انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشورت برای خرید مک

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

پاسخ: مشورت برای خرید مک

پستتوسط Amir_S » 11 نوامبر 2014, 16:42

برای اشتراک کافیه file sharing رو توی آیمک روشن کنید… بعد تو یه شبکه که باشند، می‌تونید آیمک رو توی فایندر ببینید و با وارد کردن یوزرنیم و پسورد بهش دسترسی داشته باشید.
(میشه تو همون file sharing برای یوزر های مختلف دسترسی فولدر ها رو محدود کرد، و حتی میشه اکانتی ساخت که فقط به همین منظور باشه و در صفحه ورود به سیستم نشون داده نشه! مثلا من یه اکانت به اسم shareread دارم که فقط یه سری فولدر های خاص رو اونمم فقط بصورت خواندنی روی شبکه قرار داده تا بقیه بتونن استفاده کنند. در ضمن روی ویندوز هم با این اکانت ها (با پرتکول smb) میشه به مک دسترسی داشت و مهمان لازم نیست حتما مک داشته باشه.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط nilean » 03 دسامبر 2014, 21:52

سلام.

احتمالا اکثر دوستان ماجرای من و چیپ گرافیکی مکبوک‌پروی ۱۵ اینچ‌ام رو به خاطر دارن. حالا بعد از سه چهار سالی که از خرید مک قبلی گذشته و سیر مختلف بلایا و سوانحی که دچارش شده، تصمیم دارم یه مکبوک جدید بگیرم، بر خلاف تمامی مبانی عقلی و منطقی‌ام!

خیلی‌ها احتمال می‌دن اپل سال بعد به کمک پردازنده‌های جدید اینتل لپتاپ‌های بدون فن و کاملن باریک رو روانه‌ی بازار کنه اما من به شخصه اعتمادی به محصولات سری اولی اپل ندارم. از طرف دیگه مکبوک‌های رتنا هم علی‌رغم حضور دو ساله‌شون تو بازار بازخورد‌های متنوعی رو داشتن (که اکثرا مثبت بوده و گاهی منفی). شما انتخاب‌تون چیه؟ تجربه‌ی ناخوشایندی از مکبوک‌های رتنا داشتید؟

انتخاب فعلی من یه مکبوک‌پروی ۱۳ اینچ رتنا با مشخصات زیره:
۱۶ گیگ رم
۵۱۲ گیگابایت هارد اس‌اس‌دی
پردازنده دو هسته‌ای اینتل کور آی۷ سه گیگاهرتز که تا ۳.۵ گیگاهرتز هم کشش داره همراه با کش ۴ مگ
قیمت: ۲۲۰۰ دلار که فقط خدا می‌دونه با توجه به اینکه کاستومایز شده است (معادل فارسی رو خاطرم نبود) تو بازار ایران چه قیمتی داره. حدس خودم مبلغی کمتر از هشت میلیون تومنه.

اینکه چرا ۱۵ اینچ رو ترجیح نمی‌دم بیشتر به خاطر وزن زیاد، خاطره تلخ (!)، قیمت گرون‌تر و پرهیز از دو کارت گرافیک مجزاست (اگرچه سری‌های ارزون‌ترش کارت گرافیک مشابه ۱۳ اینچ رو دارن)

شما اگر بودید صبر می‌کردید تا سال بعد یا اصلن باتوجه به وضعیت فعلی مدل و حتی برند دیگه‌ای رو انتخاب می‌کردید؟ (که با توجه به اعضای این انجمن احتمالا بعیده!)

قبل از اینکه یه بار دیگه چشم بسته آغوش جیبم رو برای اپل باز کنم به شدت نیازمند یاری سبز شما هستم!

سپاس
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط nilean در 04 دسامبر 2014, 14:34.
نماد کاربر
nilean

پست‌ها : 125

پستتوسط perse » 04 دسامبر 2014, 00:40

شما کارتون با مک بوک چیه که ترجیح میدید کاستومایز شده رو بخرید و نه نسخه های با 8 گیگ رم و پردازنده ی کور آی 5 ؟
راستی اون کور آی 7 که نوشتید 2 هسته ، 4 هسته باید باشه ها !!
نماد کاربر
perse

پست‌ها : 188

پستتوسط Ilia » 04 دسامبر 2014, 04:19

منهم این را میپرسم که کاری که با این کامپیوتر میخواهید بکنید چیست.
و آیا دائم قصد حمل و نقلش را دارید و یا قرار است که بیشتر یک جا بماند؟
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط nilean » 04 دسامبر 2014, 14:29

[نمایش]
شما کارتون با مک بوک چیه که ترجیح میدید کاستومایز شده رو بخرید و نه نسخه های با 8 گیگ رم و پردازنده ی کور آی 5 ؟
راستی اون کور آی 7 که نوشتید 2 هسته ، 4 هسته باید باشه ها !!

[نمایش]
منهم این را میپرسم که کاری که با این کامپیوتر میخواهید بکنید چیست.
و آیا دائم قصد حمل و نقلش را دارید و یا قرار است که بیشتر یک جا بماند؟

من در طول سال سفر زیاد می‌رم. مضاف بر اینکه خیلی از اوقات باید مرتب لپ‌تاپ رو با خودم سر کار ببرم هر روز.

زمینه‌ای هم که تا چند وقت آتی باید مشغولش بشم، ماشین‌های مجازی و پردازش داده است. از اونجایی که رم مکبوک‌های رتنا قابل به روز رسانی نیست و تا چند سال بعد هم نمی‌خوام مبلغی صرف خرید لپتاپ جدید کنم ترجیح می‌دم مقدار رمی که الآن هزینه می‌کنم جوابگوی نیاز چند ساله‌ام باشه.

پردازشگرش هم دو هسته‌ای هست اینطور که اپل گفته.

از اونجایی که کیفیت تصویر اولویت اول نیست برام، انتخاب یه مکبوک‌پروی ۱۳ اینچ معمولی با این مشخصات چطوره؟

2.9GHz Dual-core Intel Core i7, Turbo Boost up to 3.6GHz
8GB 1600MHz DDR3 SDRAM — 2x4GB
512GB Solid State Drive

به این صورت ۲۰۰۰ دلار می‌شه قیمت نهایی اما رمش هنوز ۸ گیگ از انتخاب اولی کمتره و به نظرم اگر امکان تغییرش به ۱۶ باشه (که بعید می‌دونم) نهایتا قیمت حدود همون ۲۲۰۰ دلار بشه با این تفاوت که صفحه نمایشش رتنا نیست و انگار پردازشگرش هم تغییرات کوچیکی نسبت به قبلی داره. البته این مدل سی‌دی رام داره که می‌شه سی‌دی رام رو خارج کرد و به جاش یه اچ‌اچ‌دی و یا هارد فلش ثانویه جایگزین کرد. وزن و اندازه‌اش نسبت به مدل رتنا برای من تفاوت چندان آزاردهنده‌ای نداره.علاوه بر این‌ها هنوز مقدار تعمیرپذیری‌اش فاصله‌ی محسوسی با مدل‌های رتنا داره. تا جایی که شما اطلاع دارید امکان افزایش رم به ۱۶ گیگ مقدوره؟

فضای ذخیره‌گذاری برام مهمه اما در شرایط حاضر پرداخت ۶۰۰ دلار بیشتر برای یه هارد فلش ۱ ترابایتی مقدور نیست.
نماد کاربر
nilean

پست‌ها : 125

پستتوسط perse » 04 دسامبر 2014, 15:05

من الان رفتم نگاه کردم ، دیدم مک بوک های 13 اینچی رو اگه کاستومایز کنی به Core i7 نوشته دو هسته ای ! عجیبه برام ! (البته 15 اینچی ها رو نوشته چهار هسته ای) چون تا اونجا که من میدونم پردازنده های اینتل Core i7 ذاتا 4 هسته ای هستند بجز هسته های مجازی مگر در سری هایی که توی مک بوک های ایر هم شاهدش هستیم که ولتاژ پایین هستند ..
خوب شما میگید که مک بوک پروی معمولی میخواید بخرید. لطف کنید یه نگاه به وزنش بندازید! از مک بوک پروی 15 اینچی رتینا هم بیشتره ! بهتر نیس همون 15 رو بخرید!؟
نماد کاربر
perse

پستتوسط ehs.ehsan » 04 دسامبر 2014, 16:33

سلام دوستان.
خیر دوست گرامی، اینطور نیست که همه‌ی پردازنده‌های core i7 چهار هسته‌ای باشند. تعداد هسته‌ها ارتباط چندانی با i5 یا i7 بودن پردازنده‌ها نداره.
اما nilean عزیز، پردازنده‌های جدید اینتل بدون فن احتمالا توی مکبوک ایر به کار برن ونمونه‌های قدرتمندتر که کماکان فن دارند در رتیناها. جدا از قدرت بیشتر پردازنده، پردازش گرافیکی اونها هم پیشرفت زیادی خواهد داشت. من ۱۳ اینچ معمولی رو اصلا پیشنهاد نمیکنم هر چند امکان ارتقا به ۱۶ گیگ رم رو خودتون خواهید داشت. رتیناها حدود ۵۰۰ گرم سبکتر هستند. پردازنده‌ی نسبتا قدرتمندتر و صفحه نمایش رتینا به همراه طراحیی که بر خلاف ۱۳ اینچ معمولی قدیمی نیست و تا چند سال آینده یکی از زیباترین‌هاست.
من شخصا هر سه یا چهار سال یک ارتقاء درست و حسابی یا خرید جدید دارم. جهش بزرگ پردازند‌های اینتل در نسل سندی بریج من رو وادار به خرید کرد. همه پردازند‌ه‌هایی که تا حالا اومدن پیشرفت بزرگی غیر از ارتقاء قدرت گرافیکی نداشتن. و حالا این نسل جدبد پردازنده‌ها که ۱۴ نانومتری هستند نوید بخش قدرت بالا، مصرف پایین و حرارت کمتر هستند. ضمن اینکه میتونیم امیدوار باشیم قدرت گرافیکی به اندازه‌ی مدلهای ۱۵ اینچ بشه. اگر کماکان مکبوکتون کار میکنه شاید بد نباشه تا بهار آینده صبر کنید. اما اگر طاقت ندارید خرید رتینا بیشتر از مدل ۱۳ اینچ معمولی حس خرید یک لپتاپ جدید رو به شما میده.
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

پستتوسط perse » 04 دسامبر 2014, 17:36

نه هنوز قبول نمیکنم حرفتونو ! لااقل یه منبعی نشون بدین ! سری u که ولتاژ پایین هستن درست ! غیر از سری u کدوم سری 2 هسته هست Core i7 هاش ؟
نماد کاربر
perse

پستتوسط Ilia » 04 دسامبر 2014, 19:53

بنظر من اگر این پردازش داده‌ها که کار شماست چیز فوق‌العاده سنگینی نباشد (که حدس میزنم نیست) مکبوک ایر را هم از قلم نیندازید. چند صد دلار صرفی‌جویی میکنید، صفحهٔ نمایش خوبی دارد و بسیار دستگاه سبک و خوبیست. درست است که رمش بیشتر از ۸ گیگ نمیشود باشد، اما چون هاردش SSD است کلی جور رم را میکشد. من خودم یک مدل ۲۰۱۱ آنرا دارم که واقعا از آن راضی هستم.

من وقتی که مدل رتینا هست، دیگر دستم به خرید مکبوک‌پروی معمولی نمیرود. چون همیشه با رزلوشن پایین آن (۱۲۸۰ در ۸۰۰) مشکل داشتم. وزنش هم زیاد است. اگر دو اینچ بزرگتر بودن برای حمل و نقلش مشکل بزرگی نباشد، خریدن مدل پایین ۱۵ اینچی رتینا بنظر من بسیار کار مقبولیست. هم دستگاه بسیار قدرتمندیست و هم اندازهٔ صفحهٔ نمایشش کار راه انداز است (حالا رتینا بودنش به کنار). اما تجربهٔ من این است که جابجا کردن دستگاه بزرگ، کار مشکلیست.
پیوست‌ها
Laptops.png
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط AmirT » 04 دسامبر 2014, 21:45

perse@

Arrandale
Sandy Bridge
Ivy Bridge
Haswell
اینها همه مدلهای دو هسته‌ای دارن.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_In ... processors
But what is happiness except the simple harmony between a man and the life he leads? — Albert Camus
نماد کاربر
AmirT

پست‌ها : 342

پستتوسط ehs.ehsan » 04 دسامبر 2014, 21:46

perse نوشته است:[نمایش]
نه هنوز قبول نمیکنم حرفتونو ! لااقل یه منبعی نشون بدین ! سری u که ولتاژ پایین هستن درست ! غیر از سری u کدوم سری 2 هسته هست Core i7 هاش ؟

با عرض سلام مجدد.
امیر جان زحمت کشیدید. وقتی داشتید این مطلب رو می‌نوشتید یه سری توضیحات رو خدمت دوستمون عرض میکردم.
همیشه اینطور بوده که پردازند‌ه‌هایی که برای مدلهای ۱۳ اینچ و کمتر تولید میشوند به خاطر دشواری خنک نگه داشتن دستگاه با تعداد هسته کمتر و مصرف انرژی کمتر طراحی شوند. بیشتر این پردازنده‌ها کمتر از ۳۷ وات مصرف انرژی دارند.
http://ark.intel.com/products/family/75 ... rs#@Mobile
و نسل‌های قبل که به خاطر لیتوگرافی قدیمی‌تر وضعیت بدتری داشته‌اند.
http://ark.intel.com/products/family/59 ... or#@Mobile
این نکته رو هم اضافه کنم که مدلهای کنونی macbook retina 13 مثل macbook air از پردازنده‌های سری u منتها با فرکانس و وات بیشتر استفاده میکنن.
http://www.macrumors.com/2014/07/21/int ... ell-chips/
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پستتوسط perse » 05 دسامبر 2014, 01:05

من تا الان فکر میکردم cpu های مک بوک ها MQ و HQ باشند ! 15 اینچی ها چی؟
نماد کاربر
perse

پستتوسط ehs.ehsan » 05 دسامبر 2014, 01:23

perse نوشته است:[نمایش]
من تا الان فکر میکردم cpu های مک بوک ها MQ و HQ باشند ! 15 اینچی ها چی؟

۱۵ اینچی‌ها همه HQ هستند. با ۴ هسته پردازشی.
تصویر
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پستتوسط perse » 05 دسامبر 2014, 11:49

مرسی امیر جان.
ممنون احسان جان ، توی خود سایت اپل که اینها رو نزده شما از کجا این اطلاعات رو آوردید ؟
بجز nilean عزیز ، کسی مک بوک پروی با گرافیک مجزا نداره یا نداشته اینجا ؟
چون خودمم هرچند هنوز منتظر معرفی مک بوک های جدیدم، اما نگاهم بیشتر روی اون مدل با گرافیک مجزا هست. از همون موقع هم که داستان nilean عزیز با مک بوکش رو خوندم والا تو شک افتادم ! بقیه دوستان تجربه ناخوشایندی نداشتن از این دستگاه ؟؟
نماد کاربر
perse

پستتوسط ehs.ehsan » 05 دسامبر 2014, 13:40

راستش من هم گرافیک مک‌بوکم مجزاست. 723 اوایل ۲۰۱۱. اوایل چند بار با مساله فریز شدن تصویر و ریستارت شدن اجباری روبرو شدم. اما با یک آپدیت این مساله رفع شد. این مساله مربوط به گرافیک‌های amd radeon بود که اون موقع توی مک‌بوک‌ها استفاده می‌شد. بیشتر دوستانی هم که چنین مشکلاتی داشتند با این مدل‌ها مشکل داشتند. من این مساله را در مدل‌های دو سال اخیر که از گرافیک nvidia استفاده می‌کنند مشاهده نکرده‌ام و اصولا به کارت گرافیک‌های Amd بدبین شده‌ام.
همین الان هم گرافیک‌های iris pro اینتل که توی رتیناهای core i7 استفاده شده قدرتی به اندازه geforce 650m دارند. من تصور می‌کنم سال آینده قدرت گرافیکی مدل‌های ۱۳ اینچ افزایش فوق‌العاده‌ای خواهند داشت و صبر کردن تا بهار آینده نتیجه‌ای به مراتب بهتر از خرید الان خواهد داشت.
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

قبلیبعدی

بازگشت به سخت‌افزارهای مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 13 مهمان