انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فاینال کات پرو — Final Cut Pro

موضوعات ویدیویی و کار با برنامه‌هایی مانند فاینال‌کات، افتر ایفکتز ، دیویدی استودیو پرو

Re: فاینال کات پرو — Final Cut Pro

پستتوسط javad.vaziri » 26 نوامبر 2011, 04:33

سلام و خسته نباشید به همه استادان و سروران عزیز،
مشکل من اینست که با قبلا فیلمهایی با فرمت AVCHD و پسوند .MTS گرفتم و در هارد ذخیره کردم. سابق بر این از ادیوس برای ادیت استفاده میکردم. اما بعد از اینکه به سراغ FCPX رفتم، کار خیلی بهتر و قویتر بود. حالا مشکل من اینه که اگر دوربین فعلیم (Sony a77) رو به FCP وصل کنم و import کنم مشکلی نیست و مستقیما و یا حتی مستقیم با اتصال کارت حافظه اون به مک میشناسه و import میکنه.
اما، در مورد آرشیو قبلی که هیچ امکان دسترسی به دوربینش رو ندارم و همچنین بقیه فولدرهای هاردش رو نگه نداشتم. امکان import نیست. تا اونجا که فهمیدم FCPX غیر از فایل با پسوند .mts احتیاج به یک سزی فایلهای دیگه هم داره.
اگر مرا راهنمایی بفرمایید بسیار سپاسگزارتان خواهم بود.
با عذر تقصیر از اینکه وقتتان را میگیرم.
javad.vaziri

پست‌ها : 4

پستتوسط Arzhang » 27 نوامبر 2011, 23:10

تا آن‌جایی که من می‌دانم متأسفانه هیچ راه حلی ندارید. همان طور که خودتان گفتید برای ایمپورت کردن فایل‌های MTS باید فایل‌های همراه را هم داشته باشید. اما گویا پریمیر می‌تواند این کار را بکند و بدون آن فایل‌های همراه، فایل MTS را خود به خود باز کند. این که با شک و تردید می‌گویم این است که قبلاً همین مشکل را داشته‌ام و تصور می‌کنم با پریمیر مشکلم حل شد اما با فاینال کات نه.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط javad.vaziri » 28 نوامبر 2011, 00:36

با تشکر از توجه شما، من تا بحال از ادیوس که واقعا در اینگونه موارد بی رقیب است استفاده میکردم. اما مطالب بسیاری در مورد ضعفها و کیفیت رندر ادیوس و پریمیر را شنیدم و خوانده ام. به همین دلیل به سمت اوید و FCP آمدم.
همچنین اگر دوستان و استادان متخصص و تدوینگر نظرشون رو در مورد کیفیت خروجی اوید-پریمیر-ادیوس و فاینال کات پرو بیان بفرمایند(با دلیل) راهنمایی بسیار خوبی خواهد بود.
javad.vaziri

پستتوسط Arzhang » 28 نوامبر 2011, 12:59

راستش جواد جان تنها دلیل من چشمم است! :-D من هم از جمله کسانی بودم که از ویندوز به مک مهاجرت کردم. آن موقع‌ها درست کردن DVD از ادیوس برایم یک شاهکار بود که با کیفیتی بی‌رقیب محصولی قابل قبول را ارائه می‌داد. از وقتی که به مک مهاجرت کرده‌ام، می‌بینم DVD ساختن از پروژه در این سیستم عامل چه امر بدیهی‌ای‌ست. به راحتی آب خوردن یک فایل mov از FCP می‌گیری بعد با Toast آن را DVD می‌کنی، همین! کیفیت هم اگر بهتر از خروجی ادیوس نباشد حداقلش هم‌تراز آن است.
اساساً چیزی که در تجربه‌ی شخصی من در مکینتاش حیرت انگیز بود، همین خروجی گرفتن‌های بی‌افت است. راستش من شخصاً محیط و اسباب کار فاینال کات را نمی‌پسندم و به نظرم برنامه‌ی بدقلقی می‌آید ولی تمام سختی‌هایش را به تن می‌خرم چون می‌دانم خروجی‌اش حرف ندارد. به نظرم در مقیاس حرفه‌ای، ادیوس هیچ چیزی ندارد که فاینال کات نداشته باشد (می‌گویم در مقیاس حرفه‌ای بنابراین مثلاً امکان تدوین مولتی کم ادیوس که بیش‌تر به درد سوئیچ همایش‌ها و جشن ازدواج دانشجویی می‌خورد را در نظر نمی‌گیرم).
به نظرم برنامه‌ی ادیوس چیزی‌ست در حد Movie maker که صرفاً به دلیل هم‌خوانی‌اش با کارت‌های Canopus دوره‌ای در ایران یکه‌تازی کرد.
با Avid در مکینتاش کار نکرده‌ام و چیزی درباره‌اش نمی‌دانم.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط cyra » 29 نوامبر 2011, 01:47

در مورد مشكل اول... اگر فايل MTS رو مى تونين ببينين (يعنى پخش ميشه)، تبديلش كنين به يه فرمت استاندارد. با Sorenson Squeez خيلى راحت مى تونين انواع فرمت ها رو با كيفيت استاندارد به هم تبديل كنين كه با Avid Media Composer و Final Cut هم كار مى كنه. و سوال دوم... اگر از نسخه ى اصلى برنامه براى تدوين استفاده مى كنين، خيلى مهمه كه روى سيستمى سرمايه گذارى كنين كه حداقل تا چند نسل، آينده ى مطمئنى داشته باشه، خوب ساپورت بشه و البته امكانات كاملى هم در حد پولى كه بابتش پرداختين داشته باشه. اگر از نسخه ى كپى استفاده مى كنين كه ميشه همه رو با ١٠٠٠٠ تومن تست كرد :-D به عنوان پيشنهاد اول Avid، دوم Premier و سوم هم FCP چون واقعا آيندش مبهم و تاره. Avid ابزار استاندارد و جهانى تدوينه و انجمن تدوينگران سينماى امريكا هم اين عنوان رو بهش اعطا كرده. در آخرين ورژن علاوه بر ساختار 64bit و پشتيبانى از سخت افزارهاى جانبى براى ورودى و خروجى، امكان حرفه اى تصحيح رنگ، ميكس 5.1 و 7.1 تا 24 ترك و تقريبا با كيفيت ترين خروجى ممكن بين برنامه هاى تدوين رو در اختيار دارين. من با همه ى برنامه هايى كه توى اين تاپيك مطرح شد كار كردم و هيچ كدومشون مثل Avid امكانات كاملى براى خروجى گرفتن نداشتن.
Mac Pro (mid 2009), 12 GB RAM, OS X 10.8.5, Avid Media Composer 8.3.1
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پست‌ها : 313

پستتوسط Arzhang » 29 نوامبر 2011, 13:25

خب بالاخره انتظار من به سر اومد و سر و کله‌ی cyra ی عزیز پیدا شد. cyra جان از آن‌جایی که می‌دانم در مورد Avid اطلاعات خوبی داری و خصوصاً با توجه به این که FCP هم به قول خودت آینده‌ی تاریکی داره،‌ فکر کنم خیلی خوب باشه یه تایپیک درست کنی و یک سری اطلاعات اولیه‌ای رو به امثال من بدی. راستش من یکی که خیلی لازم دارم یه جانشین حرفه‌ای برای FCP پیدا کنم.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط javad.vaziri » 29 نوامبر 2011, 23:56

جناب eyra ممنون از اطلاعات و لطف شما. من هم منتظر بهره گیری از دانش با ارزش جنابعالی هر چه بیشتر هستم.
javad.vaziri

پستتوسط cyra » 01 دسامبر 2011, 19:27

:blush: خجالت كشيدم به خدا
راستش اين هفته ها، هفته هاى پايانيه فيلم جديدمونه و ترافيك كارى هم بسيار زياده... منظورم ايجاد و بروز كردن يه تاپيك جديده كه خودم هم خيلى ميل به انجامشم دارم. ولى پيشنهادى كه براى شما دارم اينه كه Media Composer رو نصب كنين و شروع كنين باش كار كردن. هر مشكلى هم كه داشته باشين اگه كمكى از دستم بر بياد خوشحال مى شم انجام بدم. فقط يه چيز خيلى خوب راجع به Media Composer اينه كه كاربر رو مجبور به استاندارد كار كردن و ياد گرفتن فنون مى كنه. چون همينطورى پروژه بستن باش آدم رو از كردش پشيمون مى كنه :-D

... اين روزها با توجه به وضع اينترنت سر زدن به ايرماگ كابوس شده. بعد از چند روز با ٧ دقيقه انتظار تونستم وارد بشم :shock:
Mac Pro (mid 2009), 12 GB RAM, OS X 10.8.5, Avid Media Composer 8.3.1
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پست‌ها : 313

پستتوسط T-Motso » 05 دسامبر 2011, 13:28

من فاینال کات پرو ایکس رو نصب کردم و موشن ۵ رو هم همینطور. اما توی فاینال کات وقتی توی title browser روی یکی از تایتل ها کلیک راست میکنم و open a copy in Motion رو می زنم پیغام میده که شما باید برای اجرای این دستور موشن رو بخری! چه طوری باید بهش بفهمونم که من موشن رو نصب شده، دارم؟
T-Motso

پست‌ها : 42

پستتوسط Arzhang » 05 دسامبر 2011, 17:52

T-Motso نوشته است:[نمایش]
چه طوری باید بهش بفهمونم که من موشن رو نصب شده، دارم؟

احتمالاً نسخه‌ی نصب شده‌ی شما از آن دست نسخه‌های کپی شده‌ی ایرانی نیست؟ اگر این طور است به احتمال زیاد به همین دلیل است چون نسخه‌هایی که در ایران می‌خرید، نسخه‌های کاملی نیستند و برخی آپشن‌هایشان کار نمی‌کند.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط T-Motso » 05 دسامبر 2011, 18:44

arzhang نوشته است:[نمایش]
T-Motso نوشته است:[نمایش]
چه طوری باید بهش بفهمونم که من موشن رو نصب شده، دارم؟

احتمالاً نسخه‌ی نصب شده‌ی شما از آن دست نسخه‌های کپی شده‌ی ایرانی نیست؟ اگر این طور است به احتمال زیاد به همین دلیل است چون نسخه‌هایی که در ایران می‌خرید، نسخه‌های کاملی نیستند و برخی آپشن‌هایشان کار نمی‌کند.

هست متاسفانه :?: چه کنم که اینجا امکان خریدش نیست.
T-Motso

پست‌ها : 42

پستتوسط iSepehr » 09 دسامبر 2011, 00:17

سلام دوستان .....

من یک مشکل دارم تو export کردن در فاینال کات ..

وقتی می خام یک فایلو اکسپرت کنم تو برنامه کامپرس ، به من ارور میده که
The destination you have specified does not have read/write access.

و نمیتونه اکسپرت کنه ...

میشه کمکم کنین !؟
iSepehr

پست‌ها : 2

پستتوسط sadeghi » 09 دسامبر 2011, 00:39

اگر روی یک هارد اکسترنال که فرمت NTFS دارد می خواهید اکسپرت کنید دلیل این مشکل این است که در مک نمی توان بدون نرم افزارهای کمکی روی هاردهای NTFS نوشت.
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط iSepehr » 09 دسامبر 2011, 01:03

نه دوست عزیز .....
رو هارد خودم می خام این کارو بکنم ،.....
میشه بگین چچجوری میتونم ادرس بدم که کجا اکسپرت کنه ؟؟؟
من تنها کاری که می کنم اینه
از تو فاینال رو share می زنم . بعدش send to compressor
بعدش از فرمت های موجود ، مثلا mpeg2 رو drag می کنم رو پروژه .
بعدشم که این ارورو میده ....
کار دیگه ای باید بکنم !!؟

خیلی ممنون از راهنمایی تون :-)
iSepehr

پست‌ها : 2

پستتوسط Arzhang » 09 دسامبر 2011, 11:50

مسیری که من می‌شناسم این است: File>Send to>Compressor و در حالی باید این مسیر را بروید که پنجره‌ی تایم لاین انتخاب شده باشد. اما خود من الآن مشکل دارم چون نسخه‌ی نصب شده‌ام اصل نیست و کمپرسور باز نمی‌شود و شماره سریال می‌خواهد حال این که بقیه‌ی برنامه‌های جانبی دارند کارشان را می‌کنند. باز هم تکرار می‌کنم اگر نسخه‌ی نصب شده‌ی شما از نسخه‌ی موجود در بازار ایران است، این اشکالات طبیعی‌ست. اما برای این که مطمئن شوید خود برنامه‌ی Compressor مشکل ندارد، یک بار آن را از داخل پوشه‌ی Applications باز کنید. اگر باز شد پس مشکل به باگ‌هایی برمی‌گردد که نسخه‌های مسروقه‌ی ایرانی دارند و با آزمون و خطا باید ببینید چه راه حلی می‌شود برایش پیدا کرد. من خودم گاهی می‌شود که از فاینال کات نمی‌توانم به Color اکسپورت بدهم و گاهی هم می‌شود. این احتمالاً به خاطر همان نسخه‌ی معیوبی‌ست که ما در ایران داریم. اما اگر Compressor شما باز شد، بهتر است یک بار آن را با کمک تایم ماشین از زمانی که تازه نصب شده بوده، Restore کنید یا اگر تایم ماشین ندارید، یک بار آن را پاک کنید و دوباره نصب کنید. کاری که من پیش از این کرده‌ام و نتیجه گرفته‌ام. اما اگر از همان روز اول نصب، این مورد شما مشکل داشته است، طبیعی‌ست که باید نتیجه بگیریم لابد نسخه‌ی شما مشکل دارد یا حداقل من این طور فکر می‌کنم.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به تصویر متحرک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 2 مهمان