انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشورت در مورد انتخاب ابزار فیلم سازی

موضوعات ویدیویی و کار با برنامه‌هایی مانند فاینال‌کات، افتر ایفکتز ، دیویدی استودیو پرو

مشورت در مورد انتخاب ابزار فیلم سازی

پستتوسط Dan » 04 ژانویه 2019, 07:22

سلام دوستان عزیز ، (با پوزش از این که چندان با قوانین انجمن آشنا نیستم و در واقع نتوانستم جای مناسب تری برای پرسشم بیابم ،سوالم را اینجا مطرح کرده ام)،من در حال حاضر آلمان زندگی می کنم و سالها پیش در ایران تجربه فیلمسازی با دوربین هایی چون سونی :( (pd170 و z1 )و تدوین با نرم افزارهای :( لیکوئید ،پریمیر و ادیوس) را داشته ام ،البته با توجه به سرعت تکنولوژی تصویر حالا دیگر چندان به روز نیستم ،حال که بعد از سالها دوباره قصد مستندسازی دارم ،می خواستم بدانم
الف)آیا دوربین پاناسونیک gh5 را که به دلیل نیاز به سرعت عمل بالا در مستند سازی دارای آتو فوکوس است و ضمنا جهت آینده نگری قابلیت تصویربرداری 4k را هم دارد ،گزینه مناسبی است ؟

ب)آیا درست است که این دوربین( آتو فوکوس) ضعیفی دارد؟

ج)با هزار پانصد یورو چه سیستم و نرم افزاری برای تدوین می توانم انتخاب کنم که بتوان در صورت نیاز تصاویر با فرمت 4k را هم تدوین کرد ؟آیا با توجه به اینکه امروز آلمان زندگی می کنم ، آی مک ۲۱ اینچی و نرم افزار فاینال کات گزینه خوبی خواهند بود ؟؟

سپاسگزارم
Dan

پست‌ها : 15

پاسخ: آیمک پرو — iMac Pro

پستتوسط amirazizi » 06 ژانویه 2019, 18:03

راستش مهم ترین مساله جنس کار شماست، شما بر مبنای کار باید سخت افزار رو انتخاب کنید از دوربین گرفته تا بقیه تجهیزات.

من یک کار مستند رو به سفارش یونسکو انجام دادم و تمامش رو با iPhone 7 فیلمبرداری کردم که تا زمانی که خودم نگفته بودم اصلا متوجه نشدن و خیلی هم از کار نهایی راضی بودن.
https://vimeo.com/238202526

اگر شما کارتون اصطلاحا run and gun یعنی زمان زیادی برای setup کردن صحنه ها ندارید و میخواید اون لحظه ناب رو بگیرید و از دست ندید بدون شک الان بهترین گزینه ایفون که شما روی یک Gimbal بگذارید. مثلا یک Osmo Mobile 2 یا Zhiyun Smooth 4 اینطوری تصایر شما تکان های اماتوری نخواهند داشت و تمیز و حرفه ای خواهند بود.

این ترکیب ده ها مزیت داره و جالبه بدونید که الان BBC هم حتی برای بعضی از reportage هاش از ایفون استفاده میکنه.

ایفون 8 یا XS همراه با دو لنز واید و تله که روی خودش هستند میاد و ۹۰٪ نیاز یک مستند ساز رو تامین میکنه ولی خیلی سبکه ، زمان setup اش چند ثانیه است، ‌کوچیکه، اتوفوکوس خوبی داره، نیاز به مونیتور دوم نداره، نیاز به ده ها باتری نداره، نیاز به عوض کردن دائم فلش نداره و کلی مزایای دیگه.

الان ایفون همراه با اپ filmic pro میتونه ۱۲ استاپ به شما latitude بده که کیفیت بسیار بسیار خوبی هست.
https://youtu.be/JIIO69ziDik

از طرفی اگر کارتون بیشتر مصاحبه است که زمان زیادی میتونید برای نورپردازی و setup بزارید میتونید از دوربین های DSLR استفاده کنید که یکی شون GH5 هست ولی راستش به خاطر کوچیک بودن سنسور و بالا بودن قیمت من خیلی طرفدارش نیستم هرچند که دوربین خوبیه. من خودم ‌BlackMagic دارم که ۱۳۰۰ دلاره و خیلی هم راضی ام ازش، هرچند که اتوفوکوس اش اصلا جالب نیست و برای کارهای run and gun اصلا مناسب نیست ولی کیفیت تصویرش به نسبت قیمت اش فوق العاده است.

اما برای تدوین به نظر من بهترین نرم افزار FCPX چرا که یک database management عالی داره که تو هیچ نرم افزار دیگه ای وجود نداره و می تونید یک دریا ویدیو رو خیلی راحت مدیریت کنید و برای کاری که صدها ساعت راش داره فوق العاده است. البته شما چون قبلا کار کردید به یک سری چیزها عادت دارید که شاید سختی اش برای شما ترک اون عادت ها باشه. برای کسی که سابقه کار داره یک پروسه از یاد بردن نرم افزارهای قبلی رو داره نه لزوما یاد گرفتن خود FCPX.

برای سخت افزار هم شما می تونید با بودجه ای که دارید یک ایمک دست دوم خریداری کنید که اگر در ۳ حتی ۴ سال گذشته ساخته شده باشه میتونید باهاش 4k تدوین کنید البته مساله خود ابعاد تصویر نیست. کدک و خیلی چیزهای دیگه هم هست ولی اگه منظور شدنش باشه به راحتی میشه.
amirazizi

پست‌ها : 482

پاسخ: مشورت در مورد انتخاب ابزار فیلم سازی

پستتوسط Dan » 27 ژانویه 2019, 17:13

امیر عزیز از راهنمایی تان بسیار سپاس گزارم ، درست می فرمائید جنس کار تعیین کننده ابزار و تجهیزات است ، و چون در مستند سازی واکنش سریع نقش مهمی دارد ، من دوربینی ،می خواستم که هم مجهز به اتوفوکوس باشد و هم در نور ضعیف بتونه تصویربرداری کنه ابتدا قصدم خرید لومیکس (gh5 s)بود ،چون این دوربین سنسور بزرگی دارد و در پایه قیمتی خود یکی از بهترین دوربینها برای تصویربرداری در نور کم است ،اما این دوربین برای یک مستندساز دو مشکل داشت یک اینکه لرزه گیر ندارد و دو مشکل آتوفوکوسش بود
،سرانجام با مقایسه دوربینهای پاناسونیک (gh5 )و gh5s از خیر دوربین پیشرفته تر که سنسور بزرگش یک مزیت بزرگ بود، گذشتم و پرسشم از دوستان ، این بود که مطمئن شوم آتو فوکوس پاناسونیک gh5 مشکل نوع پیشرفته تر خود (gh5S )را نداشته باشد
اما تصویربرداری با موبایل را من نوعی تجربه می دانم که برای یکی دو کار حتی به صورت حرفه ای هم منطقی و ممکن است ولی برای کار دائم یک مستند ساز بنظرم بهترین پیشنهاد نیست،
در زمینه تدوین بسیار سپاسگزارم
Dan

پستتوسط amirazizi » 28 ژانویه 2019, 16:18

Dan نوشته است:[نمایش]
امیر عزیز از راهنمایی تان بسیار سپاس گزارم ، درست می فرمائید جنس کار تعیین کننده ابزار و تجهیزات است ، و چون در مستند سازی واکنش سریع نقش مهمی دارد ، من دوربینی ،می خواستم که هم مجهز به اتوفوکوس باشد و هم در نور ضعیف بتونه تصویربرداری کنه ابتدا قصدم خرید لومیکس (gh5 s)بود ،چون این دوربین سنسور بزرگی دارد و در پایه قیمتی خود یکی از بهترین دوربینها برای تصویربرداری در نور کم است ،اما این دوربین برای یک مستندساز دو مشکل داشت یک اینکه لرزه گیر ندارد و دو مشکل آتوفوکوسش بود
،سرانجام با مقایسه دوربینهای پاناسونیک (gh5 )و gh5s از خیر دوربین پیشرفته تر که سنسور بزرگش یک مزیت بزرگ بود، گذشتم و پرسشم از دوستان ، این بود که مطمئن شوم آتو فوکوس پاناسونیک gh5 مشکل نوع پیشرفته تر خود (gh5S )را نداشته باشد
اما تصویربرداری با موبایل را من نوعی تجربه می دانم که برای یکی دو کار حتی به صورت حرفه ای هم منطقی و ممکن است ولی برای کار دائم یک مستند ساز بنظرم بهترین پیشنهاد نیست،
در زمینه تدوین بسیار سپاسگزارم

خواهش میکنم، به نظر من بهترین ابزار اون ابزاریه که شما باهاش احساس راحتی میکنید. دوربینی که باهاش حس نزدیک تری دارید براتون بهتر کار خواهد کرد.

امیدوارم کار خیلی خوبی بشه و تجربه لذت بخشی باشه.
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط amirazizi در 17 فوریه 2019, 03:53.
amirazizi

پستتوسط Dan » 05 فوریه 2019, 21:51

باز هم سپاسگزارم
Dan

پستتوسط Dan » 16 فوریه 2019, 07:33

سلام دوستان عزیز به نظر شما این سیستم آی مک دست دوم که البته در حد نو است برای تدوین فیلم با فرمت 4Kمناسبه؟

APPLE iMAC 21.5 4K 2017

a used traces.
Original packaging.
Almost never used, sale due to relocation.

21.5 inch 4k retina 4096x2304
3.0Ghz Quad Core Intel i5 with 6MB L3 cache.
8GB DDR Ram with 2400 Mhz
1TB hard drive 5400U / min
Radeon Pro 555 with 2GB VRam

New price 1500
سپاسگزارم
Dan

پستتوسط rezag5 » 16 فوریه 2019, 10:19

دن عزیز
برای کار روی فیلم, آن هم با کیفیت 4k این 1 ترابایت هارد درایو یعنی کمبود شدید فضای زخیره سازی. این یعنی در همان اوایل کار به هاردهای اکسترنال متوسل خواهی شد.
ببین این آی مک مورد نظر از درگاه USB-C برخوردار هست یا نه؟ تاندربولت داشتنِ این آی مک مهم نیست چون 99 درصد هاردهایی که در بازار هست از این نوع پورت پشتیبانی نمی کنند. و عموما اگر فایلی از جایی دریافت کنی با درگاه تاندربوات همخوانی ندارد.
از آنجایی که آی مک توان اضافه کردن هارد در داخل بدنه ی کامپیوتر را به کار بر نمیده پس به صورت مداوم مجبور به استفاده از هاردهای اکسترنال هستی.
هاردهایی با استانداردهای یو اس بی از نوع 2 و 3 برای کار شما کافی نیست. شما به نوع C نیاز دارید که امکان نوشتن و خواندن با سرعت مناسبی ارائه دهد.
درضمن به گمان من 8 گیگا بایت رم برای کار تدوین و کامپ کافی نباشد. حتما برای کار روی ابعاد 4k به مموریه بیشتری نیاز دارید.
به نظر من روی این سیستمی که شما معرفی کردید دو تا گلوگاهِ مسئله ساز وجود دارد به قول غربی ها bottleneck. اولی فضای خالی که به درگاه های USB خطم میشود دومی مموری برای کار با فایل های سنگین.
نماد کاربر
rezag5

پست‌ها : 300

پستتوسط Ilia » 16 فوریه 2019, 20:10

فکر می‌کنم مک‌مینی جدید بد دستگاهی نباشد. این الان در قسمت ریفربیشد‌های استور کانادا (و قیمت دلار کانادایی) ست:
https://www.apple.com/ca/shop/product/F ... 769976f990
البته یک مانیتور و هارد سریع خارجی هم باید به آن اضافه کرد. اما ارجحیتش به آن آیمک این است که آن آیمک برای کار سنگین ساخته نشده و ممکن است در طول زمان بر اثر حرارت یا مانیتورش ایراد پیدا کند، یا هاردش احتیاج به تعویض داشته باشد و باز کردن اینها چندان آسان نیست. این مک‌مینی جدید هم با قدرت است و هم امکان استفاده از ویدئو کارت خارجی را در آینده دارد. رمش را هم میشود زیاد کرد، پورت‌هایش هم واقعا سریع هستند.

البته داستان رابطهٔ پول و آش است و حتما دستگاه از این بهتر هست. اما این نقطهٔ جالبی از قدرت و قیمت است.

راستش اگر پول داشتم همین را الان میخریدم تا جایگزین مک‌مینی ۲۰۰۹ام بکنم.
پیوست‌ها
0CC8EEEC-6794-4675-A620-00EF4CBA8858.jpeg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط amirazizi » 17 فوریه 2019, 04:15

سلام دوستان عزیز به نظر شما این سیستم آی مک دست دوم که البته در حد نو است برای تدوین فیلم با فرمت 4Kمناسبه؟

APPLE iMAC 21.5 4K 2017

a used traces.
Original packaging.
Almost never used, sale due to relocation.

21.5 inch 4k retina 4096x2304
3.0Ghz Quad Core Intel i5 with 6MB L3 cache.
8GB DDR Ram with 2400 Mhz
1TB hard drive 5400U / min
Radeon Pro 555 with 2GB VRam

New price 1500
سپاسگزارم

سوال کلیدی اینه که شما میخواید تدوین رو 4k انجام بدید و native 4k باشه یا نه فقط خروجی 4k باشه؟

اگر بخواید فقط تدوین کنید می تونید از Proxy Workflow استفاده کنید که اون iMac میتونه انجام بده و مشکلی نداره ولی اگر بخواید native 4k کار کنید اونوقت سیستم قوی تری نیاز دارید.

CPU i7 over 2.8 Ghz
Memory 32 GB که ممکنه بتونه با ۱۶ هم کار کنه ولی توصیه نمیشه.

حداقل Mac Mini که برای تدوین 4k نیاز دارید 2099 دلار امریکاست که کارت گرافیکی نحیف و ضعیف intel روشه که برای کار تدوین 4k مناسب نیست مگر از Final Cut Pro X استفاده کنید وگر نه مجبور میشید یک کارت گرافیکی اکسترنال تهیه کنید که خود اون هم چند صد دلاره.

حداقل iMac که نیاز هست و مونیتور ۲۱ داره 2300 دلار و با مونیتور ۲۷ معادل ۲۹۰۰ دلار امریکا خواهد بود و این سیستم چه با پریمیر و چه فاینال کات خوب کار خواهد کرد.

نرم افزاری هم که باهاش تدوین میکنید خیلی مهمه، Adobe Premiere خیلی از کارها رو روی دوش GPU میندازه و سرعت کار رو با استفاده از GPU بالا میبره اما متاسفانه فقط با کارت های گرافیکی nvidia و تکنولوژی CUDA کار میکنه که این iMac که شما معرفی کردید الان کارت ATi داره و طبیعتا اون ۲ گیگ رم گرافیکی هم توی پریمیر کارایی انچنانی نخواهد داشت.
پیوست‌ها
Screen Shot 2019-02-17 at 3.06.27 AM.png
amirazizi

پستتوسط rezag5 » 17 فوریه 2019, 20:38

عموما اپل میانه اش با انویدیا خوب نیست. سالهاست که AMD را ترجیه میدهد.
دقیقا دلیلش را نمیدانم ولی خوب AMD همیشه در ضمینه ی کارت گرافیک یک قدم از انویدیا عقب تر است. هر چند در ضمینه ی CPU با اینتل رقابت خیلی سنگینی دارد و همین حالا CPU های 64 کور را راهی بازار کرده, ولی عموما اپل روی کارت های AMD یک پافشاری عجیبی دارد که باعث عقب افتادگی در این بخش شده.
نماد کاربر
rezag5

پست‌ها : 300

پستتوسط Ilia » 17 فوریه 2019, 21:13

رضا جان، اینجا هم در این مورد بحث شده. شاید برایت جالب باشد:
https://forums.macrumors.com/threads/he ... a.2097815/
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 18 فوریه 2019, 18:32

amirazizi نوشته است:[نمایش]
... حداقل Mac Mini که برای تدوین 4k نیاز دارید 2099 دلار امریکاست که کارت گرافیکی نحیف و ضعیف intel روشه که برای کار تدوین 4k مناسب نیست مگر از Final Cut Pro X استفاده کنید وگر نه مجبور میشید یک کارت گرافیکی اکسترنال تهیه کنید که خود اون هم چند صد دلاره.
...

تست استفادهٔ مک‌مینی با کارت ویدئوی خارجی برای ویدئو:
https://iphone.appleinsider.com/article ... 8-mac-mini
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Dan » 14 اوت 2020, 07:02

Ilia نوشته است:[نمایش]
amirazizi نوشته است:[نمایش]
... حداقل Mac Mini که برای تدوین 4k نیاز دارید 2099 دلار امریکاست که کارت گرافیکی نحیف و ضعیف intel روشه که برای کار تدوین 4k مناسب نیست مگر از Final Cut Pro X استفاده کنید وگر نه مجبور میشید یک کارت گرافیکی اکسترنال تهیه کنید که خود اون هم چند صد دلاره.
...

تست استفادهٔ مک‌مینی با کارت ویدئوی خارجی برای ویدئو:
https://iphone.appleinsider.com/article ... 8-mac-mini
سلام دوستان عزیز ، (با پوزش از این که چندان با قوانین انجمن آشنا نیستم و در واقع نتوانستم جای مناسب تری برای پرسشم بیابم ،سوالم را اینجا مطرح کرده ام)،من در حال حاضر آلمان زندگی می کنم و سالها پیش در ایران تجربه فیلمسازی با دوربین هایی چون سونی :( (pd170 و z1 )و تدوین با نرم افزارهای :( لیکوئید ،پریمیر و ادیوس) را داشته ام ،البته با توجه به سرعت تکنولوژی تصویر حالا دیگر چندان به روز نیستم ،حال که بعد از سالها دوباره قصد مستندسازی دارم ،می خواستم بدانم
الف)آیا دوربین پاناسونیک gh5 را که به دلیل نیاز به سرعت عمل بالا در مستند سازی دارای آتو فوکوس است و ضمنا جهت آینده نگری قابلیت تصویربرداری 4k را هم دارد ،گزینه مناسبی است ؟

ب)آیا درست است که این دوربین( آتو فوکوس) ضعیفی دارد؟

ج)با هزار پانصد یورو چه سیستم و نرم افزاری برای تدوین می توانم انتخاب کنم که بتوان در صورت نیاز تصاویر با فرمت 4k را هم تدوین کرد ؟آیا با توجه به اینکه امروز آلمان زندگی می کنم ، آی مک ۲۱ اینچی و نرم افزار فاینال کات گزینه خوبی خواهند بود ؟؟

سپاسگزارم
Dan

پستتوسط Dan » 14 اوت 2020, 07:24

دوستان عزیز سلام و با سپاس از راهنماییهای خوب و کارشناسانه اتان ،انتخاب سیستم مناسب تدوین با محدودیت مالی و وجود کالاهای بسیار و اطلاعات کم واقعا دشوار است در حال حاضر الف )به نظر شما مناسب ترین سیستم برای تدوین فیلم که ترجیحا فرمت 4k را هم پشتیبانی کند و ضمنا چندان گران هم نباشد (حدود دو هزار و پانصد یورو) چیست؟

ب )با چنین مبلغی خرید pc با مشخصاتی چون
( سی پی یو سری i9

هارد ssd یا m2 دگرافیکی مانند GTX , RTX ممکن است یا مک مینی و یا مک بوک پرو ؟

ج )آیا با تغییراتی که در پردازنده های جدید اپل به وجود خواهد آمد ،امروز خرید محصولات اپل منطقی است ؟

د)آیا جایگزین مناسبی در حال حاضر برای مک بوک پرو وجود دارد ؟معصولات مشابه ای با مارکها دیگری چون :
Huawei MateBook X Pro W29C
4x 1,8GHz, 16GB RAM, 512GB SSD, GeForce MX150, 35,3 cm (13,9") Touchscreen, Win10 Home

در ضمن دوربین من پاناسونیک gh5است.
باسپاس
Dan

پستتوسط Arzhang » 15 اوت 2020, 17:27

والا من خوشحال می‌شدم بتونم شما رو کمک کنم اما پاسخ‌ دادن به این سؤالات واقعاً در این جا ممکن نیست. برای رسیدن به جواب‌هایی که به دنبالش هستید لازم است جست‌وجوهای اینترنتی زیادی کرد. همین که بنویسم خوب است یا نیست،‌ نمی‌تواند جوابگو باشد.
یک چیزهایی را هم راستش من اصلاً نمی‌فهمم که بفهمم جوابش را می‌دانم یا نه؟
مثلاً:
هارد ssd یا m2 دگرافیکی مانند GTX , RTX ممکن است یا مک مینی و یا مک بوک پرو ؟

را نفهمیدم.
اما کلاً وقتی شما در این سایت آمده‌اید که علاقمندان اپل در آن جمع‌اند بعید می‌دانم کسی به شما بگوید برو ویندوز بخر. من خودم شخصاً، داشتن یک سیستم ویندوزی شبیه یک کابوس شده است برایم هر چند شاید ذهنیتی اغراق‌آمیز داشته باشم و همین طور از بعضی مسخره‌بازی‌های اپل شاکی باشم.
استفاده از فاینال کات، در حال حاضر اولویت من است چون برنامه‌ی بسیار روانی‌ست، اما به شدت از منطق (بی‌منطقی) مگنتیک تایم‌لاین‌اش ناراحت و عصبانی‌ام. کار کردن با صدا در آن عالی‌ست اما وقتی تایتل می‌زنید، به گریه می‌افتید. رفتارهای احمقانه‌ای از برنامه سر می‌زند که واقعاً حیرت‌انگیز است. مثلاً یک تایتل را کپی می‌کنید (با آپشن و درگ) بعد رویش دبل کلیک می‌کنید تا متن‌اش را تغییر دهید. بعد برمی‌گردید که مدت زمانش را تغییر دهید، می‌بینید که سلکت نمی‌شود. پنج شش بار باید رویش کلیک کنید و عصبانی شوید، شاید سلکت شد! مگر این که روی یک کلیپ کنید بعد تایتل را سلکت کنید. در این صورت پلی‌هد شما به جای دیگری می‌پرد و اگر آن را برای علامت کات نگه داشته بوده‌اید، علامت‌تان را از دست می‌دهید.
خب با این وجودها، کسی اگر از من بپرسد:
به نظر شما مناسب ترین سیستم برای تدوین فیلم که ترجیحا فرمت 4k را هم پشتیبانی کند

بهش می‌گویم برو یک آیمک بخر چون خودم همین کار را خواهم کرد. انتخاب بین آی‌مک و مک پرو و مک‌بوک خودش یک داستان است که حرف زیادی می‌شود درباره‌اش زد.
خلاصه این که اگر سؤال‌هایتان را جزئی‌تر و مشخص‌تر کنید،‌ شاید دوستان بتوانند بیش‌تر کمک کنند. خصوصاً ما این‌جا امیر عزیزی را داریم که می‌بینم تازگی‌ها دوباره فعال شده و اگر وارد بحث بشود از اطلاعاتش سود می‌بریم.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

بعدی

بازگشت به تصویر متحرک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 4 مهمان