انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

درگذشت استیون هاکینگ

بخش موضوعات متفرقه

پاسخ: درگذشت استیون هاکینگ

پستتوسط Amir_S » 24 مارس 2018, 23:20

Behnam نوشته است:[نمایش]
خدا را انسان آفریده است و این هیچ اشکالی ندارد و چه بسا برای بسیاری یک نیاز سازندهٔ روحی بوده و هست. هاکینگ به خدا نیازی نداشت که بیافریند ولی انشتین برای خود چیزی از این جنس آفریده بود. هرکس به کام خود. مشکل از آنجا شروع می‌شود که این از یک امر شخصی به یک حکم جمعی بدل شود.

پیشنهاد می‌کنم کتاب «امتناع تفکر در فرهنگ دینی» آرامش دوستدار را بخوانید. جدال با مغز ممتنع سودی ندارد. (چه من با مغز ممتنع و چه مخاطب)

اگر برای اینکه می‌گویی: «خدا چیز واقعی نیست و صرفا یک مفهوم خیالی است که هر کسی متناسب با نیازش آن را تصور کرده و بعضی هم نیازی به آن ندارند»،‌ سند و اثباتی داری، خیلی خوب است که آن را معرفی کنی تا خیال بقیه هم راحت بشود.
اما اگر شک داری، اگر اینطور که می‌گویی باشد، من چیزی از دست نداده‌ام و اگر آن طور که من می‌گویم باشد، شما بد جوری ضرر کرده‌اید!
و البته راست گفتی که بحث کردن با کسی که دنبال حقیقت نیست و مغزش از پذیرش آنچه باب میلش نیست، امتناع می‌کند، سودی ندارد.
با اینحال من چند یکی دو روز دیگر این بحث را برای بهبود دانش خودم و آنهایی که واقعا دنبال جواب هستند ادامه می‌دهم.
•••
برای اینکه از آن بحث قبلی کمی فاصله بگیریم، یک سوال از ایلیا می‌پرسم:
لطفا در مورد این چند مثالی که در ادامه می‌آورم، نظرت را بگو که ۱) عقلا امکان ندارند، ۲) احتمال وجودشان هست، ولی ثابت شده که واقعا وجود ندارند، ۳) ثابت شده که وجود دارند، ۴) هرچند احتمال وجودشان هست، ولی وجود یا عدم وجودشان ثابت نشده یا حداقل من از آن بی‌خبرم ۵) احتمال وجودشان هست، ولی ماهیتشان طوری است که امکان اثبات و/یا رد کردنشان وجود ندارد.
و هر توضیح دیگری هم که صلاح دانستی، اضافه کن.
مورد اول) یک جعبه‌ای وجود دارد که اگر در یک زمان خاص (که کسی از آن اطلاع ندارد)، یک قطعه فلز خاص را که شکل و جنس و اندازه و وزن خاصی دارد، در آن جعبه بیندازی، صروتمند می‌شوی.
مورد دوم) اگر کسی در زمان ورود شهاب‌سنگ به زمین، آرزویی بکند، آرزویش برآورده می‌شود.
مورد سوم) حوضی وجود دارد که اگر یک سکه در آن بیندازی و آرزویی بکنی، آرزویت بلافاصله براورده می‌گردد.
•••
پ.ن: من آن بحثی را که با امیر ت داشتیم، فراموش نکرده‌ام. منتظرم که اگر کسی صحبتی در مورد آخرین پیامم دارد، مطرح کند تا در موردش صحبت کنیم و در غیر اینصورت، فردا بخش بعدی را ارسال می‌کنم.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط AliGhz » 24 مارس 2018, 23:34

Behnam نوشته است:[نمایش]
خدا را انسان آفریده است و این هیچ اشکالی ندارد و چه بسا برای بسیاری یک نیاز سازندهٔ روحی بوده و هست. هاکینگ به خدا نیازی نداشت که بیافریند ولی انشتین برای خود چیزی از این جنس آفریده بود. هرکس به کام خود. مشکل از آنجا شروع می‌شود که این از یک امر شخصی به یک حکم جمعی بدل شود.

پیشنهاد می‌کنم کتاب «امتناع تفکر در فرهنگ دینی» آرامش دوستدار را بخوانید. جدال با مغز ممتنع سودی ندارد. (چه من با مغز ممتنع و چه مخاطب)

اصلا اینکه همه مثل هم فکر کنند که لطفی ندارد. هنر این است که این انسان‌هایی که مثل هم فکر نمی‌کنند، مثل انسان کنار هم زندگی کنند و اجازه داشته باشند دیدگاه‌های خود را بیان کنند، کسی دیگری را محدود نکند و کسی دیگری را گم-راه نخواند.

روح جست‌وجوگر انسان، در پی حقیقت است و هر کسی از طریقی پی کشف حقیقت می‌رود. همهٔ سوء تفاهم‌ها از آنجا آغاز می‌شوند که اسم حقیقت را خدا می‌گذاریم.

کدام ذهن آزاداندیشی می‌تواند ادعا کند که هاوکینگ به هیچ حقیقتی دست نیافته است؟ آنچه او به آن دست یافت، بخشی از حقیقت بوده که برای او کافی بوده.

یکی تشنگی‌اش بیشتر است، یکی کمتر. یکی با یک لیوان آب سیراب می‌شود، یکی را تمام اقیانوس‌ها هم سیراب نمی‌کند.

آن مقاله مصطفی ملکیان که در همین تاپیک ارسال کردم، به نظرم نقشه راه خوبی برای نیل به حقیقت است.

مهم‌ترین نکته این است که اگر فکر و پرسش‌گری را تعطیل کنیم، حتی اگر خدا را هم بیابیم، زندگی لطفی ندارد.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Nyaiesh » 25 مارس 2018, 01:12

راستی ببخشید که میان حرف دوستان میپرم
بنده از این میگذرم که تمامی دانشمندان فیزیک بیخدا نبوده‌اند اصلا نامِ نام آورانی چون شارلو را قلم میگیرم و میگویم آری همگی کافر بوده‌اند
از این پرسش هم میگذرم که آیا قانون هاکینز بهیچ میرسد یا بمیدان ناشناخته و ناپایداری ذره‌ها بلکه قبول میکنم که به نیستی میرسد
نقض قانون علت و معلول با علت معلول را نیز کنار میگذارم
تنها از دوستانی که از فیزیک گفتند میخواهم ثابت کنند که اگر این علم. دانسته و یقین کرده که مبدأ هستی را دریافته است و بر آن مسلط شده است از آن هیچشان عالمی دیگر بسازند و بما نشانش دهند تا هدایت شویم
گفتم که الف گفت دگر هیچ مگو
در خانه اگر کس است یک حرف بس است
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Nyaiesh در 25 مارس 2018, 07:10.
خدایا کیهان و زمین و نوترون در طواف و ما در خواب
نماد کاربر
Nyaiesh

پست‌ها : 357

پستتوسط Ilia » 25 مارس 2018, 06:23

یک جعبه‌ای وجود دارد که اگر در یک زمان خاص (که کسی از آن اطلاع ندارد)، یک قطعه فلز خاص را که شکل و جنس و اندازه و وزن خاصی دارد، در آن جعبه بیندازی، ثروتمند می‌شوی.

هزاران از این وجود دارند. دستگاه‌های لاتاری که یک دلار در آنها می‌اندازی و یک موقعی برنده میشوی.
---

اگر کسی در زمان ورود شهاب‌سنگ به زمین، آرزویی بکند، آرزویش برآورده می‌شود.

همیشه امکانش هست که شما آرزویی که موقع برخورد شهاب میکنی برآورده بشود یا نشود. دو واقعه که ربطی به هم ندارند ولی قطعا برای بعضی‌ها ممکن است اتفاق بیفتند.
---

حوضی وجود دارد که اگر یک سکه در آن بیندازی و آرزویی بکنی، آرزویت بلافاصله براورده می‌گردد.

در هر حوضی هر وقت سکه بیندازی ممکن است آرزویت برآورده بشود یا نشود. مثل آن شهاب، دو واقعهٔ بیربط که امکان وقوعش هست.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Amir_S » 25 مارس 2018, 12:17

Ilia نوشته است:[نمایش]
یک جعبه‌ای وجود دارد که اگر در یک زمان خاص (که کسی از آن اطلاع ندارد)، یک قطعه فلز خاص را که شکل و جنس و اندازه و وزن خاصی دارد، در آن جعبه بیندازی، ثروتمند می‌شوی.

هزاران از این وجود دارند. دستگاه‌های لاتاری که یک دلار در آنها می‌اندازی و یک موقعی برنده میشوی.
---

اگر کسی در زمان ورود شهاب‌سنگ به زمین، آرزویی بکند، آرزویش برآورده می‌شود.

همیشه امکانش هست که شما آرزویی که موقع برخورد شهاب میکنی برآورده بشود یا نشود. دو واقعه که ربطی به هم ندارند ولی قطعا برای بعضی‌ها ممکن است اتفاق بیفتند.
---

حوضی وجود دارد که اگر یک سکه در آن بیندازی و آرزویی بکنی، آرزویت بلافاصله براورده می‌گردد.

در هر حوضی هر وقت سکه بیندازی ممکن است آرزویت برآورده بشود یا نشود. مثل آن شهاب، دو واقعهٔ بیربط که امکان وقوعش هست.

۱) جواب اولت دقیقا همانی است که منظور من بود، وقتی سکه‌ یا ژتونی را داخل دستگاه می‌اندازی و دسته‌اش را می‌کشی، یک فرایند کاملا علمی فیزیکی (با توجه به زمان و وضعیت فعلی چرخ‌ها، و اینکه دسته را با چه سرعتی کشیدی و کجا و طور رهایش کردی) طی می‌شود که نتیجه‌اش نشان می‌دهد که برنده شده‌ای یا نه! مدل دیجیتالی‌اش هم یک تابع ریاضی را حل می‌کند و جوابش برنده شدنت را تعیین می‌کند.
بنابراین چنین جعبه‌ای وجود دارد و عملکردش هم کاملا علمی است و اینکه آن را شانسی می‌نامیم، فقط به این دلیل است که تعداد متغیر‌ها آنقدر زیاد و فرایند آنقدر پیچیده شده که برای کاربر معمولی قابل محاسبه و پیشبینی نباشد.
۱.۵) و البته اگر کسی دستگاه لاتاری ندیده باشد، ممکن است بگوید وجود چنین چیزی امکان ندارد. همانطور که چند صد سال پیش همین حرف را برای وجود وسیله‌ای که با آن بشود از این سر دنیا با آن سرش حرف زد می‌زدند و تا مدتی بعد از آن، وجود مدل بی‌سیمش غیر قابل تصور بود. تا قبل از اختراع ترانزیستور، همه وجود کامپیوتری که در جیب جا بگیرد را غیر ممکن می‌دانستند و الان همه یکی‌ از آن را داریم که حتی تصور قدرت پردازشش دود از سر مخترعان اولین کامپیوتر بلند می‌کند. تا چند سال پیش کسی تصور نمی‌کرد بشود یک چیزی را در کامپیوتر کشید و آن چیز از کامپیوتر بیرون بیاید، ولی الان خیلی‌ها در خانه خودشان پرینتر سه بعدی دارند.
بنابراین معنی اینکه مردم قدیم می‌گفتند وجود چنین چیزی‌هایی امکان ندارد، این نبود که عقلا محال است، منظورشان این بود که با دانشی که امروز داریم، قابل تحلیل و شبیه‌سازی نیست.
همانطور که یک ذهن کمی خلاق می‌تواند پرینتر کوانتومی را تصور کند که مواد اطرافش یا انرژی الکتریکی را به ذرات بنیادی تجزیه و بعد آنها را طبق دستوری که از کامپیوتر می‌گیرد، به مواد مختلف تبدیل کرده و هر چیزی که می‌خواهیم بسازد. مثلا در کارتریجش زباله بریزیم و برایمان غذا بسازد یا حتی آن را به طلا تبدیل کند. ولی اگر از هر دانشمندی بپرسی،‌ می‌گوید الان امکانش را (و در واقع منظورش این است که دانش و توان فنی‌اش را) نداریم.
۲و۳) در مورد دو پدیده دوم، انتظار داشتم که جواب این سوال را بدهی که احتمال ارتباط منطقی وجود دارد یا نه!؟ مثلا بگویی:
«بله همانطور که آن بالایی‌ها احتمال عقلی دارند، ایندو هم چنین احتمالی را دارند. در مورد شهاب‌سنگ، کافی است در زمان یک بارش شهابی، ۱۰۰ نفر را جمع کنیم و از آنها بخواهیم که یک آرزوی مشخص و نزدیک بکنند (مثلا آرزو کنند در همان لحظه،‌ یک شاخه گل رز در دستشان ظاهر شود). و وقتی که برای هیچکدامشان این اتفاق نیفتاد می‌شود نتیجه گرفت که چنین ارتباطی (حداقل به این شکل ساده و مستقیم که مورد سوال من بود) وجود ندارد.
(البته ممکن است یک مدل ارتباطی که مستلزم برقراری یک سری شرایط دیگر هم هست وجود داشته باشد یا بشود یک چیزی در مایه اثر پروانه‌ای بین ورود شهاب‌سنگ به جو و برآورده شدن یک آرزو پیدا کرد. ولی آن ارتباطی که منظور سوال بود با یک مثال نقض، منتفی می‌شود.)
در مورد مثال سوم، چون حوض خاصی مد نظر سوال نبوده، هر چند می‌شود برای هر حوض خاصی به روش مثال دوم، عدم وجود این رابطه را ثابت کرد، ولی انکار کلی آن ممکن نیست. مثلا ممکن است موجودات فضایی چند هزار سال پیش یک چنین حوضی را در یکی از مقبره‌های کشف نشده مصر یا مایا ساخته باشند (مثلا یک مدل پیشرفته‌تر آن پرینتر کوانتومی که بتواند فرایند‌های پیچیده تری را بازسازی و اجر کند).
و اگر یک زمانی حوضی کشف شد که چند صد نفر آن را آزمایش کردند و همه به آرزو‌هایشان رسیدند، آنوقت علم تجربی می‌گوید ظاهرا ارتباطی بین این حوض و براورده‌شدن آرزو‌ها وجود دارد و با ترتیب دادن آزمایش‌های مختلف، سعی می‌کند این ارتباط را کشف کند و ممکن است موفق به کشف این ارتباط و ساختن حوض‌های مشابه بشود (شاید هم عمر بشر به کشف این راز قد ندهد!).»
پ.ن: من این احتمال عقلی را می‌دهم که ممکن است یک سری فرایند‌های دیگر هم باشند که از قوانین کشف نشده جهان تبعیت می‌کنند. و باز احتمال می‌دهم که جنس برخی از فرایند‌ها طوری باشد که با ابزار‌های موجود توان آزمایش آنها را نداشته باشیم.
لطفا نظرتان را در مورد آن چیز‌هایی که بالاتر گفتم و به طور خاص در مورد بخش پی‌نوشت مطرح کنید.
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط Amir_S » 25 مارس 2018, 18:00

نمی‌دانم که AmirT مشغله‌ای پیدا کرده که فرصت نکرده بحث را ادامه بدهد یا دیدگاهش را در گفته‌های سایرین دیده و چون حرف جدیدی برای تکمیل بحث نداشته، فعلا سکوت کرده‌است!؟‌
با توجه به اینکه گفتگوی من، علی و محمد رضا، بین این بحث فاصله انداخت، ابتدا یک خلاصه از آنچه گذشت می‌آورم و بعد یک بخش دیگر به آن اضافه می‌کنم:
گفتیم که تقریبا هر چیزی صفات و مشخصه‌هایی دارد که با نسبت دادن عدد به آنها، آن چیز را توصیف می‌کنیم. و من اسم این دسته از چیز‌ها را موجود پارامتریک گذاشتم. البته ممکن است چیزی هم باشد که اینطور نباشد، ولی فعلا با آن کاری نداریم.
بعد گفتیم که هر پارامتری عقلا متغیر است؛ یعنی می‌تواند کمتر یا بیشتر شود. و ثابت شده است که تغییرات هیچ متغیری پیوسته نیست.
بنابراین جریان جهان را می‌شود به صورت دنباله‌ای از حالت‌ها در نظر گرفت، که هر حالت، جهان را در یک لحظه توصیف می‌کند. (این جمله برای هر مجموعه ای از موجودات پارامتریک صحیح است و به همین دلیل هرجا مثال لازم بود، یک مجموعه کوچک را مثال خواهم زد تا وقتمان برای تشریح تعداد زیادی از پارامتر‌ها (که احتمالا بعضی‌ها را اصلا نمی‌شناسیم) و تحلیل روابط پیچیده عالم تلف نکنیم.
یک مثال هم از یک الکترون زدم شبیه به این که: یک حالت آن از این بود که [بار= e، مکان = ابر احتمال کروی به مرکز a، اسپین= بالا، انرژی E1 و…] و حالت بعدی آن این بود که ]بار=e، مکان= ابر احتمال کروی به مرکز b، اسپین پایین، انرژی E2 و…] و فرض کردم که انرژی حالت دوم از حالت اول کمتر بوده و این اختلاف انرژی به صورت یک فوتون در آمده. بنابراین آن گوشه کوچک جهان که توصیفش کرده ام، در حالت اول فقط یک الکترون است و در حالت دوم یک الکترون باضافه یک فوتون که خودش مشخصاتی دارد و برای طولانی نشدن بحث، از شرح آن مشخصات می‌گذریم.
یکبار دیگر این مثال را مرور کنیم:
در لحظه اول الکترون در نقطه a بوده و در لحظه بعد در نقطه b است، در حالی که فضای بین ایندو را طی نکرده. اسپین الکترون لحظه اول بالا بوده و مال دومی پایین است، و می‌دانیم که بین ایندو حالت سومی نیست تا تدریجی طی شود. انرژی الکترون آرام و پیوسته کم نشده، بلکه ناگهان از یک مقدار به مقدار دیگر تغییر کرده است. و یک فوتونی را داریم که در لحظه اول نبوده و بعد ناگهان ظاهر می‌شود. و البته به احتمال زیاد چند لحظه بعد، انرژی‌اش جذب جای دیگری شده و ناپدید می‌شود.
لطفا اگر در انچه تا اینجا گفتم ایرادی می‌بینید، مطرح کنید و در غیر اینصورت جواب این سوال من را بدهید که این تغییرات چطور رخ می‌دهد؟ تا بعد از آن، ادامه مطلب را بیان کنم.
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط Ilia » 25 مارس 2018, 20:13

خب برای رسیدن به این نتیجه:
[نمایش]
من این احتمال عقلی را می‌دهم که ممکن است یک سری فرایند‌های دیگر هم باشند که از قوانین کشف نشده جهان تبعیت می‌کنند. و باز احتمال می‌دهم که جنس برخی از فرایند‌ها طوری باشد که با ابزار‌های موجود توان آزمایش آنها را نداشته باشیم.

احتیاج به این معماها نبود. حتما همینطور است که میگویی.

حالا من از تو یک سؤال میکنم. فرض کن که شما در یک خانوادهٔ شدیدا مذهبی هندو یا یهودی بدنیا آمده بودی یا پسر من میبودی، فکر میکنی الان جهان‌بینیت چگونه بود؟
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط rezag5 » 25 مارس 2018, 21:47

استیون هاکینگ در کنار آیزاک نیوتون آرام می‌گیرد

خاکستر استیون هاکینگ، یکی از برجسته‌ترین دانشمندان معاصر، که در ماه مارس سال جاری و در سن ۷۶ سالگی درگذشت در صومعه وست مینیستر در لندن و در نزدیکی قبر آیزاک نیوتون و چارلز داروین به‌ خاک سپرده می‌شود.

صومعه وست مینیستر به‌دلیل محل دفن پادشاهان، ملکه‌های انگلستان و همچنین شخصیت‌های برجسته بریتانیایی مشهور است.

مراسم وداع و گرامیداشت در اواخر ماه مارس و در کمبریج اعلام شده است. این دانشمند بریتانیایی به مدت ۵۰ سال در کمبریج زندگی و تدریس کرد
پیوست‌ها
photo_2018-03-26_01-16-32.jpg
نماد کاربر
rezag5

پست‌ها : 300

پستتوسط Nyaiesh » 25 مارس 2018, 23:04

[نمایش]
حالا من از تو یک سؤال میکنم. فرض کن که شما در یک خانوادهٔ شدیدا مذهبی هندو یا یهودی بدنیا آمده بودی یا پسر من میبودی، فکر میکنی الان جهان‌بینیت چگونه بود

این پاسخها جدلیست و پاسخ جدلی سخت بی‌ارزش است مثل آنکه فرزند شما که خدا حفظش کند یخچال را بازکند و شما به ایشان بگویید پسرم فرض کن در آفریقایی و این خوراکیها خیالیند آنوقت بمن بگو او چگونه تو را خواهد نگریست چه حرفی از این نادرستتر است که بگوییم این معارف را کنار بگذار و خیال کن دور آتش رقص سرخپوستی میکنی حساب ایشان با خداست و حساب ما با ما. شما هم خیال کن بجای مکینتاش جدیدت یک لیزا داری خط اینترنتش را قطع کن فردا هم سرکارت نرو این شدنی است؟
اصلا همین نگرش است که کار را خراب میکند اگر من خیال کنم که خداوند با آن آفریقایی چه میکند یا با سرخپوستان چه معامله‌ای خواهد کرد همین کتابهای دورم را هم نمی‌گشایم و ثمره‌اش این میشود که میگویم زلزله فقط از بلاست یا گالیله را فلان کردند ما کدام منجمی را اسیر کرده‌ایم کجای مکتب شیعه نوشته‌اند که هر زلزله‌ای از بلاست پس باید همه جمع میشدیم و مرکز لرزه نگاری را نابود میکردیم آیا روایاتی که در باب تدبیرِ زندگی و محکم ساختن هرچیز و مشورت پیش از هرکار و سپس توکل بر حق است را نشنیده‌اید
این دین چنان به تدبیر زندگی و پرهیز از بدوش خدا انداختن هر کار و حادثه پرهیز کرده است که آبادکنندگان زمینهای خشک را مالک آن شمرده است بارها فرموده است باید کشاورزان عزیز باشند ولی آنچه شما گردن دین میاندازید تا از آن بگریزید و گریزندگان از آن را خردمند شمارید تفسیر خودِ شما از دین است و سرچشمه‌اش بی‌خبریست
گروهی از مسلمانان قرنها پیش از اروپائیان بچرخش زمین معتقد بوده‌اند و به بند نیفتادند
پیوست‌ها
180325-0001.jpg
خدایا کیهان و زمین و نوترون در طواف و ما در خواب
نماد کاربر
Nyaiesh

پست‌ها : 357

پستتوسط Ilia » 25 مارس 2018, 23:23

من از شما سؤال نکردم.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Amir_S » 25 مارس 2018, 23:50

خب برای رسیدن به این نتیجه:
[نمایش]
من این احتمال عقلی را می‌دهم که ممکن است یک سری فرایند‌های دیگر هم باشند که از قوانین کشف نشده جهان تبعیت می‌کنند. و باز احتمال می‌دهم که جنس برخی از فرایند‌ها طوری باشد که با ابزار‌های موجود توان آزمایش آنها را نداشته باشیم.

احتیاج به این معماها نبود. حتما همینطور است که میگویی.

بسیار خوب، حالا که اینطور است، لطفا نظرت را راجع به این جملات هم بگو:
[نمایش]
میلیونها تن باران با دعا میاید و گناه نتیجه اش خشکسالی است و صدقه رفع بلا میکند.

حالا من از تو یک سؤال میکنم. فرض کن که شما در یک خانوادهٔ شدیدا مذهبی هندو یا یهودی بدنیا آمده بودی یا پسر من میبودی، فکر میکنی الان جهان‌بینیت چگونه بود؟

قطعا اگر آنطور بود، کار خیلی سخت‌تر می‌شد (همینجا در این مثلا مملکت اسلامی، در اطرافیانم هم بچه‌های سه چهار ساله باهوشی را می‌بینم که خانواده‌هایشان دسته‌کمی از آنچه می‌گویی ندارد و فقط دلم برایشان می‌سوزد)، ولی فکر می‌کنم اگر کسی دنبال حقیقت باشد، بلاخره به آن دست پیدا می‌کند. مخصوصا در این دوره و زمانه که اسمش عصر اطلاعات است، خیلی راحت می‌شود با طرز تفکر‌های مختلف آشنا شد و آنها را از روی منابع معتبرشان شناخت. در واقع به نظرم خیلی بعید است که کسی نه به فکر خودش برسد که شاید خدایی در کار باشد و نه حرفی در این مورد به گوشش برسد و نتواند جوابش را پیدا کند. و البته اگر واقعا اینطور باشد، پیش خدا عذر دارد، چرا که او عادل است و از هیچ کسی بیش از توانش نمی‌خواهد و عالِم است، پس توان هر کسی را می‌داند (این جمله آخر هم اثبات عقلی دارد). و البته خدا برای آزمودن کسی که در این زمینه مستضعف بوده هم روش خودش را دارد.
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط Ilia » 26 مارس 2018, 00:06

من اصلا منظورم نبود که اینهمه اطلاعات از خودت روی فوروم بگذاری. اگر خواستی زودتر میتوانی پاکشان کنی.

ولی جواب من را درست ندادی. حدس میزنی الان جهان‌بینی‌ات چطور چیزی میبود؟

در مورد آنچه قبلا نوشتم؛ مگر از آنکه نوشتم هم میشود واضحتر نوشت؟

من الان در فروشگاه در حال خریدم. در جوابش هم عجله ندارم. فقط دوست دارم بدون شکر و غیره کمی با خودت صادقانه فکر کنی.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Mehdizadeh » 26 مارس 2018, 00:50

من اصلا منظورم نبود که اینهمه اطلاعات از خودت روی فوروم بگذاری. اگر خواستی زودتر میتوانی پاکشان کنی.

من الان در فروشگاه در حال خریدم. در جوابش هم عجله ندارم. فقط دوست دارم بدون شکر و غیره کمی با خودت صادقانه فکر کنی.

شما هم فرض کن حتی مثلا اگر یک درصد در اشتباه باشی، انوقت اون دنیا جواب خدا را چی میدی؟
ایا حاضری این ریسک رو کنی و خود را برای ابد جهنمی کنی؟
در ضمن در خیلی کشورها میان کفر و فساد، خیلی‌ها مسلمان شده‌اند.
فقط باید تحقیق کرد
نماد کاربر
Mehdizadeh

پست‌ها : 393

پستتوسط Ilia » 26 مارس 2018, 00:57

خیلی فکر کردم عزیزم. همینجوری یک شبه که از خواب پا نشدم و بخودم بگم از امروز اینجوری.

و نخیر نگران نیستم جهنمی بشوم. اگر اونجوری میخواستم فکر کنم که اینجوری فکر نمیکردم. :-)

و من یک سؤال از شما دارم. چرا فکر میکنی، مثلا من که مثل شما فکر نمیکنم، مدام مشغول فساد و کار بدم؟

و بله همه جا یک عده مسلمان میشوند و یه عده هم مسیحی و بودایی. هیچکدومشون هم فکر نمیکنند دارند گمراه میشوند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Amir_S » 26 مارس 2018, 01:51

واقعا نمی‌دانم! آن همه داستان که نوشتم، خلاصه‌اش همین دو کلمه می‌شود.
شاید راه درست را پیدا می‌کردم و شاید تنبلی می‌کردم در گمراهی هلاک می‌شدم. ولی قطعا اینکه من چه می‌شدم، در اینکه واقعیت چیست تاثیری نداشت. البته منظورم این نیست که الان «حتما» در راه درست هستم و همه چیز عالی است.
پ.ن: آن اوایل یکبار گفتم آدم باید روی حقیقت تعصب داشته باشد، باید برود دنبالش و وقتی به چیزی یقین پیدا کرد، روی آن تعصب داشته باشد. اما تحقیقش را هیچوقت متوقف نکند و هر وقت فهمید در محاسباتش اشتباه کرده،‌از آن قبلی متنفر بشود و روی یافته جدیدش تعصب پیدا کند. فرق تعصب بد (و کورکورانه) و خوب هم در همین بخش دوم است.
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2