انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مقایسه مک - پی‌سی، ویندوز - OS X

مقایسه و انتقال تجربیات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری کاربران در مکینتاش و سیستم‌های دیگر

Re: مقایسه مک - پی سی، ویندوز - osx

پستتوسط Terminator44 » 16 اکتبر 2010, 20:32

AliGhz نوشته است:[نمایش]
Terminator44 نوشته است:[نمایش]
مطمئنید محیط ویندوز خسته کننده هست؟؟؟ اون هم ویندوز 7؟؟ شما می تونید هر تمی که بخواید رو سیستم نصب کنید. مک این امکان رو داره؟؟

شاید من منظورم را درست منتقل نکردم. خود من اصولا با تغییر تم و اینها میانه‌ای ندارم؛ فقط هر چند وقت یک بار عکس زمینه دسکتاپم را عوض می‌کنم، چون محیط مک را همین‌طوری می‌پسندم:) شاید محیط ویندوزهایی مثل ویستا و سون در نگاه اول و در مقایسه‌ای شتاب‌زده "جینگول"تر و خوشگل‌تر باشد؛ اما مهم، لذت و شادابی واقعی در حین کار است که به نظر من در محیط مک بیشتر است و در واقع، اصلا قابل مقایسه با ویندوز نیست. مک را به‌نظر من کسانی طراحی کرده‌اند که "کودک درون"شان فعال و پویا است؛ برای همین است که هر چه شما با مک بیشتر کار می‌کنید، بیشتر دوست دارید که با مک کار کنید!

البته شما درست میگید؛ ولی قابلیت افزودن تم و در کل قابلیت شخصی سازی سیستم عامل یک امتیاز بزرگ هست که ویندوز اون رو داره. همچنین شاید یکی از علت جذابیت خیلی زیاد مک امکان برقراری ارتباط مناسب اون با ابزارهای لمسی مثل ترک پد و ... باشه. اگر نظر من رو بخواید که اصلا ویندوز ویستا رو ویندوز نمی شناسم؛ چون پروژه ای بود که آبروی مایکروسافت رو برد. من فکر می کنم که بنای ساخت ویندوز قابلیت های بالا بوده و به همین دلیل شاید به اندازه مک روی رابط کاربریش کار نکردن (منظورم این نیست که رابط کاربری بدی داره...)
Think Globally - Act Locally
Bill Gates
نماد کاربر
Terminator44

پست‌ها : 44

Re: Re:

پستتوسط Terminator44 » 16 اکتبر 2010, 20:34

arzhang نوشته است:[نمایش]
GK نوشته است:[نمایش]
نیم فاصله توی ویندوز به صورت پیش فرض وجود داره (با استفاده از کلیدهای Ctrl + Shift + 4).

ضمن این که باید اعتراف کنم از این موضوع بی‌اطلاع بودم، به نظر شما، خود همین مطلب شاهدی بر این نیست که ویندوز برای انجام هر کاری لقمه را دور سرش می‌چرخاند؟ نیم‌فاصله، فرمان ساده و بسیار پر کاربردی‌ست که تصورش را بکنید همیشه باید با سه کلید بی‌ربط و دور از هم انجام شود. اما در مک؟ کافی‌ست شیفت را با یک انگشت و space را بادیگری بزنید.

البته این کلید میانبری هست که من به خاطر دارم. یک میانبر دیگه هم هست که یادم میاد یه جایی دیدم؛ ولی دقیق یادم نیست چی بود. اتفاقا کلید Shift و یکی از کلیدهای دیگه بود.
Bill Gates
نماد کاربر
Terminator44

Re: Re:

پستتوسط Amir_S » 16 اکتبر 2010, 21:52

arzhang نوشته است:[نمایش]
GK نوشته است:[نمایش]
نیم فاصله توی ویندوز به صورت پیش فرض وجود داره (با استفاده از کلیدهای Ctrl + Shift + 4).

ضمن این که باید اعتراف کنم از این موضوع بی‌اطلاع بودم، به نظر شما، خود همین مطلب شاهدی بر این نیست که ویندوز برای انجام هر کاری لقمه را دور سرش می‌چرخاند؟ نیم‌فاصله، فرمان ساده و بسیار پر کاربردی‌ست که تصورش را بکنید همیشه باید با سه کلید بی‌ربط و دور از هم انجام شود. اما در مک؟ کافی‌ست شیفت را با یک انگشت و space را بادیگری بزنید.

البته این کلید میانبری هست که من به خاطر دارم. یک میانبر دیگه هم هست که یادم میاد یه جایی دیدم؛ ولی دقیق یادم نیست چی بود. اتفاقا کلید Shift و یکی از کلیدهای دیگه بود.

زمان ویندوز ۹۸ shift+J نیم فاصله بود، ولی بعدا حذف شد...
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Ilia » 17 اکتبر 2010, 04:03

پس با VirtualBox امکان این کار وجود داره... VirtualBox سیستم عامل رو با تمام بخش ها ارائه می کنه یا کمبودی هم وجود داره؟؟ آیا استفاده از ویندوز روی مک مشکلی پیش نمیاره برای هر کدوم پیش نمیاره؟؟

مسلما برنامه‌های پولی WMWare و Parallels از Virtual Box پیشرفته‌تر هستند. اما Virtual Box هم پیشرفت کرده و بایستی قابل استفاده باشد. اما من بشخصه از آن هیچوقت استفاده نکرده‌ام.

کلا همه جا و همیشه، هر برنامه‌ای امکان کانفلیکت کردن با برنامه‌های دیگر یا سیستم عامل را دارد. بنابر این من خودم از اینستال برنامه‌هایی که لازم ندارم اجتناب میکنم. اما اشکالی که در استفاده از این برنامه‌های اینچنینی هست این است که معمولا خیلی‌ها پس از نصب آنها به استفاده از برنامه‌های جانبی معمولا آزمایشی، مثلا برای دسترسی بیشتر به هاردهای NTFS و غیره دست میزنند که شانس مشکلات را افزایش میدهد. وگر نه اگر درست استفاده بشوند قاعدتا مشکل خاصی را نباید ایجاد بکنند. من خودم سالهاست که در محل کارم از پاراللز استفاده میکنم و مشکل خاصی نداشته‌ام، یا اگر بوده، با آپدیت‌هایی که پاراللز بیرون داده مشکل را حل کرده است.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Payman.Rad » 17 اکتبر 2010, 11:49

[نمایش]

اگه اشتباه نکنم (-) + (ctrl) بود !

پیمان
پیمان
Payman.Rad

پست‌ها : 93

پستتوسط Arzhang » 17 اکتبر 2010, 12:06

یکی از تفاوت‌های (به نظر من) عمده‌ی ویندوز و مک در تفاوت عملکرد پنجره‌هاست. در ویندوز هر پنجره، معنای ساده‌ای دارد و بستن، باز کردن و مینیمایز کردن آن به معنای آن است که آن برنامه یا صفحه را می‌بندید، باز یا مینیمایز می‌کنید. در مکینتاش این امر پیچیده‌تر است به نحوی که پنجره‌های یک برنامه، مستقل از هم عمل می‌کنند. این موضوع برای مهاجران از ویندوز خیلی گیج کننده و عذاب آور است. صرف نظر از این که به چه دلیل فنی‌ای در مکینتاش پنجره‌ها جدا از هم عمل‌ می‌کنند، به نظرم به دلیل سادگی عملکرد این موضوع در ویندوز، باید قبول کرد ویندوز از این نظر ساده‌تر (و طبیعتاً) راحت‌تر از مک است.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Terminator44 » 17 اکتبر 2010, 20:43

Zeus نوشته است:[نمایش]
[نمایش]

اگه اشتباه نکنم (-) + (ctrl) بود !

پیمان

نه پیمان جان... فکر نکنم این باشه. با کلید شیفت و یکی از کلیدهای دیگه. برای نیم فاصله میشه از کلید Ctrl و کلید با شماره های زوج اعداد صفحه کلید در ویندوز (فکر کنم) استفاده کنی.
Bill Gates
نماد کاربر
Terminator44

پستتوسط cyra » 18 اکتبر 2010, 13:59

یکی از دوستای من با اینکه کاربر مک هم هست ولی به هیچ وجه حاضر نیست ویندوز رو بذاره کنار و عقیده داره ویندوز user friendlyتره :shock: و مثالی زد که کمی متعجب شدم. اینکه وقتی دو فولدر هم نام در دو لوکیشن داشته باشیم با محتوی متفاوت، و این دو رو روی هم بندازیم نتیجه ای متفاوت در هر دو سیستم عامل داریم:

Folder A=1 in Volume B and Folder A=2 in Volume C

Win: A+A=1 and 2

Mac: A+A=1 or 2

کدوم OS داره کاره درست رو می‌کنه؟

... راستی چند وقت پیش من یه پستی گذاشته بودم راجع به مشکلی که بعد از نصب ویندوز 7 با بوت کمپ روی مک پروم پیش اومده بود و دستگاه فوق العاده دیر بوت می‌شد. این مسئله حل نشد و بالا گرفت. به طوری که توی Avid Media Composer، تدوین کردن تقریبا غیر ممکن شده بود. به همراه دوستم همه‌ی راه‌ها رو تست کردیم (تعویض Ram, HDD, VGA, Resetting SMC و ...) ولی هیچ کدوم جواب نداد :angry: تا اینکه بالای VGA Slot و کنار باتری Logic Board یه زائده (یا یه دکمه ی سفید رنگ) دیدیم :?: اتفاقی فشارش دادیم... همه چی شد مثل اولش. ظاهرا ویندوز یه جورایی Setting گرافیک رو دستکاری کرده بود. چون تمام بخش‌هایی از Avid Media Composer که از GPU استفاده می کرد Disable شده بود... :joy:

راجع به مشکل پنجره‌ها در ویندوز و مک هم من موافقم. کار با پنجره‌ها در ویندوز راحت‌تره.
Mac Pro (mid 2009), 12 GB RAM, OS X 10.8.5, Avid Media Composer 8.3.1
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پست‌ها : 313

پستتوسط AliGhz » 18 اکتبر 2010, 15:36

نظر شخصی من این است که چون الگوهای فکریِ ناخودآگاهِ خیلی از ما به‌دلیل سال‌ها کار کردن با ویندوز، برمبنای روش کار ویندوز شکل گرفته، در محیط مک هم ناخودآگاه آن الگوها را جست‌وجو می‌کنیم و وقتی عینا آنها را نمی‌یابیم، احساس دشواری می‌کنیم.
باید دید کسی که از ابتدا با مک کار کرده، آیا با آمدن به ویندوز، محیط آن را طبیعی‌تر می‌یابد؟ فکر کنم با چنین مقایسه‌ای بهتر بشود در مورد User friendly بودن یکی از این دو -بدون جانب‌داری آگاه یا ناخودآگاه- نظر داد.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط cyra » 19 اکتبر 2010, 02:18

دقیقا با تاثیر ناخودآگاه موافقم. ولی تغییر یک پنجره از هر گوشه و طرف تا تنها گوشه‌ی راست پایین به نظرم یه کوچولو عینیته تا تاثیر ناخودآگاه!
Mac Pro (mid 2009), 12 GB RAM, OS X 10.8.5, Avid Media Composer 8.3.1
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پست‌ها : 313

پستتوسط Terminator44 » 19 اکتبر 2010, 15:17

راستی میخواستم بپرسم که استفاده از برنامه هایی مثل Virtual Box باعث داغ شدن لپتاپ و کم شدن سرعتش نمیشه؟
Bill Gates
نماد کاربر
Terminator44

پستتوسط Amir_S » 19 اکتبر 2010, 16:37

cyra نوشته است:[نمایش]
دقیقا با تاثیر ناخودآگاه موافقم. ولی تغییر یک پنجره از هر گوشه و طرف تا تنها گوشه‌ی راست پایین به نظرم یه کوچولو عینیته تا تاثیر ناخودآگاه!

دقیقا... یه چیزایی تو ویندوز عالی هستن و البته یه چیز های تو مک... تو این زمینه بخصوص (سایز پنجره)، من سیستم zoom مک رو بیشتر دوست دارم، چون خودش پنجره رو اون اندازه ای که لازمه می کنه و دیگه لازم نیست دستی کوچیک و بزرگش کنم؛ مخصوصا که الان better touch tools رو هم دارم که اگه لازم باشه پنجره رو باهاش تو ۶ سایز رایج (ماکزیمایز- نیمه راست و چپ - یک چهارم چهار گوشه) تغییر سایز میدم... در نتیجه الان که مطلب شما رو دیدم تازه یادم افتاد که میشه یه پنجره رو دستی هم تغییر سایز داد :-)
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

تفاوت های سیستم عامل مک با ویندوز

پستتوسط Aculaaad » 04 مارس 2011, 22:31

سلام دوستان
من این تاپیک را به این دلیل باز کردم چون می خواهم یک لپ تاپ بخرم , نیاز به اطلاعات دارم
خیلی مایلم مک بوک بخرم ولی من با نرم افزارهای طراحی صنعتی مثل :catia-master cam-abakos تحت ویندوز کار میکنم
آیا مک این برنامه ها یا مشابه آن را داره ؟؟؟

البته اگر اطلاعاتی راجب اصل موضوع(تفاوت مک با ویندوز)دارید اعلام کنید تا من و دوستان دیگر استفاده کنیم .

ممنونم :-)
Aculaaad

پست‌ها : 11

Re: تفاوت های سیستم عامل مک با ویندوز

پستتوسط Aculaaad » 04 مارس 2011, 22:36

به بررسی بازی های کامپیوتری هم بپردازید (که من فکر کنم اپل از همه سره )
Aculaaad

پست‌ها : 11

پستتوسط Ilia » 05 مارس 2011, 00:26

آکولاد خان به ایرماگ خوش آمدید.

من پست شما را به این جا انتقال دادم. در بارهٔ این موضوع همانطور که میبینید خیلی قبلا بحث شده است. حوصله کردید صفحات قبل همین مبحث را که بخوانید شاید برایتان جالب باشد.

به این مباحث هم نگاه کنید شاید کمکتان کند:
viewtopic.php?f=16&t=2516
و
viewtopic.php?f=3&t=1732
باز هم هست که اگر خودتان بگردید پیدا میکنید. فقط در موقع خواندن به تاریخ پست‌ها دقت کنید که اطلاعاتش زیادی قدیمی نباشد.

در آخر من خلاصه بگویم که با مکتان میتوانید بصورت مجازی (از طریق برنامه‌های ثالث) یا واقعی (Bootcamp) ویندوز را اجرا کنید. بوتکمپ بهترین قدرت و مجازی راحت‌تر است. ممکن است که دیسک کپی ویندوز و کرک و غیره‌اش بازی در بیاورد که مشکل اپل نیست. من در سایت‌های خارجی ندیده‌ام که از اجرای ویندوز روی مک اشکال بگیرند. اما در سایت ما که بیشتر دوستان از دیسک اریجینالش استفاده نمیکنند بنظر مشکل خیلی داشته‌اند. من سر کارم سالهاست که با مجازیش بدون مشکل کار میکنم البته کار سنگین نه. به هر حال دوستان دیگر در این مورد از من واردتر هستند چون من کلا علاقه‌ای به تست این موضوع ندارم و نسخه‌ٔ اخیر ویندوز را هم اصلا دستم هم بهش نخورده است.

نکتهٔ دیگر اینکه در مک‌هایی که چند روز پیش اعلام شدند ، دیگر اپل پشتیبانیش را از XP و ویستا قطع کرده است.

در آخر خریدن مک آن موقعی منطقیست که استفادهٔ غالبتان در محیط OS X باشد. اگر نه با پول کمتر میشود ماشین ویندوز خوبی خرید و حیف پول است و خرید هوشمندانه‌ای نیست. اما مسلما تصمیم با شماست.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

قبلیبعدی

بازگشت به تبادل تجربیات کاربری در مک و سیستم‌های دیگر

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 7 مهمان