انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشورت برای خرید مک

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

پستتوسط Behnam » 12 اکتبر 2008, 01:13

جایی هست که کُد همهٔ مُدل‌ها رو بشه پیدا کرد؟ مال من که قدیمی هست 9C0F هست که اگر به F آن استناد بکنم قاعدتاً باید Philips باشه.
مونیتور کاتودیک مک باز هم قدیمی‌تر من که لوگوی اپل داشت ولی ساخت Sony بود!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ali.Rastegar » 12 اکتبر 2008, 14:53

من با 9C0F جایی پیدا نکردم فقط در یک تاپیک دیدم کسی برای آی‌مک G4 خراب صفحه‌ی Philips گرفته بود برای تعویض.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Behnam » 15 اکتبر 2008, 05:50

مک‌بوک جدید آلومینیومی بیرون آمد. به همراه آن اپل یک صفحهٔ نمایش ۲۴ اینچی جدید عرضه کرده که به مک‌بوک با mini DVI متصل می‌شود. این صفحهٔ نمایش با شیشهٔ شفاف عرضه شده است، از همان نوع صفحهٔ مک‌بوک. پس آنهایی که می‌خواهند از شر صفحهٔ‌ شفاف با خرید یک صفحه‌نمایش خارجی رها شوند، تنها مونیتورهای قدیمی‌تر اپل به درد می‌خورند. اما بشتابید چون آنها هم به زودی جمع خواهند شد! اپل به دلایل محیط زیستی از صفحهٔ نمایش مات فاصله گرفته است. اگر دلداری باشد، Greenpeace اقدام اپل را ستایش کرده است! ضمناً فیلم‌های محافظ نیز برای مات کردن صفحهٔ نمایش موجودند.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط R_Behnood » 15 اکتبر 2008, 06:41

دیگه عادت کردم که هر چند وقت یکبار رنگ و روی این مک ها عوض بشه به اسم انقلاب!
از مک بوک پورت فایر وایر رو حذف کردن بعد یک شیشه چسبوندن بهش که شبیه آیمک بشه بعد این یعنی پیشرفت؟! چون جعبش آلومینیومی شده خیلی پیش رفته؟ فقط قیمتش رو مقایسه کنید با قبلی ها!
استفاده از چیپ ست nvidia تنها نکته قابل توجه بود بنظر من. ما بقی همون کلکهای بازاریابی همیشگی استیو بود!(-:
MacBook Black (MA701LL/A) 2.0GHz, 3GB
OS X 10.6
R_Behnood

پست‌ها : 334

پستتوسط Ilia » 15 اکتبر 2008, 08:14

چند نکته جالب در باره مکبوک:

- فایروایر حذف شده و بجاش پورتی جایگزین نشده.
- سرعت پراسسور پایین هم اومده. یعنی مکبوک ۱۲۹۹ دلاری که قبلا با سرعت 2.4 عرضه میشد الان با سرعت 2 ارایه میشه.
- بالاخره مکبوک دارای ویدئوکارت بدردبخوری شد. (با توجه به قیمتی که اپل روی مکبوک گذاشته نداشتن ویدئوی خوب قابل توجیه نبود).
- تاچ‌پد جدید و بدنه آلمینیومی و کیبورد چراغ‌دار برای مدل بالای مکبوک همه خوبند اما جای فایروایر رو نمیگیرند.

و اما در مورد مکبوک‌پرو؛

- قابل دسترس‌تر کردن جای هارد درایو بسیار مثبته. (من ماه گذشته برای عوض کردن هارد مکبوک‌پروام مجبور شدم حدود ۳۸ تا پیچ رو باز کنم تا به هارد برسم).
- حذف کامل صفحه مات حداقل برای من بسیار ناراحت کننده بود. متاسفانه اپل در بسیاری از موارد خوشگلی رو به کارکرد ترجیح میده و این یکی از اون موارده.

رویهم رفته من فکر میکنم داشتن ویدیوکارت مستقل ارزش از دست دادن 0.4 سرعت رو داره، اما اگر کسی فایروایر رو لازم داشته باشه (مثلا برای وارد کردن ویدئو یا ضبط صدا) راهی بجز خرید پرو براش باقی نمیمونه. و این مخصوصا انجام شده که مردم رو مجبور به خرید پرو کنند. جالب اینه که فایروایر در تمام مدلهای اپل از زمان معرفی آن بوده و اپل با چنگ و دندون سعی در فراگیر کردن اون داشت و حالا داره اون رو فدای کلک‌های فروشش میکنه.

اون مانیتور ۲۴ اینچی هم چیز خوبی بود بشرطی که مدل ماتش هم عرضه میشد...

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط R_Behnood » 15 اکتبر 2008, 09:16

تا جایی که من متوجه شدم گرافیک مک بوک هنوز هم مجتمع هست. فقط بجای اینتل از چیپ ست nvidia استفاده شده.
MacBook Black (MA701LL/A) 2.0GHz, 3GB
OS X 10.6
R_Behnood

پست‌ها : 334

پستتوسط Ilia » 15 اکتبر 2008, 09:25

حق با شماست بهنود جان. اشتباه لپی از من بود.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Nine » 15 اکتبر 2008, 12:10

سلام
براي من يه سوال پيش اومده
اينكه آيا چيپست مادربورد هم تو اين سري هم (بجز كارت گرافيك) انوديا است
اگه اينجوري باشه اين سري به هيچ پلت فرمي نظيرcentrino 2 تعلق نداره چون تو اين پلت فرم چيپست مادربورد Mobile Intel® GM45 Express Chipsetاست
در اين سري نام چيپست مادربورد چيه؟
MacBook MB402LL/A- iran-Dialup, OS X 10.5
Nine

پست‌ها : 48

پستتوسط Reza.Y » 15 اکتبر 2008, 14:48

این قضیه برداشتن Firewire بدجوری توی ذوق می‌زنه :-(
خب Chipset این مک‌بوک جدید Nvidia است. سری اول مک‌بوک 945GM بود و این سری آخر که گرافیک X3100 داشت GM965 بود.. طبیعتا توی دسته‌بندی اینتل جایی نداره. Bus این 1066 MHz هست در برابر 800 اینتل.
این مهاجرت chipset کار عاقلانه‌ای بود.
Reza.Y

پست‌ها : 435

پستتوسط pooriya » 15 اکتبر 2008, 18:26

خوب مشکل من انگار حل شد.من مک بوک و مک بوک پرو های جدید رو دیشب تو سایت اپل دیدم.محشره!

و می خواستم از همه دوستان از اینکه من رو راهنمایی کردن تشکر کنم. ;-)
aluminium macbook 2.4 intel core 2 duo ,RAM 2G DDR3,mac os x10.5.6,ADSL+2
نماد کاربر
pooriya

پست‌ها : 49

پستتوسط pooriya » 15 اکتبر 2008, 23:13

راستی با وجود گرافیک بهتر مشکل lcd مک بوک برطرف شده؟منظورم کیفیت بد صفحه هست که دوست عزیزمون ازش حرف میزد.
نماد کاربر
pooriya

پست‌ها : 49

پستتوسط Ali.Rastegar » 16 اکتبر 2008, 22:59

اون مشکل ربطی به کارت گرافیک نداشت، مشکل از خود LCD بود. الان LCD قطعا عوض شده چون LED-backlit شده اما اینکه بهتر شده یا نه رو نمیشه بدون دیدن فهمید گرچه میشه حدس زد که حداقل از مال من بهتره. موضوع بازتاب ولی قاعدتا بدتر شده چون مثل iMac یک سطع شیشه‌ای هم اضافه شده.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Reza.Y » 17 اکتبر 2008, 05:08

راستی ایلیا درست‌ه که سرعت شده پایه شده 2 (و مک‌بوک سفید ۹۹۹ دلاری ۲.۱ هست) اما روی پلتفرم جدید Montevina اینتل هست که ۱۰۶۶ مگاهرتز frontside bus داره. البته از Montevina گویا فقط پردازنده‌اش مونده!
Reza.Y

پستتوسط Ilia » 17 اکتبر 2008, 07:37

درسته و حتما سریعترش میکنه. Memory Bus اون هم سریعتره. باید منتظر نتیجه تستهای barefeats.com بشیم تا ببینیم که در عمل چقدر جبران پراسسورش رو میکنند.

من مسئله‌ام با اپل فقط موقعیه که میبینم که اپل مخصوصا یک چیزی رو خراب میکنه تا مدل گرونتر رو بفروشه. متاسفانه اینقدر هم نمونه‌اش رو دیدم که به این موضوع حساس هم شده‌ام. مثلا فکر میکنید که نگه داشتن فایروایر چقدر مکبوک رو گرونتر میکرد؟ من حدس میزنم حدود ۵ تا ۱۰ دلار شایدم کمتر. کاملا مشخصه که فقط برای متمایز کردنش از پرو حذفش کرده‌اند.

از کلک‌های دیگه اپل همین Mini-Display Port من‌در‌آوردی جدیدشه. حالا باید چپ و راست آداپتور براش خرید که هم گرون هستند هم دست و پا گیر. ۲۵۰۰ دلار بدی یک مکبوک‌‌پرو بخری تازه مجبور باشی ۱۵۰ دلار هم براش آداپتور بخری. بعلاوه مودم خارجی و غیره. من بسیار اپل و سیستم عاملش رو دوست دارم اما در این جور مواقع احساس عاشقی رو پیدا میکنم که میبینه معشوقش داره تلکه‌اش میکنه! :-)

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Reza.Y » 17 اکتبر 2008, 13:57

گویا DisplayPort زیاد هم من در آوردی نیست (http://en.wikipedia.org/wiki/DisplayPort) استاندارد VESA هست و خیلی شرکت‌های بزرگ هم پشتیبان هستند. احتمالا آرام آرام بقیه تولید کننده‌ها به خصوص روی قابل حمل‌ها این استاندارد رو اعمال خواهند کرد.
ولی این که اپل مجبورت می‌کنه که پشت سر هم برای ابزار جانبی پول بدی حرفی درش نیست.
اشکال حذف این فایروایر این‌ه که تو نمی‌تونی ۱۳ اینچ و فایروایر رو هم‌زمان داشته باشی (جز مدل پایین ۹۹۹ دلاری!). عجیب‌ه که خود اپل این جوری داره تیشه به ریشه فایروایر می‌زنه.
Reza.Y

قبلیبعدی

بازگشت به سخت‌افزارهای مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 10 مهمان