انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشورت برای خرید مک

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

پاسخ: مشورت برای خرید مک

پستتوسط AmiN.D » 05 دسامبر 2014, 14:03

کارت گرافیک مک nvaidia هست و مشکل کرنل پنیک هم دارم! یعنی فقط یه amd مربوط نیست. چون حتی این مسئله فقط از خود کارت گرافیک ناشی نمیشه. ناشی از گرم شدن (ناشی از چسب کاری بد) و .. هست. به نظرم باید حداقل ۱ نسل دیرتر دستگاه و بخریم توو ایران
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط nilean » 05 دسامبر 2014, 17:16

[نمایش]
خوب شما میگید که مک بوک پروی معمولی میخواید بخرید. لطف کنید یه نگاه به وزنش بندازید! از مک بوک پروی 15 اینچی رتینا هم بیشتره ! بهتر نیس همون 15 رو بخرید!؟

بله تقریبا هم وزنه با مدل ۱۵ اینچ رتنا ولی به نظرم تعمیرپذیری‌اش و ظرافت کمترش تفاوت وزنش رو برای عده‌ای قابل تحمل می‌کنه. صادقانه بگم، من بشر آی‌دیوایس نگه‌داری نیستم و همیشه نگرانی تعمیر و خراب شدن این جور چیزها ذهنم رو درگیر می‌کنه. اما باتوجه به اینکه تعمیرپذیری الزاما به معنی تعمیر شدن نیست (به خصوص اینجا) این یه مورد دیگه اهمیت چندانی نداره برام. حق با شماست.
[نمایش]
اما nilean عزیز، پردازنده‌های جدید اینتل بدون فن احتمالا توی مکبوک ایر به کار برن ونمونه‌های قدرتمندتر که کماکان فن دارند در رتیناها. جدا از قدرت بیشتر پردازنده، پردازش گرافیکی اونها هم پیشرفت زیادی خواهد داشت. من ۱۳ اینچ معمولی رو اصلا پیشنهاد نمیکنم هر چند امکان ارتقا به ۱۶ گیگ رم رو خودتون خواهید داشت. رتیناها حدود ۵۰۰ گرم سبکتر هستند. پردازنده‌ی نسبتا قدرتمندتر و صفحه نمایش رتینا به همراه طراحیی که بر خلاف ۱۳ اینچ معمولی قدیمی نیست و تا چند سال آینده یکی از زیباترین‌هاست.
من شخصا هر سه یا چهار سال یک ارتقاء درست و حسابی یا خرید جدید دارم. جهش بزرگ پردازند‌های اینتل در نسل سندی بریج من رو وادار به خرید کرد. همه پردازند‌ه‌هایی که تا حالا اومدن پیشرفت بزرگی غیر از ارتقاء قدرت گرافیکی نداشتن. و حالا این نسل جدبد پردازنده‌ها که ۱۴ نانومتری هستند نوید بخش قدرت بالا، مصرف پایین و حرارت کمتر هستند. ضمن اینکه میتونیم امیدوار باشیم قدرت گرافیکی به اندازه‌ی مدلهای ۱۵ اینچ بشه. اگر کماکان مکبوکتون کار میکنه شاید بد نباشه تا بهار آینده صبر کنید. اما اگر طاقت ندارید خرید رتینا بیشتر از مدل ۱۳ اینچ معمولی حس خرید یک لپتاپ جدید رو به شما میده.

احسان جان، سپاس‌گزارم بابت توضیحات کاملت. انگار اکثر بچه‌ها متفق‌القول نظر‌شون روی ۱۳ اینچ رتنا هست. منم نهایتا انتخابم همینه. نقل سری جدید مکبوک ها که بهار سال بعد می‌آد، حقیقتش من اعتمادی به محصولات سری اولی اپل ندارم. از طرفی این یکی مکبوک هم کارم رو زمین گذاشته حسابی. به نظرم اگه اون سری، مکبوک محشری از آب در اومد؛ اینو یه جوری آبش کنم و اونو بگیرم! :)
[نمایش]
بنظر من اگر این پردازش داده‌ها که کار شماست چیز فوق‌العاده سنگینی نباشد (که حدس میزنم نیست) مکبوک ایر را هم از قلم نیندازید. چند صد دلار صرفی‌جویی میکنید، صفحهٔ نمایش خوبی دارد و بسیار دستگاه سبک و خوبیست. درست است که رمش بیشتر از ۸ گیگ نمیشود باشد، اما چون هاردش SSD است کلی جور رم را میکشد. من خودم یک مدل ۲۰۱۱ آنرا دارم که واقعا از آن راضی هستم.
من وقتی که مدل رتینا هست، دیگر دستم به خرید مکبوک‌پروی معمولی نمیرود. چون همیشه با رزلوشن پایین آن (۱۲۸۰ در ۸۰۰) مشکل داشتم. وزنش هم زیاد است. اگر دو اینچ بزرگتر بودن برای حمل و نقلش مشکل بزرگی نباشد، خریدن مدل پایین ۱۵ اینچی رتینا بنظر من بسیار کار مقبولیست. هم دستگاه بسیار قدرتمندیست و هم اندازهٔ صفحهٔ نمایشش کار راه انداز است (حالا رتینا بودنش به کنار). اما تجربهٔ من این است که جابجا کردن دستگاه بزرگ، کار مشکلیست.

ایلیا جان ممنونم. بله جابجا کردن دستگاه بزرگ دردسر بزرگیه. حقیقتش باتوجه به وسیله خراب کن بودنم که پیشتر توضیح دادم، به هیچ وجه رشادت نزدیک شدن به سری ایر رو ندارم! این چند روز مطالب بیشتری خوندم نقل مقایسه مدل رتنا و غیر رتنا و همگی نظرشون رو برتری مدل‌های رتنا بود به جز در مقوله تعمیر پذیری. ولی خوب اینجا ایرانه و تعمیرکار خوب راحت گیر نمی‌آد، بنابرین فکر نکنم تو این زمینه ۱۳ اینچ معمولی برتری خاصی داشته باشه دیگه ((: و حالا، این یه مورد انتخاب رو راحت‌تر کنه برام. از بچه‌های انجمن کسی ۱۳ اینچ رتنای ۲۰۱۴ رو داره احیانا؟ من هرچقدر گشتم شکایت و ناراضایتی خاصی پیرامون این یکی مدل ندیدم.
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط nilean در 06 دسامبر 2014, 02:14.
نماد کاربر
nilean

پست‌ها : 125

پستتوسط nilean » 05 دسامبر 2014, 17:34

[نمایش]
بجز nilean عزیز ، کسی مک بوک پروی با گرافیک مجزا نداره یا نداشته اینجا ؟
چون خودمم هرچند هنوز منتظر معرفی مک بوک های جدیدم، اما نگاهم بیشتر روی اون مدل با گرافیک مجزا هست. از همون موقع هم که داستان nilean عزیز با مک بوکش رو خوندم والا تو شک افتادم ! بقیه دوستان تجربه ناخوشایندی نداشتن از این دستگاه ؟؟

راستش امیدوارم نظر کلی‌ات به محصولات ساخت اپل رو چندان منفی نکرده باشم اما چه تو این گروه چه تو جمع سایر دوستانم آدم‌های مختلفی بودن که با این مشکل برخورد کردند. همین الآن پتیشن و گروه فیس‌بوکی که پیرامون این مساله ثبت کردن چند ده هزار (حدود ۳۰۰۰۰) عضو داره.

مساله اینه که تا جایی که من تحقیق کردم، این معضل طی چندین سال گذشته همیشه وجود داشته. چه تو سری‌های قبلی مکبوک، چه آیمک، چه پروی ۱۷ اینچ و چه پروی ۱۵ اینچ. اما برخورد اپل تو همه این موارد (صرفا و صرفا به جز پروی ساخت ۲۰۱۱) تعویض و جایگزینی رایگان قطعات بوده.
[نمایش]
راستش من هم گرافیک مک‌بوکم مجزاست. 723 اوایل ۲۰۱۱. اوایل چند بار با مساله فریز شدن تصویر و ریستارت شدن اجباری روبرو شدم. اما با یک آپدیت این مساله رفع شد. این مساله مربوط به گرافیک‌های amd radeon بود که اون موقع توی مک‌بوک‌ها استفاده می‌شد. بیشتر دوستانی هم که چنین مشکلاتی داشتند با این مدل‌ها مشکل داشتند. من این مساله را در مدل‌های دو سال اخیر که از گرافیک nvidia استفاده می‌کنند مشاهده نکرده‌ام و اصولا به کارت گرافیک‌های Amd بدبین شده‌ام.
همین الان هم گرافیک‌های iris pro اینتل که توی رتیناهای core i7 استفاده شده قدرتی به اندازه geforce 650m دارند. من تصور می‌کنم سال آینده قدرت گرافیکی مدل‌های ۱۳ اینچ افزایش فوق‌العاده‌ای خواهند داشت و صبر کردن تا بهار آینده نتیجه‌ای به مراتب بهتر از خرید الان خواهد داشت.

احسان جان،‌ مکبوک فعلی من هم دقیقا همین مدل ۷۲۳ اوایل ۲۰۱۱ است و دچار این مشکل شدم. صدالبته که شرایط و نحوه نگه‌داری هم تاثیرگذار بوده و همونطور که شما هم گفتی تو مدلهای همراه با کارت گرافیک amd بیشتر شاهد این مساله بودیم اما نهایتا یه ایراد کلی هست و سایر مدل ها رو هم شامل شده.
[نمایش]
کارت گرافیک مک nvaidia هست و مشکل کرنل پنیک هم دارم! یعنی فقط یه amd مربوط نیست. چون حتی این مسئله فقط از خود کارت گرافیک ناشی نمیشه. ناشی از گرم شدن (ناشی از چسب کاری بد) و .. هست. به نظرم باید حداقل ۱ نسل دیرتر دستگاه و بخریم توو ایران

بله. بیشتر ناشی از طراحی بدنه است که گرما رو به خوبی دفع نمی‌کنه و نحوه اتصال چیپ‌ها و همون به اصطلاح چسب‌کاری به نحویه که در اثر خستگی گرمایی اتصالات چیپ‌ها قطع می‌شه و سیستم از کار می‌افته.

من هم کاملا با شما موافقم که قبل از خرید هر سری باید حداقل یه نسل صبر کرد تا امتحان خودش رو پس بده. حداقل ماهایی که اینجا هستیم چاره‌ای جز این نداریم.
نماد کاربر
nilean

پستتوسط nilean » 05 دسامبر 2014, 20:32

یه نکته رو هم اضافه کنم. اگر همدلی و پشتیبانی بچه‌های این انجمن به خصوص علی رستگار عزیز نبود واقعا سراغ خرید مک جدید نمی‌رفتم. از همه‌تون سپاسگزارم و قلبا ممنونم. بودن تو این انجمن یه حس دلگرمی می‌ده واسه ماجراجویی‌های تازه.
نماد کاربر
nilean

پستتوسط Ilia » 05 دسامبر 2014, 22:54

nilean نوشته است:[نمایش]
…حقیقتش باتوجه به وسیله خراب کن بودم که پیشتر توضیح دادم، به هیچ وجه رشادت نزدیک شدن به سری ایر رو ندارم!…

نمیخواهم رأی شما را برای خرید مدل ۱۳ اینچ رتینا بزنم. فقط بگویم که نفهمیدم که چرا فکر میکنید که ایر زودتر خراب خواهد شد؟ مکبوک‌ایر بسیار دستگاه خوب و نازنینیست و خوب هم درست شده. اما باید ببینید که از پس نیاز شما بر می‌آید یا نه.

بهر صورت مبارکتان باشد. میدانم که میدانید، اما گفتنش باز ضرر ندارد؛ رم این دستگاه‌های اخیر را نمیشود بعدا زیاد کرد. پس بهترین کار این است که الان تا جاییکه میتوانید رمش را زیاد کنید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط nilean » 27 فوریه 2015, 01:52

ایلیا جان من فکر کردم اینجا پاسخ دادم و گویا فراموشم شده. ببخش و سپاس از راهنمایی تو و همه دوستان
نهایتا مدل کاستومایزد نشده mgx92 رو گرفتم با ۸ گیگ رم و پردازشگر دو هسته‌ای i5 با فرکانس ۲.۸ مگاهرتز و حافظه ۵۱۲ گیگابایت.
نماد کاربر
nilean

پستتوسط Ilia » 27 فوریه 2015, 03:14

بسیار مبارکت باشه. دست راستت بالای سر ما. کی میشه یه پولی هم دست ما بیاد مکمون رو نو کنیم. :-)
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط nilean » 27 فوریه 2015, 18:06

سری جدید مکبوک ایر ایشالله :blush: 8)
نماد کاربر
nilean

پستتوسط pooriya.kh » 15 مارس 2015, 22:15

با عرض سلام خدمت دوستان محترم
من قصد خرید یک لپتاپ جدید دارم . سیستم مورد نظرم مک بوک ایر ۱۳ اینچ با سی پی یو i7 هست ( راستش هیچوقت فکر نمیکردم از مک بوک ایر خوشم بیاد تا اینکه باهاش کار کردم :) ! ) ولی از اینکه سیستم تحت فشار زیاد و حجم کار بالا به مشکل حرارتی (overheat) بربخوره میترسم !!! دوستانی که مک بوک ایر دارن اگر کمک کنن ممنون میشم . متشکرم
pooriya.kh

پست‌ها : 530

پستتوسط Masiha » 16 مارس 2015, 01:23

درود بر شما
در گذشته مکبوک ایر اختلاف ظاهر و وزن فاحشی با مکبوک پرو هم‌اندازه خود داشت ولی هم‌اکنون این اختلاف به ۲۲۰ گرم رسیده و صرفنظر از قدرت پردازش بالاتر مکبوک پرو، نمی‌توان از صفحه‌نمایش رتینای آن گذشت (+) و به نظر من همین یک دلیل برای ارجحیت آن کافیست.

MBP-vs-MBA_MG_1587.jpg
MacBook Pro vs MacBook Air
MBP-vs-MBA_MG_1587.jpg (10.59 KiB) - بازدید 11907 بار
 MacBook Air MC504LL/A (Late 2010) - iPhone 6 Plus
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پست‌ها : 279

پستتوسط iShahin » 16 مارس 2015, 10:59

pooriya.kh نوشته است:[نمایش]
من قصد خرید یک لپتاپ جدید دارم . سیستم مورد نظرم مک بوک ایر ۱۳ اینچ با سی پی یو i7 هست ( راستش هیچوقت فکر نمیکردم از مک بوک ایر خوشم بیاد تا اینکه باهاش کار کردم :) ! ) ولی از اینکه سیستم تحت فشار زیاد و حجم کار بالا به مشکل حرارتی (overheat) بربخوره میترسم !!! دوستانی که مک بوک ایر دارن اگر کمک کنن ممنون میشم . متشکرم

با وجود مک‌بوک جدید به نظرم خرید مک‌بوک ایر تا آمدن نسل بعد آن چندان هوشمندانه نباشد!

[url=https://mobile.twitter.com/S3micolon]follow me on twitter: @s3micolon[/url

نماد کاربر
iShahin

پست‌ها : 453

پستتوسط Pooria Azimi » 16 مارس 2015, 11:16

iShahin نوشته است:[نمایش]
pooriya.kh نوشته است:[نمایش]

با وجود مک‌بوک جدید به نظرم خرید مک‌بوک ایر تا آمدن نسل بعد آن چندان هوشمندانه نباشد!

مگر ایر همین هفتهٔ پیش آپدیت نشد؟

http://buyersguide.macrumors.com/#MacBook_Air

On March 9, 2015, Apple unveiled updated 11- and 13-inch MacBook Air models. As an internal-only update with no chassis redesign, the new notebooks received Intel's Broadwell processors with Intel HD Graphics 6000 and an upgrade to Thunderbolt 2 connectivity. The 13-inch model was also upgraded with faster flash storage.

http://www.macrumors.com/2015/03/09/mac ... cbook-pro/
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط ehs.ehsan » 16 مارس 2015, 12:17

ایر هم همین هفته به روز شد و از نسل جدید پردازنده‌های اینتل درش استفاده شده. اما رتیناهای 13 به خاطر گرافیک آیریس پرو و پردازنده قویتر و همینطور ترکپد جدید فورستاچ خرید ارزشمندتری به نظر میرسند.

این مطلب زومیت به نقل از همین مقاله مک رومرز مقایسه این مک بوکها با نسل قبلشون هست.
http://www.zoomit.ir/articles/hardware/ ... benchmarks
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

پستتوسط نیما » 16 مارس 2015, 15:11

سلام

SSD های این دو نسل آخر مک بوک پرو رو می‌شه با هر مارک دیگه‌ای تعویض کرد؟ اگر هر دو m2 باشن.
نماد کاربر
نیما

پست‌ها : 462

پستتوسط Amir_S » 16 مارس 2015, 15:44

لپ تاپ های مکی که با حافظه فلش (=SSD) میان، حافظه شون روی لاجیک بورد لحیم شده و تعویض شون نیاز به داشتن مهارت و ابزار لازم برای کار با SMD و حافظه ای فلش دقیقا مشابه مدل اصلی ه…
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2