انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشورت در مورد انتخاب ابزار فیلم سازی

موضوعات ویدیویی و کار با برنامه‌هایی مانند فاینال‌کات، افتر ایفکتز ، دیویدی استودیو پرو

پاسخ: مشورت در مورد انتخاب ابزار فیلم سازی

پستتوسط amirazizi » 16 اوت 2020, 03:03

Dan نوشته است:[نمایش]
دوستان عزیز سلام و با سپاس از راهنماییهای خوب و کارشناسانه اتان ،انتخاب سیستم مناسب تدوین با محدودیت مالی و وجود کالاهای بسیار و اطلاعات کم واقعا دشوار است در حال حاضر

الف )به نظر شما مناسب ترین سیستم برای تدوین فیلم که ترجیحا فرمت 4k را هم پشتیبانی کند و ضمنا چندان گران هم نباشد (حدود دو هزار و پانصد یورو) چیست؟
در ضمن دوربین من پاناسونیک gh5است.
باسپاس

در مورد پی سی من هیچ نظری ندارم چون خودم به شدت از پی سی گریزان هستم و نمیدونم چه اتفاقی داره اونور میافته.

در مورد خرید، ایمک های جدید که هفته پیش عرضه شد بسیار خوب هستند و حداقل ۶ سال ساپورت میشن و شاید تا ۱۰ سال اینده هم کار میکنند و سیستم های بسیار خوبی هستند. بزرگترین مشکل ایمک نداشتن Chip T2 برای کار روی تصاویر با فرمت H265 بود که با اضافه شدن اش به این سیستم های جدید حل شد.

https://www.amazon.com/Apple-Retina-Dis ... B08F8PWMD1
فقط رم رو از اپل نخرید و خودتون اضافه کنید.
https://www.amazon.com/Timetec-Compatib ... B07MH3KHLY

اگر پروژه فوری دارید این سیستم بسیار خوبه، اگر نه میتونید صبر کنید شاید حدود یکسال دیگه خرید کنید بهتر باشه با توجه به اینکه سیستم های Apple Silicon جانشین سیستم های فعلی میشن، هرچند من خرید نسل اول شون رو هم اصلا توصیه نمیکنم.

یک نکته بسیار مهم، اصلا به Spec sheet و عدد کلاک سی پی یو و... نمیشه اعتماد کرد و مثلا بر اساس اینکه کلاک سی پی یو یک سیستم بالاتره ابدا نمیشه قضاوت کرد. مهم اینه که توی عمل و نرم افزار چه اتفاقی میافته و این عددهای فقط جنبه مارکتینگ و فروش دارند.

به طور مثال اینها تست های عملی یک MacBook Pro و یک Razer Studio هستند و همینطور که اینجا مشخصه نمره Geekbench اون سیستم Razer Studio خیلی بالاتره.
Razer Geekbench.png

MacBook pro.png

اما در عمل چه اتفاقی میافته. این تست استیبلایز کردن تصویر در فاینال کات، داوینچی ریزاول و پریمیر هست و اون Razer باید حتما به برق وصل باشه وگر نه با باتری سرعت اش به شدت افت میکنه ولی مک اینطور نیست.
Stablize.png

یا خروجی H265 که الان این iMac جدید فوق العاده سریع تر هم هست.
Export.png

چند وقت پیش یک تست توی یوتیوب بود که یک MacPro که سرعت سی پی یو و کارت گرافیک اش کمتر از نصف یک پی سی با سی پی یو مخوف AMD Threat Ripper بود رو توی تدوین مقایسه کردند. توی داوینچی که هم توی پی سی و هم توی مک هست تقریبا توی همه تست ها سرعت مک پرو نه تنها بیشتر بود که بعضا خیلی بیشتر بود.

دلیل این اتفاق اپیتیمایز شدن سیستم عامل MacOS و اگه نرم افزار FinalCut Pro یا داوینچی ریزاول باشه استفاده عالی اون نرم افزار از کل توانایی سخت افزاره. برعکس نرم افزار پریمیر توی استفاده از منابع سیستم مثل سی پی یو و کارت گرافیکی افتضاحه و بسیار بسیار کنده، همینطور که توی این تست ها هم مشخصه.

اینه هر سیستمی میخواید خریداری بکنید، چه مک چه پی سی، تست های عملی توی نرم افزاری که قراره باهاش بیشتر کار کنید رو ببینید و اصلا به عدد سی پی یو و کارت گرافیک نگاه نکنید. اون عدد هیچی رو نشون نمیده.
amirazizi

پست‌ها : 482

پستتوسط Dan » 21 اوت 2020, 11:07

سلام ارژنگ عزیز ،من هم بیشتر به دلایلی که در پاسخ به آقای عزیزی خواهم نوشت، به روز نیستم و بیشتر در اینترنت جستجو می کنم و شاید یکی از دلایل کلی بودن و گنگ بودن سوالاتم نیز همین بوده است با این وجود به نظرم اینجا بهترین جایی است که شما دوستان باسواد و، متخصص با همدلی می توانید راه بهتری را به من بنمایید سوالم در واقع این بوده که :
با چنین مبلغی خرید یک pc با مشخصاتی چون:( سی پی یو سری i9, هارد ssd یا m2 و گرافیکی چون RTX یا GTxX بهتر است یا مک مینی و یا مک بوک پرو ؟شاید بهتر بود بپرسم:( با این پول چه سیستمی می توانم بخرم که به روزتر باشه؟)
ارژنگ جان از راهنمایی که در مورد محاسن ، آیمک ارایه داده اید ، خیلی سپاسگزارم .
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Dan در 21 اوت 2020, 12:14.
Dan

پست‌ها : 15

پستتوسط Dan » 21 اوت 2020, 11:47

امیر عزیزی عزیز از این همه زحمتی که با همدلی و محبت در پاسخ به سوالم متقبل شده اید بسیار سپاسگزارم ، من چند سال پیش و ناگهان بعد از تصویربرداری نود درصد یک مستند ناتمام از فضا و تجهیزات تصویربرداری و تدوینم دور شده ام هنوز آن فیلم آخرم را که روی مینی دی وی است و آرزوهایی برایش داشتم تدوین نکرده ام ، وقتی می بینم که شتاب تکنولوژی به گونه ای است که در طول همین چند سال عملا دیجیتال را از رده خارج کرده است به من حق بدهید که با پول و تجربه کمی که دارم از روی آینده نگری روی فرمتی سرمایه گذاری کنم که هنوز میدان پیشرفت دارد ،با این وجود به دلیل همین گسست و شتاب تکنولوژی و ورود فرمت هایی ناشناخته که قدری هیجان و سردرگمی را با خود برایم می آورد فقط می خواهم بدونم با این پول چه سیستمی می تونم ببندم که به روزتر باشه قطعا سوال من کلی است و می دانم که رقم ها نجومی شده اند به توصیه شما برای بعد از روزهای آزمایش و خطای آیمک هم فکر کرده ام اما با اجرای آن دست کم این فیلم نساختن من دو سال دیگر هم به درازا خواهد انجامید و موجب دلسردی خواهد شد بنابراین با آنکه هیچ سفارشی برای فیلمسازی ندارم اما با تجهیز نسبی امیدوارم بتوانم یکی دو تجربه شخصی داشته باشم ،ضمن آنکه خیلی دوست دارم فضای آیمک را تجربه کنم اما هم پیش بینی شکست قیمت آن برایم مهم است و هم ناتوانی اش در ارتقاپذیری، به همین دلیل با خودم فکر کردم شاید بهتر باشد به یک پی سی با مادربردی فکر کنم که در صورت لزوم به راحتی قابل ارتقا باشد تا در شرایطی بهتر که بازار ایمک تثبیت شد و تغییرات آن مورد سنجش قرار گرفت به سراغ آیمک بیایم .
Dan

پستتوسط Ilia » 22 اوت 2020, 00:23

اینهم نظر من، شاید برای شما مفید باشد. راستش وقتی به خرید کامپیوتر در قسمت ما در اداره میرسد من سفارش کامپیوتر را میزان میکنم.

جواب دادن به سوال شما از این جهت یک مقداری مشکل است که شما سقف بودجهٔ نسبتا محدودی را برای خریدتان در نظر گرفته‌اید. در اینکه تقریبا کلا هر کسی که جدی کار تدوین و فیلمسازی میکند، از مک برای این کار استفاده میکند که شکی نیست. نمیخواهم وارد به مسایل تکنیکی کار بشوم. احتمالا شاید همیشه بشود کامپیوتر پیسی ارزانتر از مک معادلش خرید، اما در رده‌های بالا (غیر از کسانی که کار سه-بعدی میکنند) چندان هم اینطور نیست. پیسی مدل بالایی که از قطعات مرغوب استفاده بکند، قیمتش اگر از مک گرانتر نشود، چندان هم ارزانتر نخواهد شد. خود من این را برای اداره چند بار قیمت گرفته‌ام.

و اما در مورد خرید شما، از جایی که شما در آلمان زندگی میکنید، من به شما پیشنهاد میکنم که یک آیمک refurbished با بیشترین هزینه‌ای که در توانتان هست از خود اپل بخرید همراه با سه سال ضمانت اضافی. مثلا برای بودجهٔ شما من این را پیدا کردم:
https://www.apple.com/de/shop/product/G ... 06db92c3ce
Screen Shot 2020-08-21 at 3.13.17 PM.png

این یک مقداری از بودجهٔ شما ممکن است بالاتر باشد، اما می‌ارزد. آن ضمانت اضافی را هم حتما بخرید.

رم این مثال بالا ۸ گیگ بیشتر نیست که عالیست. چون بهتر است که رمش را بعدا خودتان از جای دیگر بخرید و اضافه کنید. بسیار ارزانتر برایتان در خواهد آمد:
https://eshop.macsales.com/shop/memory/ ... 19-27-inch
Screen Shot 2020-08-21 at 3.41.40 PM.png

حتما باید رمش را اضافه کنید. ۸ گیگ به هیچ جا نمیرسد.

این لینک قسمت آیمک‌های ۲۷ اینچی ۲۰۱۹ ریفربیشد اپل آلمان است:
https://www.apple.com/de/shop/refurbish ... 19-27-imac

از لحاظ ریفربیشد خریدن، آیمکی که من خریدم با نو عملا تفاوتی نداشت. ولی آن سه سال ضمانت را با توجه به کار سنگینی که آز آن میخواهید بکشید حتما بایستی بخرید. این دقیقا کاری است که من خودم برای خرید آیمک خودم کردم. این از پس کار شما بایستی بر بیاید حالا با کمی مراعات و صبر بیشتر.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Dan » 22 اوت 2020, 18:48

سپاسگزارم ایلیای عزیز ،به نظرم پیشنهاد خوبیه مخصوصاهمین عکسی که فرستادید اگه ممکنه لینکش را بفرستید ممنون میشم چون من دقیقا مشخصات عکسی را که فرستادید پیدا نمی کنم ،با این همه باید بررسی کنم ، امیدوارم مجموعا با نرم افزارها ،ضمانت سه ساله و رم از سه هزار خیلی بالاتر نره .
Dan

پستتوسط Ilia » 22 اوت 2020, 19:39

https://www.apple.com/de/shop/product/G ... 06db92c3ce

لینکش بالای عکس بود. ولی ممکنه فروش بره یا رفته باشه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Dan » 23 اوت 2020, 03:01

متوجه لینک بالای عکس نشده بودم.ممنونم
Dan

پستتوسط Arzhang » 23 اوت 2020, 18:20

Ilia نوشته است:[نمایش]
پیسی مدل بالایی که از قطعات مرغوب استفاده بکند، قیمتش اگر از مک گرانتر نشود، چندان هم ارزانتر نخواهد شد. خود من این را برای اداره چند بار قیمت گرفته‌ام.

من این موضوع را تا همین هفته‌ی پیش نمی‌دانستم. همه‌اش توی ذهنم بود که مک گران‌تر است. تا این که یکی از دوستانم به سفارش من رفت سراغ خرید قیمت مک‌بوک و چون دچار شک شده بود و قیمت‌ها را با مدلی مشابه از Dell به من نشان داد، متوجه شدم که تصورم بسیار غلط بوده است. اسم مک بد در رفته است و هم می‌گویند گران است. بله گران است اما در مقایسه با چی؟ در مقایسه با سیستم معادل خودش، همین طور که ایلیا گفت یا فقط اندکی گران‌تر است (که من بابت کار روی سیستم عامل مکینتاش حاضر به پرداختش هستم) یا هم‌قیمت است و حتی گاهی ممکن است ارزان‌تر هم باشد.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Arzhang » 23 اوت 2020, 18:25

به من حق بدهید که با پول و تجربه کمی که دارم از روی آینده نگری روی فرمتی سرمایه گذاری کنم که هنوز میدان پیشرفت دارد

نه تنها برای شما، بلکه فکر کنم برای همه‌ی ما در موقع خرید یک سیستم جدید این نگرانی وجود دارد. من شخصاً‌ سیستمی را که الآن دارم رویش کار می‌کنم، یک مک‌بوک دست دوم ۲۰۱۵ است. از آن‌جایی که به عمرم من کامپیوتر دست دوم نخریده بودم، این کار را این بار صرفاً به خاطر جنبه‌های اقتصادی کردم. دیدم که فعلاً هزینه کردن برایم توجیه ندارد بنابراین سیستم ۲۰۰۸ خودم را تبدیل به یک ۲۰۱۵ کردم تا چند سال بعد تصمیم جدیدی بگیرم.
اما من خودم اتفاقاً از روی همین «آینده‌نگری» به دوستانم پیشنهاد خرید مک را می‌دهم. به نظرم پایداری سیستم، نپریدن پروژه‌های تدوین، صرفه‌جویی در زمان به دلیل روان کار کردن سیستم و همه‌ی این‌ها خودش یک آینده‌نگری‌ست. این که من فرضاً بتوانم رم یک کامپیوتر را اضافه کنم، فقط نمی‌تواند یک آینده‌نگری باشد.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Dan » 24 اوت 2020, 02:01

سپاسگزارم ارژنگ جان کاملا درسته ،به نظرم آینده نگری همین چیزهایی است که شما برشمرده اید ،
Dan

پستتوسط amirazizi » 24 اوت 2020, 04:14

Arzhang نوشته است:[نمایش]
اما من خودم اتفاقاً از روی همین «آینده‌نگری» به دوستانم پیشنهاد خرید مک را می‌دهم. به نظرم پایداری سیستم، نپریدن پروژه‌های تدوین، صرفه‌جویی در زمان به دلیل روان کار کردن سیستم و همه‌ی این‌ها خودش یک آینده‌نگری‌ست.

تا زمانی که کسی به خاطر اتفاقات مضحک PC نقره داغ نشه قدر Mac را نخواهد دونست.

زمان خرید پی سی مخصوصا به شکل قطعه قطعه و قیمه قیمه یک درد بزرگ وقت عجیب و غریبی که شما باید بگذارید و تک تک قطعات رو با هم مقایسه کنید و اخرش هم نمیدونید که ایا نتیجه مد نظر شما رو خواهد داشت یا نه. من قبلا هم گفتم یک تست داونچی ریزالو نشون میده قطعاتی که نمره Geek Bench شون توی PC دوبرابره توی کار عملی از Mac که عددش نصف اون قطعات هست کند تر هستند! من چند ماه پیش یک ماه تمام وقت گذاشتم برای یک PC و پشیمان شدم و عملا فقط وقتم هدر رفت.

حالا شما تصورش رو بکنید که توی لس انجلس هستید و برای کار حدودا روزی ۵۰۰ دلار از مشتری پول میگیرید، البته این عدد من هست و از من حرفه ترها عددهای بالاتری میگیرند. شما بعد از کلی سرچ کردن و بالا پایین کردن لپتاپ PC میخرید که شاید ۴۰۰-۵۰۰ دلار ارزون تره، به اندازه یک روز دستمزد! اما هر روز هر کاری میکنید چنان اعصاب تون رو سمباده میزنه که به خودتون میگید چرا؟ واقعا چرا؟ برای مدت حداقل ۳ سال باید هر روز به خودتون فحش بدید و مو بکنید و مو سفید کنید....به نظر من هر روز کار با PC برای کسی که راحتی و ثبات Mac رو تجربه کرده معادل کشیدن دو پاکت سیگاره...حداقل البته.

اما بزرگترین درد زمانی پیش میاد که PC تون توی حین کارهایی که deadline جدی دارند گیر و گورهای مسخره پیدا میشه. من یک پروژه ۴۰۰۰ دلاری رو فقط به خاطر یک باگ مسخره کارت گرافیک PC از دست دادم.... دو هفته شبانه روز کار کردم و نه تنها پروژه پرید و به نتیجه نرسید که هیچ رابطه ام با مشتری هم خدشه دار شد، چرا؟ یک باگ مسخره کار گرافیک که شبیه سازی مایعات ام رو به هم میزد، و اگه همونطور که اولش گفتم کسی تا اینطوری نقره داغ نشه قدر مک رو نمیدونه.

زمانی که شما یک مشتری ثابت دارید و یک کار ساده یک روزه براتون میفرسته اصلا قضیه اون ۴۰۰ دلاری که میگیرید یا نمیگیرید نیست. مساله از دست دادن اون مشتری و از دست دادن اون رابطه است که خیلی هزینه سنگین تری داره و متاسفانه PC شگرد داره در این گونه ضربه ها، و صدمه که میزنه خیلی خیلی بیشتر از پولی که صرفه جویی میکنه.

اما همیشه برای من سوال بود که چرا PC توی ایران و هند اینقدر محبوبیت داره؟ هندی ها به طرز جنون امیزی ضد مک هستند. بعد کلی کار و مقایسه متوجه شدم مهمترین نکته Mac اینه که راحت و Stable و شما میتونید توی روزهای سخت روش حساب کنید، اما توی کشوری مثل ایران یا هند که سر وقت بودن و خوش قول بودن هیچ ارزشی نداره و اصولا تعهد بی معناست دیگه اون خصیصه stable بودن هم بی معنا میشه و شما فقط و فقط به یک چیز فکر میکنید کدوم ارزون تره.

شما اگه قرار باشه یک کاری رو توی ایران ۱۲ مرداد تحویل بدید، میتونید هزار و یک بهانه بیارید و حتی تا شهریور کشش بدید، توی این زمان وقت دارید که نه فقط ویندوز رو از اول نصب کنید که هیچ، حتی پاک کنید و ورژن های دیگه شو دوباره نصب کنید ببینید ایا این باگ اونجا هم هست یا نه، به همین خاطر به نظر من Mac برای فرهنگ هایی مثل ایران و هند ساخته نشده چون توانایی و موهبتی که داره بی ارزشه. ادمهای جهان سومی نه برای وقت خودشون و دیگران ارزشی قائل اند، نه جون و اعصاب شون.

طبق معمول من دوباره طومار نوشتم. ;) :)
amirazizi

پستتوسط Dan » 24 اوت 2020, 18:49

amirazizi نوشته است:[نمایش]

تا زمانی که کسی به خاطر اتفاقات مضحک PC نقره داغ نشه قدر Mac را نخواهد دونست.

اتفاقا من هم نقره داغ شده ام و تا مدتها از عذاب وجدان و سرزنش های گناه ناکرده رهایی نداشتم ، راستش من نمی دانستم که ایمک این توانمندی را هم دارد که از پریدن پروژه ها هم جلوگیری کند که به نظرم فارغ از امتیازهای دیگر تنها داشتن همین یک توانمندی کافی است تا من ایمک را انتخاب کنم اما دو سوال داشتم الف):آیا ایمک توانمندی کپچر فیلمهای minidv را هم دارد؟

ب)نظر شما در مورد سیستم های refurbished شده ای که اپل می فروشد ( و مشخصا این سیستم که ایلیای عزیز به من پیشنهاد داده اند در مقایسه با سیستمی که خودتان پیشنهاد داده اید ) چیست ؟
Dan

پستتوسط amirazizi » 24 اوت 2020, 20:08

اتفاقا من هم نقره داغ شده ام و تا مدتها از عذاب وجدان و سرزنش های گناه ناکرده رهایی نداشتم ، راستش من نمی دانستم که ایمک این توانمندی را هم دارد که از پریدن پروژه ها هم جلوگیری کند که به نظرم فارغ از امتیازهای دیگر تنها داشتن همین یک توانمندی کافی است تا من ایمک را انتخاب کنم اما دو سوال داشتم الف):آیا ایمک توانمندی کپچر فیلمهای minidv را هم دارد؟

ب)نظر شما در مورد سیستم های refurbished شده ای که اپل می فروشد ( و مشخصا این سیستم که ایلیای عزیز به من پیشنهاد داده اند در مقایسه با سیستمی که خودتان پیشنهاد داده اید ) چیست ؟

شما با ایمک هایی که معرفی شد کپچر تصاویر Mini DV که هیچ تدوین 6K and 8K میتونید انجام بدید. توانایی این ایمک ها کار سینمایی در حد هالیود هست. Mini DV که دیگه خیلی خیلی ساده و پیش پا افتاده است و سیستم های ۲۰۱۰ هم به خوبی و به راحتی انجام اش میدن.

من خودم باشم حتما refurbished میخرم چون دو بار تست شده، این ها سیستم هایی هستند که بنا به دلایلی توی اون مهلت تستی که وجود داره پس فرستاده شدند و یک بار دوباره از اول کامل تست شدند و تر تمیز شدند. به همین دلیل دوبار تست شدند و سیستمهای بسیار خوبی هستند.
amirazizi

پستتوسط Dan » 25 اوت 2020, 03:35

سپاسگزارم ،واقعا بخش اول سوالم پرت بود ،
Dan

پستتوسط Ilia » 25 اوت 2020, 03:40

در مورد کپچر کردن از دوربین‌های قدیمی، آنطور که یادم هست این از طریق پورت FireWire انجام میشد. مک‌های جدید مدتهاست که این پورت را ندارند. اگر اشتباه نکنم برای اینکار بایستی یک آداپتور تاندربلت به فایروایر هم بگیرید:
https://m.youtube.com/watch?v=qwv80xl1A3A
و
https://www.lifeflix.com/blogs/news/189 ... nidv-tapes

اما پورت‌های فایروایر چند رقمند. یا سیمی فایروایری هم باید داشته باشید که هم به این آداپتور بخورد و هم به دوربینتان. همه راحت گیر می‌آیند.

به دنیای زیبای آداپتورهای اپل خوش آمدید! :-)
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به تصویر متحرک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 7 مهمان