انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

تایم کپسول

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

پاسخ: تایم کپسول

پستتوسط iSam » 28 آوریل 2021, 04:03

Ilia نوشته است:[نمایش]
درسته که وصل میشه، اما مثلا برای موزیک که پلی‌لیست و غیره نداری و از این قبیل چیزها. خودت بالا و پایین کن و نتیجه‌ات رو به ما هم بگو. برای من این چیزها جالبه.

حتما خبرش رو میدم ولی من معمولا بالا و پایین کردم کمی زمان بره.
به فکر پلی لیست موزیک و لایبرری فیلم هم بودم که این با پلکس کار فیلم رو راه میندازه ولی موزیک رو باید بسپارم به اپل تی وی یا آمازون موزیکم. البته ایده مک مینی بدجور قلقلکم داده و باید ببینم که چی میشه.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط eysun » 05 مه 2021, 09:17

https://magpi.raspberrypi.org/articles/ ... ile-server

البته من امتحان نکردم ولی به لطف یک Rasberry Pi این راه نسبتا ارزون و بی‌دردسری هست.
نماد کاربر
eysun

پست‌ها : 359

پستتوسط iSam » 05 مه 2021, 13:42

eysun نوشته است:[نمایش]
https://magpi.raspberrypi.org/articles/raspberry-pi-samba-file-server

البته من امتحان نکردم ولی به لطف یک Rasberry Pi این راه نسبتا ارزون و بی‌دردسری هست.

ممنون، برای سامبا روش مقرون به صرفه ای هست ولی منظور من بیشتر یک NAS بود که الآن روی وسترن دیجیتال تمرکز کردم.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط iSam » 25 مه 2023, 23:08

یک سوال بسیار مهی دارم که ممنون میشم اگر رفقا زحمتشو بکشند.
من یک SSD 8Tb خریدم که به طور دائمی به مک وصل میشه و من تمام فایلهام و حتی فیلم ها و موزیک هایم رویش ذخیره خواهد شد و از آیفون و آیپد و اپل تیوی بهش دسترسی خواهم داشت.
حال سوال اینجاست که با چه فرمتی فرمتش کنم!؟
اگر با APFS فرمت کنم، درصورت اتصال احتمالی به ويندوز کار نخواهد کرد و اگر هم با MS-FAT فرمت کنم، روی مک کار نخواهد کرد!
آیا با ExFat آنرا فرمت کنم و دراینصورت آیا می توانم بکاپ مک با تایم ماشین را هم روی آن داشته باشم یا نه و به طور کلی مناسب است یا نه؟
اگر ممكنه بگید که چه کنم.
ممنون.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Ilia » 26 مه 2023, 01:07

برای استفاده روی مک، یا APFS یا Mac OS Extended Journaled. کاری که من خودم کرده‌ام این بوده که اول هارد را HFS+ (آپشن دوم) فرمت کردم. بعد برای استفادهٔ تایم ماشین دو ترابایتش را (دو برابر هارد یک گیگی داخلی مکم) پارتیشن کردم. وقتی در کنترل پنل تایم ماشین آنرا برای استفادهٔ تایم ماشین معرفی میکنی، خودش آن پارتیشن را دوباره به فرمت APFS فرمت میکند. آن یکی پارتیشن میماند جدا برای‌هر چه که بخواهی.

ExFat با مک کار میکند اما به تجربه برای من بازی در آورده و من مگر برای استفاده از مموری‌کی قیدش را زده‌ام. MS-Fat در مک ساپورت میشود ولی مشکل اندازهٔ فایل دارد که باز مطلوب نیست. NTFS را هم که کلا در مک فراموش کن به مشکلاتش نمی‌ارزد.

بطور خلاصه بنظر من قید اینکه این هارد را بخواهی بصورت فیزیکی از مک جدا کنی و به تلویزیون و پیسی وصل کنی را بزن. نه اینکه نشود، اما به دردسرش نمی‌ارزد. میشود از مک استریمشان کرد که راه بهتر و امن‌تریست.

صحبت تایم‌ماشین شد، امروز داشتنش کلی من را نجات داد. یک فایل مهم که چند ماه رویش کار میکردم، بخاطر اشتباهم از بین رفته بود که خوشبختانه با آن برش گرداندم.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط iSam » 26 مه 2023, 01:43

ایلیا جان ممنون، مثل همیشه عالی و کامل.
اصلا قصد اتصال به پیسی و تلویزیون ندارم، چون اپل تی وی همه چیز را از روی این هارد استریم می کند و مشکلی نیست، گفتم شاید روزی به پیسی هم وصل کنم.
کلا APFS فرمتش میکنم و بکاپ تایم ماشین را هم رویش میگیرم، چون ۸ ترابایت هست و مشکل حجم هم نخواهم داشت.
فقط یک سوأل. من روی مک دوتا یوزر دارم که هرکدام از نصف هارد استفاده می‌کنند. وقتی تایم ماشین بکاپ بگیرد، از هردو یا بهتره بگم کل هارد بکاپ می گیره دیگه؟
باز هم خیلی ممنون.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Ilia » 26 مه 2023, 02:00

بله. تایم ماشین فایل‌های همهٔ یوزرها رو بک‌آپ میگیره.

اما اون که گفتم یک قسمت هارد رو پارتیشن کن مختص تایم ماشین فکر خوبیه. چون در غیر اینصورت هم کل هارد رو میخواهد استفاده کنه و هم لاکش میکنه. میشه داخلش با پرمیشن فولدرها ور رفت اما همه‌اش گیر پرمیشن دادن میمونی بعدا.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط iSam » 26 مه 2023, 02:19

Ilia نوشته است:[نمایش]
بله. تایم ماشین فایل‌های همهٔ یوزرها رو بک‌آپ میگیره.

اما اون که گفتم یک قسمت هارد رو پارتیشن کن مختص تایم ماشین فکر خوبیه. چون در غیر اینصورت هم کل هارد رو میخواهد استفاده کنه و هم لاکش میکنه. میشه داخلش با پرمیشن فولدرها ور رفت اما همه‌اش گیر پرمیشن دادن میمونی بعدا.

پس اگر اینجوریه حتما تقسیمش میکنم.
دیدم یک جا تو کانفیگ تایم ماشین هست که میشه بهش گفت مثلا فقط یک ترابایت استفاده کن و فکر کردم فقط همون یک ترابایت را دست میگیره. پس حتما دوتا پارتیشنش میکنم.
ممنون :)
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

قبلی