انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فاینال کات پرو — Final Cut Pro

موضوعات ویدیویی و کار با برنامه‌هایی مانند فاینال‌کات، افتر ایفکتز ، دیویدی استودیو پرو

Re: فاینال کات پرو — Final Cut Pro

پستتوسط Ilia » 09 دسامبر 2011, 21:47

من با این برنامه‌ها کار نکرده‌ام، اما بد نیست که Preferences کامپرس رو چک کنید و ببینید که محل Scratch Disk آن کجاست و غیره. مطمئن بشوید که داخل Home folder خودتان است.

بعد هم بد فکری نیست که Disk Utility را راه بیندازید و بعد از انتخاب هاردتان در (Tab) قسمت Fisrt Aid، گزینهٔ Repair Disk Permissions را اجرا کنید. حداقلش این است که انجامش ضرری ندارد.

مطمئنا دوستان دیگر میتوانند از من مفیدتر باشند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط javad.vaziri » 10 دسامبر 2011, 10:51

یک سؤال خیلی فوری-فوتی از استادان بزرگوار شاغل در کار تدوین داشتم.
بنده بخاطر نوع شغلم احتیاج به یک سیستم پرتابل برای ادیت فیلمهای نهایتا full HD دارم و نه فیلمهای 4k یا بالاتر. میخواستم بین دو مدل MD318 و MD322، نظر شما رو بدنم. که آیا تفاوت 0.2GHz CPU و مدل کارت گرافیک 6770 , 6750 با احتساب تفاوت 512MB گرافیک، در مورد سرعت کار با اویدمدیا6 یا فاینال کات پرو، خیلی کشنده است، یا نه تفاوت چند ثانیه ای تا یک دقیقه ای داره؟ در ضمن نظرتون با خرید MD318 و ارتقاء رم به 8GB چیه؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. چون قصد خرید و ارتقاء دارم.
javad.vaziri

پست‌ها : 4

پستتوسط Pooria Azimi » 31 ژانویه 2012, 19:14

اپل بالاخره Multicam Editing رو به Final Cut Pro X اضافه کرد: http://www.apple.com/pr/library/2012/01 ... Pro-X.html
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ilia » 31 ژانویه 2012, 20:09

اگر اپل صبر میکرد و این نسخه را بجای قبلی منتشر میکرد، برایش خیلی بهتر بود. این مقالهٔ ارس‌تکنیکا را چند وقت پیش میخواندم:
http://arstechnica.com/apple/news/2012/ ... d-fast.ars

با خواندن آن این باور به آدم تلقی میشود که اپل انگار عمدا میخواهد بازار خودش را برای این قشر خیلی مهم خراب کند.

بهر حال، انگار یک شرکت دیگر هم یک برنامه برای وارد کردن پروژه‌های فاینال کات ۷ به X درست کرده بنام 7toX که به قیمت ده دلار در مک اپ استور بفروش میرسد:
http://itunes.apple.com/us/app/7tox-for ... ls=1&mt=12

7toX.png
7toX.png (49.75 KiB) - بازدید 15899 بار

راستی آیا هنوز هم ArsTechnica باز است یا نه؟
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط ehs.ehsan » 31 ژانویه 2012, 21:23

بله ایلیا جان هنوز باز است. واقعا خدا به ما چه نعماتی داده، قدر نمیدانیم! اما از این حرف‌ها گذشته می‌ترسم بلایی که بر سر Final Cut آمد سر Logic pro هم بیاید. این یکی می‌خواهد بازارش را به چه کسی واگذار کند؟! Avid رقیب بسیار قدری برای Final Cut بود و الان دیگر گزینه اول برای یک تدوین‌گر حرفه‌ای است، اما همین Avid نرم‌افزار گرانقیمتی برای آهنگسازی دارد به نام Sibelius که در برابر Logic موجود ابلهی به نظر می‌رسد و البته کارش بیشتر Notation است.
من در مورد Logc Pro X فقط شایعات شنیده‌ام، ولی هر چه هست خدا به‌خیر کند.
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

پستتوسط .SorousH. » 01 فوریه 2012, 01:03

به نظر من تنها رقیب لاجیک پرو ، پروتولز Avid هست البته نسخه HD آن. با Sibelius کار نکردم اما فکر کنم یک چیزی تو مایه های Garageband باشه و البته همونطور که آقا احسان فرمودن بشتر کارش بر اساس آهنگسازی با نت نویسی و زبان موسیقی هست و فکر کنم چیزی بنام Piano Roll رو دیگه نداره. البته کیوبیس هم حرفهایی واسه گفتن داره! گر چند که همشون تقریبا یک کار رو فقط با اینترفیسهای گوناگون انجام میدن اما مسئله سر میزان استفاده هر DAW از cpu ، ram و ... است.
لاجیک پرو ۱۰ هم به احتمال زیاد تغییرات زیادی خواهد کرد ، چه از پایه چه ظاهر، چون حدودا ۳ سالیه که خبری از نسخه جدید نیست و فقط آپدیت میشده (گر چند که نیازی هم نیست! به اندازه کافی جواب همه پرودوسرها رو میده.)
نماد کاربر
.SorousH.

پست‌ها : 467

پستتوسط amirazizi » 01 فوریه 2012, 04:34

بعد از اومدن FCPX نسخه ۱۰.۰.۳ و ساعت ها کار کردن با نسخه قبلی الان می تونم با تمام قدرت از این نرم افزار دفاع کنم

حتی برای خود من که آموزش final cut رو تدریس کرده بودم هم این FCPX عجیب و غریب بود

ولی اگر کسی کار کردن با اون رو یاد بگیره بی نظیره . برای اولین بار یک شرکت بر اساس کار تدوین یک نرم افزار نوشته نه اینکه یک نرم افزار بنویسه و به تدوینگر ها بگه خوب حالا با این کار کنید

اما اینقدر همه با اون سیستم قدیمی تدوین اشنا بودن و بهش عادت کرده بودن که این روش هرچند هم خوب همه رو دچار شوک و عقب نشینی کرد . متاسفانه اپل در مارکت کردن این نرم افزار افتضاح عمل کرد و اصلا نتوست این مهاجرت رو برای کاربران توجیح کنه
حتی اگر اسم دیگه ای مثل fine cut هم براش می زاشت خوب بود ولی اینکه final cut نام داره ولی final cut نیست و یک چیز جدیده اصلا اتفاق خوبی نبود

در عالی بودن این نرم افزار تردید نکنید ولی باید به چشم یک نرم افزار کاملا جدید بهش نگاه کنید تا نسخه ای جدید

اگر بهش عادت کنید محال بتونید سراغ media composer , Premiere برید . کار کردن باهاش به حدی راحت بی دردسر و لذت بخشه که بارها فراموش می کنید که دارید با یک نرم افزار کار و تمام تمرکزتون فقط متوجه تدوین می شه .
amirazizi

پست‌ها : 482

پستتوسط cyra » 02 فوریه 2012, 04:05

اشاره به دو پست قبلى:
Pro Tools كه به نظرم بى شك امپراتور برنامه هاى صوتى است در گروه برنامه هاى توليد و ساخت موسيقى و صداگذارى سينمايى و تلويزيونى قرار مى گيره. بر اساس يكى از اين دو زمينه ى كارى سخت افزارها و پلاگين هاى مختلفى در دسترس هست. در بخش توليد و ساخت موسيقى، اين برنامه يه Score Editor فوق العاده قدرتمند داره كه ارتباط تنگاتنگى با برنامه ى Sibelious داره. يه ورژن پرتابل هم به اسم Scorch براى iPad ساخته شده كه پروژه هاش در Sibelious باز ميشه. مسئله ى Logic Pro اينه كه مخصوص توليد موسيقى ساخته شده و جفتش كه Sountrack Pro بود متاسفانه فرسنگ ها با اون چيزى كه براى رقابت با Pro Tools نيازه فاصله داشت.

و راجع به Final Cut X. اگرچه به نظر اميرخان عزيزى اين ورژن از خصوصياتى منحصر بفرد بهره مى بره، ولى از اونجايى كه تدوين مرحله اى مستقل در پروسه توليد يه فيلم نيست، ارتباط با برنامه هاى ديگه و سازگارى با مراحل مختلف Post Production چيزاى مهميه كه توى اين برنامه نيست. در حقيقت از اونجايى كه خود سازنده هم اعلام كرده هدفشون خيل بيشتر مشترى هاست، بالطبع اين ورژن براى پروژه هاى نيمه حرفه اى يا نهايتن پروژه هاى مستقل و با بودجه ى محدود مناسب تره. (البته نظرات شخصيم رو گفتم :-D )
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط cyra در 03 فوریه 2012, 02:34.
Mac Pro (mid 2009), 12 GB RAM, OS X 10.8.5, Avid Media Composer 8.3.1
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پست‌ها : 313

پستتوسط Behnam » 02 فوریه 2012, 04:15

این مروری است بر امکانات جدید فاینال کات پرو
http://www.studiodaily.com/main/news/he ... 13655.html
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Nyaiesh » 02 فوریه 2012, 22:28

من گمان می‌کنم اپل بازار پر سودی در دستگاه‌های همراه پیدا کرده است و الان هم شرکت‌های بسیاری هستند که نرم‌افزارهای قوی واسه تدوین می‌سازند و شاید اپل بدش نمی‌آید این بازار پر دردسر را به آن‌ها واگذار کند و با ارائه نسخه جدید می خواهد کاربرانش را امتحان کند که چه می‌گویند چون دیدید که پس از سر و صدای مشتریان بروزرسانی‌هایی را افزود که فقط اسم بروزرسانی داشتند و نرم‌افزار را از ریشه متحول می‌کردند و معلوم است که از قبل آماده شده بودند و فقط یکی یکی به ما می‌رسیدند.
اما سر جمع به این نرم افزار خوشبین بودم تا امیر عزیزی هم مطلبی را پیرامون آن نوشت و هنوز هم خوشبین هستم اما سؤالی که از دوستان دارم:
آیا می‌شود با این نرم افزار یک فیلم کامل را تدوین کرد؟ اگر ممکن باشد باید قبول کنیم اپل با این نرم افزار کم‌حجم تدوین را آسان‌تر کرده است.
خدایا کیهان و زمین و نوترون در طواف و ما در خواب
نماد کاربر
Nyaiesh

پست‌ها : 357

پستتوسط ehs.ehsan » 03 فوریه 2012, 00:41

cyra نوشته است:[نمایش]
اشاره به دو پست قبلى:
Pro Tools كه به نظرم بى شك امپراتور برنامه هاى صوتى است در گروه برنامه هاى توليد و ساخت موسيقى و صداگذارى سينمايى و تلويزيونى قرار مى گيره. بر اساس يكى از اين دو زمينه ى كارى سخت افزارها و پلاگين هاى مختلفى در دسترس هست. در بخش توليد و ساخت موسيقى، اين برنامه يه Score Editor فوق العاده قدرتمنده كه ارتباط تنگاتنگى با برنامه ى Sibelious داره. يه ورژن پرتابل هم از اين برنامه به اسم Scorch براى iPad ساخته شده كه پروژه هاش در Sibelious باز ميشه. مسئله ى Logic Pro اينه كه مخصوص توليد موسيقى ساخته شده و جفتش كه Sountrack Pro بود متاسفانه فرسنگ ها با اون چيزى كه براى رقابت با Pro Tools نيازه فاصله داشت. :-D )

جالب است، نمی‌دانستم Pro Tolls ساخت Avid است! تنفر من از Sibelius باعث پیشداوری در مورد Avid شده است. هنوز کار با Notation در این نرم‌افزار برایم عذاب‌آور است.
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

پستتوسط cyra » 03 فوریه 2012, 02:45

m]reza نوشته است:[نمایش]
آیا می‌شود با این نرم افزار یک فیلم کامل را تدوین کرد؟ اگر ممکن باشد باید قبول کنیم اپل با این نرم افزار کم‌حجم تدوین را آسان‌تر کرده است.

با يه لودر BobCat هم ميشه گودبردارى يه برج رو انجام داد، ولى با Caterpillar بهتر ميشه :lol:

[نمایش]
جالب است، نمی‌دانستم Pro Tolls ساخت Avid است! تنفر من از Sibelius باعث پیشداوری در مورد Avid شده است. هنوز کار با Notation در این نرم‌افزار برایم عذاب‌آور است.

بله. Avid سال ١٩٩٤ بود كه Digidesign رو خريد.
Mac Pro (mid 2009), 12 GB RAM, OS X 10.8.5, Avid Media Composer 8.3.1
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پست‌ها : 313

پستتوسط amirazizi » 03 فوریه 2012, 15:35

من با نظر Cyra موافقم هنوز بعضی از قسمت های کار توی FCPX به شکل حرفه ای وجود نداره در عین حال برای فرستادن فایل ها به برنامه های حرفه ای صدا و اصلاح رنگ هم مشکل داره امکانات خودش برای کار صدا و رنگ خوبه ولی کافی نیست .

mreza عزیز
شما می تونید یک فیلم کامل رو بدون هیچ دردسری باهاش تدوین کنید و می تونید چند صد ساعت فیلم خام و چندین سکانس داشته باشید توی این بخش کوچکترین مشکلی نداره و سرعت , راحتی کار و توانایی محاسباتش عجیبه

برای کارهایی که از نظر حرفه ای به یک تیم جلوه های ویژه , اصلاح رنگ و .... نیاز نداشته باشه خیلی مناسب هستش و اگر کار شما بعد از تدوین و اصلاح رنگ تموم می شه بسیار عالیه

به طور مثال فیلم های مستند , تبلیغات , کارهای تلویزیونی و .... برای تمام این کارها عالیه .

اما اگر بخواهید یک سکانس رو بفرستید برای صدا گزاری , بره و برگرده جای گزینش کنید , دوباره این کار رو تکرار کنید و....
یا بخواهید یک نما رو بفرستید برای کار جلوه های ویژه و تروکاژ و...

ممکنه با سیستم کاری نرم افزار های دیگه مشکل داشته باشه و در واقع بردن محتویات خام به نرم افزارهای دیگه هنوز توش خیلی راحت نیست هر چند که 1.1 XML باید این مشکل رو حل کرده باشه ولی من هنوز هیچ تستی رو این بخشش نزدم که ببینم کل تدوین سالم می مونه یا نه .

در کل برای کاری که یک گروه کاری بخوان روش کار بکنند خیلی مناسب نیست ولی داره کم کم امکانات خوبی بهش اضافه می شه
amirazizi

پست‌ها : 482

پستتوسط Nyaiesh » 03 فوریه 2012, 16:40

ممنون از همه بخصوص امیر عزیزی.
این اتفاق واسه من جالب چون تازگی‌ها چند فیلم ابتدایی را با آی مووی تدوین کردم و حالا که خبردار شدم فاینال یا فاین کات جدید شبیه آی مووی ساخته شده خوشحال شدم. و دیگر اون ترسی که از فاینال کات داشتم بیرنگ شد.
خدایا کیهان و زمین و نوترون در طواف و ما در خواب
نماد کاربر
Nyaiesh

پست‌ها : 357

پستتوسط Ilia » 08 فوریه 2012, 07:41

PCMAG فاینال کات پرو ایکس را با عنوان "انتخاب سردبیر" یا Edotor's Choice برای کار ویدئوی سطح بالا انتخاب کرده:
http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2387491,00.asp

و یک بررسی نسبتا مفصلی هم روی آن انجام داده.

به نقل از:
http://www.appleinsider.com/articles/12 ... iting.html
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به تصویر متحرک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 4 مهمان