انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

ارتقا هارد دیسک در MacBook

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

ارتقا هارد دیسک در MacBook

پستتوسط SoHail » 24 فوریه 2008, 21:14

من تصمیم دارم هارد دیسک (دیسک سخت؟ لوح مشکل؟) MacBook رو عوض کنم، این دستگاه گرچه بسیار خوب کار می‌کنه ولی اینروزها دیگه ظرفیت ۸۰ گیگابایت برای به کامپیوتر همراه تقریبا در حد خیلی پایینیه! وقتی فقط ۳۰ گیگابایت Podcast داشته باشید دیگه روتون نمیشه به کسی بگید کامپیوترتون ۸۰ گیگابایت ظرفیت هارشه! همونطور که می‌بینید برای اینکه من اعتماد به نفسمو دوباره به دست بیارم مجبورم که دست به این ارتقا کثیف بزنم (می‌فهمید مجبورم؟؟)

خب حالا سوال اینجاست من می‌تونم هر نوع دیسکی که برای کامپیوترهای همراه ساخته شده رو روی مک بوک نصب کنم؟ نیازی نیست که مشخصه خاصی داشته باشه؟ خیلی راحت برم مثل یک خریدار با شخصیت یه هارد لپ تاپ ۱۶۰ گیگابایتی بخرم با هر سرعتی و با هر میزان بافری و با هر مارکی بخرم و دو دستی تقدیم مک بوکم کنم؟

پی.اس: در ضمن من یه بار هارد دیسک رو باز کردم و دیدم که خیلی راحت میشه عوضش کرد، یه براکت (Bracket) ساده هست که هارد توی اونه! مارک هارد دیسک فعلی Fujitso هست ولی اطلاعات بیشتری نمیشه از روش فهمید که آیا ۵۴۰۰ دور هست یا ۴۸۰۰، یا چقدر بافر داره؟

و سوال دوم اینکه چه مارک (Brand) رو پیشنهاد می‌کنید؟ توشیبا؟ هیتاچی؟ فوجیتسو؟ پارس خزر؟ دیزل؟ اف سی یو کی؟ روبرتو کاوالی؟ شنل؟ چی توز؟
SoHail

پست‌ها : 40

پاسخ: ارتقا هارد دیسک در MacBook

پستتوسط javadkh65 » 25 فوریه 2008, 01:02

سلام سهیل جان
من مکبوک ندارم ولی فکر میکنم که هارد مکبوک از نوع SATA باشه و خوب اولا نباید هارد IDE بگیری!!
دوم اینکه مسلما همراه مکبوک شما دفترچه اهنماش هست که مشخصات سخت افزاری اون رو نوشته سعی کن که هاردی رو بخری که با هارد الانت هیچ تفاوت سرعت و دور نداشته باشه.
اگه بخوای تعداد دور هارد دیسکتو بدونی به این صفحه مراجعه کن مشخصات مکبوکتو ببین کدومشونه این سایت سرعت هارد رو نوشته:

http://www.everymac.com/systems/apple/m ... cbook.html

بهترین هارد برای نوت بوک هم به نظر من توشیباست...!
البته من بهت توصیه میکنم که هارد ۱۶۰ نخری و اگه گیر بیاری هارد با ظرفیت بیشتر بخری چون مسلما کمتر از یک سال دیگه جا کم میاری ولی چی بگم از پاوربوک خودم که ۴۰ گیگ هارد داره!! دلم خونه...!!
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط Behnam » 25 فوریه 2008, 01:22

فکر می‌کنم هرگونه اطلاعات فنی که لازم داشته باشی در system profiler در اختیارت باشد. در بالای سمت چپ روی  کلیک کن و در About this Mac روی More info کلیک کن و برو به قسمت... لوح مشکل!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

Re: پاسخ: ارتقا هارد دیسک در MacBook

پستتوسط SoHail » 25 فوریه 2008, 05:55

javadkh65 نوشته است:[نمایش]
اگه بخوای تعداد دور هارد دیسکتو بدونی به این صفحه مراجعه کن مشخصات مکبوکتو ببین کدومشونه این سایت سرعت هارد رو نوشته:

http://www.everymac.com/systems/apple/m ... cbook.html

بهترین هارد برای نوت بوک هم به نظر من توشیباست...!

آقا دمت گرم، این لینک میگه که هارد فعلی چیه و من باید دنبال چی بگردم. منم به حرفش گوش میدم و یه هارد توشیبای مناسب پیدا می‌کنم که هم به هم بیان و هم درباره آینده بچه‌ها با هم تفاهم داشته باشن. دیگه باید به این ترتیب موفق بشن، و اگه نشن حتما همکاری نکردن! کاری هم که از دست من بر میاد اینه که خبرش رو به شما ها بدم که سریع برید و هاردهاتون رو ارتقا بدید و با هم چشم و هم چشمی کنیم.

در ضمن درسته که شما هاردت ۴۰ گیگابایته و هارد من پونصد میلیون گیگابایت،‌ولی دلت خون نباشه چون همه ما ها با هم داداشیم! حالا اینکه شما سوار ML میشی و ما سوار 206 اشکالی نداره!!! (بهت حسودیم میشه بــــــــــــــــیگ تایم!!!)
SoHail

پاسخ: Re: پاسخ: ارتقا هارد دیسک در Ma

پستتوسط Ilia » 26 فوریه 2008, 08:18

به این سایت یه سر بزن:
http://eshop.macsales.com/
مدل کامپیوترت رو که بدی، بهت انواع آپگریدهاش رو نشون میده.
اگرم نخواهی ازشون بخری، اقلا دستت میاد که چی به کامپیوترت میخوره یا مشخصات یا قیمتش حدودا چی باید باشه.
ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Ilia » 27 فوریه 2008, 22:19

یه راهنمایی:
هاردی که شما باید بگیری باید علاوه بر اینکه SATA باشه، ضخامتش هم از 9.5 mm بیشتر نباشه.
بعضی از هاردهای دو و نیم اینچی ضخامتشون 12.5 mm هست و تو مکبوک و مکبوک پرو جا نمیشوند.
یک توصیه دیگر اینکه سرعت پایینتر از 5400 نگیر حتی اگر ظرفیتش خیلی هم بیشتر باشه.
الان بزرگترین هارد ۲/۵ اینچی ۵۴۰۰ رو سمسانگ میسازه، اما من اون رو توصیه نمیکنم.
بزرگترین هارد ۵۴۰۰ توشیبا ۳۲۰ گیگ و بزرگترین ۷۲۰۰ توشیبا یا سیگیت ۲۰۰ گیگ هستند.
من جای شما باشم، یه هارد ۷۲۰۰ میگیرم با یه هارد خارجی برای بک آپ و ذخیره فایلهایی که
لازم نیستند که همیشه روی کامپیوتر شما باشند.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط SoHail » 28 فوریه 2008, 05:21

آقا این شد یه راهنمایی درس حسابی، چون من زیاد به مسایل فرمالیته مثل جهیزیه و مهریه و اینا اعتقاد ندارم صرفا نظر خود هاد دیسک برام مهمه!
گرچه اینطور که من فهمیدم توی ایران خرید هر قطعه کامپیوتر نیاز داره که شما یه سری mob و گانگستر بشناسید من باید تلاش زیادی کنم که چیز خوبی پیدا کنم ولی بهترین انتخاب بدون شک توشیبا ۲۰۰ با ۷۲۰۰ دور خواهد بود که از قضا کمیابترین مدل هم می‌باشد!

اپل هم که تا فهمید من می‌خوام هاردم رو ارتقا بدم سری رفت MacBookهاشو ارتقا داد، حسوووود!!!
SoHail

پستتوسط R_Behnood » 28 فوریه 2008, 08:07

بنظر من ارتقا هارد دیسک در ایران انتخاب خوبی نیست به این دلیل ساده که پشتیبانی و گارانتی در واقع وجود نداره.
در هر حال من به شخصه استفاده از یک هارد دیسک خارجی را ترجیح میدم.
MacBook Black (MA701LL/A) 2.0GHz, 3GB
OS X 10.6
R_Behnood

پست‌ها : 334

پستتوسط imac_m » 28 فوریه 2008, 15:16

من هم با هارد اکسترنال موافق هستم هم از لحاظ امنیت اطلاعات شما و هم از لحاظ قیمت.
و نظر بهنود و ایلیا رو تائید میکنم.
برای مارک هم یا وسترن دیجیتال بگیر یا مکستور. بنده هر دو رو دارم و خیلی راضی هستم
بزرگترین بانک نرم افزاری مک در ایران
www.PersianMac.Com
نماد کاربر
imac_m

پست‌ها : 14

پستتوسط Ilia » 05 مارس 2008, 22:22

سمسانگ امروز اعلام کرد که فروش اولین هارد ۵۰۰ گیگی دو و نیم اینچی رو شروع کرده.
این هارد که از قرار 9.5 میلیمتر ضخامت داره (یعنی به مک میخوره)، Samsung Spinpoint M6 نام داره.
البته برای خرید هنوز باید کمی صبر کنیم، چون اول اون رو به کارخونه های تولید کننده کامپیوتر میفروشند و
کمی بعد بصورت آزاد و خرده فروشی رو شروع میکنند. سرعت این هارد ۵۴۰۰ دور در دقیقه است.
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/co ... 00130.html
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط REZACA1 » 29 دسامبر 2008, 04:42

سلام
من چند سوال دارم:
من میخوام هارد داخلی مک بوک پرو را ارتقا بدم . آیا من لیمیتی دارم ؟ یعنی میتونم حداکثر چقدر هارد داشته باشم.؟
MACBOOK PRO 2.4
روی مک من ۲گیگ رم هست و من برای ارتقا دادن باید ۱ رم ۲ گیگی بگیرم یا ۲ تا ۲ گیگی؟
ممنون از کمک شما
محمد رضا- تورنتو
www.photoorvideo.com
REZACA1

پست‌ها : 107

پستتوسط Ilia » 29 دسامبر 2008, 18:39

برو به این لینک:
http://eshop.macsales.com/MyOWC/Models.cfm?TI=0439

مدل مکبوک‌پروت رو انتخاب کن. خودش بهت میگه که چی برای کامپیوتر شما وجود داره.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط saba » 30 دسامبر 2008, 02:48

ایلیا جان سلام

عجب جای جالبیه اینجایی که لینکش را گذاشتی،من امروز بعد از دیدن پست شما ،رفتم رو سایتشون و برای مک بوک الومنیومی هارد درایو توشیبا ۳۲۰ گیگی خریدم ۷۰ دلار و ۴ گیگ هم حافظه خریدم ۸۹ دلار ،که اگر میخواستم همین ارتقاﺀ را هنگام خرید لپتاپ ،از فروشگاه اپل انجام بدم ،بدون اغراق میبایست بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار بیشتر نقره داغ میشدم ،در صورتیکه کل خرید امروز من با هزینه تحویل روز بعد شد ۱۷۳ دلار .دمت گرم .من کادوی سال نو را پیشاپیش ازت گرفتم .انشاالله جبران کنم .صبا
MACBOOK AIR 2.13 GHZ CORE 2 DUO
Memory 4GB 1067 DDR3
saba

پست‌ها : 133

پستتوسط Ilia » 30 دسامبر 2008, 03:28

عیدت مبارک صبا جان! :-)

خواهش میکنم. خوشحالم که کمکی کرده باشم.

آره جای خیلی خوبیه. اتفاقا منهم عین همین هارد رو ازشون خریدم و بسیار راضی هستم. اما سایت خوبه دارند چون هر چی بخری مطمئنی که با کامپیوترت کار میکنه.

اگر زودتر خبر داشتم بهت میگفتم که یکی از اینها هم میخریدی تا از هارد قدیمیت رو استفاده کنی. البته مشابه این همه جا گیر میاد. یکی بگیر.
http://eshop.macsales.com/item/Macally/PHR250CC

شاد باشی
ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط saba » 30 دسامبر 2008, 04:45

ایلیا جان سال نو به شما هم مبارک

ممنون از کمکت،اما من متوجه نشدم که منظور تو کدام یک از چیز هائی است که تو این صفحه نشون میده ،تمام صفحه پره از محصولاتی که بدرد مک بوک میخوره ومن گیج شدم که با کدومشون میتونم از هارد قدیمی استفاده کنم،حتما منظورت استفاده از هارد قدیمی بعنوان هارد دوم برای بک آپه نه؟.لطفا اگه میتونی اسمشو اینجا اشاره کن.بازم سپاسگزارم
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط saba در 30 دسامبر 2008, 04:58.
MACBOOK AIR 2.13 GHZ CORE 2 DUO
Memory 4GB 1067 DDR3
saba

پست‌ها : 133

بعدی

بازگشت به سخت‌افزارهای مک

کاربران حاضر در این انجمن: Google [Bot] و 7 مهمان