انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فاینال کات پرو — Final Cut Pro

موضوعات ویدیویی و کار با برنامه‌هایی مانند فاینال‌کات، افتر ایفکتز ، دیویدی استودیو پرو

Re: فاینال کات پرو — Final Cut Pro

پستتوسط Behnam » 08 فوریه 2012, 08:22

Ilia نوشته است:[نمایش]
PCMAG فاینال کات پرو ایکس را با عنوان "انتخاب سردبیر" یا Edotor's Choice برای کار ویدئوی سطح بالا انتخاب کرده:
http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2387491,00.asp

و یک بررسی نسبتا مفصلی هم روی آن انجام داده.

به نقل از:
http://www.appleinsider.com/articles/12 ... iting.html

خیلی امیدوار کننده به نظر می‌رسه. امید من رو به آیندهٔ اپرچر هم بیشتر کرد. ولی خُب، تا زمانی که از علی صمدی چیزی نشنیده‌ایم ایرماگ در این مورد موضعی ندارد!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط AliGhz » 16 آوریل 2012, 16:09

فاینال کات پرو X در عمل؛ این بخش ۱۱ آوریل در فید خبری اپل معرفی شده است:
http://images.apple.com/finalcutpro/in-action
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط amirazizi » 17 آوریل 2012, 18:53

FCPX 10.0.4 خیلی خیلی بهتر از اولین ورژنش هستش , ولی هنوز کلی کار داره

سرعتش عالی و بعضی از مزایاش بی نظیره ولی در مقابل تو بعضی زمینه ها بسیار دردسر سازه و واقعا اذیت می کنه مثلا در کمال تعجب روی صدا نمی شه جداگانه کار کرد و پدر در میاره

کاری که تیم اپل انجام داده با هدف حداقل درگیری با نرم افزار بوده ولی از اونجایی که کاملا مهندسی به قضیه نگاه کردند و اصلا با تدوینگر ها صحبت نکردن این اتفاق درست نیوفتاده . من تا قبل از صحبت و ایمیل بازی با Randy مدیر اصلی برنامه نویسی FCPX فکر نمی کردم جدا اینقدر اماتوری با قضیه برخورد کرده باشند ولی متاسفانه همین طوره , الان هم برای اصلاح کار دارند با Larry Jordan مذاکره می کنند که یک مهندس نه یک تدوینگر و هنرمند .

توی همین گزارشی که از radical media گذاشته , برای اصلاح رنگ داره از Davinci استفاده می کنه نه FCPX با اینکه اولش کلی روی توان اصلاح رنگش مانور دادند
http://images.apple.com/finalcutpro/in- ... image2.jpg

متاسفانه بد ترین اتفاق توی برخوردی که من با تیم شون داشتم تعصب بی جا روی اشتباهاتی که انجام شده , به جای اینکه قبول کنند و شروع کنند به اصلاحش می گن نه ما توی اپل هستیم و فکر می کنیم اینجوری درست تره , فرهنگی که استیو جابز به شدت باهاش مخالف بود و می گفت باید بهترین ایده ها بازی رو ببرند نه پست های سازمانی ادم ها

نرم افزاری که به اون خوبی بود و نمره رضایت کاربری اش ۹۳٪ رو تبدیل کردن به چیزی به زیر ۱۰٪ رسیده و adobe , Avid دارند کلی حال می کنند باز هم حاضر نیستند قبول کنند که کارشون اشکال داره
amirazizi

پست‌ها : 482

پستتوسط amirazizi » 13 مه 2012, 22:44

نمی دونم چند نفر الان دارند توی ایران از FCPX استفاده می کنند ولی بلاخره بعد از کلی ایمیل بازی و اینا به احتمال خیلی زیاد یک سری از مشکلات این نرم افزار تا تابستان یعنی حدودا ۲-۳ ماه دیگه توی بروز رسانی بعدی قراره حل بشه .

خوشبختانه فکر کنم به زودی یک عده زیادی از این نرم افزار برای کار استفاده کنند و امیدوارم بتونه کاربرها رو راضی کنه

بعد از یک سال و نیم شاید بشه دوباره از FCPX به عنوان یک ابزار کارامد اسم برد
amirazizi

پست‌ها : 482

پستتوسط kurosh_1349 » 27 ژانویه 2013, 10:25

با درود
البته که دوستان پیگیر این تاپیک سوای علاقه مند بودن یا تعصب نصبت به تولیدات اپل آشنایی زیادی با نرم افزار های تدوین دارند.
اما برای مثل منی که علاقه مند به این وادی شده شاید منابع فارسی در مورد فاینال کات ( به جز آنچه دوست خوبمان جناب عزیزی به صورت ویدویی آماده نموده اند ) بسیار کم یا نایاب است.
اما جدیدا کتابی را انتشارات دانشکده صدا و سیما با عنوان فاینال کات پرو ۷: تدوین حرفه ای ویدئو منتشر کرده که برای امثال من که اصلا در باغ نیستند قابل فهم و جالب است .
http://www.adinehbook.com/gp/product/96 ... 95-9420206
پیوست‌ها
9648857313.240.jpg
9648857313.240.jpg (11.61 KiB) - بازدید 20285 بار
کورش خورشیدفر
www.cheshmack.ir
photocheshmack.persianblog.ir
https://instagram.com/kourosh khorshidfar/
نماد کاربر
kurosh_1349

پست‌ها : 145

پاسخ: فاینال کات پرو — Final Cut Pro

پستتوسط Arzhang » 29 اکتبر 2013, 14:06

هنوز مسلم نشده است که آیا موریکس، فاینال کات پرو ۷ را کاملاً ساپورت می‌کند یا نه؟ FCPX در آن ساپورت می‌شود اما در مورد فاینال کات ۷، حرف‌های ضد و نقیض گفته می‌شود. برخی می‌گویند کار نمی‌کند و برخی می‌گویند کار می‌کند. گویا اگر به موریکس آپدیت می‌کنید و فاینال کات ۷ را نصب دارید، روی سیستم‌تان کار خواهد کرد، اما اگر موریکس را نصب کنید و بعد از آن بخواهید فاینال کات ۷ را نصب کنید، امری انجام نشدنی‌ست.
من خودم چون پروژه‌ای روی سیستم دارم، هنوز نمی‌توانم به موریکس آپدیت کنم. توی این چند روزِ پیش رو احتمالاً کارم تمام خواهد شد و هر وقت آپدیت کردم، نتیجه را به دوستان خبر می‌دهم.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Arzhang » 31 اکتبر 2013, 19:08

من امروز دو دستگاه را به موریکس آپدیت کردم: یکی مک بوک پروی ۱۷ اینچ نیمه‌ی ۲۰۱۰ و دومی مک بوک ایر ۲۰۱۲
روی ۱۷ اینچ قبلاً فاینال کات ۷ نصب بود. حالا پس از نصب موریکس، باز هم فاینال کات کار می‌کند.
روی مک بوک ایر، قبلاً فاینال کات ۷ نصب نبود. این برنامه هم بدون مشکل روی این کامپیوتر نصب شد.
هنوز تست نکرده‌ام که آیا ناهمخوانی‌ای دارند یا نه، اما این طور که معلوم است، هنوز FCP7 می‌تواند به نفس کشیدنش ادامه دهد. شاید تا روزی که FCPX در حدی برسد که نیازهای حرفه‌ای‌ها را جوابگو باشد.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط meisamxp » 14 مه 2014, 21:43

من در موقع اکسپورت فیلم با این ارور مواجه میشم ! مشکل کارم کجاست ؟

در ضمن گزینه export movie رو میزنم هیچ اتفاقی موقع انتخابش رخ نمیده چرا ؟
پیوست‌ها
Screen Shot 1393-02-24 at 9.37.33 PM.png
Screen Shot 1393-02-24 at 9.35.58 PM.png
نماد کاربر
meisamxp

پست‌ها : 33

پستتوسط meisamxp » 17 مه 2014, 19:47

کسی نمیدونه مشکل کار کجاست ؟
حالا اگه حل نشه من این پروژه رو چطوری میتونم حفظ کنم و با یه برنامه دیگه ازش خروجی بگیرم کلی وقتمو گرفته !! :/
نماد کاربر
meisamxp

پستتوسط Arzhang » 17 مه 2014, 20:33

من متأسفانه با فاینال کات ۱۰ زیاد کار نکرده‌ام و چون خیلی توی ذوقم زد، اصلاً‌ سمتش نرفته‌ام. اما بدواً‌ به نظرم می‌رسد که یک چیزی را شما ناقص نوشته‌ای یا حداقل نامفهوم است. شما نوشته‌ای:
[نمایش]
من در موقع اکسپورت فیلم با این ارور مواجه میشم

بعد ادامه داده‌ای که:
[نمایش]
گزینه export movie رو میزنم هیچ اتفاقی موقع انتخابش رخ نمیده

پس یعنی در مرحله‌ی اول شما داشتی چه کار می‌کرده‌ای که با این ارور مواجه شده‌ای؟ اکسپورت فیلم همان export movie است و شما یک بار گفته‌ای با پیام خطا مواجهی و یک بار گفته‌ای هیچ اتفاقی نمی‌افتد.
پس من نتیجه می‌گیرم شما دو کار متفاوت داشتی انجام می‌دادی: یک بار اکسپورت گرفتن با export movie و بار دیگر اکسپورت گرفتن با یک خروجی دیگر.
من می‌خواستم به شما پیشنهاد بدهم که اکسپورت‌های دیگر را امتحان کنی که با دقیق‌تر خواندن پست‌ات قدری گیج شدم. بنابراین فعلاً چیزی به عقلم نمی‌رسد.
پی‌نوشت: بهتر است هر طور شده راهی برای بازیافت پروژه بیابی چون تا آن‌جایی که من می‌دانم پروژه‌های فاینال کات ۱۰ را جز با خودش با برنامه‌ی دیگری نمی‌شود باز کرد. احتمال کار کردن XML هست که باید یک قدری بجویم ببینم می‌شود یا نه؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Ali.Rastegar » 18 مه 2014, 04:12

میثم جان من تجربه کار با هیچکدوم از نسخه‌های فاینال کات رو ندارم، اما سرچ کردم و ظاهرا مهمترین دلیل این مشکل ترکیب استفاده از موریکس و نسخه نه چندان جدید فاینال کات هست. باید به آخرین نسخه (تا الان 10.1.1) به‌روزش کنی احتمالا درست میشه.
همچنین به‌روز بودن Compressor رو هم چک کن (4.1.1).
قبل از هر کاری هم حتما از پروژه‌ات یه بکاپ تهیه کن.
(اگر امکان به‌روز کردن برات فراهم نیست، می‌تونی روی یه فلش یا پارتیشن یه هارد اکسترنال Mountain Lion و بعد فاینال کات پرو رو نصب کنی و با اون هم امتحان کنی).
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط meisamxp » 18 مه 2014, 07:07

سلام
ممنونم از پاسخ دوستان
جناب ارژنگ منظورم این بوده که از هر کدام از گزینه های خروجی که استفاده میکنم با این ارور مواجه میشم ولی وقتی از گزینه اکسپورت مووی رو انتخاب میکنم نرم افزار هیچ عکس عملی نشون نمیده !
علی جان کمپرسور رو به روز کردم به نسخه 4.1.1 ولی متاسفانه درست نشد ولی خود فاینال رو خیر
من چطوری میتونم از پروژه بک آپ بگیرم چون هیچ گزینه ای برای سیو پروژه یا بکاپ ندیدم !
اگر من ورژن 10.1.1 رو دانلود کنم و بر روی این یکی نصب کنم مشکلی پیش نمیاد ؟ یا باید این رو آنیستال کنم بعد اقدام به نصب کنم ؟
نماد کاربر
meisamxp

پستتوسط saeidk » 18 مه 2014, 10:23

این error رو هم که جستجو کنی همه می‌گویند آپدیت کن و این حرفها. ولی اینجا یک نفر نوشته با پاک کردن کل سیستم مشکلش حل شده:
http://forums.creativecow.net/thread/344/24565

I wiped my system clean … problem solved
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Arzhang » 18 مه 2014, 16:31

میثم جان. من هم یک جست‌وجویی کردم و متأسفانه جوابی پیدا نکردم. بیش‌تر پاسخ‌ها در حد حدس و گمان است. اما اگر قصد داری بک آپ از پروژه‌ات بگیری، پیشنهاد می‌کنم خود پروژه را در دو جای مختلف ذخیره کن: یک مثلاً روی هاردت و یکی روی یک هارد اکسترنال. بعد پروژه را از روی هارد اکسترنال باز کن و مطمئن شو پروژه سالم باز شده است. حالا پروژه‌ی قبلی‌ات را از روی هارد داخلی باز کن و محض احتیاط یک اکسپورتXML هم بگیر (اسمش در ورژن ۱۰ شده است fcpxml) من خودم با ورژن ۱۰ این کار را نکرده‌ام اما گویا روشش این است به همان شکل قبل است. قبلاً در اکسپورت XML را انتخاب می‌کردی و یک فایل تکست بهت می‌داد. اگر هیچ راهی نبود که پیدایش کنی، رهایش کن. چون فقط محض امنیت بیش‌تر پیشنهاد دادم.
بدیهی‌ست که به هیچ‌وجه من‌الوجوه نباید به راش‌هایت دست بزنی. هیچ چیز نباید به هیچ عنوان دست بخورد، عوض شود یا... حالا اگر می‌خواهی برنامه را پاک کنی و از نو نصب کنی و غیره، می‌توانی این کار را بکنی.
این را هم بگویم، احتمال از بین نرفتن پروژه‌ات بسیار بسیار بالاست اما خب من هیچ ضمانتی نمی‌توانم بدهم که بعدش نفرین بشنوم. :(
بنابراین پیشنهاد می‌کنم این کار آخرین راهت باشد. در حال حاضر بهتر است تک به تک آپشن‌های اکسپورت را چک کنی و ببینی آیا جواب می‌دهد؟ مثلاً اگر بتوانی یک اکسپورت fcpxml بگیری و آن را در پریمیر باز کنی، باز امنیت بیش‌تری دارد. مثلاً مثل روشی که در این‌جا توضیح داده: https://discussions.apple.com/thread/4532719
در این روش به برنامه‌ای نیاز است به نام Xto7 که می‌توانی این‌جا بگیری‌اش: http://assistedediting.intelligentassistance.com/Xto7/ و کارش این است که fcpxml را تبدیل به XML می‌کند. بنابراین شما می‌توانی پروژه‌ات را بی‌دردسر در پریمیر باز کنی و از آن خروجی بگیری. اما خب برنامه‌اش رایگان نیست.
باز هم پیشنهاد می‌کنم قبل از راه‌حل‌های انقلابی بهتر است خیالت راحت شده باشد که هیچ راه حل میانه‌رویی باقی نمانده.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Ali.Rastegar » 18 مه 2014, 21:51

اینجا توضیح داده که چطور میشه از پروژه‌ها بکاپ گرفت:
https://support.apple.com/kb/HT5550
و خودش هم توصیه کرده که از خود فاینال کات هم بکاپ بگیرید و ترجیحا اول پروژه‌تون رو تموم کنید بعد به فکر به‌روزرسانی باشید.

من یه ترجمه میارم از راهنمای بکاپ گرفتن از پروژه:
۱) یه هارد اکسترنال با فضای خالی کافی به دستگاهتون وصل کنید (به طور کلی در مورد بکاپ ترجیح بر اینه که روی هارد یا پارتیشن دیگه انجام بشه، اما اگر در این مورد خاص نیازی ندارید می‌تونید روی همون پارتیشن هم بکاپ تهیه کنید).

۲) داخل Final Cut Pro X، روی پروژه کلیک راست کنید و Duplicate Project رو بزنید.

۳) در پنجره‌ای که باز میشه یک نام برای کپی که دارید تهیه می‌کنید وارد کنید.

۴) از بین گزینه‌ها انتخاب کنید که چه چیزی کپی بشه:
- Duplicate Project Only: این گزینه فقط فایل‌های اختصاصی این پروژه رو دوپلیکت می‌کنه و فایل‌هایی که با پروژه‌های دیگه مشترک هست رو دوپلیکت نمی‌کنه ، ضمنا media مربوط به eventها رو هم بکاپ نمی‌گیره.
- Duplicate Project and Referenced Events: علاوه بر خود پروژه، از eventهای مورد اشاره در پروژه هم دوپلیکت تهیه می‌کنه. این گزینه شامل media تمام eventهای مورد اشاره هم میشه. اگر میخواید media استفاده نشده رو برای استفاده احتمالی در آینده داشته باشید، گزینه مناسبیه.
- Duplicate Project + Used Clips: علاوه بر خود پروژه، از کلیپ‌های استفاده شده هم کپی تهیه می‌کنه. وقتی این گزینه رو انتخاب می‌کنید می‌تونید مشخص کنید که آیا تمام کلیپ‌ها و media اونها رو بکاپ بگیره یا فقط کلیپ‌های multicam و compound رو بدون media مربوط بهشون بکاپ بگیره. حالت اول یک نسخه بکاپ از پروژه همراه با تمام media همراهش تهیه می‌کنه. حالت دوم از پروژه بکاپ می‌گیره و نسخه‌هایی مستقل از کلیپ‌های multicam و compound تهیه می‌کنه که اگر بعدا اونها رو در پروژه اصلی تغییر بدید در این نسخه بکاپ گرفته شده اعمال نمیشه. توضیح بیشتر گزینه‌ها:
---- All used clips: کل پروژه و کلیپ‌ها و media استفاده شده رو در قالب event جدید کپی می‌کنه. اگر این گزینه رو انتخاب کردید باید نامی هم برای event جدید وارد کنید. انتخاب این گزینه کل فایل media مربوطه رو کپی می‌کنه، نه فقط بخش به کار رفته در Timeline. اگر فایل‌های استفاده شده در پروژه به صورت رفرنس (یعنی alias به فایل‌های اصلی که خارج از پوشهٔ eventهای فاینال کات هستن) وارد شده باشن، فایل‌ها به صورت رفرنس کپی میشن، نه خود فایل‌های اصلی media.
---- Multicam and compound clips only: از پروژه یک کپی تهیه می‌کنه و کلیپ‌های منشاء(parent) جدید برای کلیپ‌های multicam یا compound استفاده شده در پروژه می‌سازه. در نتیجه این نسخه‌های بکاپ گرفته شده به کلیپ‌های منشاء اصلی متصل نیستن و اگر بعدا تغییری در نسخه اصلی ایجاد بشه، در این بکاپ‌ها اعمال نمی‌شه. این گزینه به شما امکان میده که یک نسخه از پروژه خودتون ذخیره کنید تا از تغییرات اشتباهی در کلیپ‌های multicam یا compound در این نسخه جلوگیری بشه. این گزینه از media استفاده شده بکاپ تهیه نمی‌کنه برای همین حجم کمتری داره. می‌تونید event جدید با نام مورد نظر درست کنید که کلیپ‌های multicam یا compound رو شامل بشه یا اینکه یکی از eventهای موجود رو انتخاب کنید.
تذکر: گزینه Multicam and compound clips only فقط در صورتی که پروژه شما کلیپ‌های multicam یا compound داشته باشه قابل انتخابه.

۵) اگر میخواید فایل‌های رندر رو هم داشته باشید، Include Render Files رو هم تیک بزنید.
۶) OK رو کلیک کنید.

(اکثر کلمات رو ترجمه نکردم چون در مورد چنین برنامه‌ای به نظرم ابهام ایجاد می‌شد! فکر کنم منظورش از فایل‌های media فایل‌های صوتی و تصویری هست که در پروژه وارد میشن)

به طور کلی هر به‌روزرسامی ریسک ناسازگاری و مشکلات غیر قابل پیش‌بینی رو داره، برای همین بهتره بکاپ تهیه کنید.
بعد از داشتن بکاپ مطمئن از هردوی فاینال کات و پروژه‌تون، می‌تونید فاینال کات جدید رو نصب کنید.
اگر از App Store گرفتید که می‌تونید از قسمت Updates پیداش کنید، اگر هم نسخه کرک شده دارید که طبعا شیوه کار همون نسخه رو باید پیگیری کنید.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

قبلیبعدی

بازگشت به تصویر متحرک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 5 مهمان