انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مکبوک رتینا — Retina MacBook

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

پاسخ: مکبوک رتینا — Macbook Retina

پستتوسط Strasboorg » 14 مارس 2015, 16:10

به نظر من این مکبوک جایگزین ایر خواهد بود ، ولی اپل ریسک نکرده تا الان جایگزینش کنه ، میتونه بعد از گرفتن اشکالاتش جایگزینش کنه ، شاید هم برای همینه هنوز اسمی براش انتخاب نکرده ( the new MacBookهم شد اسم ؟ )
نماد کاربر
Strasboorg

پست‌ها : 120

پستتوسط .SorousH. » 14 مارس 2015, 18:58

احتمال خیلی قوی همینطوره که شما میفرمائین و این مکبوک جدید یجوریای برای تست و محک مصرف کننده ها عرضه شده.
چیزی که برام خیلی جای شگفتیه، قیمتشه... با قیمت پایه ی این مکبوک میشه یک مکبوک پرو ۱۳ اینچی خرید که مسلما قویتره.
ایپد ایر هم میتونه کاراییه همین مکبوک رو بده (از نظر من حتی بهتر!) و شاید تنها مزیتش نسبت به ایپد ایر این باشه که یوسیمیتی مدیریتش میکنه.
نماد کاربر
.SorousH.

پست‌ها : 467

پستتوسط Masiha » 15 مارس 2015, 02:33

قطعا اگر اپل امکانات این مکبوک، اعم از صفحه رتینا، پردازنده ۱۴نانومتری، فورس‌پد و جایگذاری نوین باتری را در قالب یک مدل مکبوک ایر جدید عرضه می‌کرد، کمتر کسی به این مکبوک توجه می‌کرد. با این حال احتمال می‌دهم که در آینده‌ای نه چندان دور، به سرنوشتی مشابه iPhone 5c دچار شود.
 MacBook Air MC504LL/A (Late 2010) - iPhone 6 Plus
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پست‌ها : 279

پاسخ: متفرقه

پستتوسط Masiha » 24 مارس 2015, 20:16

یک ویدئو از CollegeHumor که همانطور از نام کانالش پیداست، عوض شدن شارژرهای مک را به تمسخر گرفته:

Why Every New Macbook Needs a Different Goddamn Charger
 MacBook Air MC504LL/A (Late 2010) - iPhone 6 Plus
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پست‌ها : 279

پستتوسط Ilia » 15 آوریل 2015, 20:52

تشریح مکبوک ۲۰۱۵ بوسیلهٔ iFixit:
https://www.ifixit.com/Teardown/Retina+ ... d=verified
پیوست‌ها
Macbook2015.jpeg
MB2015_Inside.jpeg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Pooria Azimi » 18 آوریل 2015, 03:46

یکی از معدود (از نظر من) نکات مثبت این مک‌بوک جدید، اینه که آداپتور شارژش مثل آیفون و آیپده و اگر سیم خروجی از آداپتور خراب بشه (که دو بار برای من اتفاق افتاد و در این انجمن هم بارها موردش پیش اومده)، کل آداپتور رو نباید از نو خرید (یا به‌شکل فجیعی تعمیر کرد):

تصویر

از راست به چپ، آداپتورهای مک‌بوک ایر، مک‌بوک جدید ۱۲ اینچی، آیپد تصویر شده‌اند.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ilia » 01 ژوئیه 2015, 00:25

من بالاخره توانستم این مکبوک رتینا را ببینم و چند دقیقه‌ای با آن کار کنم.
image.jpg

بطرز فوق‌العاده‌ای نازک و جمع و جور است. مانیتورش بسیار زیباست. ارتفاع دکمه‌های صفحهٔ کلیدش بسیار نازک است و تایپ کردن با آن کمی عادت میخواهد و تجربهٔ متفاوتیست. بد نیست، اما متفاوت است. کیپدش هم راستش من اگر نمیدانستم که مکانیزمش فرق میکند، از کار کردن با آن متوجه این موضوع نمیشدم.

در بین سه رنگش، همان رنگ روشن قدیمی از همه قشنگتر است:
image.jpg

نداشتن پورت دیگر بسیار غریب است. هر چند که برای این موضوع ملت ابتکارهای جالبی دارند میزنند. مثلا:
http://9to5mac.com/2015/06/29/12-inch-m ... ub-branch/
image.jpg

مشکل بزرگش برای من قیمتش است. با اینهمه پول، چرا یک رتینای ۱۳ اینچ نخرم؟
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 01 ژوئیه 2015, 09:26

اینجا هم این مک‌بوک را از دید کسی که کارش نویسندگی است، بررسی کرده و مخصوصاً روی کی‌برد ریز شده است:
http://mattgemmell.com/a-laptop-for-writers
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط AliGhz » 01 ژوئیه 2015, 15:46

این مک‌بوک چیز جالبی به نظر می‌آید. اما همین نداشتن هرگونه پورت واقعاً غیرعادی است. تایم ماشین هم پس با این حساب باید به‌صورت بی‌سیم بک‌آپ گرفته شود؟ یا این زائدۀ نه‌چندان زیبا به کنارۀ آن وصل شود؟

هارد زیر ۵۱۲ گیگ به نظر من واقعاً کم است مگر این‌که یک سیستم شبکۀ خانگی تعبیه شود که آن هم هزینه‌های خودش را خواهد داشت.

در این احوال، این مک‌بوک با هارد ۵۱۲، قیمت ۱۸۹۹ دلاری دارد:
Screen Shot 2015-07-01 at 3.43.09 PM.png
Screen Shot 2015-07-01 at 3.43.09 PM.png (20.23 KiB) - بازدید 13385 بار

و مک‌بوک پرو رتینا ۱۳ با هارد ۵۱۲، ۳۰۰ دلار بهایش بیشتر است (۲۱۹۹ دلار):
Screen Shot 2015-07-01 at 3.43.38 PM.png
Screen Shot 2015-07-01 at 3.43.38 PM.png (28.58 KiB) - بازدید 13385 بار

macbook-2015-gallery3.png

با این‌که مک‌بوک خیلی زیبا و تو‌دل‌برو به نظر می‌رسد، اما با بودجۀ محدود اگر بخواهیم عاقلانه خرج کنیم، احتمالاً خرید ۱۳ رتینا به‌صرفه‌تر است… ولی خیلی «ناز» است این‌مک‌بوکِ لامصب :) چند ماه آینده این مک‌بوک پروِ عزیز من، ۶ سالش تمام می‌شود و امیدوارم بتوانم به یک مک جدید مهاجرت کنم. این مک‌بوک پرو که الان دارم، مدل میانۀ ۲۰۰۹ است که رم‌اش را از ۴ به ۸ ارتقا دادم و هارد HDDاش را از ۵۰۰ به HDDی ۱ ترابایت. از لحاظ کارکرد واقعاً کُند شده و البته نمایشگرش هم رتینا نیست و چشم‌آزار است... هرچند واقعاً فرم این مک زیباست و تکراری نمی‌شود، ولی این‌که باز هم چندهزار دلاری بدهم و یک مک با تقریباً همین قیافه را بگیرم کمی سخت است… [البته در صورت وجود بودجۀ کافی می‌شد یک آیمک ۴.۰۰۰ دلاریِ 5K خرید با یک عدد از این مک‌بوک‌های خوشگل :joy: ]

Screen Shot 2015-07-01 at 4.17.46 PM.png
Screen Shot 2015-07-01 at 4.17.46 PM.png (31.24 KiB) - بازدید 13381 بار
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط eysun » 01 ژوئیه 2015, 21:01

AliGhz نوشته است:[نمایش]
ا چند ماه آینده این مک‌بوک پروِ عزیز من، ۶ سالش تمام می‌شود و امیدوارم بتوانم به یک مک جدید مهاجرت کنم. این مک‌بوک پرو که الان دارم، مدل میانۀ ۲۰۰۹ است که رم‌اش را از ۴ به ۸ ارتقا دادم و هارد HDDاش را از ۵۰۰ به HDDی ۱ ترابایت. از لحاظ کارکرد واقعاً کُند شده و البته نمایشگرش هم رتینا نیست و چشم‌آزار است... هرچند واقعاً فرم این مک زیباست و تکراری نمی‌شود، ولی این‌که باز هم چندهزار دلاری بدهم و یک مک با تقریباً همین قیافه را بگیرم کمی سخت است… [البته در صورت وجود بودجۀ کافی می‌شد یک آیمک ۴.۰۰۰ دلاریِ 5K خرید با یک عدد از این مک‌بوک‌های خوشگل :joy: ]

Screen Shot 2015-07-01 at 4.17.46 PM.png

علی جان من هم دقیقا همین مدل شما رو داشتم و ۶ سالش تمام شد. یک ماهی می‌شه که به یک 15 اینچی 2015 مهاجرت کردم. دل رو به دریا بزن که به نظرم پشیمون نمی‌شی. فقط همون صفحه رتینا کافیه برای راضی شدن :) :thumbs_up:
نماد کاربر
eysun

پست‌ها : 359

پستتوسط 123ali » 01 ژوئیه 2015, 23:16

دوستان من هنگامی که ميخواستم مک بخرم ،ابتدا در نظرم اين لپتاپ بود ولی بعد از پرس جوهاي بسیار از فروشندگان دریافتم که این لپ تاپ سيپيو ضعیفی دارد و برای کارهای سنگین گرافيک و ميکسرها اصلا بدرد نمی خورد و فقط برای کارهای روز مره خوب است .
123ali

پست‌ها : 497

پستتوسط iShahin » 02 ژوئیه 2015, 02:23

Ilia نوشته است:[نمایش]
مشکل بزرگش برای من قیمتش است. با اینهمه پول، چرا یک رتینای ۱۳ اینچ نخرم؟

ایلیا جان نمیدانم این یک سوال کلی بود و یا قصد خرید داری. اگر مورد دوم هست به نظرم اگر عجله​​​ ای در کار نیست حداقل تا نسل دوم مک​بوکِ جدید صبر کن و بعد تصمیم بگیر اما در حال حاضر از هر جهت حساب کنی این مکبوک پرو ریتنا ۱۳ اینچ خرید بهتری هست.

123ali نوشته است:[نمایش]
دوستان من هنگامی که ميخواستم مک بخرم ،ابتدا در نظرم اين لپتاپ بود ولی بعد از پرس جوهاي بسیار از فروشندگان دریافتم که این لپ تاپ سيپيو ضعیفی دارد و برای کارهای سنگین گرافيک و ميکسرها اصلا بدرد نمی خورد و فقط برای کارهای روز مره خوب است .

این حرف کاملا درسته. اصلا فلسفه وجودیِ این لپ تاپ بر این بنا شده و برای کارهای روزمره ساخته شده و نه برای کارهای سنگین گرافيک و ميکس.

[url=https://mobile.twitter.com/S3micolon]follow me on twitter: @s3micolon[/url

نماد کاربر
iShahin

پست‌ها : 453

پاسخ: مکبوک رتینا — Retina MacBook

پستتوسط Ilia » 02 ژوئیه 2015, 04:07

شاهین جان، صحبت فرضی بود.

این مکبوک چیز سبک و خوبست. اما مکی که من بخواهم بخرم باید قدرتش بیشتر از این باشد.

اگر این مثلا هزار دلار بود، جان میداد برای کامپیوتر دم دستی. اما با این قیمت نه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 02 ژوئیه 2015, 19:13

من سه هفته پیش ۱۰ دقیقه‌ای با این مک‌بوکِ عقیمِ ۱۲ اینچی کار کردم. راحت نبودن کیبرد و عجیب بودن ترک‌پدش باعث شد فکر کنم دستگاه اول خراب بوده و تا هر سه مدلی که در اپل‌استور بود رو تست نکرده بودم نمی‌تونستم باور کنم که این ترک‌پدی بود که انقدر ازش تعریف می‌کردند... برای این‌که خوشی‌م تکمیل بشه، روز بعدش در محل کار جدیدم بهش یک ۱۳ اینچ جدید (با ترک‌پد جدید اما کیبرد قدیمی) دادند و من ۲۰ روزی فرصت تست این ترک‌پد رو داشته‌ام.

در تئوری haptic feedback چیز خوبی به‌نظر می‌رسه، اما در عمل ترک‌پد عادی بسیار بهتره. ترک‌پد عادی رو وقتی فشار می‌دید، بعد از مدت کوتاهی «تق» می‌کنه و به تهش می‌رسید؛ ترک‌پد جدید بعد از همون مدت کوتاه «تق» می‌کنه، اما اگر دستتون رو کمی بیشتر روی ترک‌پد نگه دارید، «تق» دوم انجام می‌شه و مثلاً در سافاری Lookup می‌کنه. این ویژگی باز هم در تئوری جالب به‌نظر می‌رسه، اما در عمل فقط اعصاب‌خردکنه و غیرقابل‌پیش‌بینی.

این پست مارکو آرمنت در مورد مک‌بوک ۱۲ اینچی و خصوصاً بخش ترک‌پدش دقیقاً تجربهٔ من هم هست: http://www.marco.org/2015/05/19/mistake-one

[نمایش]

Trackpad One

The Force Touch trackpad is really cool. It’s a piece of glass that doesn’t move, but responds to pressure and simulates a click feel with haptic feedback. It even simulates two different click “depths”, calling the deeper one Force Click and giving it special functionality in certain apps (separate from a right-click). It’s a remarkable technical achievement.

It is also not good.

The simulated click vibration does feel like a click, but not a good one. It offers three different firmness settings, none of which feel anywhere near as good as Apple’s trackpads with real buttons. It feels like what it is: mushing my finger against a fixed pane of glass that’s emulating the feel of a button and almost getting there, but not getting there.

The keyboard is worse than the trackpad to me, but not by much. Both are major compromises in the name of thinness, and both are significantly worse than their (pretty great) predecessors.

And unfortunately, the Force Touch trackpad has now spread to every Retina MacBook Pro. (At least the keyboard hasn’t.)

علاقهٔ عجیبی که اپل در سال‌های اخیر به نازک‌کردن محصولاتش (ولو به قیمت گند زدن به کیفیت) پیدا کرده واقعاً من رو ناراحت می‌کنه. اگر این تحفهٔ جدیدشون ۳ میلیمتر از عرض و طول (و نه عمق) بزرگتر بود و در عوض ترک‌پد عادی و دو پورت USB-C دیگه داشت، می‌شد یه لپتاپ درست و حسابی. الآن فقط یه اسباب‌بازی با کاربرد بسیار محدوده که فکر می‌کنم اکثر خریدارانش ازش پشیمون می‌شن.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط AliGhz » 02 ژوئیه 2015, 19:37

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
من سه هفته پیش ۱۰ دقیقه‌ای با این مک‌بوکِ عقیمِ ۱۲ اینچی کار کردم.

این رو خیلی خوب نوشتی پوریا جان :lol:
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به سخت‌افزارهای مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 7 مهمان