انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

اصلا چرا مك؟

بخش موضوعات متفرقه

اصلا چرا مك؟

پستتوسط mansoori » 15 ژوئیه 2006, 17:22

من دیروز به طرز خیلی خیلی اتفاقی وسوسه شدم ببینم این مک چیه اصلا؟ قبلا آشنایی من با مک در این بود که شاید یکی دوبار اتفاقی تو سات خود اپل رفته بودم یا مثلا هنگام مطالعه کتاب های اموزشی خونده بودم که یوزر های مکیناش فلان دکمه رو به جای فلان دکمه بزنن. همین و بس!

دیروز منتها یه چهار پنج ساعتی رو گذاشتم که دقیقا ببینم چیه این مک.
حالا بعد از مطالعه کلی وب پیج و فایل و راهنما و معرفی یه سوال اساسی برام پیش اومده.

(برای یه یوزر داخل ایران ) کار کردن با سیستم عاملی که اساسا کارکردن باهاش به یه PC جداگانه نیاز داره و اون باید کل سیستمشو بده و یه چیز جدید بخره و تازه بعد خرید باید برای خرید نرم افزارهای جانبیش هم پول بده تا تازه برسه به سطح کارایی هایی که ویندوز و نرم افزارهای جانبیش ارائه میدن چه جذابیتی داره؟

خیلی خوشحال میشم شما که این تصمیم رو گرفتید علت تصمیمتون رو برای مهاجرت به مک بگید.
جدا چه چیزی باعث شد که کل ویندوز رو با همه دسترسی و سهل الوصول بودنش ول کنید و برید هزینه کنید و مک بگیرید؟

بازم ممنون
mansoori

پست‌ها : 2

پستتوسط Behnam » 15 ژوئیه 2006, 17:57

این پرسش بسیار بجائی است و پاسخ آن را به کاربران مک در داخل ایران می‌سپارم.
اما برای ساکنان خارج از کشور نیز که شاید گرفتاریهای داخل کشوری ها را برای تهیهٔ مک نداشته باشند همین سؤال مطرح است. پلاتفرم ویندوز بر ۹۵٪ کامپیوترها حاکم است و کاربران مکینتاش چیزی بین ۳ تا ۵ درصد کل کاربران پی‌سی را شامل میشوند. این، حتی برای کاربران انگلیسی زبان هم به امکانات محدود تر روی مکینتاش در مقایسه با ویندوز منجر می‌شود.
به گمانم کوتاهترین پاسخ به پرسش شما تفاوت «کیفیت» کار روی مکینتاش باشد. اما اینکه با توجه به مشکلات آشکار در تهیهٔ مکینتاش در داخل ایران، چرا باز هم کسانی به زحمت آن تن می‌دهند، پاسخ به این پرسش را به دیگران می‌سپارم.
ضمناً بنده مطلب شما را کمی دستکاری کردم و ۲۷ «ك» و ۸۶ «ي» شما را به «ک» و «ی» فارسی بدل کردم! برای من همین امر کافیست که روی مک بمانم!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط GK » 15 ژوئیه 2006, 18:46

آقای منصوری
مطمئنم که علی رستگار دارد هم اکنون جواب سئوال شما را، که بدون شک صمیمی و خارج از هرگونه استهزااست، آماده می کند. یک جواب دقیق، منطقی، و بقول معروف پراتیک.
این هم جواب من که اندکی متفاوت خواهد بود:
۹۵ در صد مردم دنیا روی سیستم مایکروسافت کار می کنند. به عبارتی، ۹۵ در صد داده ها و اطلاعات دنیا از طریق و کانال شرکت مایکروسافت و سیستم عامل‌اش ویندوز رد و بدل می شود. کسی که چنین سیستم گسترده ای را در دست دارد می تواند براحتی به دنیا حکومت کند. درواقع، دوست عزیز، دنیای امروز ما دیگر شبیه دنیای دیروز نیست. استعمارگران نو از حربه و اسلحه ای استفاده می کنند که به آسانی بچشم نمی آید. خیلی ها نشسته اند در داخل وطن و هی از خود سئوال می کنند که : آیا بالاخره آمریکا به ایران حمله خواهد کرد یا نه؟ نظر مرا بخواهید، آمریکا سال هاست که ایران را زیر استعمار خود دارد. دلیل؟ تعداد کاربران ویندوز در ایران گویا به ۹۹ در صد می رسد. و جستجوی اطلاعات فرهنگی و اجتماعی و فلسفی ما از دنیای خارج بیشتر از ۹۹ در صد از طریق گوگل انجام می یابد. اگر فکر می کنید که این همه لطف در حق ما رایگان است و این همه ابزار کار و پیشرفت را مفت و مجانی و به خاطر چشم و ابروی ما در اختیارمان گذاشته اند، اشتباه کرده اید.
من یکی از دیکتاتورها خوشم نمی آید، دلم می خواهد سر به تنشان نباشد. تا به امروز، اپل نه دیکتاتور بوده است و نه ادعای آنرا دارد. فردا نیز اگر خواست دیکتاتور بازی درآورده و به دنیا زور بگوید، جا و پلاسم را جمع کرده خواهم رفت سراغ یک سیستم عامل انسانی دیگر. حتما اطلاع دارید که تعدادشان کم نیست، و غالبا رایگان. مثال : ubuntu یکی از نسخه های گوناگون لینوکس. معنای اسم این سیستم عامل که در ضمن به فارسی هم موجود است، در یکی از زبانهای محلی افریقایی یعنی « انسانیت برای دیگران»
شاد و پیروز باشید
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

Re: اصلا چرا مك؟

پستتوسط huge » 15 ژوئیه 2006, 20:11

mansoori نوشته است:[نمایش]
من دیروز به طرز خیلی خیلی اتفاقی وسوسه شدم ببینم این مک چیه اصلا؟ قبلا آشنایی من با مک در این بود که شاید یکی دوبار اتفاقی تو سات خود اپل رفته بودم یا مثلا هنگام مطالعه کتاب های اموزشی خونده بودم که یوزر های مکیناش فلان دکمه رو به جای فلان دکمه بزنن. همین و بس!

دیروز منتها یه چهار پنج ساعتی رو گذاشتم که دقیقا ببینم چیه این مک.
حالا بعد از مطالعه کلی وب پیج و فایل و راهنما و معرفی یه سوال اساسی برام پیش اومده.

(برای یه یوزر داخل ایران ) کار کردن با سیستم عاملی که اساسا کارکردن باهاش به یه PC جداگانه نیاز داره و اون باید کل سیستمشو بده و یه چیز جدید بخره و تازه بعد خرید باید برای خرید نرم افزارهای جانبیش هم پول بده تا تازه برسه به سطح کارایی هایی که ویندوز و نرم افزارهای جانبیش ارائه میدن چه جذابیتی داره؟

خیلی خوشحال میشم شما که این تصمیم رو گرفتید علت تصمیمتون رو برای مهاجرت به مک بگید.
جدا چه چیزی باعث شد که کل ویندوز رو با همه دسترسی و سهل الوصول بودنش ول کنید و برید هزینه کنید و مک بگیرید؟

بازم ممنون

سلام

تا خودتون نبینین تفاوت رو احساس نمیکنید
مثل این میمونه که کسی تا به حال مرسدس بنز رو ندیده باشه و بگه پیکان کار آدمو راه میندازه
کوتاه تر از این نمیتونم مثال بزنم

بهروز
huge

پست‌ها : 107

پستتوسط iSam » 16 ژوئیه 2006, 00:03

ba salam khedmate doostane aziz , man nemidoonam ke in amar az koja oomade vali ino midoonam ke 2/3 mardome donya laaghal dar kenare windows az mac ( apple ) estefadeh mikonan , chon khodam salhast inja az nazdik daram mibinam , be ebarati %65 daneshgaha va edarat va moasesate tahghighati ke kare jahan ra rah mindazan az apple estefade mikonan . agar too iran geroone dalile in harfa nist , chon man inja ye G5 ke gheymatesh 1500 pound = 2800000 tooman hast be soorate ghesti mahianeh 100 pound kharidam pas moshgel az mamlekate mast , zemnan aghaye aziz in amrica nist ke donya dasteshe in zahre masalas , donya hesab va ketab dareh , shayad shoma nemidoonid . behtare ma irania va digar keshvarhaye moshabeh tahte tasire tv va digar dastgahhaye ertebatie dakheli gharar nagirin , aghaye mansoori man in ro midoonam ke oon kasike donya ro migardoone va apple va microsoft ham yeki az milyoonha daraeie oone agar bekhad mitoone dar ye cheshm be ham zadan microsoft ro mahv kone va jash chize digari biare ( mesle apple ) . pas agar donbale takhassos dar computer hastid ( albateh na motekhassesini ke too keshvare ma faghat dar hade harfan va hatta zaboon ham roozmare nemidoonan che berese be takhassosi ) ba apple dast va panje narm konid , ba arezooye movafaghyat .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط Ali.Samadi » 16 ژوئیه 2006, 00:52

من پنج سال پیش سیستم ده رو نصب کردم و هنوز هم از آن استفاده میکنم. البته بروزش کردم ولی هیچ موقع از نو اینستال نکردم. همیشه هم آنلاین هستم و هیچ ویروسی تا کنون نداشتم. سیستمم رو هم همیشه از یک کامپیوتر به کامپپیوتر جدیدم کپی کردم. با همان کامپیوتر تمام کارهای حرفه‌ایم رو هم انجام دادم. این دلیلی که من از مک استفاده میکنم.
Ali.Samadi

پست‌ها : 725

پستتوسط Behnam » 16 ژوئیه 2006, 06:31

مستقیماً به پرسش شما ربطی ندارد ولی نکتهٔ جالبی است. در گزارش واشنگتن پست دربارهٔ نسخهٔ بتای «ویستا» در میان پی‌سی های مختلف، بهترین و کم دردسر ترین نصب ویستا بر روی یک iMac صورت گرفته است!!
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/co ... technology
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ali_Omid » 16 ژوئیه 2006, 10:32

ما هم در دفتر از زمان آمدن مک در ایران با آن کار میکنیم. با LC و IIVx شروع کردیم و حالا از G5 و G4 استفاده میکنیم
هنگ کردن سیستم هنگام کار عادی یک شوخی است، مگر آن که خیلی با سیستم کلنجار بروید تازه آن هم با برنامه های فارسی ساز ساخت داخل اتفاق می افتد.
چندی پیش یک کار عجله باید تحویل میدادیم. روی فایلهای خیلی سنگین (در اندازه بیلبورد) فتوشاپ کار میکردیم و همزمان آنها را روی دی وی دی میریختیم. در کنار آن چند برنامه دیگر هم باز بود. نه یک دی وی دی سوخت و نه برنامه هنگ کرد. مطمئن هستم این کار را هیچگاه با PC نمیتوانستم انجام دهم.
من در خانه سیستم ویندوز دارم. تعداد سی دی های سوخته از شمارش خارج شده.
اصلا تصور دنیای تکنولوژی کامپیوتر بدون وجود مک و فقط با حضور ویندوز مسخره است. فلط نگاهی به طراحی آن بیندازید و ببینید چطور ایده ها بعد از عرضه مکینتاشهای جدید روی سیستمهای PC کپی میشوند.
Ali_Omid

پست‌ها : 144

پستتوسط saeidk » 16 ژوئیه 2006, 12:08

همونطور که در بالا ذکر شد شما اول آزمایش کنید و ببینید کار با اپل چه‌جوری است.
به نظر من موضوع حتی سخت‌افزار هم نیست. البته اپل چون سخت‌افزار را هم خودش تهیه می‌کند و سیستم عامل را هم خودش می‌نویسد در نتیجه سیستم عامل با سخت‌افزار هماهنگی بهتری دارد. اما بخش مهم سیستم عامل است چون شما می توانید سخت‌افزار را از هر شرکتی بخرید. دل، اچ‌پی، سونی و... آنها با هم رقابت دارند و مدلهای مختلفی هم دارند که در بسیاری موارد از اپل شاید ارزانتر و شاید بهتر باشد ولی به هر حال شما باید با خرید رایانه از آنها ویندوز را هم بخرید و فرقی نمی‌کند از کدام شرکت باشد.

به همین دلیل بیل گیتس پولدار شد چون هرکسی در هرکجای دنیا (به غیر از جهان سوم) می‌خواست کامپیوتر بخرد مجبور بود ویندوز را بخرد رقیب دیگری نبود اما سخت‌افزار را می‌شد از هرجایی خرید و اگر از یکی خوشتان نیامد می‌توانید از دیگری بخرید.
در نتیجه مصرف‌کنندگان اسیر مایکروسافت و ویندوز آن هستند و هر سازی او بزند باید برقصند. اگر حفره یا ضعفی در ویندوز بوجود آید همه از آن ضرر می‌بینند مثل چند سال پیش که به دلیل ضعف ویندوز، کامپیوترها پس از ۶۰ ثانیه خاموش می‌شدند. و گزینه دیگری نبود. نمی‌دانید تا به حال چند نفر از من پرسیده‌اند که برای حل همین مشکل باید چه کاری انجام دهند و من هم گفته‌ام که باید ویندوز را پاک کنند و از نو sp2 نصب کنند یا مثلاً با آفیس نمی‌توان pdf ساخت و حتی در نسخه ۲۰۰۷ هم ظاهرا ً‌قرار نیست بشود و بسیاری از کاربران با روشهای سخت و پس از پرسشهای فراوان فایل ورد خودشان را به pdf تبدیل می‌کنند. و واقعا ً‌اسیر مایکروسافتند. در حالی که از سالها پیش در اپل از هر برنامه‌ای که باشید می‌توانید pdf بسازید.

من مایل به ادامهٔ این بحث هستم.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط fizi » 16 ژوئیه 2006, 13:20

من از وقتی که مک گرفتم هر روز بیشتر عاشقش شدم فکر میکنم بیشتر کسانی که مکار! (مک کار) هستد این احساس دلبستگی رو دارند.چیزی که در میان کاربران ویندوز دیده نمیشه چون انها فقط از سیستم کار میکشند مانند یک بیل مکانیکی! ازدیدکاربران ویندوز هنگ کردن سیستم یک امر اجتناب ناپزیر هست و تعویض ۳ ماه یک بار سیستم عامل ویندوز خیلی طبیعی به نزر میاید.اشکال کار اینجاست که خیلیها بخصوص درایران حتا اسم مک رو هم نشنیده اند!
ولی کاربران مک در اقلیت هستند و به همین خاتر احساس خاص بودن و متمایز بودن از اکثریت و عامه(یوزرهای ویندوز) دارندو اشتراک فکری زیادی بین مک یوزرها وجود دارد همبستگی بین اونها بیشتره و برای کمک ورفع مشکلات یکدیگر تلاش میکنند .یک نمونه ش هم دوستان در همین فروم و کار زیبای علی صمدی و علی رستگار عزیر در رزور تالار و برگزاری کلاس رایگان یک روزه فاینال کات با هزینه شخص خودشان...

اتفاقا سایت اپل در ۲ ماه اخیر در سایتش سری فیلمهای تبلیغاتی جالبی با عنوان I'm a pc ...I'm a mac گزاشته که شخصیتهاش دو نفربه نامهای pc و mac هستند که شباهت عجیبی به بیل گیتس و استیو جابز(البته جوونیاش!) دارند. در این فیلمها به برتری های مک بر سیستمهای پی سی پرداخته شده: http://www.apple.com/getamac

[/url]
Macs do Windows,too
نماد کاربر
fizi

پست‌ها : 34

پستتوسط GK » 16 ژوئیه 2006, 13:32

Behnam نوشته است:[نمایش]
مستقیماً به پرسش شما ربطی ندارد ولی نکتهٔ جالبی است. در گزارش واشنگتن پست دربارهٔ نسخهٔ بتای «ویستا» در میان پی‌سی های مختلف، بهترین و کم دردسر ترین نصب ویستا بر روی یک iMac صورت گرفته است!!
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/co ... technology

بهنام
نصب ویستا روی iMac Intel توسط Parallels و البته تصویرگیری از دی وی دی آن، ۲۰ دقیقه طول می کشد ( حدودا ۴۰ـ۴۵ دقیقه روی یک پی سی ). Parallels تمام ویندوز و نرم افزارها و فایل هایی رو که دارید جمع می کند در یک پرونده ی فشرده شده. امروز من این رو امتحان کردم. بعد این پرونده را که کل ویندوز و محیط کار ما رو دارد کپی کردم یک جایی. یک ویروس بزرگ و خشمگین پیدا کرده و آنرا فرستادم به خودم در سیستم ویندوز !!! ویندوز کاملا از کار افتاد. به سیستم OS X هیچ آسیبی نرسید. کل پرونده شامل ویندوز ویروس گرفته را گذاشتم تو آشغالدونی و کپی قبلی را جایگزین‌اش کردم. راه انداختم. شروع کرد دوباره به کار، بدون ویروس و باکتری و غیره. فکر می کنم این سهولت کار را یکی از دلایل انتخاب مک دانست.
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Ali.Rastegar » 16 ژوئیه 2006, 15:00

از آقا یا خانم منصوری بابت شروع این بحث ممنونم. این بحث باعث تبادل نظر و همفکری بیش از قبل شده و همه از نظرات هم استفاده خواهیم کرد. البته این نوع بحثها گاهی به جدل می‌رسند که امیدوارم این بحث به این سرنوشت دچار نشود.
من پیش از این متنی درباره‌ی مهاجرت به مک نوشته بودم که در اینجا قرار دارد:
http://irmug.com/portal/modules.php?op= ... =15&page=1
فکر کنم با خواندن آن یک دل سیر به افکار من بخندید :-)
اگر پس از خواندن متن مذکور باز هم تمایل به خواندن متنهای من دارید این متن را هم بخوانید:
چرا کسی به مکینتاش «مهاجرت» می‌کند؟ مهاجرت از PC به مک مثل هر نوع مهاجرت دیگر به عوامل دافعه و جاذبه‌ی هر دوی PC و Mac بستگی دارد. گاهی افراد با ویندوز مشکل خاصی ندارند و با آن کنار آمده‌اند اما به خاطر جاذبه‌های مک به آن مهاجرت می کنند. برشماری این جاذبه‌ها زمان زیادی طلب می‌کند و برای هر کسی مورد خاصی می‌تواند جالب باشد. اگر مایل باشید مفصلا می‌توان در مورد جاذبه‌ها بحث کرد.
اما یکی دیگر از دلایل بسیار مهم مهاجرت به مک ، دافعه‌های PC و ویندوز است که در مک موجود نیستند یا خفیفتر هستند. دافعه‌های PC را حتما خودتان می‌دانید، اما اگر مایل بودید در این مورد هم بحث خواهیم کرد.
اما آیا مک فقط جاذبه است؟ قطعا خیر. به خصوص در ایران. دافعه‌های مک در ایران را از نظر من می‌توان اینگونه برشمرد:
۱. هزینه‌ی بالای خرید مک در ایران در کنار نگرانی از خدمات پس از فروش در ایران.
۲. نگرانی از پیدا نکردن برنامه‌های مک در ایران یا قیمت بالای آنها.
۳. نگرانی از ایجاد مشکل و ناسازگاری در ارتباط با کاربران ویندوز که در اکثریت هستند.
۴. نگرانی از محدود شدن سیستم عاملشان به Mac OS X و نبود امکان بازگشت به ویندوز.
۵. نبود منابع آموزشی فارسی برای مک.
اما چرا من در هر ۴ مورد از لفظ «نگرانی» استفاده کردم؟ یعنی این دافعه‌ها واقعا وجود ندارند و فقط نگرانی هستند؟ من درباره‌ی هر ۵ مورد پاسخ می‌دهم و قضاوت را درباره‌ی نگرانی یا حقیقت بودنشان را برعهده‌ی شما می‌گذارم.
۱. تاکنون اقدامات مثبتی در این مورد صورت گرفته اما قطعا هنوز آرامش خاطری که در آمریکا و اروپا هنگام خرید برای خریدار وجود دارد در ایران میسر نشده است.
۲. از نظر من برنامه‌های موجود در مک به چهار دسته تقسیم می‌شوند:
الف) نرم افزارهای تجاری/پولی مک! یعنی نرم‌افزارهایی که از ابتدا برای مک ساخته شده و از تواناییهای Mac OS X(سیستم عامل مک) نهایت استفاده را می‌برند.
وضعیت در بازار ایران: افتضاح، اکثر این نرم‌افزارها در بازار ایران موجود نیستند چون فروشندگان از وجود آنها اطلاعی ندارند. روش تهیه: دریافت از اینترنت
اما همین دسته بندی استثنا هم دارد. اکثر نرم‌افزارهایی که توسط خود Apple ساخته شده‌اند در بازار موجود هستند.
ب) برنامه‌های چند پلتفورمی مانند محصولات Adobe و Macromedia که امکانات مشابه را در مک و ویندوز فراهم کرده و در برخی موارد مانند Photoshop نسخه‌ی مک مناسبتر بوده و در برخی موارد نسخه‌ی ویندوز بهتر عمل می‌کند. اما در کل مشابه یکدیگر بوده و همزمان منتشر می‌شوند. MS Office 2004 را هم تقریبا می‌توان در این همین دسته قرار داد هرچند با نسخه‌ی ویندوز تفاوتهای بسیاری دارد و با فاصله‌ی زمانی از Office 2003 ویندوز منتشر شده است.
وضعیت در بازار ایران: مناسب، فروشنده‌ها که نسخه‌ی ویندوز این برنامه‌ها را می‌شناسند به سرعت نسخه‌ی مک آنها را هم تهیه می‌کنند. روشهای تهیه: فروشندگان، دریافت از اینترنت
ج) برنامه‌های Open Source مخصوص مک. بخشهایی از Mac OS X به صورت متن‌باز/آزاد تحت عنوان Darwin منتشر شده است و از همین جهت علاقه‌ی برنامه نویسان متن‌باز را به مک جلب کرده است. در مک برنامه‌های متن‌بازی مشاهده خواهید کرد که منحصرا برای مک توسعه یافته، امکانات عالی دارند و رایگان هستند. این برنامه‌ها به خاطر استفاده از ابزارهای توسعه‌‌ی رایگان اپل نصب و استفاده‌ی آسان را در کنار ظاهری زیبا فراهم می‌کنند، اتفاقی که برای برنامه‌های متن‌باز در سایر سیستم عاملها بسیار بعید است.
وضعیت در بازار ایران: اگر بسیار مشهور باشند در بازار یافت می‌شود اما بهتر است خودتان جدیدترین نسخه‌ی آنها را از اینترنت دریافت کنید.
د) برنامه‌های متن‌باز لینوکس و یونیکس که یا نسخه‌ی مخصوص مک دارند یا با کمک ابزارهای اپل مانند X11 یا ابزارهای دیگر توسعه‌دهنده‌ها چون Fink و DarwinPorts در داخل مک اجرا می‌شوند. شما اکثر برنامه‌های لینوکس را می‌توانید با کامپایل مجدد در مک اجرا و استفاده کنید اما ظاهر و سختی/راحتی استفاده از آنها مطابق با نسخه‌ی لینوکس آنها است و معمولا از ویژگیهای Mac OS X بهره نمی‌برند.
وضعیت در بازار ایران: بهتر است خودتان از اینترنت دریافت کنید!
پس شما امکان دریافت رایگان برنامه‌های رایگان و دریافت رایگان برنامه‌های تجاری از طریق ابزارهایی چون Bittorrent را دارید اما با یک اینترنت کند ممکن است با مشکل مواجه شوید. خود من اینترنت Dialup دارم و اکثر برنامه‌هایی که استفاده می‌کنم رایگان هستند و از اینترنت گرفته‌ام، برنامه‌های سنگین و تجاری را هم از فروشنده‌ها یا دوستانم گرفته‌ام و در حال حاضر کمبودی از لحاظ نرم‌افزار ندارم.
اما جواب نگرانی سوم:
۳. Mac OS X تعامل بسیار عالی با ویندوز دارد. به راحتی(واقعا راحت نه شعار تبلیغاتی!) با ویندوز شبکه شده و حتی می‌تواند برای وبندوز به عنوان سرویس دهنده عمل کند. حالا که در مکهای دارای پردازنده‌ی اینتل امکان نصب ویندوز در کنار Mac OS X وجود دارد از توانایی که سالها وجود داشته است در عمل استفاده می‌شود، Mac OS X امکان خواندن و نوشتن بر روی FAT32 و امکان خواندن اطلاعات NTFS را دارد که پشتیبانی کامل از NTFS در نسخه‌ی بعدی Mac OS X اضافه خواهد شد. پرونده‌های تولید شده توسط برنامه‌های ویندوز اکثرا با کمترین دردسر در مک قابل استفاده هستند. اگر فرمت خاصی را مدنظر دارید بفرمایید تا وضعیت سازگاری آن در مک را در حد اطلاعاتم برایتان شرح دهم.
۴. از وقتی اپل به پردازنده‌های اینتل روی آورده است امکان نصب ویندوز در کنار Mac OS X با سرعت و سازگاری عالی فراهم شده است. تا پیش از این با MS VirtualPC میشد ویندوز را نصب کرد که سرعت مناسبی برای Windows XP نداشت. اما حالا نرم‌افزارهای شبیه‌ساز چون از شبیه‌سازی پردازنده بی‌نیاز شده‌اند سرعتی حدود ۷۰-۸۰ درصد سیستم واقعی را فراهم می‌کنند. از طرفی اکثر مکهای اینتلی DualCore بوده و می‌توان از یک Core برای Mac OS X و از Core دیگر برای ویندوز استفاده کرد. اکثر و احتمالا تمام مکهای اینتلی از تکنولوژی VT اینتل پشتیبانی می کنند و در نتیجه کارایی شبیه‌سازی باز هم مناسبتر می‌شود. پس شما می‌توانید ویندوز و نرم‌افزارهایش را داخل مک به صورت مستقل نصب کنید و از تمام برنامه ها حتی بازیهای ویندوز با قدرت کامل بهره‌مند شوید یا اینکه ویندوز و نرم‌افزرهایش را با شبیه‌ساز همزمان با Mac OS X استفاده کنید که البته روش دوم هنوز برای بازیها مناسب نیست.
۵. مهمترین هدف ایرماگ برطرف کردن همین کمبود بوده و تلاش خود را برای ایجاد منابع آموزشی بیشتر به کار خواهد بست. مقاله‌های بررسی(review) و آموزشی، کتابهای آموزشی، آموزش ویدیویی FinalCut ، اخبار و بحث و گفتگو و جوب به سوالات در انجمنهای ایرماگ همگی به رایگان و به خاطر علاقه‌ی مدیران ایرماگ به مک انجام می‌شود و هرچند کامل و بودن اشتباه نیست اما امیدوارم با کمک کاربران و همکاری دیگران اشکالات و اشتباهات کمتر و حجم مطالب مفید افزایش یابد.
همچنین برنامه‌هایی برای معرفی مک به صورت جلسه و کنفرانس داشته و خواهیم داشت.
در ادامه‌ی بحث امیدوارم جاذبه‌های مک را هم بررسی کنیم. همچنین بررسی امکان نصب Mac OS X روی PC هم می‌تواند بحث را از این رو به آن رو کند که به نظرم بهتر است جداگانه بررسی شود.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط mansoori » 18 ژوئیه 2006, 15:16

الان كه بعد سه روز اومدم اينجا اصلا انتظار اين همه جواب مفصل نداشتم. پس لازمه كه اول از همه تشكر ويژه كنم از اين بابت.

خصوصا از علي رستگار عزيز كه با حوصله يه جواب مفصل نوشته.
در واقع سوال اصلي من وقتي برام پيش اومد كه با خودم فكر كردم اگر قرار باشه همين فردا PC فعليم رو دست دوم بفروشم و يه پول روش بذارم و برم يه mac ( گيرم يه مك مبتني بر اينتل) بخرم، عقلاني و به صرفه است يا نه.

چون از طرفي هم از قبل شنيده بودم كه مك در دنيا و خصوصا امريكا خيلي مطرحه و از طرفي به قول علي نگراني هايي داشتم كه براتون نوشتم.
من بايد چند بار ديگه به دفت اين پاسخ هايي كه لطف كرديد و نوشتيد و خصوصا لينك هايي كه پيشنهاد داديد رو مطالعه كنم تا بتونم به يه جمع بندي برسم.

باز هم ممنون ميشوم اگر در ادامه اين راه ( = اين انتخاب) هم كمك كنيد.
mansoori

پست‌ها : 2

پستتوسط GK » 18 ژوئیه 2006, 15:46

mansoori نوشته است:[نمایش]
الان كه بعد سه روز اومدم اينجا اصلا انتظار اين همه جواب مفصل نداشتم. پس لازمه كه اول از همه تشكر ويژه كنم از اين بابت.

باز هم ممنون ميشوم اگر در ادامه اين راه ( = اين انتخاب) هم كمك كنيد.

دوست عزیز
اگر روزی تصمیم به خرید مک گرفتید، پیشنهاد می کنم که مک اینتلی را انتخاب کنید. اول این که آینده اپل روی این سیستم خواهد بود، و دوم اینکه در مک خود و توسط BootCamp یا Parallels می توانید ویندوز آشنای خود را نصب کنید تا اوایل کار «ناآشنایی» با محیط مک زیاد ناراحت تان نکند. بعد که کم کم عادت کردید، به سهولت کار با مک و استحکام آن آشنا شدید، دیگر سراغ ویندوز را نخواهید گرفت. این حرف های من نه از روی ادعاست نه از سر رویا، تجربه ۱۷ سال کار روی پی سی و مقایسه با تجربه ی چند ماهه روی مک است.
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Parham » 18 ژوئیه 2006, 20:02

اتفاقآ من درست برعکس این کار را کردم. با اینکه مک بوک و مک بوک پرو ببازار آمده بود، تصمیم گرفتم آخرین پاوربوک ۱۲ اینچ جی۴ موجود رو تهیه کنم، البته با تخفیف ویژه!
چند دلیل داشت:
یکی اینکه برای استفاده از فتوشاپ و بعضی نرم افزارهای دیگه فعلآ تا مدتی نامعلوم جی۴ بسیار سریعتر از تراشه اینتل عمل میکنه.
دیگه اینکه مشخصات پاوربوک برای همان قیمت از مک بوک برای نیازهای من کاملتر بود.
و بعد هم دلایل دیگر، مثل صفحه براق مک بوک، صفحه کلید جدید آن، و از رده خارج شدن پاوربوک ۱۲ اینچ که بیشتر دلایل شخصی بود.

ضمنآ در جواب سوال اصلی هم باید به مطالبی که دوستان ذکر کرده اند اینو اضافه کنم که یک مک هیچوقت کار شما رو زمین نخواهد گذاشت و این امکان رو میده که مستقیمآ به کار خودتون بپردازید، در صورتیکه سیستم ویندوز باعث میشود خیلی زیاد برای درست کردن اون وقت صرف کنید، بنا براین downtime زیادی خواهید داشت. این امر به مراتب برای آنان که نیاز حرفه ای به کامپیوتر خود دارند مهم تر است.
نماد کاربر
Parham

پست‌ها : 841

بعدی

بازگشت به متفرقه

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 18 مهمان