انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فروشگاه اپل

بخش موضوعات متفرقه

فروشگاه اپل

پستتوسط مهمان » 19 فوریه 2006, 21:45

خوانندگان عزیز مجله لینوکس
اپل بالاخره کامپیوترهای اینتلی خود را ارائه داد. [...] وقتی اپل اعلام کرد به سمت پردازنده‌های اینتل می‌رود بعضی‌ها نگران جایگاه لینوکس به عنوان تنها رقیب در حوزه اینتل بودند. اما حالا بیش از پیش به نظر می‌رسد اپل چنین برنامه‌ای ندارد. در واقع سیستم عامل مکینتاش برای اپل دیگر اولویت سالهای قبل را ندارد. . [...] آخرین باری که به فروشگاه اپل رفتم، احساس در یک فروشگاه کامپیوتر بودن را به هیچ وجه نداشتم. لپ‌تاپ لینوکسم چندی پیش خراب شده بود (نه به دلیل لینوکس بلکه به خاطر دیسک سخت آن). قصد سفر داشتم و تصمیم گرفتم (به خاطر شغلم که چاپ و نشر است) لپ‌تاپ اپل همراه داشته باشم و دوست نداشتم در فرودگاه باتری تمام کنم. پس به فکر خرید باتری اضافه افتادم.
اول فکر کردم کار ساده‌است. ولی وقتی به فروشگاه‌های محلی سر زدم فهمیدم همه آنها دیگر با اپل قرارداد ندارند. به جز یک فروشگاه کوچک در دانشگاه که به دانشجویان خدمات می‌دهد. پس آن مشتریان باید چه کار کنند؟ 40 مایل [60 کیلومتر] باید بروند تا به فروشگاه اپل برسند. سوار ماشین شدم و تا آنجا رفتم. وقتی رسیدم بیشتر فکر کردم وارد بخش لوازم آرایشی یک فروشگاه شده‌ام. . [...] فروشگاه خیلی شلوغ بود. همه یک گوشه جمع شده بودند. نزدیک شدم و دقت کردم. آنها به یک کامپیوتر نگاه نمی‌کردند بلکه به یک سری دستگاه‌های کوچک . [...] نگاه می‌کردند. و از این دستگاه‌ها در قسمت‌های دیگر هم بود. البته آنها آی‌پاد بودند. فروشگاه پر از آی‌پاد با قیمتها و مشخصات مختلف بود. جوان‌ها نام همه آنها را می‌دانستند و آنها را با هم مقایسه می‌کردند. بالاخره کسی را یافتم و از او باتری خواستم اما گفته شد که باتری ‌نداریم با این که فقط یک سال بود که لپ‌تاپ را خریده بودم. [...] البته تقصیر خودم بود باید زنگ می‌زدم و می‌پرسیدم.
دیگر به باتری فکر نمی‌کنم فقط به این می‌اندیشم که اپل با این وضع فروش و پشتیبانی سخت‌افزار و نرم‌افزارش به طراحان گرافیک و دوستداران زودرنج خود، چگونه قصد پیشرفت داد.
اصلاً فکر نمی‌کنم که لینوکس نگران آمدن اپل باشد. در واقع فکر نمی کنم لینوکس جزء 100 رقیب مهم آنها باشد. شاید Mtv نگران باشد یا Revolen و یا Amway اما لینوکس نه.

سرمقاله مجله لینوکس ( (linux-magazine.com شماره 64 مارچ 2006

------------------------------------
مقاله جالبی بود. همین جوری ازش خوشم آمدم و ترجمه کردم بدون کپی رایت. این آقا اگر ایران باشد یک روز هم نمی‌تواند سر کند. آیا واقعاًً ‌وضع فروشگاه‌های اپل در خارج این جوری است. من البته خیلی عاشق اپل نیستم و به شدت مخالف انحصار هستم و برای من رقیب بودن و چند صدایی مهم‌تر است.
مهمان

پستتوسط مهمان » 19 فوریه 2006, 22:38

من پاوربوکم ۵ سال داره و چند هفته پیش میخواستم باتری تازه برایش بخرم. از اینترنت برای ۹۵ یورو (قبلا ۱۲۵ یورو) سفارش دادم وصبح روز بعد در دستم بود. در ضمن در چهار فروشگاه شهر هم پرستیدم و آنها هم داشتن ولی نه به این قیمت به این دلیل از اینترنت سفارش دادم.
مهمان

پستتوسط Ali.Rastegar » 20 فوریه 2006, 14:06

البته من برای نظر دادن باید مطلب اصلی رو هم بخونم. اما به نظرم انتقادهای عجیب یک فرد عصبانی است. چرا؟ ایشون میخواسته باتری برای لپ‌تاپ مک خودش بخره نزدیک محل زندگی خودش نتونسته. بعد به این نتیجه رسیده که اپل دیگه به سیستم عاملش اونطور که باید اهمیت نمیده! از طرف دیگه باتری چه ربطی به پشتیبانی از سیستم عامل و نرم افزار داره. اگر نویسنده مطلب روی مک خودش لینوکس نصب کرده بود با مراجعه به سازنده توزیع لینوکس مورد استفاده‌اش ازش باتری میگرفت؟؟!
از طرفی Mac OS X رسما قابل استفاده در سایر سیستمهای اینتل نیست و بنابراین هنوز رقابت مسقیم با ویندوز و لینوکس رو شروع نکرده.
اما وضعیت پشتیبانی اپل و فروشگاههایش. من شخصا تجربه‌ای در این مورد ندارم اما مطالبی که در این مورد خوندم من رو به این نتیجه رسونده که Apple Store ها خیلی فروشگاههای موفقی هستن و طرف شدن مستقیم اپل با مشتریها باعث شده بعضی از واسطه‌ها ضرر کنن. پشتیبانی اپل و فروشگاههاش قطعا شهر به شهر و کشور به کشور فرق می‌کنن اما گمان نمی‌کنم اوضاع به این بدی باشه. اپل موارد زیادی به خاطر پشتیبانی خوبش جایزه گرفته به خصوص برای پشتیبانیهای آنلاین.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

بازگشت به متفرقه

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 47 مهمان