انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

خريد مك

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

خريد مك

پستتوسط Mac در حدود 2 تو » 24 دسامبر 2005, 19:11

در اين حدود قيمت چه چيزي ميشه گرفت؟ سيستم قابل توجهي در مياد؟ مشخصاتش رو هم اگر زحمت بكشيد ممنون ميشم.
...
چيزهايي هم در موردش خوندم اينجا. در مورد گارانتي و قطعات و گرون بودن كاذب در اينجا اگر در مورد اينها هم توضيحي بدين خوبه + نرم افزار هاي گرافيكي براي مك.
( در مورد مك هم در حد 1% اطلاعات دارم )
Mac در حدود 2 تو

پستتوسط fireboy » 24 دسامبر 2005, 19:13

ظاهرا وقتي پست رو ارسال كردم من رو به عنوان مهمان ميشناخته
My Photoblog

Now,Graforum> Graphic
تصویر
نماد کاربر
fireboy

پست‌ها : 60

پستتوسط Ali.Rastegar » 25 دسامبر 2005, 19:40

خوش اومدی fireboy جان :-)
در حدود قیمت ۲ میلیون؟ اگر نظر من رو بخواهید یه iMac G5 جدید(دورین+کنترل دار) با قیمت مناسب بگیرید انتخاب خیلی خوبیه. مدل ۱۷ اینچ قطعا باید زیر ۲ میلیون باشه و ۲۰ اینچ همین حدود ۲ میلیون. قیمت سایت اپل که قیمت آمریکا بدون مالیات هست ۱۳۰۰دلار برای ۱۷اینچ و ۱۷۰۰دلار برای ۲۰ اینچ هست.
من اگر جای شما باشم حتما همین خرید رو می کنم اما اگر میخواهید نهایت احتیاط رو کرده باشید میتونید تا اواسط ژانویه که نمایشگاه MacWorld 2005 برگزار میشه صبر کنید امکان داره از همون موقع iBook و Mac mini جدید با پردازنده اینتل ارائه بشن و برنامه های بعدی اپل اعلام بشه. اونوقت از هر پشیمونی احتمالی هم خلاص می شید. البته iBook و Mac mini کامپیوترهای ارزان قیمت اپل هستن اما احتمال داره همین کوچ به اینتل سرعتشون رو خیلی مناسب کنه.
اما مشخصات iMac G5 های جدید:
http://irmug.com/portal/modules.php?op= ... le&sid=194
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Ali.Rastegar » 25 دسامبر 2005, 19:42

یه نکته ای که در اون مطلب فراموش کرده بودم بگم، این iMac ها باوجود این همه امکانات جدید باز هم نسبت به قبل نازکتر هستن! اگر اشتباه نکنم ۳۰درصد نازکتر از iMac من هست. واقعا وسوسه انگیزه!
راستی این دو لینک رو پیشنهاد می کنم ببینید:
http://www.apple.com/imac/
http://www.apple.com/imac/specs.html
در مورد رم iMac های جدید این توضیح رو بدم که ۵۱۲ مگابایت غیر قابل تعویض برای کاربر هست و کاربر در اسلات قابل تعویض تا ۲ گیگابایت میتونه بذاره. روش قرار دادن Ram در iMac های جدید خیلی جالبه! دیگه لازم نیست کل دستگاه رو باز کنید بلکه فقط پایین یه قسمت کوچیک رو باز می کنید و Ram رو قرار میدید! خودتون ببینید:
http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=302506
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط fireboy » 26 دسامبر 2005, 02:24

ممنون.
يه چند تا سوال.
- فرق imac با power mac در چي هست؟ فقط در پردازنده هست؟
تو بخش فروش اينجا يكي از دوستان يكي از سيستمها رو حدود 2.190 ميداد ! بالا نيست براي همچين سيستمي؟ فقط از اين جهت كه قيمت و اين جور چيزا دستم بياد ميپرسم!
- راستي سيستم خودت رو چند گرفته بودي؟
- در مورد سيستم هنوز قطعي نيست . فعلا ميخوام اطلاعات بگيرم در موردش و اينكه نميخوام سيستمي باشه كه محدوديت رم و بقيه قطعات داشته باشم براي نصب در آينده.
- اصولا مكينتاش رو اگر بخواي بفروشي راحت ميخرن؟ يا درد سر داره؟ و حدودا چقدر قيمتش مياد پايين؟ مثلا بعد از 2 - 3 سال. ( در اين حد كه ممكن هست مثلا يه سيستم 2 تومني بشه حدود 1 تومن بعد از 2 - 3 سال؟ )
- امكانش هست با pc شير (share) بشه؟ ( شبكه و اين جور چيزا ؟ )
- بعضي از دوستان ميگفتن كه به صرفه نيست اينجا خريد بشه ! درسته؟
- از لحاظ استفاده رم , مك هم مثل پي سي ميمونه يا متفاوت هست. من در حال حاظر 512 دارم كه موقع كار با cs2 كم ميارم براي همين از ورجن قبليش استفاده ميكنم. حالا ميخوام ببينم توي مك امكانش هست 2 گيگ رم كم باشه برام؟
My Photoblog

Now,Graforum> Graphic
تصویر
نماد کاربر
fireboy

پستتوسط Ali.Rastegar » 26 دسامبر 2005, 17:46

خواهش می کنم،
۱- خیلی فرقها. اول از همه اینکه iMac همه چیز داخل همون مانیتور LCD -ه. حتی اسپیکر و دوربین و میکروفون. فقط ماوس و کیبورد بیرونیه. اما PowerMac مانیتور نداره و فقط کیس و محتویاتش + کیبورد و ماوس هست. پردازنده هردو G5 هست با این تفاوت که سرعت پردازنده های G5 برای PowerMac بالاتر هست و dualcore هست و بعضی مدلها دو پردازنده دارن که میشه Quad Core چون میشه ۲ تا پردازنده dual core! باس پردازنده ها هم بیشتره. در PowerMac خیلی موارد دیگه قابل تعویضه و Ram تا ۱۶گیگابایت میتونید ارتقا بدید.(چون Mac OS X Tiger در عین سازگاری با ۳۲بیت امکان آدرس دهی ۶۴ بیت رو داره.) خلاصه PowerMac قویتر، قابل ارتقاتر و گرونتره!
۲- قیمت اون imac که ۲۱۹۰۰۰۰ بود مربوط میشد به مدل قبلی iMac G5 با قیمت ۱۵۰۰ دلار در سایت اپل. اما الان مدلها تغییر کرده و تغییرات رو در همون مطلبی که لینک دادم میینید.
۳- حدودا ۲۱۰۰۰۰۰.
۴- پس یا PowerMac یا صبر :-)
۵- والا فروشنده ها که سیستم صدسال پیش رو هم بعیده زیاد بیان پایین ولی احتمالا از ما مشتریا ارزون میخرن. من که تا حالا چنین تجربه ای ولی حدسم اینه.
۶- بله با ویندوز و لینوکس و یونیکس و... به راحتی شبکه میشه.
۷- هرکسی خودش باید به این جواب برسه. من که به این نتیجه رسیدم iMac برام به صرفه است.
۸- در مشخصات مورد نیاز Mac OS X 10.3 که نیمه دوم ۲۰۰۳ منتشر شد مشابه ویندوز XP اواخر ۲۰۰۱ حداقل رم ۱۲۸ مگابایت لازم داشت. اما Mac OS X 10.4 که در آوریل ۲۰۰۵ منتشر شد حداقل ۲۵۶ مگابایت میخواد. بنابراین احتمالا 512mb برای CS2 کمه البته swap/virtual memory در مک به نظرم سریعتره اما دیگه معجزه که نمی کنه. من CS ME کار کردم با ۵۱۲ مگابایت و مشکلی نداشتم اما CS2 هنوز امتحان نکردم. اما ۲ گیگ رم اصلا تصور نمی کنم لااقل برای برنامه های امروزی کم باشه.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط fireboy » 27 دسامبر 2005, 03:50

1. سيستم خودتون همين G5 با مانيتور 20 اينچيه بود؟ چون دقيق نگفتي سيستمت كدوم هست!
2. پس اسپيكر هاش با مانيتور هست. متوجه نشده بودم. اما ظاهرا خروجي 5.1 ميده براي اسپيكر هاي جدا !؟
3. من فعلا مشكلي براي صبر كردن ندارم. چون فعلا در حد اطلاعات گرفتن هست اما ميخوام بدونم صبر تا چه زماني منطورتون هست؟ همون قضيه نمايشگاه يا بيشتر؟ به نظرت من تا كي صبر كنم ميتونم يه power mac با اين پول بگيرم؟
4. با قضيه صبر كردن تغييري حاصل ميشه يا اول و آخرش من بايد همون imac كه پيشنهاد دادين رو بگيرم؟ چون چشمم زياد از اين جريان آب نميخوره و برام هم فعلا به صرفه نيست كه به بيشتر از 2 تومن فكر كنم. گفتم به يك pc تو همون مايه ها فكر كنم مثلا يه چيزي تو مايه هاي سيستمي كه محمد جان تو بخش سخت افزار پي تي گرفته اما ديدم كه سيستمي مثل اون قيمتش خيلي زود پايين مياد و اون چيزي نيست كه من دنبالشم. الان هم cpu 64 bit استفاده ميكنم اما در حد معموليه!
5. يه سوال مهم ديگه داشتم و اون اينكه اگر اين سيستم رو مثلا از جايي مثل دوبي يه غيره بيارم چطوره؟ هم از لحاظ قيمت و هم غيره ...
6. اگر از اونجا بيارم و احتمالا مشكلي داشته باشه ميتونم بدم اينجا درست كنن با قيمت مناسب يا اينكه قيمت هاي تعمير فضايي هست تو اينجا ؟
7. در مورد قضيه گمركيش نظري داري؟
8. خودت ترجيح نميدي از خارج از ايران بگيري؟ اگر نه , چرا ؟
8. قطعات اين imac يا power mac به صورت كامل فروخته ميشه ؟ يا اينكه مثلا ميشه موس , كيبرد و مانيتور رو به صورت تكي خريد؟ يا قطعه اي خاص رو بخوايم از خارج از ايران بخريم چطور؟
9. من از اين موسش خيلي خوشم اومده , ميشه يكي خريد اينجا ؟ با چه پورتي كار ميكنه؟
10. مك قبليت كه داشتي چي بود ؟ كي گرفته بودي؟ و چند فروختي؟
11. در مورد سايز و وزن كل سيستم هم ممنون ميشم بگي. كه چند تا كارتن و با چه ابعاد و چه وزنهايي هست. ( يكم تقريبي هم باشه مشكلي نيست)
12. من از اين فارسي نويس ها چيز زيادي نميدونم . ميخواستم بپرسم برنامه هايي مثل مريم و غيره نسخه اي براي مك دارن كه مشكل رو براي فارسي نويسي با فونتهاي مختلف حل كنه؟
13. جريان اين فتوشاپ cs كه نوشتي گرون هست چيه؟ برنامه ديگه اي رو معرفي كرده بودي! ( چون اصلا فتوشاپ رو سيستم من نباشه ويندوزم لنگ هست و نميتونم باحاش كار كنم)
14. در مورد كرك نسخه هاي برنامه ها براي مك مشكلي نيست؟ مثل pc گير مياد ؟ من در مورد رايگان بودن بعضي از برنامه ها شنيدم اما اگر برنامه اي رو بخوايم كرك كنيم چي ؟ مشكلي نيست؟ راحت گير مياد؟
15. در مورد ارتقا سخت افزاري بيشتر توي رم - هارد و گرافيك منظورم بود. چون فكر ميكنم براي سيستمي كه بتونم پردازنده رو ارتقا بدم بايد بالاي 3 تومن پول بدم؟
× با اين وضعيتي كه مك تو ايران داره آدم ياد عصر حجر مي افته كه هيچي نبوده ! چي كشيدي خودت !!!!!
اون جريان شبكه كردن خيلي كارو راحت ميكنه. حساسيتي هم نسبت به كامپكت بودن اسپيكر و بقيه در مانيتور ندارم چون ميخوام pc رو نگه دارم.

چه سوالاتي شد. به اندازه كل انجمن. زحمتا افتاد گردن شما .
چند جارو گشتم ببينم سايت فارسي براي اين مورد پيدا ميكنم كه غير از اينجا هنوز يافت نشده.
به هر حال ممنون.
My Photoblog

Now,Graforum> Graphic
تصویر
نماد کاربر
fireboy

پستتوسط fireboy » 27 دسامبر 2005, 03:53

راستي منظورتون از اين پست چي بوده؟
http://forum.persiantools.com/showpost. ... stcount=15
My Photoblog

Now,Graforum> Graphic
تصویر
نماد کاربر
fireboy

پستتوسط huge » 27 دسامبر 2005, 11:00

سلام
محل سکونت شما کجاست ؟
بهترین راه برای پاسخ به پرسش های شما دیدن چند نوع مک هستش .من در تهران هستم و برای آشنایی شما با مکینتاش میتوانم کمک کوچکی بکنم ؟
در صورت تمایل برایم ایمیل بزنید به behrouz @mac.com
با تشکر
بهروز
huge

پست‌ها : 107

پستتوسط Ali.Rastegar » 27 دسامبر 2005, 15:02

۱. سیستم من iMac G5 با مانیتور ۱۷ اینچ و پردازنده ۲ گیگاهرتز هست یعنی مدل قبلی iMac G5. بهش Rev.B یا iMac G5 (Ambient Light Sensor) هم می گن. به iMac G5 های جدید Rev.C یا iMac G5 (iSight) می گن.
۲. بله اسپیکرها زیر مانیتور و در حقیقت زیر iMac هستن. کیفیت صداش به نظر من کاملا مطلوبه اما میشه تا اسپکرهای 5.1 هم باهاش استفاده کرد.
۳ و ۴. صبر کردن منظورم تا ژانویه هست. وگرنه اگر همش بخواهید صبر کنید اپل معمولا ۶ ماه یکبار مدلهایش را بروز می کند و تا ابد مشغول صبر کردن خواهید بود! فکر نکنم PowerMac در ایران با این قیمت گیربیاد.
۵ و ۸. بستگی به گمرک داره. اگر بدون گمرک یا با گمرک پایین باشه ترجیح میدم از کشوری مثل آمریکا بگیرم. اما در دوبی قیمتها نسبتا بالا است. فکر کنم یکی از دوستان خبر داشتن که در سنگاپور یا مالزی(متاسفانه درست به خاطر ندارم) قیمتها خیلی مناسبه و اگر لپ تاپ بخواهید میتونید از یکی از دانشجوهای اونجا بخواهید که براتون بیاره و بدون گمرک و کمترین هزینه میشه اما من تجربه ای در این زمینه ندارم.
۶. سیستم من در این چند ماه خراب نشده که تجربه کنم. اما گارانتی یکساله تسنیم رو داره امیدوارم واقعی باشه. بقیه شرکتها رو نمی دونم. تعمیر که می کنن اما حدس میزنم قیمت بالا باشه.
۷. اگر شانس بیاری شاید بتونی iMac رو در کیف لپ تاپ بیاری و گمرک رو بپیچونی!
۸. تنها مکی که بدون کیبورد و ماوس فروخته میشه Mac mini هست البته مک با ماوسها و کیبوردهای USB کاملا سازگاره اما وقتی در تمام مدلها غیر از mini از اول کیبورد و ماوس هست دیگه چندان اهمیتی نداره. اما اگر ماوس و کیبورد خود اپل رو به هر دلیلی بخواهید بخرید با قیمت بالا مک فروشها دارن!
۹. از Mighty Mouse ؟ بله میشه خرید لااقل تسنیم که یکی به من فروخت! پورتش USB هست و با مک و ویندوز کار می کنه. مانیتور هم که iMac همه چی داخل مانیتور هست اما برای سایر مکها و یا PC می تونید مانیتور Cinema Display اپل رو بخرید.
۱۰. مک قبلی من شبیه ساز PearPC بود!! این iMac G5 Rev.B اولین مک من هست. تو جمله هام از iMac قبلی استفاده کرده بودم منظورم مدل Rev.B نسبت به Rev.C بود. وگرنه من فقط همین Rev.B رو دارم.
۱۱. کارتنش به راحتی قابل حمله و چندان سنگین و بزرک نیست. خود iMac هم غیر از پایه اش که برای محکم نداشتن iMac از عمد سنگینه وزن زیادی نداره. در کل جابجایی خیلی راحتی داره چون فقط یه LCD -ه و یه سیم برق! اینم مشخصات سایز و وزن iMac :
[left]Size and weight (17-inch)
Height: 16.9 inches (43.0 cm)
Width: 16.8 inches (42.6 cm)
Depth: 6.8 inches (17.3 cm)
Weight: 15.5 pounds (7 kg)4
----------------------------------
Size and weight (20-inch)
Height: 18.6 inches (47.2 cm)
Width: 19.4 inches (49.3 cm)
Depth: 7.4 inches (18.9 cm)
Weight: 22 pounds (10 kg)4[/left]
۱۲. بستگی داره برای چه نرم افزاری بخواهید. برای محصولات Adobe شرکت Winsoft نسخه ME که سازگار با عربی/فارسی/عبری هست تولید می کنه که برای ویندوز و مک در بازار موجوده. برای سایر برنامه ها هم شرکتهای پرنیان و تسنیم فارسی ساز دارن.
۱۳. منظورتون در تاپیک دیگه ای هست؟ احتمالا من رو با علی صمدی اشتباه گرفتید :-) قیمت در ایران چندان معنا نداره!
۱۴. استفاده غیر قانونی از نرم افزار در مک چندان شایع نیست اما به راحتی گیرمیاد.
۱۵. شما iMac رو از نظر هارد دیسک و Ram میتونید ارتقا بدید کارت گرافیک درمورد مدل من قابل ارتقا لااقل توسط کاربر نیست مدلهای Rev.C رو مطمئن نیستم. قیمت PowerMac رو باید از شرکتها بپرسید متاسفانه قیمتها از منطق خاصی پیروی نمی کنن که بشه قیمت دستگاهی رو پیشبینی کرد.
x سختی فقط در تصمیم گرفتن بود. از اون به بعدش سخت نبود. مخصوصا اینکه دوستان ساکن خارج و داخل ایران خیلی کمکم کردن.
y من و صادق شفیعی رفتیم وزارت صنایع و صحبتهایی هم کردیم که گمرک بیاد پایین هم به نتیجه رسیدیم هم نرسیدیم! به هرحال نتیجه ای که باید نشد. باید یه شرکت باشه انحصار واردات و ... رو بگیره، متسفانه در ایران برای دو نفر که انگیزه مالی ندارن هیچ توجیهی برای فعالیتشون درباره گمرک محصولات وجود نداره!
خواهش می کنم.
-------------------------------
huge/بهروز عزیز این نهایت لطف شماست گمان می کنم خیلی مفید باشه برای ایشون.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط fireboy » 27 دسامبر 2005, 18:24

باز ممنون از توضيحات. فكر ميكنم تاپيك مناسبي بشه براي خريدار مك تو اين رنج قيمت در حال حاضر.
شانس آوردم كه سوال هارو شماره زدم.

1. من تهران هستم. با ايميل هم تماس ميگيرم حتما و راهنمايي هاي لازمه رو انجام بدين. تشكر.
2. اگر خريد قطعي بشه كه يا قبل از عيد هست مثلا اواسط اسفند ماه كه مي افته تو ماه مارس , فكر ميكنم با توجه به چيزهايي كه گفتين وضعيت مك اون موقع پايدار شده باشه و يا اينكه ميافته براي بعد از عيد مثلا اوايل ارديبهشت. فكر ميكنيد قبل از عيد بهتره يا بعد از اون؟ (با ذكر اين نكته كه معمولا تو ايران وضعيت قبل و بعد از عيد رو كسي نميتونه پيشبيني كنه) اما خودم فكر ميكنم قبل از عيد به دليل برخي مسائل جامعه بهتر باشه.
3. سايز كيف لبتاپي رو كه گفتين منظورتون فقط براي مانيتور بودش ديگه ؟ براي كيس رو نگفتين چطوره؟ ( البته سايز كيف لبتاپ باشه خيلي خوبه حد اقل مانيتور و موس و كيبرد رو ميشه راحت آورد)
4. در مورد mac mini چيزي نگيم بهتره چون بهش فكر هم نميكنم و همينطور لبتاپ هاي اپل. ( در آخر چند سوال كوچيك در مورد لبتاپ ها دارم)
5. در مورد قيمت موس و كيبرد و مانيتور و رم به صورت تك تك قيمت داريد؟ اگر حدودي هم قيمت بدين خوبه. (قيمت داخل ايران)
6. سيستم هاي مك رو غير از آمريكا جاي ديگه هم ميسازه؟ بيشتر منظورم مك هاي داخل كشورهاي آسيايي مثل دوبي و مالزي و اينها هست! اونها هم كامل امريكايي هستند يا نه؟ از كجا ميشه متوجه شد كه غلابي نباشه يا اينكه چيز ديگه اي توش كار گذاشته باشن (از لحاظ قطعات داخلي!؟)
7. من دقيقا نميدونم چه فرمت هاي در مك وجود دارند. مثلا اگر با pc ايم share بشه چه فايلهايي رو ميتونم راحت رد بدل كنم بين اونها؟ ( در مورد فرمتهاي گرافيكي مشكلي ندارم چون كارم اين هست , تبديل كردنشون راحته)
8. چند فرمت پر استفاده تو هر زمينه كه مك ميشناسه رو بگين لطفا.
-گرافيكي -فايلهاي كاربردي در ويندوز -نصب بازي در مك و چيزهاي مربوط به هر كدام...
- از چند تا دوستان سوال كردم ببينم كسي مك داره بشه باحاش كار كرد ببينم دقيقا چطوره! چون خودم 1 بار بيشتر نديدمش. همون يه بار مارو سرگشته و مجنون كرد. تو مايه هاي عشق و اين حرفا.
9. گارانتي مك مگه چه كار خواصي انجام ميده ؟ مثلا همين گارانتي مك تو ايران با چقدر سرمايه كار ميكنه؟ فكر نميكنم اصلا سرمايه اي گذاشته باشه !!!!
10. نمايشگاه ژانويه در چه كشوري هست؟
11. من هنوز عكسي از مادربرد مكينتاش نديدم. ظاهرا اين كيسش خيلي غيرتيه نميذاره كسي توشو ببينه! فقط view كلي ميده!!
....
- در مورد mini mac و لبتاپ هاي مك .
1. اين ميني مك اصلا چي داره؟ براي چه كاري هست؟ مثل ماشين حساب ميمونه!
2. در مورد لبتاپ ها فكر كنم اصلا به صرفه نباشه (مخصوصا در اينجا )چون شما اگر بيرون ببري و بخواي كاري انجام بدي احتمالا كارت لنگ ميمونه چون ممكن هست خيلي فرمت ها رو نتونه بخونه و با هر چيزي سازگار نباشه يا بهتر بگم خيلي چيزها با اون سازگار نباشن. در اين صورت هست كه گفتم به صرفه نيست.
3. قيمت يه لبتاپ معمولي مك در چه حدودي هست تو اينجا؟

....
× فكر ميكنم فاصله بين مك كارها خيلي زياد هست براي همين هم هست كه رونق نميگيره! تبليغ براي مك هم اصلا نيست.
My Photoblog

Now,Graforum> Graphic
تصویر
نماد کاربر
fireboy

پستتوسط Ali.Rastegar » 28 دسامبر 2005, 14:42

خواهش می کنم،
۲. فکر کنم تا قبل از عید دو مدل ارائه بشه و تکلیف بقیه مشخص بشه. اما اگر درست باشه همین دو مدل کی میان ایران نمیشه گفت احتمال زود بیان اما خیلی گرون و بعد از یکی دو ماه بیان گرون!
۳. ببینید کل کامپیوتر از Logic Board(تقریبا Mainboad) گرفته تا پردازنده و DVD Writer و اسپیکر و کارت گرافیک و رم و... همه در همون مانیتور LCD هست. تصاویر iMac در سایت اپل رو دیدید؟ اون مانیتور iMac نیست، اون خود iMac-ه!
۴. بسیارخوب.
۵. فکر کنم حدود ۱۰۰ تومن دربیاد! هم گمرک این چیزا بالا است(چون فکر نکردن یه ماوس و کیبوردی قیمتش بالا باشه و گمرک رو درصدی حساب کردن!) هم فروشنده ها باید سود کنن. البته کیبورد اپل یه کیبورد معمولی نیست هم کلیدهای اضافه مخصوص مک داره(که البته فکر کنم بشه با یه کیبورد PC دکمه ویندوز رو به اینکار اختصاص داد) هم اینکه به عنوان USB HUB هم میتونید ازش استفاده کنید. به هرحال توصیه اقتصادی من اینه که یا مکی بخرید که از اول کیبورد و ماوس داره یا براش حداقل درمورد ماوس یک ماوس PC بخرید!
۶. طراحی و برخی کارها در آمریکا(کالیفورنیا) انجام میشه اما تولید در کشورهای مختلف. اپل اینقدر به بازارهای ارزون اهمیت نمیده که محصولش رو در دو کیفیت و دو قیمت بسازه. همه جا همون کیفیت و همون قیمت بالا(!). مهمترین دلیل تفاوت قیمت در کشورهای مختلف مالیات و گمرک متفاوت اون کشورهاست.
۷. شما می تونید هرچیزی رو ردوبدل کنید و اگر برنامه ای برای باز کردن اون باشه خودش تشخیص میده و باز می کنه. فکر کنم دلیل نگرانی شما رو بدونم. سیستم عامل مک در گذشته از Extension استفاده نمی کرد. یعنی هر فایل برطبق اطلاعاتی که همراهش داشت تشخیص داده می شد که چه نوع فایلی هست و با چه برنامه ای باید باز بشه. این باعث ساده شدن کار برای کاربر مک می شد و اون سروکله زدن با پسوندها خلاص می شد. اما همینقدر که این ویژگی برای کسی که فقط با مک کار می کرد مفید بود برای کسی که میخواست فایلهاشو با کاربر ویندوز ردوبدل کنه وحشتناک بود. فایل رو به کاربر ویندوز میداد و ویندوز تشخیص نمی داد اون چه فایلیه و با چی باز میشه چون پسوند نداشت. از این بدتر وقتی می شد که ویندوز واسطه دو مک می شد یعنی کسی فایلی رو از مک خودش به ویندوز منتقل و از ویندوز به مک منتقل می کرد اینکار اغلب باعث می شد اطلاعاتی که مشخص می کرد این فایل چه نوعیه و با چی باید باز بشه از بین بره و حتی مک هم نفهمه این فایل رو باید با چی باز کنه! البته این موضوع برای برنامه نویسا بد نشد. شروع کردن به نوشتن برنامه هایی که پلی بین Mac و PC می شد. مثلا وقتی میخواستی یک فایل Word رو از مک به ویندوز منتقل کنی اون برنامه اول اطلاعات فایل رو بررسی می کرد و برطبق اون اطلاعات یه پسوند بهش اضافه می کرد بعد منتقل می کرد به ویندوز. اما خوشبختانه اپل این روش رو گذاشت کنار و Mac OS X از Extension استفاده می کنه و بنابراین این مشکل دیگه هرگز پیش نمیاد.
۸. گرافیکی: اولا شما میتونید با استفاده از برنامه های مشترک ویندوز و مک مثل Photoshop و Fireworks فایلهاتونو همونطور که باید مشاهده کنید. اما خود سیستم عامل مکینتاش پشتیبانی خیلی بهتری نسبت به ویندوز فراهم می کنه. برنامه Preview که همراه سیستم عامل نصب می شه و همچنین هر برنامه ای که از منابع سیستمی استفاده کنه میتونه این فرمتها رو بازکنه:
BMP,GIF, JPEG-2000, JPEG, PDF, PSD, PICT, PNG, SGI,TGA, HDR, TIFF و Adobe DNG و...
و میتونه فرمتهایی که باز میکنه رو به این فرمتها تبدیل کنه:
BMP,GIF, JPEG-2000, JPEG, PDF, PSD, PICT, PNG, SGI, TGA و TIFF
در ضمن این هم از سایت اپل نقل می کنم:
[left]Go from PostScript to PDF
Because PostScript-to-PDF conversion technology is integrated into Quartz 2D, any Mac OS X application can draw images on screen from high-resolution PostScript/EPS data instead of low-resolution bitmap. This means you can print PostScript-quality documents on all printers, even on non-PostScript devices. Your documents always look their best, no matter what printer you use.[/left]
تا یادم نرفته بگم رابط سیستم عامل مکینتاش(از نسخه ۱۰ به بعد) مبتنی بر PDF هست و این برای افرادی که با چاپ و گرافیک سروکار دارن خیلی مفیده.
۹. اپل که در ایران نمایندگی نداره که سرمایه گذاشته باشه. اما هر شرکتی که گارانتی می کنه اون قطعه رو میفرسته به کشور مربوطه و قطعه سالم رو به کاربر میده. حالا یکی زودتر یکی دیرتر. خوشبختانه تا حالا مجبور نشدم کیفیت کارشونو امتحان کنم!
۱۰. ۹ تا ۱۳ ژانویه در آمریکا،سانفرانسیسکو.
۱۱. شاید تو سایت اپل نباشه اما هم افرادی هستن که دل و روده اینارو میریزن بیرون و عکس میگیرن هم در راهنمای تعمیر عکسهاش هست.
........
۱۲. از چه نظر مثل ماشین حساب میمونه؟
۱۳. من با لپتاپها میونه ای ندارم اما از نظر گمرک به صرفه تر میشه. با چه فرمتی سازگار نباشه؟ چی رو نخونه؟
۱۴. متاسفم قیمت ندارم.
........
x فاصله جغرافیایی؟ فاصله جغرافیایی من با اکثر دوستان مک کارم خیلی زیاده. اما افرادی هم هستن که در همین ایران و حتی تهران هستن و من ازشون هیچ اطلاعی ندارم. به نظرم افرادی هستن که سایت رو می بینن و اونا از حضور ما خبر دارن اما به هر دلیلی از ما خوششون نیومده ;-)
تبلیغ هم گاهی مک فروشها انجام می دن اما هم تبلیغاتشون کمه هم اینقدر درگیری به جای رقابت بین مک فروشها وجود داره که بعضیا گاهی برای خراب کردن همدیگه از اپل مایه میان و در آخر اپل رو خراب می کنن! خلاصه از مک فروشها سودی که به ایرماگ نمی رسه امیدواریم لااقل کار مارو خراب نکنن.(این نظر شخصی منه و ممکنه نظر سایر مدیران ایرماگ کاملا متفاوت باشه)
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط Ali.Rastegar » 28 دسامبر 2005, 14:55

۸-۲ چه فایلهای کاربردی؟
۸-۳ بازی در مک: اکثر بازیهای معروف نسخه مک هم دارن. بازیهای مک زیاد در ایران گیر نمیان اما میتونید با اینترنت پرسرعت یا سرویسهای دریافت فایل خودتون بگیرید. در کل مک پلتفورم خیلی ایده آلی برای بازی نیست و هنوز کنسولهای بازی یا ویندوز گزینه بهتری برای گیمرهای های حرفه ای هستن.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط fireboy » 28 دسامبر 2005, 18:02

باز هم ممنون. كامل و جامع !

- خوب من صحبت هايي هم با دوست عزيز , بهروز خان داشتم. كمكهاي زيادي كردن.

راستش با اين چيزهايي كه در موردش خوندم و شنيدم تو اين چند روز صبر كردنم رو با مشكل مواجه كرد. اما به هر حال بايد كمي صبر كرد.
- فكر ميكنم در حق مك كم لطفي شده اما اين هم هست كه : جنس خوب و مناسب مثل آدم , جاي خودشو باز و راه خودشو بالاخره پيدا ميكنه!

- در مورد فرمتها مشكل حل شد. همينطور فعلا در مورد mac mini و لبتاپ هاش.

1. لطفا در مورد اومدم مدل جديد از مك كه در موردش صحبت كرديم و قرار هست احتمالا قبل از عيد بياد , اگر كوچيكترين خبري شد حتما در سايت بگين.
2. بعدش كه متوجه شدم تمام قطعات داخل مانيتور هستند تا كلي وقت داشتم ميخنديدم چون مدل هاي power mac و غيره رو همش با كيس ديده بودم فكر كردم اين هم كيسش همون هست يا يه چيزي تو همون مايه ها !
اما سوالم در اين رابطه اين بود كه داخل اون بخش از مانيتور فن هم هست يا قطعات اونجا بدون فن كار ميكنن؟ اصلا imac فن داره يا خير؟ چون خاك گرفتن يه همچين سيستمي ميتونه دردسرساز بشه. از اين جهت پرسيدم.

- به نظر من خود imac اينقدر خوش دست و مناسب براي حمل و نقل هست كه در خيلي مواقع شخص رو از داشتن چيزي مثل ibook ها بينياز ميكنه | تنها فرقش اينه كه بايد جايي باشه كه به برق وصل بشه ولي لبتاپ نيازي نداره. بنابراين راحت ميشه بيخيال لبتاپ شد.
My Photoblog

Now,Graforum> Graphic
تصویر
نماد کاربر
fireboy

پستتوسط Ali.Rastegar » 29 دسامبر 2005, 14:22

خواهش می کنم،
- من جناب بهروز رو ندیدم و نمیشناسم اما دورادور از همکاریشون خیلی ممنونم :-)
- امیدوارم ;-)
- بسیار عالی
۱. حتما. تا الان فقط شایعات بدون مشخصات فنی بوده وگرنه حتما در سایت میذاشتیم.
۲. بله فن هست و مدیریت خیلی جالبی که Mac OS X در مورد فنها داره برام خیلی جالبه. شاید PC های درست و حسابی هم الان اینجوری شده باشن و من خبر ندارم. به هرحال فنها وقتی لازم باشه سریعتر میچرخن و بیشتر صدا می کنن و وقتی لازم نباشه کندتر و کم صدا. البته بیشترین دور سرعتش هم صدای چندان بلندی تولید نمی کنه. هوا از طریق قسمت باریک باز پشت iMac و حتی از زیرش یعنی همون قسمت اسپیکر رد و بدل میشه.
۳. دقیقا من یکی از دلایلی که iMac رو ترجیح میدم همینه که ویژگی نسبتا قابل حمل بودن رو بدون درگیر شدن با مسئله باتری و شارژ فراهم می کنه.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

بعدی

بازگشت به سخت‌افزارهای مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 11 مهمان