انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

چگونه می شود در Mac os X 10.4.6 فارسی نو

بخش موضوعات متفرقه

چگونه می شود در Mac os X 10.4.6 فارسی نو

پستتوسط محمدرضا » 06 ژوئن 2006, 21:38

دوستان عزیز سلام

من هفته پیش یک MacBook Pro خریدم و در حال حاضر چند تا مشکل دارم.
سیستم عامل من با زبان فارسی مشکل دارد و تا اونجا که تونتسم با ستینگ هاش ور رفتم ولی موفق نشودم. مشکل دیگرم هم اینه که برنامه های ورزن قبلی سیستم عامل مک با این نسخه سازگاری نداره.

منتظر راهنمایی دوستان هستم.
info@oud.ir
محمدرضا

پستتوسط مهمان » 07 ژوئن 2006, 01:13

با سلام
من نیز با ماک اینتلی کار می‌کنم و برای زبان فارسی هیچ مشکلی نداشته‌ام. لطفا توضیح بدهید که دقیقا مشکل کارتان کجاست؟
تمام برنامه‌های قبلی سیستم عامل OS X نسخه‌ی ppc با نسخه‌ی جدید اینتلی قاعدا بدون ایراد توسط Rosetta باید کار کنند. ناسازگاری با چند نرم‌افزار خارجی ممکن است باشد که روز به روز تعدادشان کمتر می‌شود. اگر نمونه‌ای از این برنامه‌های ناسازگار را اسم ببرید، می‌تونیم راه حلی براشان بیابیم.
ق.خ
مهمان

پستتوسط مهمان » 07 ژوئن 2006, 03:42

دوست عزیز،

همین الان که این سایت جلوی من باز است منوی اصلی در سمت راست به صورت حروف جدا از هم نمایش داده می شود. ولی متن نامه شما و خودم هیچ مشکلی ندارد. همچنین در micrsoft office 2004:mac edition این مشکل وجود دارد و نمی توانم به درستی فارسی بنویسم.در خیلی از سایتها هم این مشکل را دارم.

محمدرضا
مهمان

پستتوسط Behnam » 07 ژوئن 2006, 03:58

عجیب است که سمت راست این صفحه درست حروفچینی نمی‌شود ولی متن نامه ها مشکلی ندارند! ولی هرچه هست ریشه در نصب فانت‌های ناسازگار با مک دارد.
متأسفانه شما خبر نداشتید که office نسخهٔ مکینتاش از راست به چپ و منجمله فارسی پشتیبانی نمی‌کند و روی OS X برای فارسی غیر قابل استفاده است. اما شما آن را نصب کرده‌اید و به همراه آن، تعدادی فانت ناسازگار با مک هم نصب شده‌اند که در مرورگرها حروفچینی را مختل می‌کنند. باید آن فانت ها را حذف کنید.
در این مورد بارها در ایرماگ گفتگو شده است و اگر تاپیک ها را بگردید حتماً چندین تاپیک در این مورد پیدا خواهید کرد.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط مهمان » 07 ژوئن 2006, 04:07

من امروز سیستم عامل را عوض کردم و همین چیزهایی هم که میتونم ببینم بواسطه این تغییر است. من بتازگی وارد دنیای مک شدم و این را هم مدیون دوست خوبم کاوه هستم. حالا لطفا بیشتر کمکم کنید.

یک مورد دیگه: چطور میتونم ویندوزی که نصب کردم را پاک کنم؟
مهمان

پستتوسط مهمان » 07 ژوئن 2006, 05:12

اولاً eBook های علی رستگار را که در صفحهٔ اول ایرماگ سمت چپ معرفی شده‌اند دانلود کنید و مطالعه کنید.
ثانیاً اگر به اینترنت با سرعت مکفی متصل هستید، حتماً به سایتی که احمد معرفی کرد مراجعه کنید:
http://www.atomiclearning.com/macosxpanther

اما قبل از همهٔ این کارها، باید فانت های مزاحم را پاک کنید تا بتوانید با سهولت بیشتری در گفتگوهای گذشتهٔ ایرماگ جستجو کرده، کتاب علی را خوانده و از دیگر مطالب فارسی که به آنها برخورد می‌کنید استفاده کنید.
برای اینکار پنجرهٔ فایندر را باز کنید (آیکان آدم دو صورته!) و پوشه هائی که در زیر می‌آید را یکی پس از دیگری با دو کلیکه کردن در پنجره باز کنید:
hard drive > users > your account > library > fonts
سپس در پوشهٔ فانت‌ها، فانتهای زیر را پاک کنید:
Arial, Times New Roman, Courier
اگر فانت های دیگری هم از ویندوز وارد مک کرده‌اید و می‌دانید که حروف فارسی دارند آنها را هم پاک کنید. (مانند تاهومای ویندوز و غیره)
برای پاک کردن فانت هم کافی است که با موش روی هریک کلیک کنید و با پائین نگاه داشتن تکمهٔ موش، آن را به درون سبد آشغال که در dock (بار انداز) قرار دارد بکشید. به مرور زمان با روش های سریع تری برای این کار روی مک آشنا خواهید شد.

شما نیازی به پاک کردن ویندوز ندارید. فقط مراقب باشید که فانت‌های ویندوز در محیط OS X در پوشهٔ فانتها وارد نشده باشند. راستش چون نمی‌دانم که ویندوز چگونه روی مک نصب می‌شود، نمی‌دانم که چگونه پاک می‌شود. احتمالاً همان روشی که ویندوز را instal کرده است یک گزینش uninstal هم دارد. یا یوشه ای را برای uninstal نصب کرده است.
مهمان

پستتوسط مهمان » 07 ژوئن 2006, 08:08

واقعا از پیگیریتون ممنونم، مشکل من حل شد.
این ویندوز انگار نمی خواد دست از سر من برداره،

ممنون
مهمان

پستتوسط GK » 07 ژوئن 2006, 10:46

ویندوز را به چه راهی نصب کرده‌اید : virtualisation یا به کمک boot camp ؟
- بوت کمپ می‌توند خودش ویندوز را بردارد. کافی‌ست آن را باز کنید و uninstall رو انتخاب کنید.
- با شبیه‌سازی از قبیل parallel و غیره، همان‌طور که بالا گفته شد کافی‌ست کل پرونده ویندوز را بردارید بیاندازید تو آشغال‌دونی...!
ق.خ
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط Ali.Rastegar » 07 ژوئن 2006, 13:00

همانطور که دوستان گفتن:
http://irmug.com/portal/index.php?name= ... tit&lid=24
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Behnam » 08 ژوئن 2006, 00:32

علی جان بد نیست که در صفحهٔ اول، به جای معرفی فروتنانهٔ کتابها -یا به همراه آن - همین لینک را مستقیماً قرار دهی به عنوان یک مطالعهٔ اجباری برای نوکاران!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ali.Rastegar » 08 ژوئن 2006, 00:44

بهنام جان اگر این بلاک دیده نمی‌شود چه با فروتنی چه با اجبار تفاوتی نخواهد کرد!
از طرفی کتاب علی صمدی هم هست که اگر(!) بلاک دیده بشه برای تازه کاران Finalcut قطعا مفید خواهد بود.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط Behnam » 08 ژوئن 2006, 05:12

الآن نه من وقت و حوصلهٔ آن را دارم و نه تو ولی زمانی باید به پشتوانهٔ تجربیاتی که کاربرد ایرماگ تاکنون داشته است، بحثی را دربارهٔ دیزاین این سایت راه بیاندازیم! من فکر می‌کنم کاربرد tab در بالای صفحه ( به شیوهٔ اپل) موفق ترین شیوهٔ دیزاین صفحات است.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط مهمان » 08 ژوئن 2006, 18:24

اگه ... در مورد طراحی سایت بحثی بشه در خدمتم .....
edwinca@gmail.com
مهمان

پستتوسط Ali.Rastegar » 12 ژوئن 2006, 18:07

ما قطعا از هر نوع همکاری استقبال می‌کنیم. هروقت بحث شروع شد براتون ایمییل میفرستم.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

بازگشت به متفرقه

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 16 مهمان