انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مهاجرت - Immigration

بخش موضوعات متفرقه

مهاجرت - Immigration

پستتوسط .SorousH. » 18 ژوئن 2017, 00:21

سلام و درود

تقریبا پنج یا شش سالی هست که کم و بیش به مهاجرت فکر میکردم و هنوز هم میکنم و از اونجایی که مقصد و اولویت اصلیم ایالات متحده بود اما ظاهرا با روی کار اومدن ترامپ اوضاع کمی پیچیده تر شده گرچند که قبلا هم پیچیده بود.
سناریویی که برای مهاجرت داشتم این بود که تحصیلی اقدام کنم و بعد جذب بازار کار بشم و بمونم.
اما مساله هزینه ی شهریه ی 25تا35هزار دلاری دانشگاه هست که از طرفی تقریبا نمیشه اسکالرشیپ قابل توجهی هم گرفت (برای مقطع مستر) و حتی خارج از عهده ی من هست که در بهترین حالت سالیانه 10-15 هزار دلار (با احتساب گرفتن کمک هزینه ی خوب) شهریه بدم.
خلاصه ناچارا متوسل به سناریو سخت تری شدم و اونم اقدام برای ویزای کار تخصصی. با دو نفر از کسایی (ایرانی) که در حال حاضر در حیطه ی تخصصی خودم مشغول هستن، راهنمایی گرفتم و گفتن برای کسی که ایران ساکن هست گرفتن ویزای کار تقریبا غیر ممکن هست چرا که استودیو ها (استودیوهای گیم و یا جلوه های ویژه) معمولا توی یک مقطع کوتاه نیرو جذب میکنن و چون ویزا گرفتن برای ایرانی ها پروسه ی طولانی تری هست معمولا نیروی ساکن ایران رو نمیپذیرن.

با این مقدمه خواستم به این برسم که مجبور شدم به اولویت دومم فکر کنم. کانادا.
اما تقریبا چیز زیادی از پروسه ی مهاجرت به کانادا رو نمیدونم. (فقط میدونم به صورت استانی مهاجر پذیرفته میشه و ظاهرا کبک برنامه ی جداگانه ای برای مهاجرت داره) که همین هم بر اساس امتیازبندی هست.
طبق گفتگوی کوتاه و توصیه یکی از اقوام که 10-12سالی ساکن و شهروند کانادا هست، من رو ترغیب کرد که از طریق کبک اقدام کنم.
_ مشکل اول سر زبان فرانسه هست که آیا زبان رسمی در کبک فرانسه هست یا انگلیسی؟ (منظورم در ادارات)
بیشتر میخوام به این برسم که در بدو ورود بلد نبودن زبان فرانسه مشکل ساز هست یا خیر؟

_ به فکر این هستم که ابتدا کار رو پیدا کنم و بعد اقدام کنم برای پروسه ی مهاجرت.
جایی خوندم که اگر پیشنهاد کاری داشته باشین، امتیاز بالایی داره و پروسه ی مهاجرت خیلی سریعتر پیش میره.
آیا این درسته؟ (میخوام بدونم مشکلات و پیچیدگی مثل ویزای آمریکا رو داره که باعث بشه که کارفرما قید جذب نیرو به اینصورت رو بگیره)

_ در کل راهنمایی و نظری داشته باشین بسی ممنون میشم.


با تشکر
نماد کاربر
.SorousH.
 
پست‌ها : 467
تاریخ عضویت: 24 مه 2010, 02:47
محل سکونت: شــیراز

پاسخ: مهاجرت - Immigration

پستتوسط Arzhang » 19 ژوئن 2017, 04:46

من اطلاعاتی که دارم صرفاً برای شهر مونترآل است اما فکر می‌کنم برای تمام شهرهای منطقه‌ی کبک کمابیش صدق کنند.

.SorousH. نوشته است:[نمایش]
_ مشکل اول سر زبان فرانسه هست که آیا زبان رسمی در کبک فرانسه هست یا انگلیسی؟ (منظورم در ادارات)

هر دو. این‌جا زبان رسمی به آن معنا وجود ندارد. ساکنان بومی همین‌جا ممکن است فرانسوی یا انگلیسی خوبی بلد نباشند یا اصلاً چیز زیادی بلد نباشند. مشکل شما این است که تا زمانی که زبان فرانسوی را بلد نباشی، اداره‌ی مهاجرت شما را نمی‌پذیرد.

.SorousH. نوشته است:[نمایش]
بیشتر میخوام به این برسم که در بدو ورود بلد نبودن زبان فرانسه مشکل ساز هست یا خیر؟

خیر. همان طور که گفتم با یک زبان هم می‌شود این‌جا زندگی کرد. فقط بعضی شغل‌ها هستند که با ارباب رجوع سر و کار دارند و دانستن هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی در آن‌ها واجب است. به طور کلی کسی که هر دو زبان را بشناسد امکان شغل‌یابی بیش‌تری دارد.

.SorousH. نوشته است:[نمایش]
_ به فکر این هستم که ابتدا کار رو پیدا کنم و بعد اقدام کنم برای پروسه ی مهاجرت.

فکر درستی‌ست گرچه بسیار بسیار سخت است که بتوانی شغلی پیدا کنی و بعد بروی چون کسی که تو را برای شرکتش می‌خواهد استخدام کند باید اول به دولت ثابت کند کاندید مورد نظرش را در کانادا نمی‌تواند پیدا کند که پروسه‌ی پیچیده‌ای‌ست. طبیعی هم هست اگر این طور نبود سیل مهاجرانی که دوست و آشنا در کانادا دارند به سوی این کشور روانه می‌شد.

.SorousH. نوشته است:[نمایش]
جایی خوندم که اگر پیشنهاد کاری داشته باشین، امتیاز بالایی داره و پروسه ی مهاجرت خیلی سریعتر پیش میره.

بله ظاهراً این طور است اما چون من خودم موردی را نمی‌شناسم به طور قطع نمی‌توانم تأیید کنم.

.SorousH. نوشته است:[نمایش]
(میخوام بدونم مشکلات و پیچیدگی مثل ویزای آمریکا رو داره که باعث بشه که کارفرما قید جذب نیرو به اینصورت رو بگیره)

فکر می‌کنم کارفرما قید جذب نیرو را می‌زند چون همان طور که گفتم باید اثبات کند کسی را که می‌آورد یک فرد یکه‌ای‌ست که نظیرش را نتوانسته در کانادا بیابد.

تا آن‌جایی که من اطلاع دارم، سه روش برای مهاجرت به کبک محتمل‌تر است: روش اول مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری، روش دوم مهاجرت از طریق نیروی متخصص و روش سوم مهاجرت از طریق نیروهای خاص مثل هنرمندان و کارآفرین‌ها. غیر از این‌ها روش دیگری هم هست و آن دانشجویی‌ست که شما خودت توضیح دادی. اما ممکن است روش‌های دیگری هم باشد که من خبر ندارم.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin
 
پست‌ها : 1366
تاریخ عضویت: 17 اوت 2009, 15:06
محل سکونت: مونترآل

پاسخ: مهاجرت - Immigration

پستتوسط Ilia » 21 ژوئن 2017, 00:51

Mohammad 99 این سوال را با پیغام خصوصی از من پرسیده که من همینجا جوابش را میدهم:

همانطور که گفتم بستگی به شخصیت و شرایط شخص دارد. هر کاری که شما بکنید، یک سری خوبی ها و یک سری بدی‌ها خواهد داشت. در هر دو حالت هم بعدا در موقع مواجه شدن با مشکلات، فکر خواهید کرد که اگر کار دیگر را کرده بودم بهتر بود.

اما راستش من خودم بعنوان پدر خیالم راحت نیست تا پسر ۱۸ سالهٔ خودم را که هیچوقت تنها زندگی نکرده، با یک بلیط یکسره بدون هیچ ضمانتی تنها به خارج بفرستم. مخصوصا که بدانم که تا سالها براحتی نخواهد توانست برگردد.

اگر مشکل سربازی را بتوانید طوری حل کنید که بتوانید به ایران سر بزنید و خانوادهٔ شما هم موافق اینکار شما باشند و اگر شرایطش را دارید، چرا که نه؟ 

در غیر اینصورت اینطور به خارج رفتن، در طولانی مدت مشکلات خاص خودش را دارد که فائق آمدن بر آنها برای خیلی از اشخاص جاافتاده هم سخت است. مسائل کوچکش تامین معیشت و زندگی مستقل و بدون اتکاء به خانواده و دوستان است. اما سخت‌تر مشکلات معنوی مثل دلتنگی و غربت است. این دومی را خیلی از جوان ها با یک شانه بالا انداختن از آن میگذرند. اما راستش از همه چیز سخت تر است.

هیچکس نمیتواند ضمانت بکند که شما اگر از ایران بروید موفق خواهید شد یا نه. یک مقدار زیادش بستگی به شخصیت، سخت کوشی و مقاومت خودتان دارد. داشتن قدرت تصمیم گیری درست و اراده، شرط دیگرش است. قدرت مالی و اینکه جایی که میروید که چقدر مهاجر پذیر باشد، مهم است. و در آخر حتی شانس.

بنابر این چطور میشود که در یک کلمه به شما گفت که شال و کلاه کنید و راه بیفتید بروید فلان کشور. راه امن ترش این است که لیسانس خودتان را در ایران بگیرید، مشکل سربازی را بنحوی حل و بعد اگر خواستید اقدام کنید. اما باز این را هم نمیشود تضمین کرد. چون با وضع فعلی، شرایط ایران و گرفتن پذیرش از خارج، در پنج شش سال آینده اصلا معلوم نیست که چگونه باشد.

Mohammad99 نوشته است:[نمایش]
موضوع: شما که خارج از ايرانيد دیگه چرا؟

Ilia نوشته است:[نمایش]
Mohammad99 نوشته است:[نمایش]
سلام دوستان
من تازه با این انجمن اشنا شدم و این موضوع رو دیدم بخاطر شرایطی که دارم واقعا به راهنماییتون نیاز دارم لطفا اگه کسی میتونه کمکم کنه
من الان ۱۸سالمه و پیش دانشگاهی رو تموم کردم،مدرک b1المانی هم دارم و تصمیم داشتم برم المان از کالج شروع کنم و لیسانس رو اونجا بخونم،میخواستم بپرسم بنظر شما اینکار با توجه به سن و اینکه کسی رو المان ندارم منطقیه؟؟و بهتره که از حالا برم یا صبر کنم و حداقل لیسانس رو همینجا بگیرم؟؟درکل پیشنهاد شما چیه؟


من در مورد شرایط قبولی در دانشگاه ها یا زندگی در آلمان چیزی نمیدانم، اما راستش ۱۸ سالگی سن زیادی نیست. البته بستگی به شخصش دارد، اما خیلی ها در این سن ممکن است به پختگی یا استقلال کامل نرسیده باشند یا برای آنها یا خانواده شان، تحمل جدایی طولانی ای به این مشکل باشد.

بهر حال متأسفانه وضعیت جدید دنیا، بتدریج شرایط را برای مهاجرت پذیری را در کشورهای غربی بخصوص ازمنطقهٔ خاورمیانه مشکلتر خواهد کرد.

درکل بنظر شما محاجرت از این سن مزیت هایی داره که ارزش تحمل سختیهاش رو داشته باشه یا بهتره صبر کنم؟
نماد کاربر
Ilia
Site Admin
 
پست‌ها : 6046
تاریخ عضویت: 25 سپتامبر 2006, 01:01
محل سکونت: کانادابازگشت به متفرقه


کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 3 مهمان