انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

درخواست راهنمایی در مورد خرید لپتاپ

مقایسه و انتقال تجربیات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری کاربران در مکینتاش و سیستم‌های دیگر

درخواست راهنمایی در مورد خرید لپتاپ

پستتوسط SepehrM » 09 مارس 2017, 23:58

سلام دوستان،
راستش نمی دونم چجوری سوالم رو بپرسم ولی دنبال یه لپتاپ خوب و قوی هستم که قلم و استایلس با کیفیت و دقیق داشته باشه و از نظر مشکلات زندگی در ایران! (مثل خدمات پس از فروش، تعمیرپذیری و...) آزاردهنده نباشه. می تونم تا حداکثر 4 یا 4.5 هزینه کنم.

Surface Pro 4 به دلیل اینکه مدت نسبتا طولانی به بازار اومده و مشکلاتش کشف و تقریبا رفع شدن، یکی از انتخاب هام هست ولی نگرانی ای که وجود داره اینه که حتی در آمریکا خیلی از این دستگاه ها مشکلاتی اساسی دارن که بعضا چند بار دستگاهشون رو عوض کردن و یا فرستادن برای تعمیر. یکی از دوستان هندی در هند می گفت که بعضی ها حتی باید 4-5 ماه صبر کنن تا دستگاه بره آمریکا و برگرده و تازه بعضیاشون بدون هیچ تعمیری برمی‌گردن چون گارانتیشون تا برسه به آمریکا تموم می شه! بخاطر همین خیلی انتخاب ریسکی‌ای هست و از نظر تعمیرپذیری هم بسیار ضعیفه و نمی‌شه به راحتی مثلا حافظه‌اش رو ارتقا داد. از طرفی دستگاه خیلی گرونی هست و مطمئن نیستم اگر به هر دلیلی ویندوزش خراب شد، چکار باید کرد!؟

از طرفی کمی نسبت به مک بوک ها هم وسوسه می شم حتی با توجه به اینکه قلم ندارن، ولی اونها هم مثل اینکه مشکل تعمیرپذیری و ارتقا رو دارن و حتی باتریشون قابل تعویض نیست. و اینکه احتمالا کمبود بودجه میارم، ولی شاید بتونم دست دومش رو بخرم. ولی بازهم مشکلات خدمات پس از فروش نگران کنندس، بخصوص برای افرادی که ثروتمند نیستن و نمی تونن هر یکی دو سال دستگاهشون رو عوض کنن.

انتخابهای دیگه ای که وجود داره، لپتاپ های لنوو هست که اصلا از کیفیتشون اطلاعی ندارم و فقط می دونم چینی اند!!

راستی لیست زیر هم هست، ولی نمی دونم کدومشون در ایران موجوده.... خیلی گیجم چون دستگاهی که می خرم باید عمر طولانی ای هم داشته باشه! چون تامین این بودجه برای من خیلی سخته :|
http://forum.tabletpcreview.com/threads ... lus.67533/

ممنون می شم اگر راهنمایی کنید.
SepehrM

پست‌ها : 22

پاسخ: درخواست راهنمایی در مورد خرید لپتاپ

پستتوسط Ilia » 10 مارس 2017, 05:33

اینجا که سایت مک هستش. اگر ویندوز می‌خواهید بخرید بهتر است که سؤالتان را در فوروم‌های ویندوزی مطرح کنید. میدانید که مک‌ها هنوز تاچ نشده و بنظر هم تا مدتها نخواهند شد.

اپل بزودی احتمالا آیپدش را آپدیت خواهد کرد اما از پست شما معلوم است که دنبال کامپیوتر هستید. راستش اگر مینوشتید که با این لپتاپ بیشتر چکار میخواهید بکنید، بهتر میبود. اگر قیمت پایینتر و قابل اعتماد بودن برایتان مهم است و احتیاجی به قدرت زیاد و صفحهٔ نمایش رتینا نداشته باشید، مکبوک ایر مدل بالا هنوز هم دستگاه خیلی خوبیست. من یکی دارم که سال ۲۰۱۱ خریدم و تا بحال کوچکترین مشکلی نداشته. فقط بالاترین کانفیگوریشن را اگر بخرید سالهای بیشتری برایتان کار خواهد کرد.

همکاران من تبلت‌های مایکروسافت را دارند که اداره به آنها داده و راستش من اصلا با وجود قیمت زیادشان رغبتی به آنها نداشته‌ام. البته من ذاتا از باطن و ظاهر ویندوز خوشم نمی‌آید. مسلما این در مورد شما صدق نمیکند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط SepehrM » 10 مارس 2017, 12:02

Ilia نوشته است:[نمایش]
اینجا که سایت مک هستش. اگر ویندوز می‌خواهید بخرید بهتر است که سؤالتان را در فوروم‌های ویندوزی مطرح کنید. میدانید که مک‌ها هنوز تاچ نشده و بنظر هم تا مدتها نخواهند شد.

اپل بزودی احتمالا آیپدش را آپدیت خواهد کرد اما از پست شما معلوم است که دنبال کامپیوتر هستید. راستش اگر مینوشتید که با این لپتاپ بیشتر چکار میخواهید بکنید، بهتر میبود. اگر قیمت پایینتر و قابل اعتماد بودن برایتان مهم است و احتیاجی به قدرت زیاد و صفحهٔ نمایش رتینا نداشته باشید، مکبوک ایر مدل بالا هنوز هم دستگاه خیلی خوبیست. من یکی دارم که سال ۲۰۱۱ خریدم و تا بحال کوچکترین مشکلی نداشته. فقط بالاترین کانفیگوریشن را اگر بخرید سالهای بیشتری برایتان کار خواهد کرد.

همکاران من تبلت‌های مایکروسافت را دارند که اداره به آنها داده و راستش من اصلا با وجود قیمت زیادشان رغبتی به آنها نداشته‌ام. البته من ذاتا از باطن و ظاهر ویندوز خوشم نمی‌آید. مسلما این در مورد شما صدق نمیکند.

خیلی ممنونم از شما ایلیاجان عزیز، پیشکسوت سایت.
راستش من هم چندان دل خوشی از ویندوز ندارم! ولی به هر حال در ایران بیشتر از مک رخنه کرده.
نرم افزارهای معروف مهندسی، مثل MATLAB و نرم افزارهای سه بعدی مثل Blender + مالتی تسکینگ و بازکردن تعداد زیادی تب در مرورگر وب.
بعد از قیمت بالا در مک ها، تعمیرپذیری برای من مهمه ولی گویا باتری مکبوک ها قابل تعویض نیست، درسته؟

شاید تنها مکبوکی که پولم بهش می‌رسه، این باشه. به نظر شما مکبوک خوبیه یا ارزشش رو نداره؟
http://www.apple-nic.com/shop/macbook-a ... mmgf2.html
SepehrM

پستتوسط Ilia » 10 مارس 2017, 23:36

سپهر جان لطف داری! از من قدیمی تر زیاد هست.

یک زمانی بود که من به همه توصیه میکردم که مک بخرند. اما با این وضعی که در ایران هست، از گرانی قیمت مک و نبود نمایندگی و تحریم و غیره، سخت است که به کسی گفت که بیا و این را بگیر. مخصوصا که مک های مدل بالا قیمت هایشان خیلی زیاد است.

من راستش چندان نگرانی باتری ندارم. باتری های مک ها جنس خوبی دارند و اگر مشکل غیرعادی ای وجود نداشته باشه، تا سالها کار خواهند کرد. و آخرش هم اینطور نیست که قابل تعویض نباشند. مدل های آخر هم که با چسب نصب شده اند هم تعویض میشوند اما با مصیبت. اپل مشخصا میخواهد که همه دستگاه را برای تعویض آن به خود اپل ببرند. این در خارج از ایران مشکل چندانی نیست. اما در داخل ایران داستان سخت میشود. چون بایستی تعمیرکار قابل اعتمادی پیدا کرد و غیره. در اینکه تا چند سال دیگر که مکی شما اگر امروز بخواهید بخرید، موقع تعویض باتریش وضع چطور باشد، که میداند؟ اما چیزی که مشخص است اینکه بالاخره احتمالا تعمیرگاه خوب تا آن موقع پیدا خواهد شد، اما حتما مقداری دردسر خواهد داشت. من که به راهنماهای ifixit نگاه میکردم، بنظرم خودم هم با تمام سختی اش بتوانم حتی مدل های آخر را هم عوض کنم، اما مسلما اصلا کار آسانی نیست.

قیمت مک ها را چک میکردم، دیدم که مکبوک ایر ۱۳ با این مشخصات ۱۳۵۰ دلار آمریکا قیمتش است:
13-inch MacBook Air
Add To Favorites
2.2GHz Dual-Core Intel Core i7, Turbo Boost up to 3.2GHz
Intel HD Graphics 6000
8GB 1600MHz LPDDR3 SDRAM
256GB PCIe-based Flash Storage

حالا این در ایران چقدر باشد نمیدانم. همانطور که قبلا گفته بودم، این دستگاه خوبی است، بشرطی که انتظار معجزه از آن نداشته باشید. چون هم کارت ویدئوی مستقل ندارد و هم ۸ گیگ رم بیشتر نمیگیرد. اما با وجود این حرف ها دستگاه تر و فرزی است برای کارهای معمولی. باتریش هم راحت عوض میشود:
https://www.ifixit.com/Guide/MacBook+Ai ... ment/40697
اگر کار واقعی حرفه ای و رندر گرفتن و برنامه هایی که به کارت ویدئوی قوی احتیاج دارند بخواهید قیمت مکبوک پرویش ۲ تا ۳ برابر این خواهد شد که از بودجهٔ شما خارج است.

برای اینکه ببینید که واقعا چه دستگاهی لازم دارید، واقع بینانه نگاه کنید که چه برنامه هایی را واقعا استفاده خواهید کرد. نه اینکه فقط دوست دارید که یک زمانی اگر شد بتوانید استفاده کنید. مخصوصا اگر بودجهٔ شما محدود است. وگرنه اگر پول مسئله ای نباشد که معادله ساده میشود. قویترین دستگاه را باید خرید و دیگر فکرش را هم نکرد.

بنابر این اگر واقعا دستگاهی با کارت گرافیک قوی احتیاج دارید و بودجهٔ شما محدود است، احتمالا با پول یک مک، ماشین ویندوزی ای با قدرت سخت افزاری بیشتر پیدا خواهید کرد. مخصوصا اگر بخواهید که مک بخرید و رویش ویندوز نصب کنید و بیشتر وقتتان را در محیط ویندوز بگذرانید، که بنظر من کار ملانصرالدین است.

خلاصه همانطور که اول هم گفتم، با این قیمت ها و نبودن پشتیبانی، اگر واقعا به مک علاقهٔ خاصی ندارید، و اهل قبول یک مقدار ریسک نیستید، توصیه خریدن مک به کسانی که در ایران هستند یک مقداری مشکل شده است.

بهر حال، مقالهٔ زیر راهنمای خوبی است برای مقایسهٔ مک های موجود:
http://www.imore.com/which-macbook-should-you-get
پیوست‌ها
macbook-pro-lineup-late-2016.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط SepehrM » 12 مارس 2017, 22:35

Ilia نوشته است:[نمایش]
سپهر جان لطف داری! از من قدیمی تر زیاد هست.

یک زمانی بود که من به همه توصیه میکردم که مک بخرند. اما با این وضعی که در ایران هست، از گرانی قیمت مک و نبود نمایندگی و تحریم و غیره، سخت است که به کسی گفت که بیا و این را بگیر. مخصوصا که مک های مدل بالا قیمت هایشان خیلی زیاد است.

من راستش چندان نگرانی باتری ندارم. باتری های مک ها جنس خوبی دارند و اگر مشکل غیرعادی ای وجود نداشته باشه، تا سالها کار خواهند کرد. و آخرش هم اینطور نیست که قابل تعویض نباشند. مدل های آخر هم که با چسب نصب شده اند هم تعویض میشوند اما با مصیبت. اپل مشخصا میخواهد که همه دستگاه را برای تعویض آن به خود اپل ببرند. این در خارج از ایران مشکل چندانی نیست. اما در داخل ایران داستان سخت میشود. چون بایستی تعمیرکار قابل اعتمادی پیدا کرد و غیره. در اینکه تا چند سال دیگر که مکی شما اگر امروز بخواهید بخرید، موقع تعویض باتریش وضع چطور باشد، که میداند؟ اما چیزی که مشخص است اینکه بالاخره احتمالا تعمیرگاه خوب تا آن موقع پیدا خواهد شد، اما حتما مقداری دردسر خواهد داشت. من که به راهنماهای ifixit نگاه میکردم، بنظرم خودم هم با تمام سختی اش بتوانم حتی مدل های آخر را هم عوض کنم، اما مسلما اصلا کار آسانی نیست.

قیمت مک ها را چک میکردم، دیدم که مکبوک ایر ۱۳ با این مشخصات ۱۳۵۰ دلار آمریکا قیمتش است:
13-inch MacBook Air
Add To Favorites
2.2GHz Dual-Core Intel Core i7, Turbo Boost up to 3.2GHz
Intel HD Graphics 6000
8GB 1600MHz LPDDR3 SDRAM
256GB PCIe-based Flash Storage

حالا این در ایران چقدر باشد نمیدانم. همانطور که قبلا گفته بودم، این دستگاه خوبی است، بشرطی که انتظار معجزه از آن نداشته باشید. چون هم کارت ویدئوی مستقل ندارد و هم ۸ گیگ رم بیشتر نمیگیرد. اما با وجود این حرف ها دستگاه تر و فرزی است برای کارهای معمولی. باتریش هم راحت عوض میشود:
https://www.ifixit.com/Guide/MacBook+Ai ... ment/40697
اگر کار واقعی حرفه ای و رندر گرفتن و برنامه هایی که به کارت ویدئوی قوی احتیاج دارند بخواهید قیمت مکبوک پرویش ۲ تا ۳ برابر این خواهد شد که از بودجهٔ شما خارج است.

برای اینکه ببینید که واقعا چه دستگاهی لازم دارید، واقع بینانه نگاه کنید که چه برنامه هایی را واقعا استفاده خواهید کرد. نه اینکه فقط دوست دارید که یک زمانی اگر شد بتوانید استفاده کنید. مخصوصا اگر بودجهٔ شما محدود است. وگرنه اگر پول مسئله ای نباشد که معادله ساده میشود. قویترین دستگاه را باید خرید و دیگر فکرش را هم نکرد.

بنابر این اگر واقعا دستگاهی با کارت گرافیک قوی احتیاج دارید و بودجهٔ شما محدود است، احتمالا با پول یک مک، ماشین ویندوزی ای با قدرت سخت افزاری بیشتر پیدا خواهید کرد. مخصوصا اگر بخواهید که مک بخرید و رویش ویندوز نصب کنید و بیشتر وقتتان را در محیط ویندوز بگذرانید، که بنظر من کار ملانصرالدین است.

خلاصه همانطور که اول هم گفتم، با این قیمت ها و نبودن پشتیبانی، اگر واقعا به مک علاقهٔ خاصی ندارید، و اهل قبول یک مقدار ریسک نیستید، توصیه خریدن مک به کسانی که در ایران هستند یک مقداری مشکل شده است.

بهر حال، مقالهٔ زیر راهنمای خوبی است برای مقایسهٔ مک های موجود:
http://www.imore.com/which-macbook-should-you-get

خیلی ممنونم از شما.
احتمالا فعلا به همون ناخنک زدن به مک بوسیله ماشین مجازی قناعت کنم!
ولی محصولات اپل، به خصوص مک‌ها واقعا دوست‌داشتنی هستند. آی‌مک یکی از بهترین و زیباترین دسکتاپ‌هایی هست که می‌شناسم.
اتفاقا مدتی قصد خرید Microsoft Surface Pro 4 رو داشتم، ولی مشتریانش از اینکه مایکروسافت حتی خودش هم نمی‌تواند سخت‌افزار واقعا مناسبی برای ویندوز و هماهنگ با اون انتخاب کنه، شکایت داشتند! موجی از اعتراضات از اینکه کیفیت ساخت دستگاه پایینه یا بلافاصه پس از خرید مشکلاتی مثل BSOD و... رو داره، من رو کاملا از خریدش منصرف کرد! اون هم با اون قیمتی که براش انتخاب کردن.

اما چند مشکل عمده در سر راه خرید مک در ایران؛ به نظر من این موارد است:

• ارزش پایین ریال ایران و سرسام آور شدن قیمت مک‌ها و نرم‌افزار‌های اصلی آنها
• خرید مک، خریدن سایر محصولات گران‌قیمت اپل رو هم در بر خواهد داشت! مثل آی‌فون و...
• عدم پشتیبانی

هرچند که هر وقت بتونم، حتما با وجود این مشکلات یک مک برای خودم می‌خرم!
SepehrM

پستتوسط rezam1992 » 14 آوریل 2017, 23:37

با سلام آقای ایلیا.
من تا به حال دو لپ تاپ ویندوزی داشتم . یکی acer و asus. از هر کدوم هم در حدی توان داشتن کار کشیدم .
بعد از 3 سال دچار خرابی نشدن ولی شدیدا دچار فرسودگی شدن . قشنگ کاهش سرعت پردازنده مشهوده. کیفیت بدنه اومده پایین . کمی لقی توی بدنه و ...
البته هیچ آسیبی نخورده یعنی ضربه ای چیزی . من خودم شخصا به این نتیجه رسیدم لپ تاپ های ویندوزی اکثر شرکت ها کیفیت خوبی نداره .
ولی شنیدم لپ تاپ های مک عمر خوبی دارن . همچنین سرعت بیشتری به واسطه سیستم عامل اختصاصی برای سخت افزار اختصاصی داره . برام مهمه حداقل بعد چند سال دیگه صدا تراکتور نده ، داغ نکنه زیاد ، بدنه بی کیفیت نشه و ...
نیازی من زیاد به وبندوز ندارم برای اکثر نیاز هم مک اوکی هست.فقط 2 تا نرم افزار شاید نیازم بشه. یکی spice برای تحلیل مدارهای الکتریکی که اصلا گرافیک نداره کد نویسی هستش، که cpu متوسطی نیاز داره . یکی هم برنامه نویسی توی visual studio .
اگه من یه لپ تاپ مک بگیرم و ویندوز روش نصب کنم ، سرعتش با حالت ویندوز روی لپ تاپ معمولی فرقی می کنه ؟ همین که برنامه نویسی توی visual اوکی باشه برا من کافیه . کار گرافیکی خاصی مد نظر ندارم .
بودجه من حدود 6 تومن میشه خودم به نظرم این گزبنه خوبی میاد
https://www.digikala.com/Product/DKP-202223/لپ-تاپ-13-اينچي-اپل-مدل-MacBook-Pro-MLL42
rezam1992

پست‌ها : 2

پستتوسط Ilia » 15 آوریل 2017, 06:03

سلام و درود بر شما،

پست بالا که خوانده‌اید. من هر چه بنظرم میرسد آنجا بدون رودربایسی گفته‌ام. اگر برای استفاده روی ویندوز بخواهید، خریدن مک بهترین کار نیست. با نصف پولش دستگاه ویندوزی معقولی میشود خرید. مثلا:
http://m.staples.ca/en/Acer-NXGK4AA009- ... ?sk_test=a

این قیمتش ۸۰۰ دلار کاناداست که لابد یک چیزی حدود ۵۰۰-۶۰۰ دلار آمریکایی میشود. همهٔ کارهایی را که شما بخواهید را هم میشود رویش انجام داد.

البته میشود دو برابر این پول را بدهید و یک مکبوک ایر بخرید و رویش ویندوز حقیقی یا مجازی نصب کنید. اما جدا این کار به عقل من جور در نمی آید.

مک نصف جالبترش سیستم عاملش است. البته این فقط نظر من است.
پیوست‌ها
IMG_0463.PNG
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 15 آوریل 2017, 08:01

من به این حرف ایلیا این نکته را اضافه کنم که البته مک‌بوک‌ها عمر خوبی دارند و مدت زیادی بدون آن که متلاشی شوند یا به صدا بیفتند کار می‌کنند. اما واقعاً نمی‌دانم آیا لپ‌تاپ‌های ویندوزی‌ای هم هستند که هم‌عمر مک باشند. اگر جواب مثبت باشد کاملاً حرف ایلیا به نظرم درست است اما اگر هم‌تراز آن نشود چیزی پیدا کرد، شاید بد نباشد آن را خرید و ویندوز هم رویش داشت. اما باز هم باید حرف ایلیا راتأیید کنم که کار با سیستم عامل مک خودش چیزی‌ست قابل توجه. و به عنوان آخرین نکته این را اضافه کنم که به نظرم متاسفانه دیگر سیستم عامل مک آن روانی قدیم را ندارد. یادم هست نخستین باری که با مک کار کردم، مقایسه‌اش با ویندوز برایم حیرت‌انگیز بود اما حالا گاهی پشت مک‌بوکم حس بدی بهم دست می‌دهد.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط rezam1992 » 15 آوریل 2017, 08:52

Arzhang نوشته است:[نمایش]
من به این حرف ایلیا این نکته را اضافه کنم که البته مک‌بوک‌ها عمر خوبی دارند و مدت زیادی بدون آن که متلاشی شوند یا به صدا بیفتند کار می‌کنند. اما واقعاً نمی‌دانم آیا لپ‌تاپ‌های ویندوزی‌ای هم هستند که هم‌عمر مک باشند. اگر جواب مثبت باشد کاملاً حرف ایلیا به نظرم درست است اما اگر هم‌تراز آن نشود چیزی پیدا کرد، شاید بد نباشد آن را خرید و ویندوز هم رویش داشت. اما باز هم باید حرف ایلیا راتأیید کنم که کار با سیستم عامل مک خودش چیزی‌ست قابل توجه. و به عنوان آخرین نکته این را اضافه کنم که به نظرم متاسفانه دیگر سیستم عامل مک آن روانی قدیم را ندارد. یادم هست نخستین باری که با مک کار کردم، مقایسه‌اش با ویندوز برایم حیرت‌انگیز بود اما حالا گاهی پشت مک‌بوکم حس بدی بهم دست می‌دهد.

دقیقا چیزی که الان خیلی منو اذیت میکنه همینه . الان قشنگ حسش می کنم روی asus . کند شدن cpu هنگ کردن explorer حتی وقتی ویندوز تازه نصب میشه . داغ کردن زیاد حتی هنگام فیلم دیدن . اصلا فکر نمی کردم اینجوری باشه . سه سال واقعا عمری نیست . حتی acer قبلیم یا sony یکی از دوستام همینجوره .
ممنون از جوابتون :)
rezam1992

پست‌ها : 2

پستتوسط rezag5 » 15 آوریل 2017, 19:09

ارژنگ جان آن چیزی که گفتی در مورد کند شدن اکوسیستم اپل کاملا درست هست .

در مورد ویندوز هم همین مورد صدق میکند البته با کندی بیشتر .

مهم ترین دلیل این موضوع هجیم شدن سیستم عامل هاست .

تحقیقات نشان داده عموما سی پی یو دچار افتِ پرفورمنس نمیشه . ولی با بزرگ شدن سیستم عامل ها میزان پردازش و خوانش خیلی بیشتری باید انجام بشود تا یه کاری به پایان برسد .
من یک کامپیوتر دارم الان , که یک زمانی خیلی سیستم مخوفی محسوب میشد ولی الان حتی در پلی کردن فیلم های یوتوب هم دچار لگ و کندی هست .
علتش این است که در آن موقع من ویندوز ایکس پی داشتم که فقط چند 100 مگابایت مموری اشغال میکرد . اما الان ویندوز 10 دارم که بیش از 2 گیابایت مموری رو قورت داده . اون هم مموری دی دی آر 2 که از سرعت زیادی در خواندن و نوشتن برخوردار نیست . به همین خاطر همش احساس میکنم ای بابا عجب کامپیوتر کندی .
خیلی از ما با لپ تاپ 3 سال پیش راحت بودیم اما الان احساس خوبی نداریم .
یکی از دلایلش همین سیستم عامل ها هستن . علت دوم خود نرم افزار ها هستن .
شما فقط کافیست مجموعه ای ادوبی را با 4 سال پیش قیاس کنید . میبینید حداقل چندین دی وی دی به آن اضافه شده .خواندن و یا لود کردن چند گیگابایت اضافه چیزی نیست که در یک ثانیه اتفاق بیافتد .
حتی کرُم برای وب گردی که 4 سال پیش 15 مگابایت بود هم الان چند برابر شده . پس باید کند تر عمل کند .

هجم ها چند برابر شده در صورتی که توان پردازش و یا خوانش چند برابر نشده .

مورد بعدی پرفورمنس هاردِ سیستم است
بیشتر هاردها بعد از چند سال کار دچار افت کیفیت میشوند . و ما هم عموما به فکر این موضوع نیستیم .
حتی اس اس دی ها هم به شدت دچار افت میشوند . البته اس اس دی ها نیازی به دیفرگ کردن ندارن ولی دچار ازدست رفتن سلول های حافظه میشوند .
همه ی اینها در مورد ویندوز و مک صادق است . قبلا مک کمی در هجیم کردن سیستم عامل محتاط بود . اما ظاهرا این سیاست را کنار گذاشته و تا میتواند منابع را میبلعد .

این هاردهای m.2 به شدت میتوانند در سرعت سیستم تاثیر بگذارند . میدانم که اپل از اس اس دی استفاده میکند اما فکر میکنم همچنان از درگاه sata بهره میبرد . یعنی هارد های اس اس دی در اپل با درگاه ساتا به مادربورد وصل هستند که روشیست قدیمی . بیشتر مادربرد های امروزی از اسلات m.2 برخوردارند . اگر پیسی دارید حتما استفاده کنید .
حافظه های مبتنی بر درگاه SATA باید اطلاعات رو از چیپستِ مترجم SATA عبور بدن تا به سیستم دلیوری بشود . اما هارد های m.2 حتی اگر مدل SATA باشند یک راست از درگاه پی سی آی استفاده میکنن که مستقیم به قلب سی پی یو دسترسی دارن .
حافظه های دیجیتال که این روز ها طرفدارات زیادی هم دارند به سرعت روبه رشد هستند . واقعیتش را بخواهید اس اس دی از نوع SATA خیلی قدیمیست .
حافظه های جدید به نام NVME چهار برابر قبل سرعت دارن .

اپل هنوز هیچ اقدامی برای استفاده از این تکنولوژی ها نکرده . تازه اعلام کرده سال آینده مک پرو آپدیت میشود .
الان یک سال هست که NVME در اخطیار پی سی هست , در صورتی که اپل حتی در صورت استفاده در سال آینده بر روی مک پروی جدید, 2 سال از بازار عقب است .
یکی از نفرت انگیز ترین چیزهایی که اپل برای من همیشه به همراه داشته این ایگنور کردن تکنولوژی های روز و ادامه ی راه و روش خودش بوده .
باز زیاد نوشتم داغ کردم :)

یک نگاهی به این لینک بندازید
https://www.youtube.com/watch?v=fJCHx7mZEKo
نماد کاربر
rezag5

پست‌ها : 300

پستتوسط Arzhang » 16 آوریل 2017, 00:25

rezag5 نوشته است:[نمایش]
مهم ترین دلیل این موضوع هجیم شدن سیستم عامل هاست .

تحقیقات نشان داده عموما سی پی یو دچار افتِ پرفورمنس نمیشه . ولی با بزرگ شدن سیستم عامل ها میزان پردازش و خوانش خیلی بیشتری باید انجام بشود تا یه کاری به پایان برسد .

بله درست می‌گی رضا جان. فکر کنم من این آخرین باری‌ست که سیستم عامل را آپدیت کرده‌ام. بعید می‌دانم تا خرید مک بعدی هم‌زمان با ظهور امام زمان، سیستم عامل جدیدی نصب کنم.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Ilia » 16 آوریل 2017, 20:56

بیشتر این غرهایی که ما میزنیم از قدیمی بودن دستگاه‌هایمان هست. انتظار نمیشود داشت که سیستم‌ها تغییر نکنند و مفصل‌تر نشوند. و گر نه کل آن پلتفرم ابسلیت خواهد شد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پاسخ درخواست راهنمایی ... - سيستم عامل هاي جديد

پستتوسط nasraa » 18 آوریل 2017, 10:27

rezam1992 نوشته است:[نمایش]
Arzhang نوشته است:[نمایش]

دقیقا چیزی که الان خیلی منو اذیت میکنه همینه . الان قشنگ حسش می کنم روی asus . کند شدن cpu هنگ کردن explorer حتی وقتی ویندوز تازه نصب میشه . داغ کردن زیاد حتی هنگام فیلم دیدن . اصلا فکر نمی کردم اینجوری باشه . سه سال واقعا عمری نیست . حتی acer قبلیم یا sony یکی از دوستام همینجوره .
ممنون از جوابتون :)

من مدت زيادي سيستم عاملي كه همراه مك بوكم بود را بطور موازي نگه داشته بودم ولي با آمدن يوسميتي و از آن بهتر ال كپيتن ديگر به آن سيستم عامل قديمي احتياجي حس نكردم و حذفش كردم. ال كپيتن خيلي خوب هست فقط شايد با بعضي از نرم افزارهاي قديمي سرشاخ شود. سيستم عامل بعدي كه sierra هست ديگر روي مك من نصب نميشود ولي براي مك بوك من همين ال كپيتن كافي است. الته رم را بايد كمي زياد كنيد اگر دستگاهتان قديمي است.
نماد کاربر
nasraa

پست‌ها : 427

پستتوسط alireza3335 » 05 مه 2017, 12:30

سلام
من مک بوک پرو اوایل ۲۰۱۱ دارم و هنوز هم مثل مرد کار میکند. به فکر خرید یک مدل جدید هستم. منتهی می‌توانید من را متقاعد کنید که سرفیس نخرم؟ :(
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط hamidrezamt » 05 مه 2017, 18:02

این روزها مایکروسافت سخت‌افزارهای بسیار باکیفیتی تولید می‌کند و از این حیث دیگر مک تمایز چندانی ندارد.
من خودم را مجذوب سیستم‌عامل‌های اپل می‌دانم و نه صرفاً سخت‌افزارش.
اگر دلبستگی چندانی به این اکوسیستم ندارید شخصاً ادله‌ای برای متقاعد کردن شما نمی‌توان بیاورم.
خواندن نقل قولی از وبلاگ نیما دادگستر در مورد سرفیس لپتاپ خالی از لطف نیست:
[نمایش]
دیشب مایکروسافت از محصول جدیدش سرفس لپتاپ در کنار ویندوز ۱۰ اس رونمایی کرد. علاقه من در بلاگیک، نوشتن خبرهای فوری نیست. ترجیح می‌دهم با طمأنینه بنویسم. و این نظرم درباره مایکروسافت امروز و مراسم دیشبش است:
* ویدیوی معرفی سرفس لپتاپ ضرباهنگ جالبی دارد. یادآور غرور و افتخاری است که اپل از سال‌ها قبل هنگام معرفی محصولات جدیدش به تصویر می‌کشد: ماشین‌کاری دقیق بدنه، نظم و ظرافت قطعات داخلی، و مینیمال بودن رابط فیزیکی زیر دست کاربر. این اولین بار نیست که مایکروسافت محصولی را این‌گونه زیبا به تصویر می‌کشد. ویدیوی معرفی سرفس استودیو حتی از این یکی هم بهتر بود، به خصوص تدوین و ترانه‌اش. اینها باعث شده‌اند من درون خودم احساسی نسبت به سخت‌افزار مایکروسافت پیدا کنم، قبلا این‌طور نبود. البته هنوز چیزهایی این احساس را خراب می‌کند.
* سرفس لپتاپ شباهت‌های سخت‌افزاری زیادی به مکبوک ایر دارد، نمی‌شود گفت یک کپی ۱۰۰ درصدی است، اما یک کپی نزدیک و در برخی جهات بهتر است؛ فقط به خروجی صدای بلندگو از زیر کلیدها نگاه کنید، که سال‌های سال است در مکبوک ایر دیده‌ایم و پانوس پِنِی روی صحنه با شگفتی از آن حرف می‌زد (مضحک). در آن سو اپل سعی دارد خانواده مکبوک را به دو سریِ «مکبوک» و «مکبوک پرو» محدود کند و گویا ایر جایی در آینده ندارد، ایری که بسیار محبوب مردم عادی بود و هنوز هم هست. در این سو مایکروسافت دارد از نقاط ضعف استراتژی اپل نهایت استفاده را می‌برد، هر جا را اپل خالی می‌کند مایکروسافت پر می‌کند. پانوس پِنِی، مدیر گروه سرفس در مایکروسافت، که چشم‌انداز و استراتژی کلی سخت‌افزارهای سرفس را تعیین می‌کند، تیزبین است. کوشیده کاربران حرفه‌ای و عادی مک را به سمت سرفس بکشاند، و در معرفی سرفس لپتاپ هم قدمی دیگر در این مسیر برداشت. چقدر در جذب آنها موفق بوده؟ به نظرم در جذب بعضی مردم عادی موفق بوده، آنهایی که دلبستگی خاصی به سیستم عاملِ مک ندارند.
* آقای پِنِی گاهی جوک می‌گوید. البته که عمر باتری ۱۴.۵ ساعتهٔ سرفس لپتاپ، حاصل معجزه مهندسی نیست. حاصل یک انتخاب است. مایکروسافت این دستگاه و بقیه دستگاه‌های مبتنی بر ویندوز ۱۰ اس را به اپهای ویندوز استور محدود کرده تا نرم‌افزارهای باتری‌خوار روی دستگاه نصب نشوند. البته کاربر تا آخر ۲۰۱۷ می‌تواند سرفس لپتاپ را به رایگان به ویندوز ۱۰ پرو ارتقا دهد، و مسئولیت کاهش عمر باتری هم با خودش است. معجزه پوف شد! جالب اینکه، شما حتی نمی‌توانید مرورگر کروم را روی این لپتاپ بریزید، چون گوگل آن را در ویندوز استور قرار نداده. یک حمله بدون تعارف!
* سرفس لپتاپ در واقع موشکی است که روی آن یک شعار نوشته شده: ویندوز ۱۰ اس. هدف از این سیستم عامل چیست؟ مقابله با کروم.او.اس. و کروم‌بوک‌ها؟ لااقل در این قدم اول که رقابت بیشتر با مکبوک ایر است. من مسئله را اینگونه می‌بینم. اپل در زمینه سیستم عامل‌ها رویکردی دو بخشی دارد: macOS و iOS. مایکروسافت راه دیگری را رفته: یک ویندوز برای همه چیز. ویندوز ۱۰ اس تنها یک راه برای قفل کردن تجربه و محدود کردن دستگاه به ویندوز استور است. اینجا رقابت جالب‌تر می‌شود: “آیا کیفیت اپهای ویندوز استور از اپهای اپ‌استور برای آیپد بهتر است؟” چرا آیپد را وسط آوردم؟ چون مایکروسافت دارد در جبهه سخت‌افزار با مکبوک ایر می‌جنگد و در جبهه نرم‌افزار (تغذیه دستگاه از فروشگاه اپ) با آیپد. آیپد ۲۰۱۷ فقط ۳۲۹ دلار قیمت دارد و با یک کیبورد و حافظه بیشتر، زیر ۵۰۰ دلار باقی می‌ماند. ۴۹۹ دلارِ لعنتی پایین‌تر از سرفس لپتاپ. در آن سو مکبوک‌ها هم محدود به نصب نرم‌افزار از اپ‌استورِ مک نیستند. هِی مایکروسافت، واقعا داری با چه چیزی رقابت می‌کنی؟
* وقتی به صف محصولات خانواده سرفس نگاه کنید، فقط جای خالی یک محصول دیده می‌شود. الآن اینها را داریم:
* سرفس استودیو (۲,۹۹۹ دلار)، کامپیوتر رومیزی برای کاربران حرفه‌ای به خصوص در حوزه تصویرسازی
* سرفس بوک (۱,۴۹۹ و ۲,۳۹۹ دلار)، کامپیوتر قابل حمل با کارایی بالا برای کاربران نیمه‌حرفه‌ای و حرفه‌ای
* سرفس پرو ۴ (۷۴۹ دلار)، تبلت قدرتمند برای کاربران نیمه‌حرفه‌ای علاقمند به تبدیل‌شونده‌ها
* سرفس لپتاپ (۹۹۹ دلار)، کامپیوتر قابل حمل ارزان با عمر باتری خوب برای کاربران معمولی و نیمه‌حرفه‌ای
* تنها جای خالی در این فهرست، سرفس فون است. معتقدم مایکروسافت یا کمی قبل از معرفی آیفون ۸ یا کمی بعد از آن، یک تلفن هیجان‌انگیز معرفی خواهد کرد. در سال‌های اخیر دیده‌ایم که مایکروسافت مستقیما به مبارزه با محصولات سخت‌افزاری اپل می‌پردازد. و اگر بتواند تلفنی معرفی کند که آیفون جدید را به چالش بکشد، کمک شایانی به وجههٔ برند خواهد شد. برند؟ کدام برند؟
* داشتم در ذهنم تاریخچه فناوری را مرور می‌کردم. این سوال پیش آمد که “آیا هیچ زمانی بوده که خود مایکروسافت برند بوده باشد؟” منظورم این است که نگاه کنید، مایکروسافت بیشتر عمرش قلدرِ پشت دو نام «ویندوز و آفیس» بوده. از بیرون، یک شرکت تمامیت‌خواه، ضدرقابتی، بی‌سلیقه و پراشتباه به نظر می‌آمده که فقط دنبال انحصارگری بوده. اما مایکروسافت جدید، که در اواخر دوره استیو بالمر شروع شد، هیولای متفاوتی است. دارد از خودش یک برند (یعنی یک تجربهٔ خواستنی) می‌سازد، و شاید حالا دیگر فروشگاه‌های فیزیکی‌اش که -کپی مراکز اپل هستند- و سال‌ها پرنده در آنها پر نمی‌زد و مایهٔ خنده بودند، از بی‌ربطی در آیند.
* تنها چیزی که هنوز احساس مرا خراب می‌کند و از مایکروسافت دورم نگه می‌دارد، ویندوز است. دلیل اصلی اینکه کاربر اپل هستم، سخت‌افزارش نیست. سامسونگ و مایکروسافت سخت‌افزارهایی به خوبی -یا حتی بهتر از- اپل می‌سازند. چیزی که تجربه کار با این دستگاه‌ها را برای من ناقص می‌کند، سیستم عامل و اکوسیستم اپهای‌شان است. من خودم را مشتری iOS و macOS می‌دانم، نه آیفون و مک؛ البته که این انتخاب تا حدی سلیقه‌ای است، ولی نمی‌شود پویایی بیشتر اکوسیستم اپل نسبت به ویندوز را نادیده گرفت. حتی خود مایکروسافت هم جزوی از اکوسیستم توسعه‌دهندگان اپل است.
* استیو وُزنیَک گفته که اپل دارد شبیه مایکروسافت می‌شود. من فکر می‌کنم برعکس است. مایکروسافت دارد شبیه اپل می‌شود. پرسش این است که چقدر خوب -بدون اینکه نقاط قوت خودش را فراموش کند- از پس این کار بر می‌آید؟

MacBook Pro Retina MR932 (2018), macOS Sonoma
iPhone 13 Pro, iOS 17
iPad Pro 9.7", iOS 17
نماد کاربر
hamidrezamt

پست‌ها : 131

بعدی

بازگشت به تبادل تجربیات کاربری در مک و سیستم‌های دیگر

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 3 مهمان