انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشورت برای خرید مک

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

help to me

پستتوسط redhatxman » 08 اوت 2004, 06:56

سلام. دوستان من به اطلاعات جامع و کاملی در مورد مکینتاش احتیاج دارم. میخواهم یه دونه(!) بخرم ولی
اطلاعاتم در حد صفره. لطفا هر کی ؛ هر چی در مورد
مک میدونه این جا بنویسه. قیمت هاش یادتون نره!
راستش من می خواستم حدود یک و نیم میلیون
تا دو میلیون سیستم برای کار میکس و مونتاژ جمع کنم
یه سیستم با قدرت خفن با 2 گیگا رم ؛ اما دیدم یکی از
مهندسین مایکروسافت گفت تو پی سی نمیشه مثلا یک گیگا بایت رم رو به مثلا فتوشاپ بدی و این کار فقط تو مکینتاش شدنیه. افتادم تو این خط که " مک " چیه و چنده. حالا می بینم می توانم با آن پول حداقل یه جی فور بخرم. آیا برای یه ویندوز کار که فقط با برنامه هایی
مثل فتوشاپ و پریمیر و افتر افکت کار کرده ؛ کار کردن با
مکینتاش و نرم افزار هاش راحته؟ اگر شما جای من بودین ترجیح می دادین پی سی بخرین یا مک؟ لطفا هر کمک و راهنمایی که به ذهنتون میرسه دریغ نکنین!حساب 1.5- 2 میلیون تومنه که اگر اشتباه خرج بشه کلی حالم گرفته میشه.......
redhatxman

پست‌ها : 2

پستتوسط Behnam » 08 اوت 2004, 10:29

من به مسائل تکنیکی آنقدرها وارد نیستم ولی از آنجا که ظاهرأ همه به تعطیلات رفته اند (!) دو کلام می‌نویسم.
اولاً پروسسور G4 رفته رفته از ردهٔ تولید خارج خواهد شد و G5 حتی در لپ تاپ ها جای G4 را خواهد گرفت. برای پولی که تو می‌خواهی بدهی، بهتر است حساب ارزش بازفروشی آن را در نظر بگیری.
اگر تو با ویدئو کار نمیکنی و عمدهٔ کارت با Photoshop است، G4 کارت را راه میاندازد خصوصأ اگر double processor بگیری. مکینتاش با دو پروسسور و فوتوشاپ برای هم زاده شده اند! اگر با فایل های بزرگ در فوتوشاپ کار می‌کنی، البته یک گیگ رم مفید است ولی چیزی که سرعت کارت را واقعأ دوبرابر میکند دبل پروسسور است. فوتوشاپ از معدود برنامه هائی است که از امکانات دو پروسسور مکینتاش بطور کامل استفاده میکند.
دیگر اینکه البته تو می‌توانی برای فوتوشاپ مقدار رَم را تعیین کنی ولی این امر در OS X آنقدر که در OS 9 و احتمالأ در ویندوز اهمیت داشت، اهمیت ندارد چون OS X بطور خودکار درجهٔ فعالیت یک برنامه را اندازه گرفته و به تناسب آن فعالیت، رم مورد نیاز را در اختیار برنامه قرار میدهد. به عبارت دیگر مهم این است که یک گیگ رم را داشته باشی ولی اختصاص دادن آن به فوتوشاپ آنقدرها مهم نیست.
کاربر مکینتاش بودن در داخل ایران چیزی است که من از آن چندان نمیدانم ولی بنظر می‌رسد که پر خرج و دشوار باشد. اگر هدفت به روشنی کار با فوتوشاپ باشد، مکینتاش پلاتفورم ایده‌آلی برای آن است اما پیشنهاد من این است که عجله نکن و شرائط را به خوبی سبک سنگین کن و بعد تصمیم بگیر.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ali.Rastegar » 08 اوت 2004, 11:41

بهنام نوشته است:[نمایش]
من به مسائل تکنیکی آنقدرها وارد نیستم ولی از آنجا که ظاهرأ همه به تعطیلات رفته اند (!) دو کلام می‌نویسم.

بهنام جان اتفاقا من هر روز چند بار به سایت سر می زنم اما خوب راستش از یه طرف بلاتکلیفیم که سایت برگرده به وضعیت عادی از طرف دیگه تا اومدم نوشته های PearPC رو اضافه کنم به سایت دوباره برای چند ساعت down شد و خلاصه یه جورایی تنبل شدم تا سایت حداقل برگرده به وضعیت قبلی :P ;-)
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Behnam » 08 اوت 2004, 17:31

علی رستگار نوشته است:[نمایش]

بهنام جان اتفاقا من هر روز چند بار به سایت سر می زنم اما خوب راستش از یه طرف بلاتکلیفیم که سایت برگرده به وضعیت عادی از طرف دیگه تا اومدم نوشته های PearPC رو اضافه کنم به سایت دوباره برای چند ساعت down شد و خلاصه یه جورایی تنبل شدم تا سایت حداقل برگرده به وضعیت قبلی :P ;-)

علی جان،
ما همه مدیون زحمات تو هستیم ولی پیشنهاد می‌کنم بیش از آن مقداری که خودت شور و حوصله داری برای این کار وقت نگذار چون نهانتأ فعالیت در این انجمن باید عامل "تفریحی" بودن و دلپذیر بودن خود را حفظ کند.
راستی تو آدرسی را که در ایران برای فروشندهٔ مکینتاش داری به دوستمان بده تا بتواند dual processor G4 را قیمت کند.
نماد کاربر
Behnam

tank

پستتوسط redhatxman » 09 اوت 2004, 07:43

با تشکر از شما آقا بهنام و علی آقا؛ بهنام جون اتفاقا
من هدف اصلی ام میکس و مونتاژ هست. هر چند که
مطمئنا و همیشه باید از فتوشاپ هم استفاده کنم!
امکانش هست شما ؛ اگه وقت دارین؛ در مورد نصب مک او اس ایکس 10.3 و نرم افزار های مربوطه روی پی سی
از هر روش ممکن تو ضیحاتی رو بفرمایین؟ فکر می کنم
خیلی خوبه اگه قبل از خرید مک محیط سیستم عامل و نرم افزار ها رو ببینم. به خصوص خیلی مشتاق شدم فاینال کات پرو را ببینم. راستی وقتی این سیستم عامل نصب میشه ؛ آیا مثل لینوکس ؛ شونصد تا نرم افزار هم باهاش نصب میشه؟ سوال دیگه این که تو کشوری که شما هستی مک چنده؟ با تشکر مجدد.
redhatxman

پست‌ها : 2

پستتوسط Behnam » 09 اوت 2004, 10:19

متأسفانه امکان نصب OS X یا هیچ نرم افزاری که برای مکینتاش نوشته شده است بر روی PC وجود ندارد. ولی عکس آن صادق است. نرم‌افزاری بنام Virtual PC وجود دارد که روی مک نصب می‌شود و استفاده از نرم‌افزارهای PC را بر روی مک ممکن می‌سازد. (با سرعت بسیار کند تر از PC واقعی)
میکس و مونتاژ ابزار حرفه ای می‌خواهد و ابزار حرفه ای در هیچ جای دنیا ارزان نیست! اگر به apple.com بروی و از آنجا وارد store شوی قیمت‌های Power Mac G5 به دلار آمریکا دستت خواهد آمد که تقریباً در همهٔ جای دنیا همین است. فاینال کات هزار دلار و G5 دو تا سه هزار دلار است (قیمت حداقل، بدون رم یا چیز اضافی) اگر با فتوشاپ آشنائی داری فراموش نکن که فاینال کات دست کم به همان اندازه به کارآموزی نیاز دارد.
من با لینوکس آشنائی ندارم ولی از آنجا که اپل هم سخت افزار می‌سازد و هم نرم افزار، کامپیوترهای مصرف عمومی اش (iMac) با کلی نرم افزارهای اساسی (واژه نگار و غیره) همراه است. تولیدات حرفه‌ای اپل (Power Mac) معمولاً تنها با سیستم عامل همراه است. اگر به سایت فروشگاه اپل بروی، نرم‌افزار هائی که به همراه هر کالا عرضه می‌شود توضیح داده شده است. (و نیاز چندانی به تسلط به زبان انگلیسی ندارد)
ضمناً اگر در همین سایت خودمان جستجو کنی، در یکی از مکاتبات آدرس فروشندهٔ مکینتاش در ایران مطرح شده بود. ولی من وقت نداشتم که بگردم.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ali.Rastegar » 09 اوت 2004, 12:30

متأسفانه امکان نصب OS X یا هیچ نرم افزاری که برای مکینتاش نوشته شده است بر روی PC وجود ندارد. ولی عکس آن صادق است. نرم‌افزاری بنام Virtual PC وجود دارد که روی مک نصب می‌شود و استفاده از نرم‌افزارهای PC را بر روی مک ممکن می‌سازد. (با سرعت بسیار کند تر از PC واقعی)

بهنام جان یه سر به اینجا بزن ;-)
viewtopic.php?t=58
redhatxman نوشته است:[نمایش]
به خصوص خیلی مشتاق شدم فاینال کات پرو را ببینم.

این شبیه ساز هنوز اینقدر پیشرفت نکرده که از پس برنامه های اینچنینی بر بیاد ;-)
علی جان،
ما همه مدیون زحمات تو هستیم ولی پیشنهاد می‌کنم بیش از آن مقداری که خودت شور و حوصله داری برای این کار وقت نگذار چون نهانتأ فعالیت در این انجمن باید عامل "تفریحی" بودن و دلپذیر بودن خود را حفظ کند.
راستی تو آدرسی را که در ایران برای فروشندهٔ مکینتاش داری به دوستمان بده تا بتواند dual processor G4 را قیمت کند.

ممنون بهنام جان :-)
من آدرس سایتهای 3 تاشون رو میدم که تو هر 3 آدرس خودشونم هست تا اونجایی که یادمه:
http://nevisa.net
http://comserveme.com
http://tasnimsoft.com
آخرین ویرایش توسط Ali.Rastegar on 28 ژوئن 2015, 14:06, ویرایش شده در 2.
دلیل: اصلاح لینک
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط Behnam » 09 اوت 2004, 19:00

[/quote]
ممنون بهنام جان :-)
من آدرس سایتهای 3 تاشون رو میدم که تو هر 3 آدرس خودشونم هست تا اونجایی که یادمه:
http://nevisa.net
http://comserveme.com
http://tasnimsoft.com[/quote]
من هنوز در حافظه‌ام دلار را هفت تومان حساب می‌کنم! وقتی دوستمان از دو میلیون صحبت کرد کمی نگران شدم اما حالا که به این سایت ها رفتم برق از سرم پرید!
گمان می‌کنم حتی به نرخ تبدیلی امروزی دلار هم این قیمت‌ها بیشتر از قیمت مکینتاش در خارچ از کشور است.
ضمناً مرسی از اطلاعات در بارهٔ PearPC. من این پیغام را قبلاً دیده بودم ولی چون اصطلاحات فنی زیاد دارد زیاد از آن سر در نیاوردم!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ali.Rastegar » 10 اوت 2004, 12:21

من هنوز در حافظه‌ام دلار را هفت تومان حساب می‌کنم! وقتی دوستمان از دو میلیون صحبت کرد کمی نگران شدم اما حالا که به این سایت ها رفتم برق از سرم پرید!
گمان می‌کنم حتی به نرخ تبدیلی امروزی دلار هم این قیمت‌ها بیشتر از قیمت مکینتاش در خارچ از کشور است.
ضمناً مرسی از اطلاعات در بارهٔ PearPC. من این پیغام را قبلاً دیده بودم ولی چون اصطلاحات فنی زیاد دارد زیاد از آن سر در نیاوردم!

متاسفانه قیمتهای تسنیم علاوه بر اینکه قیمت دلاری بسیار گرانتر از قیمت اصلی است همان قیمت دلاری هم اگر در 800 تومان(یه خرده بالا پایین) ضرب کنیم باز بسیار کمتر از قیمت ریالی تسنیم خواهد شد!! Comserve هم که قیمتهایش را شنبه در هفته نامه عصر ارتباط دیدم قیمتهای سایت اپل را 3 تا صفر جلویش بگذارید و واحدش را تومان کنید :o در برخی موارد بازم بالاتر.
اما درمورد PearPC. این برنامه یه شبیه ساز Power PC G3 (و به زودی G4) هست که در آن سیستم عاملهای ویندوز و لینوکس به عنوان میزبان (host) و Mac OS X به عنوان مهمان (Guest) حساب میشن. دقیقا برعکس Virtual PC,Qemu و Bochs! این شبیه ساز به دلیل پیچیده بودن Power PC و همچنین کمبودهایی که CISC نسبت به RISC دارد بسیار کند است و حتی در روزی که این برنامه به کمال خود برسد باز هم انتظار زیادی نباید داشت. جالبه بودنید در یکی از انجمنهای خارجی درمورد این برنامه چند نفر اعلام کرده بودن که به خاطر این برنامه رفتن مکینتاش خریدن و عده ای هم اعلام کردن که به زودی می خرن :lol:
موفق باشی.
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط علی » 19 اوت 2004, 14:56

redhatxman عزیز

برای کارهای ویدیو و DVD و Audio هیچ سیستمی روی مک وجود نداره. البته این قضیه چند تا دلیل داره. اولینش اینه که اپل برانامه های بسیار پر قدرتی تولید کرده که نظیرش در بازار یا قیمت هنگفتی داره ویا امکانات آنها را نداره.
برنامه های اپل برای ویدیو عبارتند از>
Final cut pro HD
DVD Studio Pro
Shake
Logic
motion
LiveType
Cinematools
soundtrack
Compressor
که البته این این برنامه ها به عنوان سویت فروخته میشوند. کمپانیهای بزرگ هالیود و یا شرکتهای تلویزیونی مانند Cnn NBC ب این برنامه ها کار میکنند. فیلمهایی مانند the lord of the rings که جایزه FXاسکار را با کمک Shake برد....
حالا من نمیخوام خودم را هم صطح این فیمها بدانم ولی من با این برنامه ها در چهار سال اخیر فیلمهای مختلفی برای تلویزیون و سینمای آلمان تولید کردم که بدون این برنامهاقضیه مطمعنا بسیار دشوارتر میشد.
بی دلیل نیست که Adobe برنامه خود Premiere را دیگر برای اپل تولید نمیکند، چون با وجود FCP (Finalcut Pro)هیچ کس پرمیره را نمیخرد. با وجود برنامه های فتوشاپ، commotion, combustion, Atftereffects, Maya و پرسسورهای پرقدرت G5 و کارتهای مضاعف کاربر امکان تولید هرگونه فیلمی از VHS , DV, Beta Sp, Digi beta, HDTV تا ۳۵ و ۱۶ میلیمتری را دارد.
با درود علی
علی

بر سر دوراهی !

پستتوسط hamid579 » 18 فوریه 2007, 15:41

سلام
به نظر شما خرید یک I Mac 20 اینچی برای استفاده از ویندوز و برنامه های تحت ویندوز عاقلانه هست ؟
من الان یک I Mac G5 17 دارم اما شدیدا به ویندوز احتیاج پیدا کردم . موندم برم دنبال پی سی یا مک اینتلی .

برای تصمیم نهائی احتیاج به کمک و نظرات شما دارم . از همتون ممنونم
حمید
hamid579

پست‌ها : 4

پستتوسط GK » 18 فوریه 2007, 16:08

اگر یک پی سی بخرید، فقط یک پی سی خواهید داشت. اگر یک مک اینتلی بخرید، هم یک مک و هم یک پی سی خواهید داشت :lol: :lol:
به اضافه این که ویستا روی یک مک با 1 g ram همان کارایی را دارد که یک پی سی با 2 g. نمی‌دانم آیا می دانید یا نه (اپل هیچ تبلیغ این را نمی کند) شما می توانید دی وی دی ویندوز خود را بگذارید داخل مک، و بدون بوت کمپ و غیره، و حتی بدون osx, شروع کنید برای نصب آن.
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط salehara » 18 فوریه 2007, 19:10

iMac امکاناتی میده بشما که با پی سی هیچ وقت نخواهید داشت، بزرگترینش Mac OS با پارالل هم که می تونید داخل مک ویندوز داشته باشید ضمن اینکه از امکانات مک استفاده می کنید.
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط salehara در 18 فوریه 2007, 19:52.
salehara

پست‌ها : 187

پستتوسط Behnam » 18 فوریه 2007, 19:40

اگر احتیاج تو به ویندوز موقتی است، شاید کم هزینه تر باشد که یک PC دست دوم بخری تا فعلاً اموراتت را بگذراند. iMac G5 تو هنوز عمر مفیدش را نکرده است و کامپیوتر خیلی خوبی است. بعد ها می‌توانی به مُدل های جدید تر مک رو بیاوری. ولی اگر احتباجت دائمی است که البته هم iMac اینتلی انتخاب خیلی خوبی است و هم ظاهراً چاره‌ای هم جز خرید آن نداری! iMac G5 تو مشتری بسیار خواهد داشت چون هنوز کامپیوتری به قول معروف top of the line است.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط hamid579 » 19 فوریه 2007, 13:35

از راهنمائی همتون ممنونم !
یه سوال دیگه . کارت گرافیک آی مک برای برنامه های امروزی و گیم های تحت ویندوز ضعیف نیست ؟

با تشکر .
hamid579

پست‌ها : 4

بعدی

بازگشت به سخت‌افزارهای مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 2 مهمان