انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشورت برای خرید مک

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

پاسخ: مشورت برای خرید مک

پستتوسط نیما » 08 ژوئن 2019, 01:29

بنظرم مکبوک ایر رو نخر، عملا خیلی ضعیف تر هست از مک بوک‌پرو و قیمت مشابه‌ای هم در ایران داره.
نسخه ایر نمایشگرش کیفیت پایین تری نسبت به پرو داره. پردازنده کلاس y هست که خیلی کم مصرفه ولی کارایی نداره، خنک کنندش پسیو هست پس نسبت به پرو هم گرم تر و هم پر صدا تر هست.

تفاوت نسخه ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ پرو اگر درست خاطرم مونده باشه تعداد هسته‌های پردازشی(۴ دربرابر ۶)، میزان رم اختصاصی روی پردازنده (۶۴ مگابایت در برابر ۱۲۸ مگابایت)، باطری، ضد آب بودن کیبرد (به خاطر لایه سیلیکونی در نسخه ۲۰۱۸)، وایت‌بالانس داینامیک در نمایش ۲۰۱۸ و تعداد فن‌های خنک کننده (۱ در برابر ۲) هست.

فکر می‌کنم بخاطر فضای بیشتر نسخه ۲۰۱۷ اوضاع باطری بهتر باشه هرچند دیر‌تر شارژ می‌شه. یک مساله دیگه این بود که نسخه ۲۰۱۸ به نهایت کارایی خودش نمی‌رسید، چون توان مصرفی لازم رو آداپتور تامین نمی‌کرد.

این مطالب من رو البته چک کن، چون ممکنه خوب در ذهنم نمونده باشه.
نماد کاربر
نیما

پست‌ها : 462

پستتوسط mani6606 » 08 ژوئن 2019, 01:33

Ilia نوشته است:[نمایش]
هر چه میخرید مدل قبل از امسال را نخرید. چون مشکل کیبوردش دیر یا زود گریبانتان را خواهد گرفت.

مکبوک ایر جدید هم دستگاه خوبیست، اگر احتیاج به لپتاپی با بالاترین قدرت نداشته باشید.

مشکل کیبورد این سری مک بوک پروها دقیقا چیه؟ ایا ساختار کیبورد مک بوک ایر متفارت تر از مک بوک پرو است یا اینکه اپل همان نمونه را در مک بوک ایر استفاده کرده است؟
mani6606

پست‌ها : 17

پستتوسط mani6606 » 08 ژوئن 2019, 02:02

نیما نوشته است:[نمایش]
بنظرم مکبوک ایر رو نخر، عملا خیلی ضعیف تر هست از مک بوک‌پرو و قیمت مشابه‌ای هم در ایران داره.
نسخه ایر نمایشگرش کیفیت پایین تری نسبت به پرو داره. پردازنده کلاس y هست که خیلی کم مصرفه ولی کارایی نداره، خنک کنندش پسیو هست پس نسبت به پرو هم گرم تر و هم پر صدا تر هست.

تفاوت نسخه ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ پرو اگر درست خاطرم مونده باشه تعداد هسته‌های پردازشی(۴ دربرابر ۶)، میزان رم اختصاصی روی پردازنده (۶۴ مگابایت در برابر ۱۲۸ مگابایت)، باطری، ضد آب بودن کیبرد (به خاطر لایه سیلیکونی در نسخه ۲۰۱۸)، وایت‌بالانس داینامیک در نمایش ۲۰۱۸ و تعداد فن‌های خنک کننده (۱ در برابر ۲) هست.

فکر می‌کنم بخاطر فضای بیشتر نسخه ۲۰۱۷ اوضاع باطری بهتر باشه هرچند دیر‌تر شارژ می‌شه. یک مساله دیگه این بود که نسخه ۲۰۱۸ به نهایت کارایی خودش نمی‌رسید، چون توان مصرفی لازم رو آداپتور تامین نمی‌کرد.

این مطالب من رو البته چک کن، چون ممکنه خوب در ذهنم نمونده باشه.

تمام مواردی که گفتید درسته
ایرهم همیشه با توجه به حذف فن مشکل گم تر بودن داشتن.
این مک بوک پروهای ۲۰۱۷ ۲۰۱۸ یک جوری ادم رو نا امید می کنه بخصوص اینکه هنوز مشخص نیست ایا اپل مشکلات کیبورد رو بر طرف کرده یا نه؟ هدف من از تعویض نسخه قدیم با مک بوک پرو جدید یکی سبک بودن دستگاه های جدید و میزان شارژ دهی بالا.
اگر از ایران مک بوک پرو بگیرم و کیبوردش مشکل پیدا کند ایا در اپل استور خارج کشور میتوان کیبورد را رایگان تعویض کرد یا خیر؟
mani6606

پستتوسط نیما » 08 ژوئن 2019, 02:34

کیبرد‌ این مدل فراخوان داره و میبری تست می‌کنن و عوض می‌کنن، البته فک کنم دکمه‌هاش رو عوض می‌کنن اگر خراب باشه.

من یک چیز بگم امیدوارم نخندید، من با کروم‌بوکی که قبلا اینجا بحثش شده کار کردم در حالی که یک لینوکس با محیط گرافیکی Xfce روش بوده و ۴ گیگ رم داشته و پردازنده i3 اینتل. این دستگاه گاهی از مک بوک پرو ۲۰۱۷ چابک‌تره. اما خب تجربه کاری مک رو به همراه نداره که بنظرم همین بهبود تجربه کاربر باعث سنگین‌تر شدن مک شده.

بنظرم پردازنده‌ها در این چند سال خیلی شاخ نشدن، فقط مصرف انرژی کم‌تری دارن و عملا فن خاموشه خیلی اوقات. تعداد هسته‌ها هم زیاد شده که در برنامه‌هایی که قابلت موازی سازی دارن، خودش رو نشون می‌ده ولی پردازش تک هسته‌ای خیلی خبری نیست.
نماد کاربر
نیما

پستتوسط Ilia » 08 ژوئن 2019, 02:39

مشکل دو نسل گذشتهٔ مکبوک‌پرو (از وقتی سیستم پروانه‌ای نازک رو استفاده کرده‌اند) این بوده که ذرات کوچکی که از لای شکاف کیبورد تو میره، به مرور باعث مشکل در کار بعضی از دکمه‌ها میشه و اونها رو از کار می‌اندازه یا گاهی اوقات دوتایی تایپ میکنند. تعمیرش هم اصلا آسون نیست. من اگر جای شما باشم ارزونتر هم بدهند نمیخرمش چون دسترسی به سرویس اپل ندارید.

در آخرین مدل آنها یک لایهٔ سیلیکون اضافه کرده‌اند که قراره که این مشکل رو حل کرده باشه. حالا تا چه اندازه، هنوز زمان میخواهد تا بفهمیم.

همانطور که گفتم، اگر احتیاج به ماشین قوی‌ای ندارید، مکبوک ایر دستگاه خوبیه. اگر کار سنگین میخواهید ازش بکشید، پرو بگیرید. اما هر کدام را که میگیرید اقلا ۱۶ گیگ رم و ۲۵۶ گیگ هارد کمتر برایش نگیرید.

این مقاله را هم یک نگاه بیندازید بد نیست:
https://tech.co/laptops/macbook-air-vs-pro
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6174

پستتوسط mani6606 » 08 ژوئن 2019, 09:50

Ilia نوشته است:[نمایش]
مشکل دو نسل گذشتهٔ مکبوک‌پرو (از وقتی سیستم پروانه‌ای نازک رو استفاده کرده‌اند) این بوده که ذرات کوچکی که از لای شکاف کیبورد تو میره، به مرور باعث مشکل در کار بعضی از دکمه‌ها میشه و اونها رو از کار می‌اندازه یا گاهی اوقات دوتایی تایپ میکنند. تعمیرش هم اصلا آسون نیست. من اگر جای شما باشم ارزونتر هم بدهند نمیخرمش چون دسترسی به سرویس اپل ندارید.

در آخرین مدل آنها یک لایهٔ سیلیکون اضافه کرده‌اند که قراره که این مشکل رو حل کرده باشه. حالا تا چه اندازه، هنوز زمان میخواهد تا بفهمیم.

همانطور که گفتم، اگر احتیاج به ماشین قوی‌ای ندارید، مکبوک ایر دستگاه خوبیه. اگر کار سنگین میخواهید ازش بکشید، پرو بگیرید. اما هر کدام را که میگیرید اقلا ۱۶ گیگ رم و ۲۵۶ گیگ هارد کمتر برایش نگیرید.

این مقاله را هم یک نگاه بیندازید بد نیست:
https://tech.co/laptops/macbook-air-vs-pro

مقاله جالبی بود
ساختار کیبورد ایر هم مانند پرو پروانه ای شده مشکل نفوذ گرد و غبار به سطح زیرین کلیدها در ایر وجود ندارد؟
mani6606

پستتوسط Ilia » 08 ژوئن 2019, 09:59

چون اینها اخیرا ساخته شده، حتما اپل سعی کرده که این مشکل را برطرف کنه. حالا اینکه چقدر توانسته، بعدا معلوم خواهد شد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط faridz » 15 ژوئیه 2019, 17:21

سلام از اساتید یه سوال دارم . من مک بوک پرو ۲۰۱۸ دارم برای کار تدوین احتیاج به یه مانیتور بزرگ دارم . و یه مشکلم اینه که کمبود هارد دارم چون هارد مک بوک های جدید رو نمیشه ارتقا داد ، میخواستم ببینم منطقی و شدنی هست بجای مانیتور یه آیمک ۲۷ یا ۲۱ مدل سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ دست دوم بگیرم که هم از مانیتورش استفاده کنم و هم از هارد و رمش زمان رندرینگ . هردو هم قیمت هستند ممنون میشم راهنمایی کنید . با توجه به اینکه مانیتور آیمک کالیبره هم هست .
faridz

پست‌ها : 3

پستتوسط Nyaiesh » 15 ژوئیه 2019, 23:16

مانیتور آیمک و مک بوک کالیبره دستی نیستند گرچه در خوبی و توانایی آن حرفی نیست ولی اگر نیازمند رنگهای دقیقید باید با برنامه و دستگاه اصلاح رنگ آنرا میزان کنید تا به نتیجه برسید و شاید لازم باشد اینکار چند ماه یکبار تکرار شود شما با خرید آیمک صفحه‌ای بزرگتر دارید ولی بعید میدانم رتینا باشد و سرعت دستگاه بسیار کمتر خواهد بود تاندربولت را هم در نظر بگیرید که در آن آیمکها موجود است یا نه. من خیال میکنم با همین دستگاه بسازید و اگر نشد تنها یک نمایشگر بخرید که میان ۲۰۱۱ و ۲۰۱۸ فرق بسیار است
الان فکر میکردم کاش اپل مک بوکهای هفده را نابود نمیکرد که دستگاهی جامع بود
خدایا کیهان و زمین و نوترون در طواف و ما در خواب
نماد کاربر
Nyaiesh

پست‌ها : 357

پستتوسط faridz » 16 ژوئیه 2019, 00:47

ممنون از نظرتون تاندربولت رو که دارند . فقط رتینا میمونه که باید پول بیشتری بزارم . الان مانیتور درست حسابی بخوان بگیرم حدود ۱۰ تومن باید بدم . با این وضع دلار
faridz

پستتوسط faridz » 16 ژوئیه 2019, 00:48

faridz نوشته است:[نمایش]
سلام از اساتید یه سوال دارم . من مک بوک پرو ۲۰۱۸ دارم برای کار تدوین احتیاج به یه مانیتور بزرگ دارم . و یه مشکلم اینه که کمبود هارد دارم چون هارد مک بوک های جدید رو نمیشه ارتقا داد ، میخواستم ببینم منطقی و شدنی هست بجای مانیتور یه آیمک ۲۷ یا ۲۱ مدل سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ دست دوم بگیرم که هم از مانیتورش استفاده کنم و هم از هارد و رمش زمان رندرینگ . هردو هم قیمت هستند ممنون میشم راهنمایی کنید . با توجه به اینکه مانیتور آیمک کالیبره هم هست .

دوستان اگه ممکنه نظراتتون رو بگید ممنون میشم که بتونم انتخاب درستی کنم .
faridz

پستتوسط نیما » 16 ژوئیه 2019, 02:19

دوستان اگه ممکنه نظراتتون رو بگید ممنون میشم که بتونم انتخاب درستی کنم .

سلام پیکربندی دقیق این دو دستگاه رو می‌فرمایید؟
نماد کاربر
نیما

پستتوسط Ilia » 16 ژوئیه 2019, 03:44

این لینک راهنمای اپل است که پیش‌نیازها و چگونگی کار را توضیح میدهد:
https://support.apple.com/en-us/HT204592
حتما میدانید که چه برنامه‌هایی را میخواهید روی آن آیمک‌ها اجرا کنید، اما حواستان باشد که پشتیبانی این دستگاه‌ها از طرف اپل اگر تا الان نشده باشد، بزودی دیگر متوقف خواهد شد. یعنی آپدیت‌های امنینی و سیستم‌های جدید برای آنها منتشر نخواهد شد. حالا اگر قرار نیست که آیمک برنامهٔ جدیدی برویش نصب بشود یا به اینترنت وصل بشود تا وقتی که آن برنامه‌های فعلی کار شما را راه بیندازد قاعدتا مشکلی نخواهد بود.

دو چیز دیگر هم هست؛ یکی اینکه مانیتور آیمکی که ۸ سال از عمرش گذشته به هر حال مقداری رنگش کمرنگ میشود (هر چند که هنوز از مانیتورهای نامرغوب بهتر است). و دوم اینکه اگر کار خیلی شدید بخواهید از آن مدل‌های آیمک بکشید، احتمال دارد که داخلشان زیادی گرم و بالاخره دچار مشکل بشوند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط mani3552 » 03 فوریه 2020, 00:51

سلام دوستان
میخوام مک بوک ایر بخرم اینکه صبر کنم مدل 2020 بیاید یا 2019 دودل هستم
لطفا اساتید راهنمایی بفرمایند
MacBook Air (Early 2013), macOS 11.1
MacBook Pro (Early 2020), macOS 11.1
iPhone 3GS 16GB
نماد کاربر
mani3552

پست‌ها : 93

پستتوسط Ilia » 03 فوریه 2020, 06:29

مثل معمول، اگر میتوانی صبر کنی، همیشه معمولا مدل بهتری گیرت می‌آید، اگر واقعا زودتر لازمش داری، بخر و دیگر فکرش را هم نکن.

بنظر مدل‌های جدید مکبوک‌پرو (با کیبورد اصلاح شده) هم بزودی خواهد آمد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به سخت‌افزارهای مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 5 مهمان