انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

آموزش جدید فارسی 10.2.1 Final Cut Pro X به صورت رایگان

موضوعات ویدیویی و کار با برنامه‌هایی مانند فاینال‌کات، افتر ایفکتز ، دیویدی استودیو پرو

پاسخ: آموزش جدید فارسی 10.2.1 Final Cut Pro X به صورت رایگان

پستتوسط Arash347 » 10 فوریه 2021, 20:46

سلام. من عضو شدم فقط که تشکر کنم به خاطرِ آموزشِ عالی. واقعا ممنونم.
Arash347

پست‌ها : 1

پستتوسط amirazizi » 04 مارس 2021, 05:43

Arash347 نوشته است:[نمایش]
سلام. من عضو شدم فقط که تشکر کنم به خاطرِ آموزشِ عالی. واقعا ممنونم.

مرسی واقعا آرش جان، ممنونم از لطف ات و مرسی از شما. امیدوارم مفید بوده باشه :)
amirazizi

پست‌ها : 482

پستتوسط saeidk » 06 مارس 2021, 19:00

سلام دوستان ببخشید اینجا سوالم رو می‌پرسم گفتم شاید دوستان حرفه‌ای بتوانند جواب بدهند. یک فایل ts داریم که بیت‌ریت ۳ مگ است آن را با هندبریک با vbr و بیت ریت ۳ مگ و 2 pas و اینها انکد می‌کنم حالا همین را با پریمیر انجام می‌دهم. کیفیت پریمیر بسیاری جاها بد است و شطرنجی می‌شود درحالی که کیفیت هندبریک عالی است. دلیلش چیست؟ ممنون
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Arzhang » 08 مارس 2021, 23:42

این سؤال پیچیده‌ای‌ست که من یک بار مدتی طولانی به دنبال یافتن جوابش بودم که با توضیحات امیر عزیزی قدری موضوع برایم روشن شد. حقیقتش الگوریتم کانورت فیلم‌ها امری بسیار پیچیده است که با یک تنظیم ساده‌ی vbr نمی‌شود به جواب نهایی رسید. اما به طور کلی، در تجربه‌ی شخصی، من نتیجه‌ی چندان مساعدی از پریمیر نگرفته‌ام. نه این که بد است، به شرطی که با مدیا انکودر کار کنید. فکر کنم شما مستقیم از پریمیر خروجی می‌گیرید. البته مطمئن نیستم این حرفم زیاد درست باشد چون یادم نمی‌آید که آیا همیشه پریمیر الزاماً‌ خروجی‌اش را به مدیا انکودر می‌فرستاد یا نه؟ برای ورژن‌های قدیمی‌تر که یادم است می‌شد از خوب اپلیکیشن خروجی گرفت که خروجی بسیار بدی هم بود. اما اگر مدیا انکودر را نصب داشتید، می‌شد نتیجه‌ی بهتری گرفت. خلاصه این که شخصاً‌ به این نتیجه رسیده‌ام حتی خروجی‌هایی که از فاینال کات می‌گیرم را هم ببرم توی هند بریک، چون واقعاً هم نتیجه‌ی خوبی می‌دهد و هم حجم را می‌شود به مراتب کم کرد. اما طبیعتاً‌ زمان انکود بالاتر می‌رود.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1447

پستتوسط amirazizi » 11 مارس 2021, 00:17

saeidk نوشته است:[نمایش]
سلام دوستان ببخشید اینجا سوالم رو می‌پرسم گفتم شاید دوستان حرفه‌ای بتوانند جواب بدهند. یک فایل ts داریم که بیت‌ریت ۳ مگ است آن را با هندبریک با vbr و بیت ریت ۳ مگ و 2 pas و اینها انکد می‌کنم حالا همین را با پریمیر انجام می‌دهم. کیفیت پریمیر بسیاری جاها بد است و شطرنجی می‌شود درحالی که کیفیت هندبریک عالی است. دلیلش چیست؟ ممنون

سعید جان همونطور که ارژنگ عزیز گفت مساله کدک یک خرده بحث پیچیده ای ولی به ساده ترین شکل ممکن شما چند تا متغیر اصلی دارید.

۱. بیت ریت: میزان حجم دیتایی که میتونید اختصاص بدید به هر ثانیه از ویدیو، بدون شک با بالا رفتن اش کیفیت بهتری دارید و حجم بالاتر، ولی بعضی جاها از یک جایی به بعد دیگه فقط حجم هدر دادنه و کیفیت خیلی ارتقا نمیکنه.

۲. single pass or Multi pass : شما حتما دیدید که وقتی انکد میکنید همونطور که اشاره کردید تصویر شطرنجی میشه، مزیت مولتی پس به سینگل پس اینکه که شما زمانی که فقط یک بار دارید انکود میکنید هر چی شد شده، هر خطایی به وجود بیاد مثل همون موزایک شدن یا شطرنجی شدن شده و دیگه همونه که هست اما زمانی که مولتی پس هست بار دوم خود نرم افزار میاد خطا ها رو برررسی میکنه جاهایی که شطرنجی شده یا مشکل داره رو درست میکنه و محاسبات رو یا از اول انجام میده یا ترمیم میکنه.

۳. زمان خروجی یا همون زمان رندر: بزرگترین موهبت هند بریک به نسبت بقیه از مدیا انکودر تا پریمیر تا حتی کامپرسور اپل اینکه شما میتونید زمان برای نرم افزار تعیین کنید که چه قدر وقت بزاره برای انکود. هر چی زمان بیشتری داشته باشه کیفیت بالاتری خواهد داشت به دلیل اینکه هی میاد بررسی میکنه که کجای تصویر نیاز به دیتای اضافه داره و کجا رو میشه با حجم کمتری رد کرد و میزان جزییات تصویر، حرکت و ... کمه و نیاز به دیتای اضافه نیست و رنگ و تصویر تکراریه و میشه از دیتای قبلی استفاده کرد.

۴. فریم ریت: هر چه شما فریم ریت بالاتری داشته باشید میزان حجم بالاتری هم نیاز هست مثلا ۶۰ فریم در ثانیه خیلی دیتا بیشتری میخواد تا ۲۴ تقریبا همون ۲.۵ برابر چون هر ثانیه شما فریم های بیشتری داره و طبیعتا دیتا بیشتری نیاز داره.

حالا نکته جالب اینه زمانی که شما میگی فریم ریت متغیر میاد بررسی میکنه که حرکت ها توی کجا ها زیاده کجا ها کم و بر اساس اون میزان فریم ریت رو خودش کم و زیاد میکنه. این نکته بسیار جالبه ولی دو تا موضوع بسیار مهم پیش میاد.

اولا زمان انکودینگ رو باید حتما بیشتر کنید که نرم افزار زمان داشته باشه درست تشخیص بده کجا ها از چی بزنه و کجاها نزنه و فریم ریت رو بالا ببره

نکته دوم که خیلی حیاتی هست، این خروجی فقط برای دیدن مناسبه و فقط برای پخش هست و اصلا نباید برای تدوین روش حساب کرد، شما این رو توی نرم افزار تدوین ببرید اذیت میشه و حتی ممکنه کلی ایرادات بی ربط پیش بیاد.

۵. بیت ریت متغیر یا variable bitrate: بدون شک این هم مزیت بزرگیه که بعضی نرم افزارها دارند و شما میتونید برای حد متوسط و سقف تعیین کنید و بین این دو بنا به نیاز در حال نواسان باشه. طبیعتا باز زمان بیشتر برای انکودینک کیفیت خیلی بهتری به شما میده ولی سعی میکنه به اون میزان متوسط وفادار بمونه و حجم رو خیلی بالا نبره.

ببخشید اگه خیلی طولانی شد ولی اینا دیگه تقریبا اصول کلی انکودینگ هستند و دیگه ستون های اصلی اش همینا هست.

حالا جدای از این بحث ها بعضی ساختار ها مثلا مثل NVIDIA که خودش اومده یک تکنیک انکودینگ گذاشته که توی هندبریک هم هست، مزیت اش سرعت بسیار بالاشه، مشکل اش کیفیت بسیار پایینه شه. شما اگه گیر باشید و بخواید سریع یک چیزی رو فقط برای تایید بفرستید اوکیه ولی برای کار نهایی نه، خطا خیلی زیاد داره و شما باید اینقدر میزان بیتریت رو بالا ببرید که دیگه حجم نابود میکنه. چون با یک سرعت ثابت کار میکنه و مولتی پس هم نداره و میزنه و میره.

یا مثلا Adobe Media Encoder برای بیتریت های بالا به نسبت خوبه مثلا شما بیت ریت تون دیگه حدود ۴ مگ به بالا باشه و حتما مولتی پس روشن باشه، اونجور جاها خوبه ولی تو بیتریت های پایین فاجعه است و همینطور که گفتید ضریب خطاش خیلی خیلی بالاست و تصویر هی شطرنجی میشه.

این مشکلی که خطا پیش میاد رو خوشبختانه Hand Brake میتونه درست کنه و مولتی پس و زمان بندی رندر اش عالیه برای حل مشکل درست کردن خطا ها و علتی که شما میگید کیفیت بالایی داره دقیقا برای همینه که میاد توی پس دوم ایراد های پس اول رو حل میکنه.

حرف اخر اینکه توی هند بریک یک تنظیم داره که تصویر شما چیه؟ Animation Film or....اون رو حتما تنظیم کنید چون به انکودر کمک زیادی میشه توی تشخیص رنگ ها و تا جایی که میتونید اون زمان رندر رو هم بیشتر کنید، اگه وقت دارید برای رندرش. چون شما با زمان زیاد رندر و بیت ریت مثلا ۳.۸ بهتر نتیجه میگیرد تا زمان رندر پایین و حتی بیت ریت ۶ شاید.

امیدوارم توضیحاتم خیلی گنگ و داغون نبوده باشه چون موضوع از یک جایی به بعد به شدت به nerdism میکشه و جا داشت اولش یک NERD ALERT میزدم ;) ((:
amirazizi

پستتوسط Arzhang » 13 مارس 2021, 23:41

امیر جان کاش از این چیزها بیش‌تر بنویسی. دست مریزاد.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط amirazizi » 14 مارس 2021, 04:31

Arzhang نوشته است:[نمایش]
امیر جان کاش از این چیزها بیش‌تر بنویسی. دست مریزاد.

هاها، قربانت ارژنگ جان، خیلی nerd بازی بود ;) :)

چشم باز هم سوالی پیش بیاد که نیاز به توضیح داشته باشه در خدمتم
amirazizi

پستتوسط saeidk » 21 مارس 2021, 20:45

سپاس فراوان از دوستان که این همه وقت گذاشتند و توضیح دادند. راستش من یک تجربه خودم داشتم که نوشتم بعدش اتفاقی یک دوست عکاس و فیلمساز برای ایسنتاگرام یک ویدئوی یک دقیقه‌ای ساخت و فرستاد با حجم ۱۵۰ مگابایت و هرچه گفتم دانلود و آپلود این حجم در اینستاگرام معقول نیست و خود اینستا بیت‌ریت را پایین می‌آورده قبول نمی‌کرد آخرش وقتی این کار را کرد فایل به‌شدت شطرنجی شد درحالی که من وقتی در ایسنتاگرام آپلود کردم حجمش شد حدود ۲۰ مگ ولی کیفیت خیلی خوب بود و شبیه انکود هندبریک. حالا اگر اطلاعات بیشتری یافتم با شما در میان می‌گذارم.
خیلی ممنون
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط Arzhang » 22 مارس 2021, 03:32

یک دوستی (یادم نیست چه کسی) توی همین ایرماگ یک بار چیزی گفته بود که جالب بود. گفته بود یک بار فایلتان را روی پلتفرمی مثل vimeo آپلود کنید و سپس آن را دانلود کنید. انکودرهای آن‌ها قدرتمند است و کیفیت را خوب ولی حجم را پایین می‌برد. من البته این موضوع را تست نکردم ولی این گفته‌ات سعید جان من را به یاد نوشته‌ی آن دوست انداخت.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط ebrahim saeedi » 29 مارس 2022, 12:42

سلام دوستان، من از فاینال کات پرو 10.5.2استفاده میکنم، متاسفانه ورژنهای پرو فاینال کات پرو خروجی صدای با فورمت OMF ندارد، این مسئله مشکل بزرگی برای بدست آوردن فایل OMF برای من درست کرده است، برای خروجی صدای با فورمت OMF در فاینال کات پرو چکار باید کرد، ممنون میشوم راه حلی پیشنهاد بدهید.
ebrahim saeedi

پست‌ها : 2

پستتوسط Arzhang » 29 مارس 2022, 17:11

ebrahim saeedi نوشته است:[نمایش]
سلام دوستان، من از فاینال کات پرو 10.5.2استفاده میکنم، متاسفانه ورژنهای پرو فاینال کات پرو خروجی صدای با فورمت OMF ندارد، این مسئله مشکل بزرگی برای بدست آوردن فایل OMF برای من درست کرده است، برای خروجی صدای با فورمت OMF در فاینال کات پرو چکار باید کرد، ممنون میشوم راه حلی پیشنهاد بدهید.

من شخصاً‌ تجربه‌ای ندارم. این راه حل را پیدا کردم که شاید کمکتان کند.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط ebrahim saeedi » 31 مارس 2022, 00:56

ممنون و سپاسگزارم
ebrahim saeedi

پست‌ها : 2

پستتوسط amirazizi » 31 مارس 2022, 14:41

ebrahim saeedi نوشته است:[نمایش]

یکی از بهترین ابزارهای کمکی در کنار فاینال کات نرم افزار Davinci Resolve هست که مثل یک پل ارتباطی بین فاینال کات و تمام نرم افزارهای دیگه مثل پریمیر و افتر افکتز هست و تمام مشکلات حاشیه ای که شما دارید رو حل میکنه.

توی این اموزش من دقیق توضیح دادم فقط مال ۷ سال پیش هست و به زبان انگلیسی. امیدوارم مشکل رو حل کنه و امیدوارم موارد دیگه ای هم که به وجود میاد رو بتونید در اینده از طریق همین داوینچی انجام بدید.

https://youtu.be/hE5_NC2diuA
amirazizi

پستتوسط saeidk » 03 آوریل 2022, 20:08

حالا که صحبت از داوینچی شد برنامه ای با این همه امکانات
که رایگان هم هست برای ما ایرانی ها خیلی وسوسه کننده است
مخصوصا که دیگر موضوع کرک و اینها را ندارد
آیا شما تجربه کار جدی با آن را دارید؟
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط amirazizi » 08 آوریل 2022, 02:42

saeidk نوشته است:[نمایش]
حالا که صحبت از داوینچی شد برنامه ای با این همه امکانات
که رایگان هم هست برای ما ایرانی ها خیلی وسوسه کننده است
مخصوصا که دیگر موضوع کرک و اینها را ندارد
آیا شما تجربه کار جدی با آن را دارید؟

من فقط برای اصلاح رنگ ازش استفاده میکنم و همین اواخر هم برای یک کار سینمایی ازش استفاده کردم.
https://www.imdb.com/title/tt7344298/

برای تدوین تا حالا کاری باهاش انجام ندادم، توی اصلاح رنگ عالیه ولی برای تدوین باگ های عجیبی داره، انگار فقط روی فیچر هاش کار میکنند و مشکلات و باگ هاش خیلی براشون مهم نیست.

یک نکته ای رو هم اضافه کنم که یک بخشی از تیم برنامه نویسی فاینال کات ۷ زمانی که تصمیم به کنار گذاشتن اش گرفته شد به شکل اعتراض تیم برنامه نویسی رو ترک کردن و چند نفر شون رو همین شرکت بلک مجیک استخدام کرد.

به همین دلیل توی بعضی زمینه ها خیلی خوب کار میکنند و سرعت داوینچی توی مک های سری ام بسیار بسیار عالی هست ولی متاسفانه باگ هاش زیاده و اذیت میکنه. در حین کار کرش میکنه و یکهو اتفاقات عجیب میافته، امیدوارم بتونند درست اش بکنند که به یک رقیب جدی تبدیل بشه و باعث بشه که رقابت بیشتری رو ایجاد کنه ولی با شکل و شمایل فعلی اش خیلی بعید توی کار جدی که مهم ترین مساله بدون باگ بودنه ازش استفاده بشه
amirazizi

قبلیبعدی

بازگشت به تصویر متحرک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 2 مهمان