انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

آماده شدن برای فارسی کردن Snow Leopard

مکانی برای طرح پروژه‌ها و پیشنهادهایی که نیاز به همیاری گروهی دارند

آماده شدن برای فارسی کردن Snow Leopard

پستتوسط arminmac » 09 ژوئیه 2009, 18:44

سلام دوستان

من اسمم آرمین هست و خیلی وقت هست که می خوام مک رو فارسی کنم اما بدلیل اینکه ۱ : تنها واقعا سخت و ۲ : اینکه تا چند وقت پیش مک مشکل با نوشتار راست به چپ داشت که الان در Snow Leopard کم شده و امکان این کار کمی راحتر شده.

خوب چند نفر برای کمک برای این کار نیاز هست فرقیم نمیکنه آقا یا خانوم فقط کسانی که بلدن و زیاد کار کردن با مک نیازه ، اگه کسی دوست داشت همکاری کنه به من PM بده و آمادگیشو اعلام کنه تا زمان بندی کنیم و شروع کنیم.

من میدونم الان خیلی ها می گن هنوز که Snow Leopard نیومده که ، خوب دوستان الان و فعلا بتای اون هست و ما روی اون کار می کنیم تا اصلیش بیاد و ببینیم چه تفاوتهای داره ، در اصل ما تستمونو روی بتا انجام میدیم .
Teaching MAC OSX AND MAC OSX Server
MCSE 2003 - MCP - MCTs
Teaching VMware
نماد کاربر
arminmac

پست‌ها : 16

پاسخ: آماده شدن برای فارسی کردن Sno

پستتوسط R_Behnood » 09 ژوئیه 2009, 19:15

قربان حقیر زمانی که به مک هجرت کردم سیستم عامل ۱۰.۴ یا همان تایگر بود و مشکلی با فارسی نوشتن نداشت.
دقیقا متوجه نشدم کجایش را میخواهید فارسی کنید؟
MacBook Black (MA701LL/A) 2.0GHz, 3GB
OS X 10.6
R_Behnood

پست‌ها : 334

پستتوسط arminmac » 09 ژوئیه 2009, 19:28

دوست عزیز منظور من حداقل ۹۰٪ محیط مک رو فارسی کردن بود نه نوشتن، بله بنده هم میدونستم مشکلی در تایپ فارسی نیست.
MCSE 2003 - MCP - MCTs
Teaching VMware
نماد کاربر
arminmac

پستتوسط Ali.Tajik » 11 ژوئیه 2009, 11:28

سلام آرمین عزیز،
یک سوال برای من پیش آمد. چرا اصولاْ باید یک همچنین کاری انجام بشود؟ البته که نفس کاری که می خواهید انجام بدهید با ارزش است، اما منظورم این است که هدف اصلی چیست. می دانم که ویندوز را فارسی نگاری می کنند تا کاربران ساده ایرانی که از قضای روزگار به زبان تسلطی ندارند هم تا حدی امکان استفاده داشته باشند. اما سیستم عامل مک هنوز آنچنان فراگیر نیست که بخواهیم انرژی و وقت و هزینه برای این کار بگذاریم. توانایی های شما، اگر واقعاْ تسلط کاقی برای انجام این کار را دارید قابل تحسین است. اما بهتر نیست این انرژی را برروی پروژه های عمومی تر و کاربردی تر بگذارید؟
MBAir 6.2
نماد کاربر
Ali.Tajik

پست‌ها : 142

پستتوسط R_Behnood » 11 ژوئیه 2009, 17:33

قربان آیا اینکار به فرض اینکه در شرایط حاظر مورد استفاده ای هم داشته باشه، بدون دسترسی به کدهای سیستم عامل قابل انجام هست؟
من البته فقط در حد برنامه های ابتدایی از برنامه نویسی میدونم و از مسایل پیچیده سیستم عامل سر رشته ای ندارم ولی با این حال فکر نمیکنم عملی باشه.
در مورد ویندوز هم که سالهاست کارهایی صورت میگیره ۹۰٪ فارسی نشده.
عنوان کردن این موارد به این جهت نیست که خدای نخواسته شما رو مایوس کنم. صلاح رو خودتون بهتر میدونید ولی من هم با دوستمون موافقم که اگر روی برنامه های کاربردی فارسی صرف وقت کنید جامعه کاربران ایرانی بیشتر استفاده میبرن.
OS X 10.6
R_Behnood

پستتوسط arminmac » 21 ژوئیه 2009, 09:35

دوست عزیز شما برای فارسی کردن مک نیاز به دسترسی به فایلهای سیستمی خاصی ندارید مثل ویندوز. تا اونجا که من کار کردم و می دونم تمام اون بخشهایی که مک برای فارسی شدن نیاز داره باز هست و میشه فارسیش کرد فقط کار یک نفر هم هست و هم نیست چون واقعا تعداد قسمتهایی که باید فارسی بشه زیاده و مغز آدم بعضی موقها قاطی می کنه.
MCSE 2003 - MCP - MCTs
Teaching VMware
نماد کاربر
arminmac

پستتوسط R_Behnood » 21 ژوئیه 2009, 09:46

البته امکان دسترسی یک مطلب است (که من اطلاعی ندارم) ولی مطلب مهمتر اجازه دسترسی است. به هر حال این یک سیستم عامل متن باز نیست.
حجم کاری هم که میباید انجام بشود خیلی زیاد خواهد بود و در آخر بنظر نمیرسد که مخاطب خودش را هم پیدا کند.
OS X 10.6
R_Behnood

پستتوسط Ilia » 21 ژوئیه 2009, 19:33

بنظر من ارایهٰ سیستم بایستی بوسیلهٔ خود اپل انجام بگیرد. اما میشود حدس زد که احتمالا تا مدتها اینکار انجام نخواهد شد.

پیشنهاد من به شما این است که بجای سعی در تبدیل آن که کاری عظیم است و احتمالا با هر سیستم آپدیتی از بین خواهد رفت، سعی بر درست کردن help فارسی‌ای بکنید که با سیستم کار بکند. مثلا اگر آن را اکتیو کنید، وقتی ماوس را بروی منویی ببرید فارسی آن بصورت بالون پدیدار بشود یا چیزی شبیه این.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Pooria Azimi » 22 ژوئیه 2009, 03:34

[نمایش]
احتمالا با هر سیستم آپدیتی از بین خواهد رفت

بله. الآن که فکر می کنم به نظر من هم همینطور می آد.

به نظر من ( علاوه بر پیشنهادهای دوستان ) اگر شما ویدئوهای آموزشی خود اپل که از سایتش قابل دانلوده رو به فارسی برگردونید یا حتی زیرنویس بگذارید، مطمئن باشید انقدر دعای خیر پشت سرتون جمع میشه که دنیا و آخرتتون رو بس :-) در هر حال هر کاری که می کنید امیدوارم موفق باشید. فقط کاش زحمت و علاقه و وقتتون رو جایی بذارید که بیشتر به چشم بیاد. اگر خود سیستم عامل رو هم فارسی بکنید هم خیلی ها استفاده خواهند برد، ولی تجربۀ شخصی من ثابت کرده افراد دو دسته هستند : کسانی که می تونن با کامپیوتر کار کنن یا نمی تونن. جالب اینجاست که شاید 90% کسانی که می تونن شاید لزوماً زبان انگلیسیشون در اون حد قوی نباشه که حتی 40 درصد منوها و راهنماها و ... رو هم بتونن بخونن، ولی آخرش خیلی خوب می تونن با کامپیوتر کار کنن. الآن نگاه کنید بچه های 5 ساله از پدرومادرِ استاد زبان انگلیسیشون در دانشگاه (!) بهتر می تونن کامپیوتر کار کنن. چون اونها این قدرت خلاقیت رو دارن و انقدر با کامپیوتر وَر می رن که ته و توش رو در میارن ( همون کاری که من خودم هم 12-13 سالگیم می کردم ) . اگر ما واقعاً بخواهیم که باعث بشیم عدۀ بیشتری عملاً ( به بر روی کاغذ یا این که بگیم "باید اینجور بشه" ) از کامپیوترشون خلاقانه استفاده کنن ( همون چیزی که سیاست اپله ) ، باید روشهای استفاده رو بهشون آموزش بدیم.
شاهد مدعام هم مردم کشورهای استکباری ( = تمام دنیا بجز ایران و روسیه و چین ) ـه . خود آمریکا و (اگر اشتباه نکنم ) بخشهای مرکزی کانادا و بریتانیا که سیستم عامل به زبون مادریشونه. در بقیۀ کانادا و فرانسه به فرانسوی، در ژاپن به ژاپنی ، و همینجور آلمانی، اسپانیایی ، ... و مردم از این نظر مشکلی ندارند. اما این کافی نیست برای این که بتونن از کامپیوترشون حداکثر استفادۀ ممکن رو بکنند. برای همینه که هفته ای یکی-دو میلیون نفر در سراسر جهان به فروشگاه های اپل می رن تا از Genius ـهاش سوال بپرسن و نکته یاد بگیرن و ...

مخصوصاً که شما هم خودتون
و دستی هم بر آتش دارید !
:-)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط arminmac » 29 ژوئیه 2009, 10:04

مرسی از این همه حمایتهای بیکرانتون که باعث نا امیدی و از یک طرف قوت قلب آدم میشه.
من نگفتم که این کاره آسونیه.من خواستم که زبان فارسی هم جزو یکی از زبانهای اضافه برای اپل باشه، و اینکه چون خیلی ها نمیشناسنش بلکه به امید اینکه فارسی هست برن و ازش استفاده کنن.در ضمن الان خیلیها بخاطر اینکه نمی تونن مک بخرن و دیونیه اپل هستن از مدل مخصوص پی سی استفاده می کنن.
حالا اگه کسی می خواد کمک کنه بیاد جلو اگه که هم نمی خواید من خودم هنوز مایل به انجامش هستم با کمک یا بی کمک.

و اما در جواب دوستمون که می گن یه برنامه بنویسید که روی هر چیزی بری فارسیشو برات بصورت بالون برگردنوه
کاری هست ۵ برابر این کاری که من می خوام انجام بدم و یه تیم می خواد حرفه ای در ضمینه برانامه نویسی اپل.

در جواب اون یکی دوستمون که می گن فیلم آموزشی که اپل در سایت گذاشته رو دوبله یا زیرنویس کنید، می خواستم بدونم که کدوم ویديوها اگه منظورتون اون فیلمهای در حد ۱ دقیقه هست که خودتون می تونید فارسیش کنید اگه بخش مخصوص برنامه نویسها رو می خواید باید ۵۰۰ دولار هزینه کنید و یک استدیو عایق بندی صدا داشته باشید و یک نفر مسلط به زبان انگلیسی برای ترجمه استخدام کنی تازه بشه اول کار.
MCSE 2003 - MCP - MCTs
Teaching VMware
نماد کاربر
arminmac

بازگشت به همیاری گروهی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 4 مهمان