انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

چک کردن CPU و رم

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

پاسخ: چک کردن CPU و رم

پستتوسط 123ali » 18 مارس 2022, 20:06

AmirT نوشته است:[نمایش]
سلام،
من پیامارو دنبال میکنم و راجع به خود مشکل نظر خاصی ندارم.
ولی اگه مشکل سخت‌افزاری نباشه، احتمالا یه کلین اینستال باید رفعش کنه.
اگر من جات بودم و بعد این همه پیگیری وضع بهتر نمیشد، کلین اینستال رو امتحان میکردم.

ارادت ، امیر جان وحله اول سیستمو ریست کردم فکتوری اوکی شد ولی بعد ۲ هفته باز همین داستان پیش میاد
با اپل چت کردم تست diyagonstic سخت افزاری گرفتیم سالم بود واقعا نمیدونم چه مرگشه )): )):
123ali

پست‌ها : 497

پستتوسط نیما » 19 مارس 2022, 01:49

سلام مجدد

ببخشید فاصله افتاد.

نکته اول این هست که معماري M1 را فقط خود اول می‌دونه چی به چیه و رفتار متفاوتی با معماری‌های قبلی اینتل داره.

نکته دوم، بسیاری از مدیریت حافظه و سرعت کاری M1 تعریف می‌کنن و این اتفاق برای تو افتاده. پس احتمالا یک چیز کوچکی داره خراب کاری می‌کنه که مورد کاربرد همه نیست.

بنظرم باید کار با برنامه‌ها رو ایزوله کنی تا بتونیم این شیر رو داخل جنگل پیدا کنیم. مثالا بیا و مثل عکس قبل که برنامه‌هایی با مصرف حافظه زیاد رو مشخص کردی کار کن و یکی از اون‌ها رو استفاده نکن. بعد اگر تغییری نکرد بعدی رو برای مدتی استفاده نکن تا ببینیم چه برنامه‌ای نشت حافظه داره یا مصرف غیر عادی.

اگر در Activity Monitor در قسمت View موارد مربوط به حافظه و حافظه مجازی رو هم فعال کنی خوب می‌شه که در قسمت حافظه برنامه ببنیم کدومشون چه رفتاری دارن.

مجبوریم علائم بالینی رو خوب چک کنیم فعلا.

نکته آخر، پر بودن حافظه هیمشه معنی بدی هم نداره، بنا بر اصل محلی سازی داده‌ها، بهتر هست که داده‌هایی که ممکنه در آینده استفاده بشن به حافظه اصلی انتقال پیدا کنن.
نماد کاربر
نیما

پست‌ها : 462

پستتوسط 123ali » 22 مارس 2022, 11:51

نیما نوشته است:[نمایش]
سلام مجدد

ببخشید فاصله افتاد.

نکته اول این هست که معماري M1 را فقط خود اول می‌دونه چی به چیه و رفتار متفاوتی با معماری‌های قبلی اینتل داره.

نکته دوم، بسیاری از مدیریت حافظه و سرعت کاری M1 تعریف می‌کنن و این اتفاق برای تو افتاده. پس احتمالا یک چیز کوچکی داره خراب کاری می‌کنه که مورد کاربرد همه نیست.

بنظرم باید کار با برنامه‌ها رو ایزوله کنی تا بتونیم این شیر رو داخل جنگل پیدا کنیم. مثالا بیا و مثل عکس قبل که برنامه‌هایی با مصرف حافظه زیاد رو مشخص کردی کار کن و یکی از اون‌ها رو استفاده نکن. بعد اگر تغییری نکرد بعدی رو برای مدتی استفاده نکن تا ببینیم چه برنامه‌ای نشت حافظه داره یا مصرف غیر عادی.

اگر در Activity Monitor در قسمت View موارد مربوط به حافظه و حافظه مجازی رو هم فعال کنی خوب می‌شه که در قسمت حافظه برنامه ببنیم کدومشون چه رفتاری دارن.

مجبوریم علائم بالینی رو خوب چک کنیم فعلا.

نکته آخر، پر بودن حافظه هیمشه معنی بدی هم نداره، بنا بر اصل محلی سازی داده‌ها، بهتر هست که داده‌هایی که ممکنه در آینده استفاده بشن به حافظه اصلی انتقال پیدا کنن.

سلامی دوباره نیما جان
نه فدای سرت عیبی نداره...
به نظرت این چیز کوچیک که داره کارو خراب میکنه. و کاربرد همه نیس چیه؟
من چیز خاصی کار نمیکنم که ، تلگرام میل اسکایپ متاتریدر تریدینگ ویو کروم سافاری پی دی اف اکسپرت ، پلیر و یه چندتا اپ دیگه در حال اجران ....

برادر اینو یکم بیشتر بازش کنی ممنون میشم : یکی از اون‌ها رو استفاده نکن. بعد اگر تغییری نکرد بعدی رو برای مدتی استفاده نکن تا ببینیم چه برنامه‌ای نشت حافظه داره یا مصرف غیر عادی.
یعنی بیام کل این اپارو quit بزنم و یکی یکی باز کنم و هرکدومو چندیدن ساعت تست کنم؟؟

این اکتیویتی مانیتور اون گزینه هایی که میگی فعال کنم دقیقا کدوم موارد هست ؟
درسته بد نیس منتهی انقدر الکی حافظه پر شه سیستمتو هنگی کنه بده

ممنونم
123ali

پستتوسط نیما » 22 مارس 2022, 16:36

واقعا نمی‌دونم چه برنامه‌ای باعث این موضوع شده، یک لحظه فکر کن که یک برنامه آلوده نصب کردی که در پس کار عادی، مشغول ماینیگ کریپتو هست یا یک صفحه وب که در مرورگر مشغول ماینینگ هست. حتی یک GIF مسخره در یک وب‌سایت که فقط منابع رو نابود می‌کنه، مهم هست که هر کدوم رو جدا جدا تست کنیم.

البته یک توصیه کوچولو دارم. احتمالا برای کارت از VPN استفاده می‌کنی و خب فعلا نورد وی‌پی‌ان برای کار‌های ترید استفاده می‌شه. یک حساب رایگان در Windscribe بساز و داخل پروفایلت تبلیغات و ماینینگ رو بلاک کن. شاید نورد هم این امکان رو داشته باشه و من اطلاع ندارم. امیدوارم تغییر آی‌پی خراب کاری نکنه و قبل از شروع ترید به این موضوع فکر کن، یا کانفیگ فایل بساز یا با سیستم دیگه ترید کن و یا بعد از اتصال نورد را دوباره اجرا کن.

من یک عکس از این مورد اضافه کردم (البته فقط در گوگل پیداش کردم!)

تصویر
[نمایش]
یعنی بیام کل این اپارو quit بزنم و یکی یکی باز کنم و هرکدومو چندیدن ساعت تست کنم؟؟

یعنی همزمان دوتا برنامه مشکوک رو با هم استفاده نکن. بنظرم درست متوجه شدی. من جای تو باشم، سیستم رو ری‌استارت می‌کنم و فقط یک برنامه مشکوک رو استفاده می‌کنم. اگر حافظه پر نشد، خارج می‌شم و برنامه بعدی رو باز می‌کنم (امیدوارم به کارت آسیب نزنه).

من یک تصویر از مواردی که ممکنه کمک کنه اضافه کردم تا موارد مربوط به حافظه و انرژی رو تیک برنی.
در Activity Monitor لطفا ببن چه برنامه‌ای مصرف انرژی بیشتری هم داره.
پیوست‌ها
Screenshot 2022-03-22 at 16.31.59.png
نماد کاربر
نیما

پستتوسط 123ali » 22 مارس 2022, 18:21

واقعا نمی‌دونم چه برنامه‌ای باعث این موضوع شده، یک لحظه فکر کن که یک برنامه آلوده نصب کردی که در پس کار عادی، مشغول ماینیگ کریپتو هست یا یک صفحه وب که در مرورگر مشغول ماینینگ هست. حتی یک GIF مسخره در یک وب‌سایت که فقط منابع رو نابود می‌کنه، مهم هست که هر کدوم رو جدا جدا تست کنیم.

البته یک توصیه کوچولو دارم. احتمالا برای کارت از VPN استفاده می‌کنی و خب فعلا نورد وی‌پی‌ان برای کار‌های ترید استفاده می‌شه. یک حساب رایگان در Windscribe بساز و داخل پروفایلت تبلیغات و ماینینگ رو بلاک کن. شاید نورد هم این امکان رو داشته باشه و من اطلاع ندارم. امیدوارم تغییر آی‌پی خراب کاری نکنه و قبل از شروع ترید به این موضوع فکر کن، یا کانفیگ فایل بساز یا با سیستم دیگه ترید کن و یا بعد از اتصال نورد را دوباره اجرا کن.

من یک عکس از این مورد اضافه کردم (البته فقط در گوگل پیداش کردم!)

تصویر
[نمایش]

یعنی همزمان دوتا برنامه مشکوک رو با هم استفاده نکن. بنظرم درست متوجه شدی. من جای تو باشم، سیستم رو ری‌استارت می‌کنم و فقط یک برنامه مشکوک رو استفاده می‌کنم. اگر حافظه پر نشد، خارج می‌شم و برنامه بعدی رو باز می‌کنم (امیدوارم به کارت آسیب نزنه).

من یک تصویر از مواردی که ممکنه کمک کنه اضافه کردم تا موارد مربوط به حافظه و انرژی رو تیک برنی.
در Activity Monitor لطفا ببن چه برنامه‌ای مصرف انرژی بیشتری هم داره.

نیما جان ممنونم از توضیحاتت ، و راستش یادم نیس چیز خاصی نصب کرده باشم که بخاد این بلارو سرش بیاره ، ولی هرچیه نمیدونم مثلا چرا اسکایپ توی پس زمینه کع ران میمونه ۱،۲ گیگ رم مصرف میکنه یا تریدینگ ویو هم همنطوریه .... درحالی که چند سال این اپ هرو استفاده میکنم اصلا اینطور نبودن ......

واین windscribe دقیقا چیه ؟ راستش از تنظیمات نورد عکس میدم بببین فکر کنم یکی از این گزینه هاس کدومو روشن کنم؟ قبلش مکو یه ریستارت کنم کل برنامه ها بسته باشه ؟ یا مهم نیس؟ و منظورت از برنامه مشکوک باهم استفاده نکن همین برنامه هاس که حجم رمو میگیرن ؟ مثل اسکایپ تریدینگ ویو تلگرام کروم ؟ و سیستمو ریستارت کنم مثلا فقط بیام اسکایپ باز کنم یک ساعت کار کنم ببینم مثل ادم کار کرد حجم رم زیادی اشغال نکرد برم سراغ اپ بعدی؟ اینطوری یعنی ؟

Screen Shot 2022-03-22 at 6.05.43 PM.png

Screen Shot 2022-03-22 at 6.14.46 PM.png

Screen Shot 2022-03-22 at 6.17.08 PM.png

Screen Shot 2022-03-22 at 6.18.19 PM.png

اصلا من موندم این هلپر رندر ها چیه که انقدر داره سخت افزار میگیره .....
مسخره تر اینه مثلا یه سری سایتای معمولی تومرورگر بازه اکثرا مطالب خوندنی همینام تو اکتیویتی مانیتور زده فلان سایت رم اشغال کرده !

اصلا با اپلم چت کردم خوشون نمفهمیدن داستان چیه فقط گیر دادن به خنک کردن مک.... گفتم بابا خنکه همیشه چرا اینطور نبوده پس ...
123ali

پستتوسط نیما » 22 مارس 2022, 18:41

Windscribe هم یک VPN هست مثل Nord. بنظرم تیکی که در همین صفحه‌ای که عکس گرفتی از Nord هست رو بزن، شاید منابع کمتری مصرف شد. مدیریت این موارد در Windscribe بیشتر است.

در تصویر دوم مجموع حافظه مصرفی ۱۴ فرآیند اول رو جمع بزن، از حافظه‌ای که روی سیستم داری بیشتره. بنظرم خیلی هم غیر عادی نیست.
سال‌های پیش من شاید ۴۰ تب روی مروگر باز می‌کردم در حالی که فقط ۲۵۶ مگابایت حافظه داشتم ولی الان با ۸ گیگابایت هم کار ساده‌ای نیست. واقعا صفحات وب حافظه رو می‌خورن. حالا یک بخش به طراح وب‌سایت بر می‌گرده و یک بخش به چارچوبی که استفاده شده.

هلپر‌ها هم یک بخش از کار فرآیند مادر رو جدا انجام می‌دن که فرآیند سریع‌تر به پایان برسه و اگر مشکلی بود بشه دوباره اون بخش رو جدا اجرا کرد.

فعلا می‌شه توصیه کرد که از منابع سیستم بهتر استفاده کنی، تب‌های اضافه رو ببندی تا حافظه بیشتری خالی بشه. واقعیت این هست که رم کم داری و یا باید وب‌سایت‌ها بهینه بشن، یا مرورگر مدیریت بهتری روی حافظه داشته باشه، یا سیستم عامل مدیریت حافظه رو تغییر بده (که این موارد در دست تو نیست) یا رم بیشتری داشته باشی مثالا ۱۶ گیگابایت.

قبلا چه سیستمی داشتی که با این مشکلات روبرو نبودی؟
نماد کاربر
نیما

پستتوسط 123ali » 22 مارس 2022, 21:29

Windscribe هم یک VPN هست مثل Nord. بنظرم تیکی که در همین صفحه‌ای که عکس گرفتی از Nord هست رو بزن، شاید منابع کمتری مصرف شد. مدیریت این موارد در Windscribe بیشتر است.

در تصویر دوم مجموع حافظه مصرفی ۱۴ فرآیند اول رو جمع بزن، از حافظه‌ای که روی سیستم داری بیشتره. بنظرم خیلی هم غیر عادی نیست.
سال‌های پیش من شاید ۴۰ تب روی مروگر باز می‌کردم در حالی که فقط ۲۵۶ مگابایت حافظه داشتم ولی الان با ۸ گیگابایت هم کار ساده‌ای نیست. واقعا صفحات وب حافظه رو می‌خورن. حالا یک بخش به طراح وب‌سایت بر می‌گرده و یک بخش به چارچوبی که استفاده شده.

هلپر‌ها هم یک بخش از کار فرآیند مادر رو جدا انجام می‌دن که فرآیند سریع‌تر به پایان برسه و اگر مشکلی بود بشه دوباره اون بخش رو جدا اجرا کرد.

فعلا می‌شه توصیه کرد که از منابع سیستم بهتر استفاده کنی، تب‌های اضافه رو ببندی تا حافظه بیشتری خالی بشه. واقعیت این هست که رم کم داری و یا باید وب‌سایت‌ها بهینه بشن، یا مرورگر مدیریت بهتری روی حافظه داشته باشه، یا سیستم عامل مدیریت حافظه رو تغییر بده (که این موارد در دست تو نیست) یا رم بیشتری داشته باشی مثالا ۱۶ گیگابایت.

قبلا چه سیستمی داشتی که با این مشکلات روبرو نبودی؟

نیما جان این اسکرین شات از نورده تیکشو زدم و یه سری چیزا داره پیدا میکنه نمیدونم دقیقا چیه ؟
Screen Shot 2022-03-22 at 9.26.41 PM.png

اهان پس صفحات وب باز تو مرروگرای مختلفم زیاد رم میگیره نمیدونستم اخه قبلانم همینطور بود هیچ مشکلی نبودش واسم....
و قبلا جالبیش اینه یه مک ۲۰۱۵ رم ۸ داشتم کارمم سنگین تر بود طراح عکس و برنامه نویسی میکردم و همین داستان الانم داشتم کخه کلی صفحه وب باز بزارم همیشه ..... ولی هیجوقت اینطوری نشده بود تو ۵ سالی که داشتم ، این m1 هم که خریدم چند ماه اول اوکی بودا این یه ماه اخر نمیدونم چش شده ریست همه کارم کردم اوکی نشد ک نشد
123ali

پستتوسط نیما » 06 آوریل 2022, 19:42

سلام ودرود

به نتیجه خاصی در این مدت نرسیدی؟
نماد کاربر
نیما

پستتوسط 123ali » 10 آوریل 2022, 10:25

سلام ودرود

به نتیجه خاصی در این مدت نرسیدی؟

سلام نیما جان خوبید؟
نه والا همون مشکل هست انگار هیچکس تو دنیا این مشکلو نداره اصلا نمیدونم چه غلطی کنم
دستم خالیه وگرنه مینداختمش اشغالی این مکو خستم کرده واقعا مزخرف شده
123ali

پستتوسط 123ali » 10 آوریل 2022, 10:41

سلام یه مک ۲۰۱۵ از کسی قرض گرفتم روز اول سالم بود ، وقتی سوپر درایو اپل بهش زدم یهو کلا سیستم هنگ کرد و بزور خاموشش کردم با دکمه ..... وقتی روشن کردم با همچین اروری مواجه شدم :

Screen Shot 2022-04-10 at 10.36.22 AM.png

و حتتی خاستم کلین اینستال کنم و وارد ریکاوری مد بشم با کامند+ ار .....
همچین چیزیو میبینم که فقط در حاله لوده و نیم ساعتم وایسادم همینطوریه اصلا چیزی از هاردارو پیدا نمیکنه
به نظر مشکل چیه و راه حل چیه دوستان؟
Screen Shot 2022-04-10 at 10.36.33 AM.png
123ali

پستتوسط نیما » 10 آوریل 2022, 11:14

این تصاویری که من می‌بینم معنیش پیدا نکردن دیسک ذخیره‌ساز هست. حالا یا خراب شده یا مشکلی در NVRAM هست. که بشكل زیر ریست می‌شه.

[نمایش]
How to Reset PRAM or NVRAM

Power off your Mac.
Press your Mac's power button and then hold these four keys at the same time: ⌘ + option + P + R.
Continue holding the keys until your Mac restarts for the second time. On older Macs, the chime will sound upon restart.
نماد کاربر
نیما

پستتوسط نیما » 10 آوریل 2022, 11:16

راستی مک M1 هم تو آشغالی ننداز. فقط تو نیاز به یک دستگاه با رم بيشتر داری، یا برنامه‌های بهینه‌تر در مصرف رم.
نماد کاربر
نیما

پستتوسط 123ali » 17 آوریل 2022, 16:10

این تصاویری که من می‌بینم معنیش پیدا نکردن دیسک ذخیره‌ساز هست. حالا یا خراب شده یا مشکلی در NVRAM هست. که بشكل زیر ریست می‌شه.

[نمایش]
How to Reset PRAM or NVRAM

Power off your Mac.
Press your Mac's power button and then hold these four keys at the same time: ⌘ + option + P + R.
Continue holding the keys until your Mac restarts for the second time. On older Macs, the chime will sound upon restart.

بعد از چندین روز تلاش هرچه کردیم درست نشد که نشد .. انگار مشکلی واسه سخت افزاری پیش اومده
123ali

پستتوسط 123ali » 17 آوریل 2022, 16:11

راستی مک M1 هم تو آشغالی ننداز. فقط تو نیاز به یک دستگاه با رم بيشتر داری، یا برنامه‌های بهینه‌تر در مصرف رم.

میگن مک m1 هارو نمیشه ارتقا داد درسته؟
و اخه چطور مصرف برنامه های بهتر؟ ایا میتونم اسکایپی نصب کنم که رم کمتر مصرف کنه؟
123ali

قبلی

بازگشت به سخت‌افزارهای مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 10 مهمان