انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کتاب و مجله‌خوانی در عصر نوین: دیجیتال یا سنّتی؟

بخش موضوعات متفرقه

پاسخ: کتاب و مجله‌خوانی در عصر نوین: دیجیتال یا سنّتی؟

پستتوسط Arzhang » 07 آوریل 2015, 14:52

من با تن‌تن معتاد شدم. البته از نظر محتوایی که ارائه می‌ده به نظرم قوی نیست اما برای به دام انداختن آدم‌ها خیلی خوب عمل می‌کنه. چند بار آزمایش شده و جواب داده :)
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1447

پستتوسط Ilia » 07 آوریل 2015, 16:54

بعنوان کسی که کارش رسما لی آوت است، خود من ارادت بسیار زیادی به کتاب واقعی دارم. صد البته ارتباطی که با کاغذ و نوشتهٔ واقعی برقرار میشود، در نوشتهٔ الکترونیکی نیست.

اما منکر خوبی‌های نوع جدید ارتباطات نوشتاری هم نمیشود شد. آن جای خودش، این جای خودش. بخصوص که این نوع دوم هم سهولت جستجو و دسترسی‌اش بهتر است و هم کمتر زیر بار سانسور و ممیزی میرود.

فایدهٔ کتاب چیست، اگر گیر نیاید یا تحریف شده باشد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6174

پستتوسط nilean » 07 آوریل 2015, 23:53

ممنونم برای شروع این بحث خوب.

با ایلیا موافقم. من فکر می‌کنم با توجه به تفاوت واضح شیوه مطالعه سنتی و دیجیتال تنها معیار انتخاب سلیقه فرده. هر دو سوی ماجرا، مزایایی دارن که در سمت دیگه نیست و فقط سلیقه خواننده است که تعیین می‌کنه کدوم شیوه بهتره براش. به نظرم این دوگانگی و مرز مشخص بین این دو تا شیوه به این زودی‌ها رفع نشه، حداقل نه تا وقتی که صفحات دیجیتال بوی کاغذ بدن و بشه حس‌شون کرد با جون و دل!
نماد کاربر
nilean

پست‌ها : 125

پستتوسط sadeghi » 08 آوریل 2015, 10:41

سوالی که برای من همیشه مطرح بوده اینه که اگر بچه‌هایی از ابتدا با کتاب دیجیتالی آشنا بشن و از اون استفاده کنند آیا همین احساس صمیمیت و نزدیکی را به کتاب کاغذی خواهند داشت؟ یا آن را چیزی دست و پا گیر و غیرقابل استفاده می‌دانند؟ به عبارت دیگه حس خوب و احساس راحتی که ما با کتاب کاغذی داریم ذاتی است یا به تجربه گذشته ما بر میگرده؟
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط AliGhz » 30 آوریل 2015, 11:03

در یکی از همین پست‌ها نوشته بودم که وقتی ایبوک خریداری می‌شود، در واقع خریدار، مالک کتاب خریداری‌شده نیست و به‌نوعی فقط اجازهٔ دسترسی به آن را دارد. حتی شاید واقعاً مالک آن کیندل یا آیپد کذایی هم نباشد. این هم یکی از شواهد بر این مدعا:

Also in 2009, Amazon deleted a number of e-books with copyright issues from users' Kindles, Amazon's e-book reader. No one can fault Amazon's protection of intellectual property rights. The problem, as particularly ironically highlighted in the deletion of George Orwell's Nineteen Eighty-Four, was a little scarier than that. As Farhad Manjoo noted at Slate: "The worst thing about this story isn't Amazon's conduct; it's the company's technical capabilities. Now we know that Amazon can delete anything it wants from your electronic reader." Once you've bought a book, there's no guarantee you can keep it. Remote deletion capabilities entirely change the nature of buying books, and, as Manjoo points out, that's a horrifying precedent for an electronic future.

http://www.theguardian.com/commentisfre ... y-takeover

مطلب بالا، در خصوص خریداری فروشگاه آنلاین کتاب The Book Depository (مستقر در انگلستان) توسط آمازون در سال ۲۰۱۱ است. البته فعلاً گویا این کتابفروشی تحت همان نام و سیاست‌های پیشین خودش (مثلاً ارسال رایگان کتاب به سراسر دنیا، دنبال نام ایران البته نگردید!) فعالیت می‌کند. ولی اصولاً دنیایی که چند سلطان مثل اپل و گوگل و آمازون و فیسبوک و مایکروسافت و امثالهم، سایر رقبا را بی‌توان یا از میدان به در کرده باشند، دنیای ناخجسته‌ای است حتی اگر تجربهٔ خرید و کاربری و مشتری‌مداری و… اینان بی‌نظیر و مثال‌زدنی باشد. در چنین دنیایی، مردم فقط آزادی خرید/مصرف خواهند داشت!
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2143

پستتوسط AliGhz » 30 آوریل 2015, 11:16

یکی دیگر از چیزهایی که در خرید اقلام مجازی «روی اعصاب» است، ناممکن بودن خریدِ چیزهایی است که دسترسی به آنها فقط برای ساکنان کشور(هایی) خاص میسر است. مثلاً، کسی از آمریکا نمی‌تواند کتاب‌های عرضه‌شده روی کیندلِ آمازونِ کانادا را بخرد. یا در اپ استور، شما اگر کشورتان را آمریکا انتخاب کرده باشید، نمی‌توانید یک اپ را که فقط در اپ استورِ ژاپن عرضه شده، بخرید. حالا یک ژاپنی ساکن آمریکا چه گلی باید به سرش بگیرد؟ :)

در دنیای کالاهای فیزیکی، اگر ورود کالا به کشور منع قانونی نداشته باشد، نهایتاً با پرداخت عوارض گمرکی می‌توان کالا را از یک کشور دیگر خرید و آن را تحویل گرفت. مثلاً همان ژاپنی عزیز می‌تواند نوار ویدیویی یک فیلم را از ژاپن بخرد و در آمریکا تحویل بگیرد. اصولاً دنیای دیجیتال، به دلایل مسخرهٔ حفاظت از کپی‌رایت یا موانع حقوقی مرخرف، باعث تبعیض بوده است. یادمان نرفته دستگاه‌های پخش دی‌وی‌دی که منطقه‌بندی شده بودند و هر دی‌وی‌دی اوریجینالی را پخش نمی‌کردند. الان دنیای نت‌فلیکس هم همین شکلی است و اگر یک آمریکایی به سفری در انگلستان برود، با آی‌پی انگلستان نمی‌تواند فیلم‌های خریداری‌شده/کرایهٔ خودش در آمریکا را تماشا کند مگر اینکه از وی‌پی‌ان استفاده کند!

در واقع در این دنیای جدید، مصرف‌کننده فقط آزادی خرید/مصرف دارد آن هم مشروط!

ناخودآگاه یاد این جملهٔ جورج اورول افتادم در رمان مزرعهٔ حیوانات: «همهٔ حیوانات با هم برابرند، اما بعضی‌ها برابرترند.»
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 30 آوریل 2015, 11:27

به عنوان پی‌نوشتی بر دو پست بالا، عبارت «بازار آزاد» و فضای رقابتی هم از آن چیزهایی است که فقط می‌تواند مرغ‌های پخته را به خنده بیندازد. این ابرغول‌ها آنقدر قدرت و پول دارند که شرکت‌های نوپا را یا می‌فریبند و می‌خرند و حذف می‌کنند (مثل گوگل که Sparrow را خرید)؛ یا به اشکال دیگر آنها را به حاشیه می‌رانند و کم‌توان یا حذف می‌کنند. تودهٔ مردم هم که از میان‌مایگان (mediocre) هستند و فاقد اندیشه‌ورزی برای خود، «تصور می‌کنند» خودشان به خاطر خدمات، قیمت و… فلان کمپانی، آن را به رقبایش ترجیح داده‌اند، و برخی افراد این توده که خودشان را باهوش‌تر می‌دانند، مثلاً وارد زندان طلایی اپل نمی‌شوند و دادِ دنیای آزادِ اندروید را می‌دهند!!!

البته گاهی واقعاً گزیری جز زندانی شدن در شرکتی خاص نیست. مثلاً یاباید مثل «کریستوفر نولان» کامل موبایل و ایمیل را کنار گذاشت، یا اگر آدمی کامپیوتر و موبایل و تبلت و… دارد، برای کمتر رنج بردن بهتر است همه‌ را از یک برند انتخاب کند. یک جور توفیق اجباری!
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 21 سپتامبر 2015, 02:18

یکی از فانتزی‌های من، این صحنه‌ای بود که پشتِ درِ خانه‌ها (ی خارج!) در اول صبح، روزنامه و یک شیشه شیر می‌گذاشتند. شیشه شیر دیگر به تاریخ پیوسته است؛ اما هنوز روزنامۀ کاغذی خوشبختانه هست و تحویل به درِ خانه یا Home delivery هم برقرار است. با این‌که در تهران و آن زمان که قیمت دلار حدود ۱۰۰۰ تومان بود چند ماهی مشترک نیویورک تایمز روی آیپد بودم و البته مقاله‌های خیلی خوبی هم خواندم، اما مراجعه به یک اپلیکیشن در دستگاهی که مدام تمرکز را به هم می‌زند، خیلی فرق دارد با شوقِ کودکانۀ زمانی که آدم به انتظارِ روزنامۀ پشتِ در، در را باز می‌کند ;)

دو روزی هست که روزنامۀ تورنتو استار برایم ارسال می‌شود و واقعاً این حس، آن هم در سرزمینی که دکه‌های روزنامه‌فروشی به سبک ایران ندارد، خیلی حس خوبی است. این روزنامه همین چند روز پیش هم یک اپلکیشن اختصاصی آیپد (Star Touch) را عرضه کرده که رایگان است و مسئول توسعۀ آن هم یک آقای ایرانی است.* اما حداقل برای من، خواندن مطلب به عنوان یک «پکیج» شامل خبر و مقاله و دیدگاه و…، روی آیپد جذابیتی ندارد. در آپید، حتی در اپلیکشین‌ها، هر خبر برای خودش یک واحد مستقل است و آن احساس همبستگی به یک مجموعه را ندارد. این‌که گفته می‌شود رسانه همان پیام است، واقعاً گفتۀ درستی است. خبر روی روزنامۀ کاغذی با خبر روی نمایشگر آیپد یا صفحۀ کامپیوتر، ماهیتاً فرق دارد. خبر در دنیای الکترونیک همیشه هست؛ ولی در دنیای کاغذی می‌توان به انتظار خبر نشست... برای جست‌وجو کردن یک خبر خاص و یا داشتن آرشیوی از خبرها، یا خواندن خبرها و مطالب در روزنامه‌هایی که دسترسی به نسخۀ کاغذی آنها سخت یا گران است، دنیای الکترونیک واقعاً کارآمد است؛ اما برای لذت بردن از خواندن، «کاغذ» داستان دیگری دارد. متأسفم استیو جابز، جف بزوس و دوستان دیگر، اختراعات شما هنوز جای کاغذ را نگرفته است.

امیدوارم روزنامۀ کاغذی، پیش از منقرض شدن من، منقرض نشود!

* http://www.thestar.com/news/gta/2015/09 ... t-app.html
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط Behnam » 21 سپتامبر 2015, 02:32

اتفاقاً پریروز که خبر بسته شدن La Press مونترال را شنیدم قبل از هر چیز به یاد تو افتادم! این روزنامه‌ایست که هفت هشت سالی پیش از تورونتو استار تأسیس شده بود. در سال ۱۸۸۴! یعنی در قرن نوزدهم و نه بیستم!
البته به «هفته نامه» تبدیل خواهد شد و شمارهٔ آخر هفته را روی کاغذ خواهد داشت. این فکر می‌کنم از منقرض شدن کامل بهتر باشد.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط AliGhz » 21 سپتامبر 2015, 05:14

آره باز هم جای شکرش باقی است! نیوزویک هم یادم هست کلاً دیجیتال شده بود اما اگر اشتباه نکنم همین اواخر نسخۀ چاپی‌اش را هم جایی دیدم.*

* اشتباه نکرده بودم:
http://www.bbc.com/news/business-26460261

---

نشنال جئوگرافیک از آوریل امسال، یک مجلۀ چاپی جدید در زمینۀ تاریخ منتشر کرده که دوماه‌نامه است:
http://www.nationalgeographic.com/magaz ... earch.html
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 30 سپتامبر 2015, 04:39

Print books are successfully fighting off digital competitors
After years of seeming on the verge of critical mass, ebook sales are contracting. Why are books not digitizing the way other media have?

http://www.canadianbusiness.com/innovat ... mpetitors/

موافقم که یک علت برای این‌که نمی‌توان کتاب دیجیتال را با موسیقی و فیلم دیجیتال مقایسه کرد، همین است که فرم غیردیجیتال آنها مزیتی بر فرم دیجیتال آنها ندارد. فیلم VHS یا نوار کاست را مثلاً باید در دستگاه مخصوص گذاشت و پخش کرد و حجمی که فرم فیزیکی آنها اشغال می‌کند، در برابرش مزیتی به ارمغان نمی‌آورد. ولی کتاب فیزیکی (کاغذی) بدون هیچ وسیلۀ دیگری، قابل خواندن است و فرم فیزیکی آن (قطع و نوع کاغذ و…) خودش در انتقال پیام کتاب نقش دارد.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 05 فوریه 2016, 02:00

چرا نسخهٔ چاپی خیلی از کتاب‌ها در دنیای انگلیسی‌زبان ابتدا در قالب گالینگور (جلد سخت یا hardcover) منتشر می‌شود و بعداً نسخهٔ شومیز (جلد نرم یا paperback) آنها عرضه می‌شود؟ این پست کوتاه از وبلاگ اکونومیست، پاسخ این سؤال را می‌دهد:
http://www.economist.com/blogs/economis ... xplains-15
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 05 فوریه 2016, 08:12

من که تا الآن هیچ‌وقت نفهمیده بودم کدوم گالینگوره و کدام شومیز!

احتمالاً فرانسوی هستند این لغات؛ درسته؟
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط AliGhz » 05 فوریه 2016, 08:30

آره واقعاً اسم‌های سختی هستند :)

من هم نمی‌دانستم این واژه‌ها از چه زبانی وارد فارسی شده‌اند؛ اما جست‌وجویی کردم و دیدم از فرانسه نیامده‌اند.

گالینگور مأخوذ از روسی است:
کد: انتخاب همهٔ
http://www.vajehyab.com/?q=گالینگور/

(البته گویا در فرهنگ معین این واژه از فرانسه عنوان شده: (گُ) [ فر. ] (اِ.) نوعی کاغذ ضخیم به رنگ های گوناگون که بیشتر در ساختن جلد کتاب به کار می رود.)

اما خاستگاه شومیز را نتوانستم بیایم.

در هر حال، در مترجم گوگل معاد‌ل‌های این نوع جلدها در فرانسه و روسی هیچ‌کدام از این واژه‌ها نیست.

اینها هم لینک‌های خوبی دربارۀ انواع جلد کتاب و اجزای آنهاست:
http://ketabdaran1.blogfa.com/post/12
کد: انتخاب همهٔ
https://fa.wikipedia.org/wiki/جلد
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 05 فوریه 2016, 12:08

شومیز (chemise) فرانسوی‌ست که یک معنایش پیراهن می‌شود و معنای دومش، پوشه. از آن‌جایی که پوشه‌ها همه مقوایی بوده‌اند، این کلمه به آن هم اطلاق شده است.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1447

قبلیبعدی

بازگشت به متفرقه

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 2 مهمان