انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

تایم کپسول

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

تایم کپسول

پستتوسط yasikabiri » 20 ژوئیه 2018, 11:46

سلام
یک مشکل اساسی من از روز اول با کپسول داشتم. خیلی سرچ کردم ولی به نتیجه ای نرسیدم.
مشخصات deviceها:

MacBook Pro (Retina, 13-inch, Late 2012)
high Siera
Time capsule 2T ver 7.7.9

لطفا مرا راهنمایی کنید:

۱- بعد از اتصال به کپسول، فولدر دیتا (بخش هارد اکسترنال) دیر لود میشه و همینطور برای Subfolder ها. این کندی به چی ربط داره به مک بوک یا به کپسول؟

۲- وقتی با نرم افزاری مثل لایتروم برای مدیریت عکسهام کار می کنم خیلی کنده چون از روی کپسول می خونه . انگار هر فایلو داره میرزه روی مک بعد می خونه.

۳- انتقال اطلاعات از هارد به هارد دیگه در ویندوز خیلی سریع انجام میشه ولی در مک انگار همه فایلها رو باید بریزه روی مک (مک بوک باید به اندازه کل فایل ها فضای خالی داشته باشه) بعد بریزه روی کپسول . انتقال اطلاعات طبیعیه که انقدر کند باشه؟

۴- مشکل اساسی که الان دارم می خوام آیفون ۱۰ را خالی کنم ولی همش کرش می کنه و کامل انجام نمیشه.

۵- در ادامه شماره ۴ - فکرکردم باید بخشی از بک آپ های قدیمی رو پاک کنم و فضا رو خالی کنم شاید حل بشه ولی با پاک کردن اونها مشکل جدیدی بوجود اومده - فایلها در Trash پاک نمی شن و Resore or Put back هم نمی شن.
یعنی کپسول همچنان پره. حتی با برنامه cleanmymac3 هم پاک نشده . حتی با crsutil disable که در ترمینال زدم و بخش امنیتی رو آف کردم باز هم نشد.

چقدر من مشکل داشتم یعنی دکتری هست که به داد من برسه؟
yasikabiri

پست‌ها : 1

پاسخ: تایم کپسول

پستتوسط Ilia » 20 ژوئیه 2018, 22:24

از جایی که بنظر مشکل اصلی شما با تایم کپسول بود، من سوال شما را از بحث تایم ماشین جدا کردن.

من خودم یک تایم کپسول دارم که چند سال پیش نصبش کردم و بدون هیچ مشکلی هم کار میکند. اما الان کلا جزئیات نصب و غیره اش یادم رفته. اما این چند نکته را میتوانم بگویم.

- هیچوقت دستی فایل های بک آپ تایم ماشین را انگولک نکنید. حالا چه روی تایم کپسول باشد یا هارد و نتورک و غیره. اگر احتیاج داشتید فایل یا فولدری را به هر علتی پاک کنید، مطابق عکس زیر با دکمهٔ سمت راست ماوس روی آن کلیک و دستور «Delete All Backups of…» را اجرا کنید:
DeletingFilesFromTM.jpg

فایل بندی تایم ماشین برای خودش مخصوص است و انگولک کردن آن همه چیز را به هم میریزد.

- اگر از تایم کپسول برای نگهداری فایل های اکتیو و لایبرری ها و غیره استفاده کنید، مسلما سرعت دسترسی به آنها پایین خواهد بود و بستگی به بزرگی لایبرری و تعداد فایل ها و غیره خواهد داشت. برای همین من اصلا توصیه نمیکنم که فایل های اکتیو مخصوصا لایبرری ها را روی آن داشته باشید. بهتر است از تایم کپسول بیشتر برای بک آپ کردن و شیر کردن فایل ها بین شبکه استفاده کرد تا این قبیل کارها. اگر مکتان جای کافی برای فایل هایتان ندارد، یک هارد خارجی سریع را مستقیما به آن وصل و میزان کنید که آن هارد هم در تایم ماشین بک آپ بشود. در این صورت هم سرعت دسترسی به فایل هایتان زیاد خواهد بود و هم از فایل هایتان یک کپی دوم (بک آپ) در تایم کپسول خواهید داشت. در ضمن میشود یک هارد دیگر را هم به تایم کپسول وصل و آنرا هم در شبکه شیر کرد.

- هاردی که برای تایم ماشین استفاده میکنید را در معرض استفاده از ویندوز قرار ندهید و با استفاده از یوتیلیتی ها و غیره از آن برای شیر کردن فایل بین ویندوز و مک استفاده نکنید. ویندوز یک سری چیزها در آن به هم میریزد و مشکل درست میکند.

- از آنجایی که نمیشود حدس زد که مشکل شما الان از چه ناشی شده و بنظر کلا از دستگاه درست استفاده نمیکنید و مخصوصا که با ترمینال هم همهٔ سکیوریتی دستگاه را به هم ریخته اید و غیره. من توصیه میکنم که از فایل هایتان یک بک آپ روی هارد خارجی دیگر بگیرید. بعد تایم کپسول را به حالت فکتوری دیفالت ریست کنید و اینبار درست از آن استفاده کنید. قرار نباید باشد که آیفون شما روی تایم کپسول بک آپ گرفته بشود. در این صورت اگر تایم کپسول خراب شود، چه بک آپی از آیفون به جا میماند؟ حالا مشکلات دیگر این کار به کنار. این راهنمای اپل است برای این تایم کپسول:
https://support.apple.com/en-ca/HT201945
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط iSam » 27 آوریل 2021, 04:48

الآن که دیگه تایم کپسول تولید نمیشه، کسی توصیه ای نداره برای من که میخوام یک هارد اکسترنال داشته باشم که به تلویزیون وصل بشه و وایرلس از مک و آیفون و آی‌پد هم بهش دسترسی داشته باشم و اینجوری از هارد اکسترنال یو اس بی که هی باید به مک وصل کنم و بعد از کپی مثلا فیلم، دوباره به تلویزیون وصل کنم ‌‌و ... راحت بشم؟
ممنون.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط Ilia » 27 آوریل 2021, 07:44

اپل تیوی را که خریدی، همهٔ فیلم ها را وارد آیتونز کن و لایببری آیتونزت را Share کن. وقتی که کامپیوتر و آیتونز روشن باشند، همهٔ فیلم ها در اپ Movies در اپل تیوی می آیند و از آنجا میشود پخششان کرد.

البته شرطش این است که مک، آیتونز و هارد روشن باشند و فیلم هایت هم همه فرمت استاندارد MP4 باشند که آیتونز ساپورتشان کند. اگر نباشند میشود با Handbrake تبدیلشان کرد. این کاریست که من کرده ام.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط iSam » 27 آوریل 2021, 14:15

Ilia نوشته است:[نمایش]
اپل تیوی را که خریدی، همهٔ فیلم ها را وارد آیتونز کن و لایببری آیتونزت را Share کن. وقتی که کامپیوتر و آیتونز روشن باشند، همهٔ فیلم ها در اپ Movies در اپل تیوی می آیند و از آنجا میشود پخششان کرد.

البته شرطش این است که مک، آیتونز و هارد روشن باشند و فیلم هایت هم همه فرمت استاندارد MP4 باشند که آیتونز ساپورتشان کند. اگر نباشند میشود با Handbrake تبدیلشان کرد. این کاریست که من کرده ام.

ممنون ایلیا جان، ولی مشکل اینه که باید بیشتر فیلمها به MP4 کانورت بشن و همیشه هم مک روشن و هارد بهش وصل باشه و آیتونز هم روشن. ضمن اینکه من فقط بخاطر فیلم ها نمیخوام، میخوام به دیتا ها هم بصورت وایرلس با همه دیوایسها دسترسی داشته باشم.
باز هم ممنون.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Amir_S » 27 آوریل 2021, 19:20

برای سایر فایلها روی سایر دستگاهها هم می‌توانی از مک استفاده بکنی، البته آن مشکلاتی که گفتی پابرجا خواهد بود.
برای اینکار یک یوزر مخصوص share بساز و برایش به فولدرهای مورد نظر را دسترسی تعریف کن.
بعد در شبکه می‌توانی آنها را ببینی و بقیه فایلها امن خواهند ماند.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Amir_S » 27 آوریل 2021, 21:00

اگر اپل‌تی‌وی vlc داشته باشد، فیلمها را هم می‌توانی شیر کنی!
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط iSam » 27 آوریل 2021, 21:18

Amir_S نوشته است:[نمایش]
برای سایر فایلها روی سایر دستگاهها هم می‌توانی از مک استفاده بکنی، البته آن مشکلاتی که گفتی پابرجا خواهد بود.
برای اینکار یک یوزر مخصوص share بساز و برایش به فولدرهای مورد نظر را دسترسی تعریف کن.
بعد در شبکه می‌توانی آنها را ببینی و بقیه فایلها امن خواهند ماند.

دقیقا مسئله اینه که آن مشکلات سر جایشان خواهند بود و از طرف دیگر هارد آیمک من یک ترابایت هست که میخواهم یک NAS وایرلس مثلا ۴ ترابایت یا بیشتر داشته باشم که به تلویزیون با یو اس بی وصل کنم و همه دیتاها و فیلم ها و موزیک هامو از سه تا هارد اکسترنالم داخلش کپی کنم و از مک و آیفون و آی‌پد هم بهش وایرلس دسترسی داشته باشم، فقط نمی‌دونم چی بخرم!
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط AmirT » 27 آوریل 2021, 22:41

iSam نوشته است:[نمایش]
الآن که دیگه تایم کپسول تولید نمیشه، کسی توصیه ای نداره برای من که میخوام یک هارد اکسترنال داشته باشم که به تلویزیون وصل بشه و وایرلس از مک و آیفون و آی‌پد هم بهش دسترسی داشته باشم و اینجوری از هارد اکسترنال یو اس بی که هی باید به مک وصل کنم و بعد از کپی مثلا فیلم، دوباره به تلویزیون وصل کنم ‌‌و ... راحت بشم؟
ممنون.

سلام
پیشنهاد من خرید یه NAS ئه. خود تایم کپسول هم یه مدل NAS بود.
از برندای معروفش خبر ندارم، ولی خودم ۶-۷ سال پیش یک مدل با دو جای هارد از Synology گرفتم و هنوز ازش استفاده میکنم.
نکات مثبتش برای من این چیزها بود:

- از همه دیوایس‌ها به صورت وایرلس، یا با کابل اترنت از مودم، به همه دیتا دسترسی دارم
- امکان ساختن یوزر و وضع انواع قوانین استفاده هست. در خانه هرکس اکانت و قسمت شخصی خودش رو داره.
- روی مک هم میشه از طریق فایندر پارتیشن مورد نظر رو به صورت دیسک خارجی mount کرد، هم میشه با استفاده از broswer به پنل NAS دسترسی داشت.
- اپلیکیشن‌های موبایل هم برای دسترسی هستن که استفاده رو راحت‌تر میکنن.
- امکان دسترسی به فایل‌ها از راه دور از طریق اینترنت هست.
- امکان سپردن خیلی از کارها به اون وجود داره. مثلا من دانلودهای طولانی مدت، یا تورنت‌هام رو با NAS انجام میدم.
- امکان RAID کردن و کاهش احتمال از دست رفتن دیتا هست.
- امکان بک‌آپ کردن مک به صورت اتومتیک و وایرلس هست. دیگه لازم نیست از چیزی دستی بک‌آپ گرفته بشه.
- همه این امکانات به صورت ۲۴ ساعته برقراره و چون اجزا برای همین منظور طراحی شدن، نگرانی از بابت کاهش عملکرد یا عمرشون نیست.

من تا به حال با تلوزیون بهش وصل نشدم، ولی مطمئنم که سیستم پیشرفته‌ای برایش هست.
But what is happiness except the simple harmony between a man and the life he leads? — Albert Camus
نماد کاربر
AmirT

پست‌ها : 342

پستتوسط iSam » 27 آوریل 2021, 22:51

ممنون امیر جان، خودمم نظرم همینه ولی هنوز یکی مناسب کارم را پیدا نکردم.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Ilia » 27 آوریل 2021, 23:57

خرید NAS بسیار عالیست.

اما یک راه دیگر هم هست که شاید برایت جالب باشه. یک مک مینی دست دوم خوب بخر و وصل کن به تلویزیون و از آن بصورت چیزی بین سرور و مدیا هاب استفاده کن. هاردت را هم بهش وصل کن و محتویاتی که میخواهی به مک و آیفون و آیپد و غیره اکسس بده.

آیپد خودش فیلم و موزیک و غیره را مستقیم روی تلویزیون پخش میکند. بعنوان سرور هم برایت کار خواهد کرد، یک اپ معرکه هم برای آیفون وغیره هست بنام ٔFile Browser از Stratospherix که به ‌Share folderها وصل میشود و فوق‌العاده است.

راه امیر عالیست اما اینهم راهیست.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط iSam » 28 آوریل 2021, 00:15

این پیشنهاد هم لبخند رضایت روی لبانم بست ایلیا جان، ممنون.
برم بگردم و ببینم یک مک مینی مناسب گیرم میاد. اینجوری یک مک هم دارم که اگر جلوی تلویزیون دراز کشیدم و خواستم کاری هم بکنم، کارم را راه بیندازد.
البته این را هم پیدا کرده بودم:
https://shop.westerndigital.com/en-ie/p ... 80HWT-EESN
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Ilia » 28 آوریل 2021, 03:14

اتفاقا خواستم این مدل وسترن‌دیجیتال را رفرنس بدهم، اما گفتم برای کاری که تو میخواهی یعنی نمایش در تلویزیون باز به تنهایی کافی نیست.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط iSam » 28 آوریل 2021, 03:26

Ilia نوشته است:[نمایش]
اتفاقا خواستم این مدل وسترن‌دیجیتال را رفرنس بدهم، اما گفتم برای کاری که تو میخواهی یعنی نمایش در تلویزیون باز به تنهایی کافی نیست.

چرا، هم به تلویزیون مستقیم با یو اس بی وصل میشه و هم روش مستقل پلکس پلی میشه .
با ساپورتش چت کردم و همه داستان رو برام توضیح داد.
چیز فوق الهاده ای هست و ورژن Dual هم داره که تا ۶۴ ترابایت ساپورت میکنه. من فکر کنم ۸ ترابایت برام کافیه، چون الآن کلا ۴ ترابایت دیتا دارم.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Ilia » 28 آوریل 2021, 03:43

درسته که وصل میشه، اما مثلا برای موزیک که پلی‌لیست و غیره نداری و از این قبیل چیزها. خودت بالا و پایین کن و نتیجه‌ات رو به ما هم بگو. برای من این چیزها جالبه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

بعدی

بازگشت به سخت‌افزارهای مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 8 مهمان