انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فونتهای برنا

بخش موضوعات متفرقه

فونتهای برنا

پستتوسط hamed » 07 ژانویه 2007, 16:08

سلام
ظاهرا سایت زیر در داخل ایران فیلتر شده: (توی پارس‌آنلاین که فیلتره)
http://home.tiscali.de/ali.samadi/PersianFonts.sit
بنابراین نمیشه این فونت برنا رو گرفت. لطف کنید یه جای دیگه ای آپلود کنید.
hamed

پست‌ها : 24

پستتوسط Ahmad » 07 ژانویه 2007, 16:38

سلام حامد

این آدرس فیلتر نشده است بلکه دیگر وجود ندارد. این آدرسی است که علی اولین باری که سایت ایرماگ را راه انداخت از آن استفاده می‌کرد. برای دریافت فانتهای مختلف به بخش دریافت‌ها، قمست قلمهای فارسی، مراجعه کنید، در اولین جعبهٔ سمت راست زیر منوی اصلی. اگر خطوط سازگار با سیستم عامل مک را می‌خواهید «قلمهای مناسب برای سیستم 10.3 » را دریافت کنید که در واقع همان خطوط «برنا» می باشند ولی بهنام آنها را تعدیل کرده که در محیط مک بدرستی عمل کنند. ولی خط‌های اصلی برنا نیز در همانجا موجود می باشند.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط hamed » 07 ژانویه 2007, 17:08

ممنون از پاسخ. من هم توی همان قسمت دریافت‌ها رفتم و روی «قلمهای فارسی برنا» کلیک کردم که گفت طبق قوانین جمهوری اسلامی این سایت فیلتر است.
ولی طبق راهنمایی شما از «قلمهای مناسب برای سیستم 10.3» ‌ استفاده می‌کنم.
در ضمن ما یک سری فونت به صورت opentype سازگار با یونیکد درست کردیم (البته من شخصا خیلی دخالت نداشتم):
http://www.farsiweb.ir/font/farsifonts-0.4.zip
می‌خواستم ببینم چقدر تبدیل اینها به aat سخته؟ ظاهرا باید یک چیزایی توی فونت تعریف بشه. درسته؟

راستش من چند روزه وارد دنیای مک شدم بنابراین توی این زمینه‌ها کاملا مبتدیم.
hamed

پستتوسط Ali.Samadi » 07 ژانویه 2007, 17:40

حامد به دنیای مک و به ایرماگ خیلی خوش آمدی،
آیا شما با شرکت Farsiweb همکاری میکنی؟ اگر اینطوره باید بکم خسته نباشی من البته کاربر لینوکس نیستم ولی میدونم برای کاربران فارسی زبان لینوکس خیلی زحمت کشیدید.
والاه درمورد قلمهای aat بهنام میتونه برات یک کتاب بنویسه که فکر کنم به "رمان گذر از رنجها" خیلی مشابه باشه. البته اگر در انجمن بگردی در این مورد خیلی بحث شده.
ارادتمند علی
Ali.Samadi

پست‌ها : 725

پستتوسط hamed » 07 ژانویه 2007, 18:27

سلام به شما.
بله من از برنامه‌سازان فارسی‌وب هستم. از لطف شما ممنونم. خوشحالم میبینم شما هم با لینوکس و مسائل مربوط به اون آشتا هستید. درباره فارسی‌وب هم راستش بیشتر کارهایی که در زمینه‌ی فارسی سازی در کامپیوتر (و اکثرا لینوکس) انجام شده کار آدم‌هایی مثل روزبه پورنادر و بهداد اسفهبده. من بیشتر توی این دو سه سال اخیر و بیشتر توی مسائل برنامه‌نویسی با فارسی‌وب همکاری دارم.

درباره‌ی فونت‌ها هم اونطوری که از بحث دوستان فهمیدم ظاهرا قضیه داره توی لئوپارد حل میشه و فونتهای فارسی opentype رو میشه توی مک بدون مشکل داشت. (درسته؟) من میخواستم بدونم اگر تبدیل این فونت‌ها به aat کار سختی نیست (یا مثلا با کپی پیست کدهای لازم از فونت‌های دیگه حل میشه) تا اومدن لئوپارد فونت‌های فارسی‌وب رو به aat ببریم. راستش فارسی خوندن و نوشتن توی مک یه کم آزار دهنده است.
hamed

پستتوسط Ali.Samadi » 07 ژانویه 2007, 18:36

hamed نوشته است:[نمایش]
سلام به شما.
بله من از برنامه‌سازان فارسی‌وب هستم. از لطف شما ممنونم. خوشحالم میبینم شما هم با لینوکس و مسائل مربوط به اون آشتا هستید. درباره فارسی‌وب هم راستش بیشتر کارهایی که در زمینه‌ی فارسی سازی در کامپیوتر (و اکثرا لینوکس) انجام شده کار آدم‌هایی مثل روزبه پورنادر و بهداد اسفهبده. من بیشتر توی این دو سه سال اخیر و بیشتر توی مسائل برنامه‌نویسی با فارسی‌وب همکاری دارم.

درباره‌ی فونت‌ها هم اونطوری که از بحث دوستان فهمیدم ظاهرا قضیه داره توی لئوپارد حل میشه و فونتهای فارسی opentype رو میشه توی مک بدون مشکل داشت. (درسته؟) من میخواستم بدونم اگر تبدیل این فونت‌ها به aat کار سختی نیست (یا مثلا با کپی پیست کدهای لازم از فونت‌های دیگه حل میشه) تا اومدن لئوپارد فونت‌های فارسی‌وب رو به aat ببریم. راستش فارسی خوندن و نوشتن توی مک یه کم آزار دهنده است.

به به بالاخره یک برنامه نویس دیگر به جمع ما آمد! برنامه نویس در جمع ما بسیار کمیاب هست. البته به دلیل یونیکس بودن سیستم مک و استفادهٔ اپل از کدهای بازمتن ما بالاخره با لینوکس و یونیکس ربطی داریم.
والاه اگر به بهنام از کپی و پیست صحبت کنید حتما گریش میگیره. من البته زیاد وارد به مسئله نیستم ولی میدونم که حیونی خیلی ازیت شده تا بهحال.
ولی حتما خودش بهتون اینو توضیح خواهد داد. البته همانطوری که خودتون گفتید، قرار مشکلات اصلی OT در لئوپارد حل بشه. حالا ببینیم و تعریف کنیم.
Ali.Samadi

پستتوسط Behnam » 07 ژانویه 2007, 18:53

سلام حامد،
در مورد پشتیبانی لئوپارد از OT, البته این در دستور کار اپل قرار دارد که موتور متن جدیدی برای OT بسازد ولی بسیار بعید به نظر می‌رسد که در اولین نسخهٔ لئوپارد این موتور آماده باشد. تا آنجا که می‌دانیم اپل حاضر نیست از Uniscribe استفاده کند.
اگر دنبال یک راه ساده برای تبدیل فانتها به AAT هستی بهتر است قضیه را کلاً فراموش کنی! راه ساده، (که چندان هم ساده نبود) این است که یک فانت عربی AAT مثل جیزه پرو مک را به صورت Template بگیری و بدون تعویض ایندکس گلیف هایش، گلیف های فانتهایت را روی آن dump کنی. البته OT نخواهد داشت ولی اضافه کردن OT به فانت AAT آسان تر از اضافه کردن AAT به یک فانت OT است.
آن فانتهای برنا را من به این صورت به AAT تبدیل کرده‌ام و هر اشکالی Geeza Pro داشته باشد، آنها هم دارند!

اگر بخواهی بطور اختصاصی برای یک فانت AAT بنویسی، مثل آن کاری که من با XW Zar کرده‌ام، باید مثل من مازوشیست باشی! ولی محدودیت های فارسی نویسی در مک بود که مرا به این کار کشاند. البته من فارسی نوشتن و خواندن روی مک را آزار دهنده نمی‌دانم و از جلوهٔ قلم دیفالت مک خیلی راضی هستم که البته این یک سلیقهٔ شخصی است. ولی بدون قلمهائی که من ساخته ام، کمبود انتخاب قلم روی مک کاملاً محسوس است.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Behnam » 07 ژانویه 2007, 21:28

علی جان حامد حق دارد. لینک بخش دریافت‌های ایرماگ برای فانتهای برنا کار نمی‌کند. البته سایت برنا رایانه همجنان وجود دارد ولی بستهٔ فانتها را بصورت exe ارسال می‌کند که روی مک بسادگی قابل باز کردن نیست.
احمد آن بسته را بصورت zip در RedleX قرار داده است که برای کاربران مک دردسری نداشته باشد. شاید لازم باشد که لینک دریافت فانتهای برنا را به سایت Mellel تغییر دهی.
http://www.redlers.com/downloadfont.html
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ali.Samadi » 07 ژانویه 2007, 21:50

Behnam نوشته است:[نمایش]
علی جان حامد حق دارد. لینک بخش دریافت‌های ایرماگ برای فانتهای برنا کار نمی‌کند. البته سایت برنا رایانه همجنان وجود دارد ولی بستهٔ فانتها را بصورت exe ارسال می‌کند که روی مک بسادگی قابل باز کردن نیست.
احمد آن بسته را بصورت zip در RedleX قرار داده است که برای کاربران مک دردسری نداشته باشد. شاید لازم باشد که لینک دریافت فانتهای برنا را به سایت Mellel تغییر دهی.
http://www.redlers.com/downloadfont.html

انجام شد!
Ali.Samadi

پستتوسط Behnam » 08 ژانویه 2007, 02:37

البته اشتباه کردم zip نیست و sit است. دارندگان PC بهتر است به همان سایت اصلی برنا مراجعه کنند.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Parham » 08 ژانویه 2007, 05:34

حامد جان خوشحالم که عضو این سایت شده اید.
یک سوال داشتم: آیا جایی هست که بشه لینوکس شریف رو قانونآ دانلود کرد؟ البته برای ما که خارج از کشوریم. ضمنا آیا لینوکس شریف live version هم داره و یا همه نسخ اون برای نصب هستند؟
نماد کاربر
Parham

پست‌ها : 841

پستتوسط hamed » 08 ژانویه 2007, 18:17

Behnam نوشته است:[نمایش]
سلام حامد،
در مورد پشتیبانی لئوپارد از OT, البته این در دستور کار اپل قرار دارد که موتور متن جدیدی برای OT بسازد ولی بسیار بعید به نظر می‌رسد که در اولین نسخهٔ لئوپارد این موتور آماده باشد. تا آنجا که می‌دانیم اپل حاضر نیست از Uniscribe استفاده کند.
اگر دنبال یک راه ساده برای تبدیل فانتها به AAT هستی بهتر است قضیه را کلاً فراموش کنی! راه ساده، (که چندان هم ساده نبود) این است که یک فانت عربی AAT مثل جیزه پرو مک را به صورت Template بگیری و بدون تعویض ایندکس گلیف هایش، گلیف های فانتهایت را روی آن dump کنی. البته OT نخواهد داشت ولی اضافه کردن OT به فانت AAT آسان تر از اضافه کردن AAT به یک فانت OT است.
آن فانتهای برنا را من به این صورت به AAT تبدیل کرده‌ام و هر اشکالی Geeza Pro داشته باشد، آنها هم دارند!

اگر بخواهی بطور اختصاصی برای یک فانت AAT بنویسی، مثل آن کاری که من با XW Zar کرده‌ام، باید مثل من مازوشیست باشی! ولی محدودیت های فارسی نویسی در مک بود که مرا به این کار کشاند. البته من فارسی نوشتن و خواندن روی مک را آزار دهنده نمی‌دانم و از جلوهٔ قلم دیفالت مک خیلی راضی هستم که البته این یک سلیقهٔ شخصی است. ولی بدون قلمهائی که من ساخته ام، کمبود انتخاب قلم روی مک کاملاً محسوس است.

ممنون از پاسخ
فکر کنم همین روش استفاده از قالب Geeza Pro راه خوبی باشه. فکر کنم به کمک یکی دو تا از دوستان یه کارهایی بکنم. حالا ببینیم چی میشه.
درباره فارسی نوشتم و خوندن هم راستش حداقل تجربه‌ی اولیه من خیلی جالب نبود. مثلا با اون راهنمایی که یکی از دوستان در قالب کتاب در آورده (که خیلی هم مفید و بدردبخور بود) من جلو رفتم. الان می‌تونم صفحات فارسی رو در سفری ببینم ولی توی فایرفاکس حرف کاف فارسی نمایش داده نمیشه. یا وقتی میخوام توی سفری چیزی تایپ کنم حروف جداجدا هستند.

به هر حال ممنون از راهنمایی
hamed

پستتوسط hamed » 08 ژانویه 2007, 18:26

Parham نوشته است:[نمایش]
حامد جان خوشحالم که عضو این سایت شده اید.
یک سوال داشتم: آیا جایی هست که بشه لینوکس شریف رو قانونآ دانلود کرد؟ البته برای ما که خارج از کشوریم. ضمنا آیا لینوکس شریف live version هم داره و یا همه نسخ اون برای نصب هستند؟

سلام
از نظر قانونی که انتشار لینوکس شریف توی ایران هیچ مشکلی نداره. اگر روی اینترنت جایی برای دانلود هست میتونید بگیرید و استفاده کنید. اما اینکه چرا ما خودمون برای دانلود نذاشتیم رو ایجا توضیح دادیم:
http://fa.farsiweb.ir/fawiki/FAQ
خلاصش اینه که یک سری بسته‌ها توی لینوکس شریف هست که توزیع اونها در بعضی کشورها به خاطر مسائل patent قانونی نیست. ولی برای استفاده شخصی و نه توزیع مشکلی نداره. اگر می‌خواهید به من یک ایمیل بزنید براتون لینک دانلود را می‌فرستم. ایمیل من هست: hamed at farsiweb dot info
فقط لطفا آدرس آن را جایی منتشر نکنید.

لایو سی‌دی براش نداریم. سی‌دی‌ها برای نصب روی سیستم هستند.
hamed

پستتوسط Ali.Samadi » 08 ژانویه 2007, 18:29

با سلام به شما حامد،
البته من خودم مک با تراشهٔ اینتل ندارم ولی فکر میکنم شما مکتون با اینتل هست. درسته؟
تا جایی که میدونم موتور سیستم ۱۰.۴۸ مک در نسخهٔ اینتل خود باگی داره که قراره با لئوپارد حل بشه.
حالا شما این لینک رو هم نگاه کنید ببینید به دردتون میخوره.
http://irmug.com/portal/index.php?name= ... opic&t=692
MacBookPro 15inch/ 2.66/ 4GB Ram
PearC/ i7 4x3,06/ 6GB Ram/ 6TB HD :-)
Ali.Samadi

پستتوسط hamed » 08 ژانویه 2007, 18:43

سلام علی جان
بله من macbook با پردازنده‌ی اینتل دارم. لینک رو هم دیدم. ممنون. راستش من نسخه‌ی آخر فایرفاکس رو دارم و مشکل هنوز هست. فکر کنم باید بین safari و firefox یکی را انتخاب کنم (حداقل فعلا) که خوب قطعا firefox رو ترجیح میدم ;-)
hamed

بعدی

بازگشت به متفرقه

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 19 مهمان