPC رو غیر رسمی کنن و به جامعه(Community) بسپرن خیلی بیشتر لجم گرفت!
Parham نوشته است:[نمایش]
سوز ۹.۳ از بهترین توزیعهای اون بود.
اتفاقا از نظر من ۸.۲ بهترین بود و در سری ۹ کم کم هی باگها بیشتر و بیشتر شد.
Parham نوشته است:[نمایش]
حالا من یک سوال دارم: چطور «در مسیر سقوط»‌؟
به دو دلیل:
۱. تبدیل شدن به موش آزمایشگاه برای نسخه‌های تجاری SuSE و در نتیجه پر از باگ و نرم‌افزارهای Alpha.
۲. گم کردن هدف. تا قبل از اینکه Novell بخواد SuSE رو بخره SuSE از حامیان اصلی KDE و از بهترین توزیعهای استفاده کننده از KDE بود. Novell هردوی SuSE(حامی KDE) و Ximian(حامی و در حقیقت ایجاد کننده‌ی Gnome) رو خرید و حالا یک توزیع KDE(که البته قابلیت استفاده از Gnome هم داشت) برای اینکه نه سیخ بسوزه نه کباب باید درمورد هردوی Gnome و KDE خوب عمل میکرد و در ادامه کم کم به سمت Gnome پیش میرفت، در حالی که Gnome در SuSE 9.3 کندترین Gnome-ی بود که من تا به حال دیده بودم. رییس SuSE در اثر اختلافات با Novell از این شرکت رفت و بار دیگه SuSE دورتر از اهداف اولیه شد. از طرف دیگه SuSE آزمایشگاهی برای Mono و برنامه‌های دات نت در لینوکس شد و تا به تعادل و بلوغ رسیدن این تکنولوژیها تا حدی قربانی شد.
Parham نوشته است:[نمایش]
منتهی فعلآ کسی بجز نول این امتیازو نداره.
چرا اتفاقا در این مورد هم هست:
[left]Q. The press release indicates Microsoft is also pledging not to assert its patents against individual, non-commercial open source developers. How is this connected to Novell?
Microsoft and Novell felt it was important to establish a precedent for the individual, non-commercial open source developer community that potential patent litigation need not be a concern. Microsoft is excited to more actively participate in the open source community and Novell is and will continue to be an important enabler for this bridge. For these reasons, both Novell and Microsoft felt it was appropriate to make this pledge for Microsoft not to assert its patents against the non-commercial community.
Q. What are the exact terms of the individual, non-commercial developer patent non-assert? Who is covered and who is not?
The terms of the individual, non-commercial developer patent non-assert are on www.microsoft.com/interop. You are covered if you are doing non-commercial open source software development. This includes individual enthusiasts, such as a student or a developer who does work on his own time on a project of personal interest to him. If you are compensated for your development, then your activities are considered "commercial", and you would not be covered.[/left]
منبع: http://www.novell.com/linux/microsoft/faq.html
-----
من تا OpenSuSE 10.1 خیلی بد شنیدم درباره‌اش، اما خیلی مشتاقم 10.2 رو تست کنم.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin
 
پست‌ها : 2861
تاریخ عضویت: 26 مه 2004, 12:45

پستتوسط Parham » 20 دسامبر 2006, 00:53

علی جان ببخشید هر کاری کردم هیچکدوم از گردشگرهام نتونستن quote کنن،برای همین جوابها رو در زیر بصورت مستقیم میدم.

اولآ که نمیدونستم اوبونتو ما پاورپیسی دار ها رو از لطفش محروم کرده. اون هم به این زودی! عجب دنیاییه. :-D

در مورد سوز باید بگم من ۸.۲ رو امتحان نکردم، ولی ۹.۳ بنظر من نسبت به مابقی توزیعهای لینوکس در اونموقع کاملتر امد. بهرحال فکر میکنم الآن با ۱۰.۲ کاملترین سوزی رو که تا بحال سرهم شده رو داریم. حتما اونرو امتحان کنید و بمنهم نظرتونو بگین.

راستی کنوم اونو هم اگر امتحان کنین بد نمیشه ـ که لا اقل بدونیم بالاخره گنومشون هم خوبه یا نه. :-)

در مورد اینکه ایا باقی توزیعها هم از امتیاز مایکروسافت بهره مند میشن یا نه من فکر میکنم باید دید. از یکطرف قرارداد تا حدی نامفهوم بنظر میاد از طرف دیگه هم اول کاره.

قربان شما.
نماد کاربر
Parham
 
پست‌ها : 841
تاریخ عضویت: 18 اکتبر 2004, 15:02
محل سکونت: ژنو، سویس

پستتوسط Ali.Rastegar » 20 دسامبر 2006, 17:30

پرهام جان کافیه متن رو بین این دو کد قرار بدی:
کد: انتخاب همهٔ
[quote]Text[/quote]

Parham نوشته است:[نمایش]
ولی ۹.۳ بنظر من نسبت به مابقی توزیعهای لینوکس در اونموقع کاملتر امد.

آره مخصوصا از نظر نصب برنامه خیلی خوب بود. اگر بعدا Synaptic و YUM پیشرفت نمیکردن هنوزم YaST بهترین گزینه بود :-)
Parham نوشته است:[نمایش]
حتما اونرو امتحان کنید و بمنهم نظرتونو بگین.

والا بستگی داره بتونم نسخه‌ی PowerPC رو از ایران تهیه کنم یا نه :-)
Parham نوشته است:[نمایش]
در مورد اینکه ایا باقی توزیعها هم از امتیاز مایکروسافت بهره مند میشن یا نه من فکر میکنم باید دید. از یکطرف قرارداد تا حدی نامفهوم بنظر میاد از طرف دیگه هم اول کاره.

اگر اون توزیع به هیچ وجه تجاری نباشه فکر کنم مصون خواهد بود.
موفق باشی
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin
 
پست‌ها : 2861
تاریخ عضویت: 26 مه 2004, 12:45

بعدی


بازگشت به تبادل تجربیات کاربری در مک و سیستم‌های دیگر


کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 1 مهمان