انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

رابطه اپل، فروشنده‌ها و کاربران

بخش موضوعات متفرقه

پستتوسط Behnam » 13 ژوئیه 2006, 01:36

البته بهتر بود که صبر می‌کردم که دیگران هم نظراتشان را می‌دادند ولی برای اینکه بحث به بیراهه کشیده نشود نقطه نظر خودم را در چارچوب اطلاعاتی که علی داد روشن‌تر می‌کنم.
برای این امر ترتیب موضوعات را درهم می‌ریزم زیرا به روشن تر شدن موضوع بهتر کمک می‌کند.
من از ابتدا هم نظرم بر این بود که یک سایت جداگانه برای بازار مک تهیه شود بدین معنا که همانطور برای مماگ در ایرماگ یک لینک وجود دارد، یک لینک هم برای بازار مک وجود داشته باشد. حال چون از نظر فنی نمی‌دانستم تحقق این امر چه ملزوماتی دارد شاید در مطالبم آنقدر که باید روشن نبودم.
حجم محدود ترافیک مطالب در مورد داد و ستد مک در ایران نباید معیاری برای موجه بودن با نبودن وجود آن باشد. فراموش نکرده ام که همین ایرماگ برای ماه‌ها شامل بنده و علی صمدی میشد که به یکدیگر قربان صدقه می‌رفتیم!
علاوه بر آن، ترافیک مطالب برای داد و ستد مک در ایران بنا به طبیعت موضوع همیشه محدود خواهد ماند. دست‌کم برای آیندهٔ قابل پیش‌بینی. علت وجودی چنین سایتی بخاطر این است که فلسفهٔ وجودی آن که به شرایط ویژهٔ بازار مک در ایران برمی‌گردد، در فلسفهٔ وجودی ایرماگ، که انجمنی از کاربران فارسی زبان مکینتاش است نمی‌گنجد و این دو نمی‌توانند در یک سایت واحد همزیستی شکوفنده‌ای داشته باشند. پس انگیزهٔ اصلی فلسفی است و نه حجم ترافیک مراسلات.
البته من گمان می‌کنم که حجم کم مطالب در مورد داد وستد تا حدودی به نامناسب بودن جایگاه این موضوع در چارچوب ایرماگ هم مربوط باشد و با داشتن فضای مستقل خود بیش از آن چیزی خواهد بود که فعلاً مشاهده می‌شود. ضمناً از این پس عرضه و تقاضای مک های دست‌دوم به موازات افزایش مک‌های نو در ایران افزایش خواهد یافت.
اما در مورد بخش مربوط به واردکنندگان و فروشندگان مک در ایران، اصلاً Wiki را -هرچه هست- فراموش کن. حتی من نمی‌دانم اصرارت برای pdf از شرکت‌های مختلف (ساختهٔ خودشان یا ساختهٔ ما) به چه مناسبت است. ما که نمی‌خواهیم برای شرکت‌ها بازار گرمی کنیم. این وظیفهٔ خود آنهاست که برای خودشان بازارگرمی کنند. چیز پیشنهادی من علی‌الاصول نتنها به بار مدیریت نمی‌افزاید، بلکه به یک صفحهٔ خودگردان بدل خواهد شد. البته طبق معمول مراقبت برای پاک کردن spam های احتمالی و چیزهائی از این قماش را هریک از ما به سهم خود بعهده خواهد گرفت.
اتفاقاً فرزین در همین رشته پیام‌ها پیشنهادی داده است که کار توضیح مرا بسیار ساده تر می‌کند.
فرض را بر آن بگیر که در بخش خرید و فروش مک‌های نو، ما لیست نام شرکتهائی که مک وارد می‌کنند به ترتیب الفبا ردیف می‌کنیم و پائین هر نام، جائی هم برای ابراز نظر کاربران قرار داده شده است.
حالا فرزین می‌آید و با اتکا به تجارب خود، زیر هر نامی که می‌شناسد مطالبی می‌نویسد و از بد و خوب تجربیاتش با آن شرکت سخن می‌گوید.
حالا مراجعه کنندگان به این صفحه مطالب فرزین را می‌خوانند و در میان آنان کسانی در تکمیل یا در مخالفت با مطالب فرزین مطالب دیگری در بارهٔ آن شرکت می‌نویسد و الیٰ آخر.
این احتمال وجود دارد که در جریان این مباحث، شرکت‌های مزبور هم وارد معرکه شوند و به توضیح خدمات یا تصحیح مطالبی که در بارهٔ کارشان مطرح شده است اقدام ورزند و ... چه بسا برای محکم‌کاری هرازگاهی یک pdf هم برایت بفرستند که زیر نامشان لینک دهی.
این تصویری است که من از دوصفحهٔ «بازار مک» در سر دارم. در یکی بر سر مک‌های دست دوم چک و چانه زده می‌شود و در دیگری بر سر مک‌های نو و خدمات پس از فروش!
گمان نمی‌کنم که چنین چیزی به ساختن یک سایت مستقل مانند مماگ نیاز داشته باشد. تنها دو یا چند صفحهٔ وب دربارهٔ دادو ستد مک در ایران است که خودگردان است و به بقیهٔ صفحات ایرماگ کاری ندارد. خریداران و فروشندگان با هم در آنجا کلنجار می‌روند و نتیجهٔ این کلنجار این است که خریدار مک، چه دست دوم و چه نو، آسانتر فروشندهٔ دلخواه خود را خواهد یافت و فروشندگان نیز در یک رقابت سالم، کیفیت خدمات خود را بالا خواهند برد.
این فلسفهٔ وجودی «بازار مک» پیشنهادی من است و فراموش نکن که در آغاز احتمالاً با قربان صدقه بی پایان تنی چند شروع خواهد شد... به همانگونه که ایرماگ شروع شد!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ali.Rastegar » 13 ژوئیه 2006, 18:49

بهنام جان من در درجه‌ی اول بعد فنی را مطرح می‌کنم. اگر ما میخواهیم داخل ایرماگ اما مستقل از انجمنها و... قسمت بازار ایجاد کنیم با توجه به مواردی که مد نظرت است حداقل به یک Forum احتیاج داریم و در نتیجه باید یک Forum دیگر بر روی ایرماگ نصب کنیم.
درمورد حجم اطلاعات که نباید معیار ایجاد سایت جدید باشد، منظور من هم این نبود، ما هرچه بخشهای انجمن را بیشتر کنیم صفحه سرگیجه‌آورتر می‌شود بنابراین تا موضوعات درمورد یک بخش جدید به اندازه‌ی کافی زیاد نباشد بهتر است به خاطر کاربر از این کار صرف نظر کنیم.
درمورد PDF، بهنام جان وقتی خودمان فایل PDF درست کنیم فقط حاوی اطلاعات تماس است و میتونیم در قسمت دریافت فایل بذاریم اما وقتی با بخش دریافت فایل مخالفی بحث در این مورد منتفی است.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط osxuser » 13 ژوئیه 2006, 19:12

بنظرم بهتر است بخش بازار مک را فقط برای خرید و فروش های شخصی و موردی استفاده شود نه تبلیغ شرکتی، در مورد شرکتها به نظرم بهتر است یک سایت جدید که آن هم فقط بصورت دایرکتوری عمل می کند بوجود آید، و اگر کسی تمایل دارد علاوه بر نام تبلیغ هم بکند باید هزینه مر بوطه را پرداخت بکند.
در مورد مدیریت چنین سایتی به نظرم خیلی وقت گیر نخواهد بود معمولا اطلاعت این نوع سایت ها توسط خود صاحبان مشاغل وارد می شود نه توسط مدیر سایت، حداقل در این زمان تعداد شرکتهایی که امکان نوشتن اطلاعاتشان در این سایت وجود دارد آنقدر زیاد نیست که بخواهد وقت چندانی بگیرد.
osxuser

پست‌ها : 19

پستتوسط Ali.Samadi » 16 ژوئیه 2006, 00:46

من با پیشنهاد osxuser کاملا موافقم. فقط سئوال اینکه آیا ما میتونیم به ایرماگ این صفحهات رو اضافه کنیم (منظورم از نظر تکنیکی) یا نه.
MacBookPro 15inch/ 2.66/ 4GB Ram
PearC/ i7 4x3,06/ 6GB Ram/ 6TB HD :-)
Ali.Samadi

پست‌ها : 725

پستتوسط Behnam » 16 ژوئیه 2006, 03:53

راستش من نمی‌دانم تبلیغات پولی تا چه اندازه برای شرکت‌ها جذابیت دارد. اگر آنها به این امر علاقه‌مند بودند، تاکنون ایرماگ دست‌کم یک پیشنهاد نشر آکپی دریافت کرده بود!
البته تبلیغ شرکتها دلمشغولی ما نیست. هدف این است که علاقه‌مندان به خرید مک در ایران به اطلاعات نسبتاً قابل اعتمادی نسبت به کیفیت عرضه و توزیع مک در ایران دسترسی داشته باشند و این امر حتی با درج آکهی هم حاصل نخواهد شد. بهترین مأخذ اطلاعات، حکایات خود خریداران در ایران است که در بخشی مختض به بازار مک جمع‌آوری شود. اگر چنین بخش مستقلی برای بازار مک تدارک دیده شود، چه بهتر که اطلاعات مربوط به خرید و فروش مک های دست دوم هم در همان بخش ارائه شود و از گفتگوهای عمومی ایرماگ خارج گردد.
البته از نظر اجرائی معیار این است که اولاً شدنی باشد و ثانیاً فشاری بر مدیریت وارد نیاورد و رویهمرفته خودگردان باشد. حال اضافه کردن پیشنهاد osxuser به این مجموعه که شاهکار می‌شود!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ali.Rastegar » 16 ژوئیه 2006, 14:58

من با هر پیشنهادی که همگی توافق داشته باشید موافقم و کارهای فنی آن را تا حد توانم انجام خواهم داد، اما اگر منتظر جواب من در مورد نکات فنی آن هستید لطفا ابتدا مشخص کنید که بالاخره قرار است سایتی جداگانه ایجاد شود یا بخش جداگانه در ایرماگ. فقط لیست شرکتها باشد یا خرید و فروش مک دسته دوم هم داشته باشد؟
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط Behnam » 16 ژوئیه 2006, 15:47

علی جان ما هرچه بگوئیم، دست آخر زحمتش به دوش تو افتاده است و این تو هستی که باید تصمیم بگیری.
دربارهٔ کل موضوع «بازار مک» سه بخش تاکنون تشخیص داده شده است. یکی بخش خرید و فروش دست دوم، یکی بخش امتیاز دهی و گفتگوهای خریداران (و احیاناً فروشندگان) دربارهٔ تجربهٔ خرید مک در ایران و سومی هم دایرکتوری شرکتها که مستقیماً feed می‌دهند.
من معتقدم که بخش خرید و فروش دست دوم هم چون در مقولهٔ «بازار مک» است باید در این package قرار داشته باشد. علی ص و osxuer ضرورتی در آن نمی‌بینند ولی این ضرورتاً به آن معنا نیست که مخالف آن باشند. شاید ملاحظهٔ تو را کرده‌اند!
بخش امتیاز دهی و گفتگو هم که به نظر من مرجع اصلی دادن و گرفتن اطلاعات دربارهٔ خرید مک های نو است. احمد و علی هم ظاهراً با آن موافقند.
بخش دایرکتوری شرکتها، اگرچه ایدهٔ خیلی خوبی است ولی اگر اشتباه نکرده باشم به «همت عالی» بستگی دارد و این شرکت‌ها هستند که باید همت کنند و با آن همکاری داشته باشند. ولی وجود این امکان در «بازار مک» کل package را کامل می‌کند.
حالا این تو هستی که باید سبک سنگین کنی که چنین چیزی آیا یک سایت مستقل می‌طلبد، بخش جداگانه‌ای در ایرماگ کافی خواهد بود و بویژه اینکه تا چه اندازه خودگردان خواهد بود.
اگر گمان می‌کنی که در آینده «بازار مک» گسترش خواهد یافت و صفحات ویژهٔ دیگری به آن اضافه خواهد شد، شاید بهتر باشد که به سایت مستقل فکر کنی ولی به نظر من همین package کافیست و دست‌کم در چارچوب ایرماگ ما نمی‌خواهیم در مورد تجارت مک تخصصی شویم.
ناگفته پیداست که هیچکس از تو توقعی ندارد. خودت ببین با این ایده، در چارچوب وقت و حوصلهٔ خودت، چگونه می‌توانی ور بروی.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ali.Rastegar » 16 ژوئیه 2006, 17:55

بهنام جان اگر ما میخواهیم بازار مک را از ایرماگ جدا کنیم به سایت جدا هم احتیاج داریم. چون حتی اگر subdomain-ی از ایرماگ به اینکار اختصاص دهیم باز به این معنا می‌شود که ایرماگ مشغول یک فعالیت تجاری است. تازه به نظرم بیشتر از حالت عادی رنگ و بوی تجاری پیدا می‌کند!!
از طرفی به نظر من آقای ابراهیمی تجربه‌ی بیشتری دارن و بهتر از من میتونن نظر بدن. شاید به خاطر اطلاعات محدود من یه کار شدنی نباشه اما ایشون بتونن. پس در درجه‌ی اول آیا آقای ابراهیمی در راه‌اندازی چنین سایتی حاضر به همکاری هستند؟
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط osxuser » 16 ژوئیه 2006, 18:26

درصورتی که مقصود راه اندازی یک دایرکتوری باشد و رنگ و بوی تبلیغات نداشته باشد بله، خوشحال هم می شوم ولی در غیر اینصورت خیلی تمایل ندارم با عرض شرمندگی!
osxuser

پست‌ها : 19

پستتوسط Ali.Rastegar » 16 ژوئیه 2006, 20:33

در وضعیتی که من با هردو قلبا موافق نیستم پس نظر من شرط نیست اما گمان می‌کنم نظر بهنام هم همان حالت غیر تبلیغاتی و فقط دایرکتوری باشد. اما در کنار آن امکان نظر دادن افراد و صحبت از تجربه‌هایشان.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط Behnam » 16 ژوئیه 2006, 21:36

بله آنچیزی که من می‌گویم هم ربطی به تبلیغات ندارد. اما علی تو باید توضیح بدهی که با چه چیزی قلباً موافق نیستی و چرا.
ببین این بحث را علی صمدی آغاز کرد و آن هم به دنبال پیام های تبلیغاتی یک فروشنده از یکسو و داستان ورشکستگی و گریز یک فروشندهٔ دیگر از سوی دیگر بود. البته پیش از آن هم سردرگمی خریداران مک در ایران بارها در ایرماگ منعکس شده بود.
قضیه این است که علی‌الاصول ایرماگ اصلاً نباید کاری با این کارهای داد وستد مک در ایران داشته باشد ولی شرایط ویژهٔ بازار مک در ایران بگونه ایست که علاقه‌مندان برای یافتن یا دادن اطلاعات به ایرماگ مراجعه می‌کنند و ما با وضعی روبرو هستیم که یا باید بکلی در را بر روی این بحث‌ها ببندیم و یا جای مناسبی برایش تدارک ببینیم.
از آنجا که هیجیک از ما با در بستن به روی علاقه‌مندان میانه‌ای ندارد، بحث ایجاد یک جای مناسب برای این امر به میان می‌آید. حال اگر تو با پیشنهادات جاری قلباً موافق نیستی، و از آنجا که بهرحال تو بازوی ایرماگ در داخل ایران هستی و از شرایط عینی بهتر آگاهی، شاید بد نباشد که نظرت را در مورد کاری که ایرماگ در این قبال می‌تواند بکند مطرح کنی.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ali.Rastegar » 17 ژوئیه 2006, 19:17

من از این جهت قلبا موافق نبودم که می‌ترسیدم به خاطر کمبود وقت به آن سایت نرسم یا از روی کم‌تجربگی به درستی اداره‌اش نکنم اما حالا که آقای ابراهیمی حاضر به همکاری هستند مشکلی نیست.
از طرفی اگر بخش جداگانه‌ای در ایرماگ ایجاد شود به نظرم بیشتر باعث سوء تفاهم می‌شود که ایرماگ فعالیت تجاری کرده است. تا پیش از این هم تنها لیست رسمی داخل کتاب من بود. از این جهت به فکر قرار دادن لیست در ایرماگ افتادم که بروز کردن آن سریعتر باشد. اما به نظرم حق با شما است و بهتر است موضوع کلا از ایرماگ جدا بشود.
من با یک Directory که لیست شرکتها را داشته باشد موافقم، درمورد امکان نظر دادن کاربران درباره‌ی شرکتها مطمئن نیستم.
اما به نظرم خرید و فروش مک دسته دوم می‌تواند به ایرماگ مربوط باشد چون مستقیما به کاربران مک مربوط است اما اگر نظر جمع به جدا کردن کل فعالیتهای داد و ستد است من هم مخالف نیستم.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

قبلی

بازگشت به متفرقه

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 13 مهمان