انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشورت برای خرید مک

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

پاسخ: مشورت برای خرید مک

پستتوسط AmirArsalaan » 01 سپتامبر 2021, 04:42

سلام دوستان
من قصد خرید یک آیمک جدید رو دارم
چرا حجمم هارد آیمک های تو بازار انقدر پایینه؟
اصلا چه معنی داره ۲۵۶ یا ۵۰۰ گیگ؟ اصلا متوجه نمیشوم
کار من طراحی هست و الان آیمک ۲۰۱۷ - i5 دارم. این آیمک جدیدای ۲۴ اینچ از نظر عملکرد و سخت افزار به نسبت مدلهای ۲۰۲۰ و قبلتر برتری خاصی دارند؟
نماد کاربر
AmirArsalaan

پست‌ها : 183

پستتوسط Ilia » 01 سپتامبر 2021, 20:58

از جایی که تاندربلت ۳ خیلی سریعه، میشه هارد SSD خارجی و غیره رو به اینها وصل کرد که خیلی‌ها این کار را میکنند. اپل مدل با هارد کوچک رو برای کسانی میده که هارد بزرگ لازم ندارند ولی قیمت کمتر برایشون مسئله است. مثالش مدارس. البته خرید اینها با هارد کوچک برای کسانی که از هاردشون حسابی کار میکشند توصیه نمیشه. چون هارد اینها قابل تعویض نیست و تا جایی که من میدونم استفاده از هارد در پروسسورهای M1 بیشتر از اینتله که ممکنه به استهلاک زودتر این هاردهای کوچکتر بشه.

در حال حاضر محتویات این آیمک با مک‌مینی و مکبوک‌ایر و مکبوک‌پرو چندان فرق عمده‌ای ندارند. اگر آیمک را بخرید تقریبا همان مثل این است که مک مینی را خریده باشید بعلاوهٔ یک مانیتور خوب اپل.

آیمک جدید فرقش با مدل قبلی اینتلی استفاده از پروسسور ساخت خود اپل است که کیفیت نسبت به قیمتش خوب است اما محدودیت‌های خودش را هم دارد. مثلا محدودیت ۱۶ گیگ رم و تعداد پورت‌های کمتر و نداشتن قابلیت نصب بوت‌کمپ و غیره. برنامه‌های نوشته شده برای اینتل هم با کیفیت خوبی اجرا میشوند ولی دولپرها مثل ادوب نسخه‌های مطابق پراسسور اپل را دارند عرضه میکنند که بازدهی خیلی خوبی دارند.

اگر عجله برای خرید نداری حتما صبر کن تا نسل بعدی آیمک با پراسسور جدید بیاید. چون احتمالا پیشرفت‌های زیادی نسبت به این مدل خواهد داشت.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6174

پستتوسط AmirArsalaan » 01 سپتامبر 2021, 22:44

واقعن ممنونم از پاسخ جامع و مطمئننون ایلیاجان
اتفاقن عجله دارم و مدل ۲۰۲۰ آیمک را میگیرم البته اول مک مینی رو بررسی میکنم شاید نظرم عوض شد
نماد کاربر
AmirArsalaan

پستتوسط ahanyekta » 07 سپتامبر 2021, 01:13

سلام به نظر من مک بوک پرو بخری از ای مک خیلی بهتره
ahanyekta

پست‌ها : 2

پستتوسط amirazizi » 09 سپتامبر 2021, 04:19

AmirArsalaan نوشته است:[نمایش]
من قصد خرید یک آیمک جدید رو دارم
کار من طراحی هست و الان آیمک ۲۰۱۷ - i5 دارم. این آیمک جدیدای ۲۴ اینچ از نظر عملکرد و سخت افزار به نسبت مدلهای ۲۰۲۰ و قبلتر برتری خاصی دارند؟

ایمک جدید فقط چند ماه هست که اومده و بدون شک به این زودی ها به روز نخواهد شد و سرعت و امکانات شون خیلی بهتر از نسل قبلی اینتلی هست. سرعت شون واقعا عجیب بالاست و مصرف برق شون عجیب پایین.

شاید بشه گفت اپل همون کاری رو کرد که لامپ های کم مصرف انجام دادن. بهروری بالاتر و مصرف برق پایین تر

فقط یک نکته ای رو شما گفتید که خیلی خیلی جدیه :!: و زنگ خطر. اینکه گفتید طراح هستید. از چه نرم افزارهایی استفاده می کنید؟ ایا از وکام یا قلم های دیگه استفاده میکنید؟

این رو در نظر داشته باشید که نسل جدید سیستم های اپل ساختار سی پی یو متفاوتی دارند که ARM هست و نه x86 که مال اینتل هستش و نیاز هست که همه دلوپرها کامپایلرهای نرم افزارهاشون رو بازنوسی کنند و خیلی از نرم افزار ها هنوز نسخه ارم ندادن و در واقع توی سری M یک شبیه سازی انجام میشه که البته بسیار خوب و سریعه ولی...

هر نرم افزار یا سخت افزار جانبی دارید حتما تحقیق کنید که با سری ام سازگار باشه. به طور مثال سرعت نرم افزارهای پک ادوبی بعد از بازنویسی به طور متوسط 85% افزایش داشته به نسبت سیستمهای اینتلی که عالی هستش ولی در نظر داشته باشید که این مسایل هست.

https://www.zdnet.com/article/adobe-cre ... d-systems/
amirazizi

پست‌ها : 482

پستتوسط AmirArsalaan » 14 سپتامبر 2021, 23:15

امیر جان عزیزی ممنون
آره دقیقا درست میگی روم به دیوار روم به دیوار واللا هنوز من از ترس پریدن کرکای بعضی نرم افزارهام مکم را به آخرین او اس آپدیت نمیکنم چه برسد به ریسک سی پی یوی جدید آیمک ۲۰۲۰ سفارش دادم برای شرکت یه مک مینی هم میگیرم برای خودم که تلک و تلکی کنیم نرم افزارها را تا نسل های بعدی از راه برسند
نماد کاربر
AmirArsalaan

مشورت برای خرید مک

پستتوسط Amin_amin » 19 نوامبر 2021, 15:20

سلام دوستان. قصد خرید مک بوک ایر M1 رو داشتم. در بین بررسی هام یه مورد خیلی فکرمو مشغول کرده. پست هایی تو Reddit و خود انجمن سایت اپل هم دیدم. عده ای (تعدادشونم کم نیست) گزارش دادن که صفحه macbook air m1 خودبخود ترک میخوره و حتی در بعضی موارد میشکنه قاب پایین صفحه. چقدر این موضوع جدیه؟ واقعا داره روی تصمیمم تاثیر میزاره.
صفحه مدل های قبلی ظریف و حساس بود... در مدل های جدید که پردازنده M1 دارن صفحه رو حساس تر هم کرده.
کسی هستش اینجا که macbook air m1 یا macbook pro m1 داشته باشه؟ اگر هستش لطف میکنین تجربه تون رو به اشتراک بزارین.
ممنونم. کمک بزرگی میکنین
Amin_amin

پست‌ها : 3

پاسخ: بروزرسانی جدید اپل

پستتوسط Ilia » 19 نوامبر 2021, 18:59

من چند ماهی هست که یک ریفربیشدش رو خریدم و هیچ مشکلی هم با اون نداشته‌ام. اما راستش چندان در حمل و نقل نبوده تا فشاری بخواهد بهش وارد بشه. و این موضوع ترک خوردن چندان فراگیر نباید بوده باشه وگرنه بسیار بیشتر در بوق و کورنا میبود.

همچنین حدود یک سال از معرفی مکبوک ایر M1 میگذره و مطمئنا اپل ایرادات خط تولیدش رو رفع میکنه. و بعید هم نیست که سر و کلهٔ مدل جدیدش هم بزودی پیدا بشه هر چند که نمیشه حدس زد کی.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پاسخ: بروزرسانی جدید اپل

پستتوسط Amin_amin » 21 نوامبر 2021, 19:44

Ilia نوشته است:[نمایش]
من چند ماهی هست که یک ریفربیشدش رو خریدم و هیچ مشکلی هم با اون نداشته‌ام. اما راستش چندان در حمل و نقل نبوده تا فشاری بخواهد بهش وارد بشه. و این موضوع ترک خوردن چندان فراگیر نباید بوده باشه وگرنه بسیار بیشتر در بوق و کورنا میبود.

همچنین حدود یک سال از معرفی مکبوک ایر M1 میگذره و مطمئنا اپل ایرادات خط تولیدش رو رفع میکنه. و بعید هم نیست که سر و کلهٔ مدل جدیدش هم بزودی پیدا بشه هر چند که نمیشه حدس زد کی.

بطور کل چه محدودیت هایی نسبت به ویندوز داره؟ ما macOS اصلا اشنایی ندارم. میخوام بدونم مثلا مثل ios نمیشه موزیک رو از تلگرام سیو کرد؟ یا مثلا وقتی ورژن macOS لپتاپم قدیمی شه... نمیزاره نرم افزار های جدید رو دانلود کنم؟ (IOS نمیزاره. مثلا توی اپ استور میگه "این نرم افزار IOS 12 میخواد"...) توی لپتاپش هم همین مشکل هست؟
میشه لطفا یه توضیح بدین؟
Amin_amin

پستتوسط Ilia » 21 نوامبر 2021, 20:36

اول اینکه با تلگرام میشه در iOS موزیک mp3 را سیو کرد. راهش یک مقداری فقط سرراست نیست. بزنید موزیک پخش بشه، بعد بزنید روی وسط نوار پخشش تا بازتر بشه. اونوقت در سمت راستش یک فلش سربالا میاد که بزنید رویش. بعد یک لیست افراد میاد که به کدام شخص میخواهید share کنید. این رو ندید بگیرید و دوباره بزنید روی فلش سربالای جدید در سمت راست بالای صفحه. اینبار یک لیست جدید باز میشه که در بینش save to files و اگر مثلا برنامهٔ Documents کمپانی Readdle رو نصب داشته باشد هست. اون رو انتخاب کنید و سیوش کنید در دستگاهتون. این آدرس داکیومنته:
https://apps.apple.com/ca/app/documents ... d364901807

بعدش عدم نصب برنامه‌های قدیمی ربطی به این مک خاص نداره. اگر برنامه با سیستم منطبق نباشه (مثلا ۳۲ بیتی باشه) اجرا نمیشه. اما در iOS یک فرق با مک هست و آن اینه که نصب برنامه معمولا فقط از طریق App Store انجام میشه و اگر برنامه از اپ‌استور به هر دلیلی حذف شده باشه امکان نصبش نیست. در مک این موضوع در مورد نصب از اپ‌استور مک صدق میکنه اما مک مانند دیوایس‌های iOS محدود به اپ‌استور نیست و برنامه‌ها را میشود از خارج از اپ‌استور نصب کرد و محدودیتی از این نظر نیست. هر چند هنوز برنامه‌ها بایستی به هر حال قابل اجرا باشند. یعنی اگر برنامه‌ها بقدری قدیمی بشوند که از نظر پیشنیاز سیستم قابل اجرا نباشند و دولپرش آن را آپدیت نکنه کار نخواهند کرد مثل همان مثال ۳۲ بیتی بودن برای دستگاه‌ها و سیستم‌هایی که فقط برنامه‌های ۶۴ بیتی را اجرا میکنند.

بزرگترین فرق این مک‌های جدید عدم قابلیت نصب بوت‌کمپ بخاطر نداشتن پراسسور‌های اینتله. یعنی نمیشه این مک‌ها را بصورت دستگاه ویندوز خالص در آورد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط saeidk » 21 نوامبر 2021, 20:46

هر فایلی رو می شه هرجایی ذخیره کرد از این جهت مشکلی نیست
در نسخه های جدید سیستم عامل نصب از جاهای متفرقه رو کمی مشکل کرده که قابل حل است
مشکل اصلی در مک این است: شما می خواهید به سایتی سر بزنید
آن سایت نسخه جدید مرورگر اینترنت را نیاز دارد
برای نصب نسخه جدید مرورگر باید نسخه جدید سیستم عامل را نصب کنید
این کار را انجام می دهید یکدفعه می بینید برنامه اسکنر شما قدیمی است و به هیچ وجه در این نسخه از سبستم عامل نصب نمی شود
شما اسکنرتان را از دست می دهید
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Amin_amin » 21 نوامبر 2021, 23:15

saeidk نوشته است:[نمایش]
هر فایلی رو می شه هرجایی ذخیره کرد از این جهت مشکلی نیست
در نسخه های جدید سیستم عامل نصب از جاهای متفرقه رو کمی مشکل کرده که قابل حل است
این کار را انجام می دهید یکدفعه می بینید برنامه اسکنر شما قدیمی است و به هیچ وجه در این نسخه از سبستم عامل نصب نمی شود

چی؟؟! تابحال همچین چیزی نشنیده بودم. این موضوع فقط واسه safari صدق میکنه؟ یا گوگل کروم و بقیه رو هم شامل میشه؟! من از اپدیت کردن هرچیزی بدم میاد. گوشیم رو هم هنوز روی ios 11 نگه داشتم. چون اپدیت کردن یعنی معمولا نیاز بیشتر OS برای پردازش گرافیک های جدید و امکانات بیشتر (مثلا ویجت هایی که در IOS معرفی شد)... و من به شخصه نیازی به ویجت ندارم. اپدیت امنیتی هم تو ایران معنایی نداره. ولی الان که شما میگین برای رفتن به یک سایت آدم مجبور میشه کل OS رو در مواقعی آپدیت کنه... این خیلی بده. (همین الانشم بنده ویندوز 10 رو که دارم؛ ورژن های جدیدش نیست اصلا. چندین ورژن رو قبلش تست کردم... دیدم لپتاپم رو این ورژن از ویندوز خیلی خوب کار میکنه و همه چی قابل قبوله. پس نیازی نمیبینم آپدیت کنم)

یه سوال. گروه تلگرام.. دیسکورد و یا واتس اپی وجود نداره واسه یه انجمنی که توش مک باشه؟ کمی جستجو توی اینجور سایت ها سخته.
Amin_amin

پستتوسط Arzhang » 01 دسامبر 2021, 00:59

saeidk نوشته است:[نمایش]

فکر کنم شما قدری اغراق کرده‌ای. من تا به حال چندین دستگاه پرینتر و اسکنر داشته‌ام و هنوز هم یکی‌اش را دارم. به زودی‌ها قدیمی نمی‌شود. این که نصب مرورگر باعث از دست دادن یک دیوایسی مثل پرینتر بشود به نظرم اغراق‌آمیز است.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1447

پستتوسط saeidk » 01 دسامبر 2021, 22:39

نمونه مشخص آیمک 2013 است که واکم اینتوس رویش نصب بود و کار می کرد با نصب کاتالینا و نصب درایور خود سایت امکانات واکوم فعتل نشد و هرچقدر وررفتم نشد
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Amir_S » 02 دسامبر 2021, 10:58

من هم همین مشکل را با Bambooی قدیمی خودم داشتم و راه حلی دستی برای تغییر فایل‌های درایور پیدا کردم و الان روی Catalina از آن استفاده می‌کنم.
روال کلی به این صورت بود که فایل‌های درایور را از پکیج نسخه قدیمی که روی سیستم جدید کار نمی‌کرد برداشتم و در پکیج جدید که روی مک‌های جدید کار می‌کرد ولی با تبلت من سازگار نبود قرار دادم.
البته نمی‌دانم این روش برای Mac OS11 که تفاوت ساختاری بیشتری با نسخه‌های قبلی دارد هم جواب می‌دهد یا نه!؟ اما امتحانش ضرر ندارد.
جزئیات مراحل را الان یادم نیست، ولی مطمئنم با جستجو پیدا خواهی کرد.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2