انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

ری استارت دايم آیمک mid 2010 و مشکل هارد؟

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

ری استارت دايم آیمک mid 2010 و مشکل هارد؟

پستتوسط triplea » 21 نوامبر 2020, 16:12

سلام خدمت دوستان گرامی و کارشناسان عزیز،
من مدت ۹ سالی هست که از آیمکم برای کارهای گرافیکی استفاده میکنم و تاحالا مشکل خاصی نداشتم. حدودا ۶ ماه پیش رم هاش رو به ۱۶ گیگ ارتقا دادم و به هارد دست نزدم.
چند روز پیش مشغول کار روی یک فایل وکتوری بودم که صفحه ناگهانی سبز شد و دستگاه کاملا هنگ کرد و ری استارت شد. و روی لوگوی اپل وسطای لود شدن رفت روی یک صفحه‌ی سفید و دوباره ری استارت کرد و اینبار خاموش شد و دوباره روشن شد و این اتفاق هی پشت سر هم افتاد و من دستگاه رو خاموش کردم.
بعد با ایمیجی که از هارد داشتم، ری استور کردم و مشکل حل شد و دستگاه بالا اومد. بعد از کمی کار دوباره همین اتفاق تکرار شد!
با یه سرچ روی اینترنت اول فکر کردم که رم باشه و رم های قدیمی رو نصب کردم و دستگاه بالا اومد!
دوباره رم های جدید رو گذاشتم و بازم دستگاه بالا اومد و مشغول کار شدم. که دوباره این مساله تکرار شد . (وقتی که داشتم توی نرم افزار وکتوری ایلاستریتور زوم اوت میکردم) و اینبار اسکرین فلیک زد و بعد ری استارت شد.
این بار حدس زدم که نکنه کارت گرافیکه.
اینترنت گفت که ابتدا d رو بزن و تست سخت افزار بگیر. گرفتم این ارور اومد: 4mot/4/40000003:hdd-1306 و با جستجو روی اینترنت حدس زدم که مشکل از هارد دیسک باشه ( یا فنش که درست عمل نمیکنه! )
الان موندم که چه کار کنم و مشکل از کجاس .
در صدد ارتقای هارد بودم به ssd و الان وقت خوبیه. اما مهم تر از اون درست شدن مساله است چون کارم لنگ مونده حسابی.
ممنون میشم که بتونید منو راهنمایی کنید. این کرونا و لاک داون دستم رو خیلی بسته!
مدل آیمک من سری mid-2010 هست 27 inch
triplea

پست‌ها : 5

پاسخ: ری استارت دايم آیمک mid 2010 و مشکل هارد؟

پستتوسط rezag5 » 21 نوامبر 2020, 16:56

عموما مشکلات هارد دیسک ها به این صورت هست که سیستم تلاش میکنه هارد رو بخونه اما نمیتونه همین باعث میشه سیستم دوباره تلاش کنه و این تلاش و عدم پاسخ گویی به نوعی فریز شدن منجر میشه ولی عموما تصویر نمیره یا ریستارت نمیشه. تصور من اینه که ممکنه مشکل مموری های جدید یا کار گرافیک باشه.
نماد کاربر
rezag5

پست‌ها : 300

پستتوسط Ilia » 21 نوامبر 2020, 20:44

من جای شما باشم، یک هارد خارجی به آیمک وصل و سیستم را روی آن نصب میکنم و دستگاه را با آن راه می‌اندازم. اگر دستگاه درست کار کرد، احتمالا مشکل از هارد است.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط triplea » 21 نوامبر 2020, 21:04

Ilia نوشته است:[نمایش]
من جای شما باشم، یک هارد خارجی به آیمک وصل و سیستم را روی آن نصب میکنم و دستگاه را با آن راه می‌اندازم. اگر دستگاه درست کار کرد، احتمالا مشکل از هارد است.

ایده ی خوبیه! ممنون
من یه هارد از مک بوکم دارم که باکسش کردم و یو اس بی هست. و هنوز روش سیستم عامل و فایل هام هست با اون میتونم؟
و اگه نه ممکنه راهنمایی کنید چطور باید سیستم رو روی یک هارد دیگری نصب کنم؟
خیلی ممنونم
triplea

پستتوسط triplea » 21 نوامبر 2020, 21:05

rezag5 نوشته است:[نمایش]
عموما مشکلات هارد دیسک ها به این صورت هست که سیستم تلاش میکنه هارد رو بخونه اما نمیتونه همین باعث میشه سیستم دوباره تلاش کنه و این تلاش و عدم پاسخ گویی به نوعی فریز شدن منجر میشه ولی عموما تصویر نمیره یا ریستارت نمیشه. تصور من اینه که ممکنه مشکل مموری های جدید یا کار گرافیک باشه.

ممنون، نه از رم ها نیست امروز رم های دیگری هم نصب کردم و بالا نیومد!
خدا نکنه کارت گرافیک باشه...
تست کارت گرافیک رو چطور میتونم انجام بدم؟
triplea

پستتوسط Ilia » 21 نوامبر 2020, 21:42

triplea نوشته است:[نمایش]

ایده ی خوبیه! ممنون
من یه هارد از مک بوکم دارم که باکسش کردم و یو اس بی هست. و هنوز روش سیستم عامل و فایل هام هست با اون میتونم؟
و اگه نه ممکنه راهنمایی کنید چطور باید سیستم رو روی یک هارد دیگری نصب کنم؟
خیلی ممنونم

اگر مک دیگری در دسترس داشته باشی و بتوانی یک اینستالر با فلش‌مموری قابل بوت کردن بسازی کارت خیلی آسانتر میشود (روش ساختش را چند بار در ایرماگ نوشته‌ایم). ببین این لینک راهنماییت میکند یا نه:
https://www.macworld.co.uk/how-to/macos ... e-3659666/
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط triplea » 22 نوامبر 2020, 01:01

اگر مک دیگری در دسترس داشته باشی و بتوانی یک اینستالر با فلش‌مموری قابل بوت کردن بسازی کارت خیلی آسانتر میشود (روش ساختش را چند بار در ایرماگ نوشته‌ایم). ببین این لینک راهنماییت میکند یا نه:
https://www.macworld.co.uk/how-to/macos ... e-3659666/

اون هارد مکبوکم bootable بود. بوت هم شد اما متاسفانه همین مساله دوباره پیش اومد!!!
triplea

پستتوسط Ilia » 22 نوامبر 2020, 02:02

پس متأسفانه احتمال خرابی کارت گرافیک بیشتر میشود، چون قبلا گفتید که اشکال از رم هم نیست. یک احتمال هم هست که فن دستگاه خراب شده و دستگاه زیادی داغ کند اما بعید است. اگر کارت گرافیک باشد، متأسفانه کار زیادی نمیشود کرد. بایستی ببرید پیش تعمیرکار مخصوص مک قابل اطمینان.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط triplea » 23 نوامبر 2020, 02:55

پس متأسفانه احتمال خرابی کارت گرافیک بیشتر میشود، چون قبلا گفتید که اشکال از رم هم نیست. یک احتمال هم هست که فن دستگاه خراب شده و دستگاه زیادی داغ کند اما بعید است. اگر کارت گرافیک باشد، متأسفانه کار زیادی نمیشود کرد. بایستی ببرید پیش تعمیرکار مخصوص مک قابل اطمینان.

بد شانسی این هست که من یک مکبوک پرو مدل ۲۰۱۰ هم دارم که به خاطر overheat شدن سینک کارت گرافیک ( که از اشکالات رایج این مدل هست) ناچارا از کارت گرافیک آن بورد اینتلش استفاده میکنم...و الان هم که این یکی هم به سرنوشت مشابهی دچار شده واقعا افسرده شدم!!
قابل تغییر که نیست نه؟ و تعمیرکار خوب در تهران می‌شناسید؟
خیلی ممنونم از راهنمایی ها و وقت ارزشمندی که توی این فروم خفن، بی منت صرف می‌کنید . تندرست باشید
triplea

پستتوسط rezag5 » 23 نوامبر 2020, 09:23

من بابات چیزی که دارم میگم اصلا متمعن نیستم ولی ممکنه بتونی از کارت گرافیک اکسترنال استفاده کنی.
ولی بدون تحقیق سمت این گزینه نرو.
نماد کاربر
rezag5

پست‌ها : 300

پستتوسط Ilia » 23 نوامبر 2020, 21:00

اون مدل آیمک از کارت گرافیک خارجی نمیتونه استفاده کنه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 23 نوامبر 2020, 21:14

triplea نوشته است:[نمایش]
تعمیرکار خوب در تهران می‌شناسید؟

من ایران نیستم. امیدوارم که دوستان دیگر لطف کنند و راهنمایی کنند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط saeidk » 24 نوامبر 2020, 18:13

من چند بار دفتر i-phone.ir دستگاه بردم راضیم.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

بازگشت به سخت‌افزارهای مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 5 مهمان