انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کپی‌رایت و حمایت از حقوق تولیدکنندگان محتوا

بخش موضوعات متفرقه

کپی‌رایت و حمایت از حقوق تولیدکنندگان محتوا

پستتوسط AliGhz » 21 نوامبر 2010, 20:27

لحظاتی پیش به مطلب جالبی در شمارۀ دی‌ماه ۱۳۸۵ مجلۀ دانشمند برخورد کردم. در صفحه ۷۶ آن شماره، در مقالۀ «آفیس در سرزمین عجایب» به‌قلم «سیدمهدی طباطبایی» -که به معرفی نسخۀ جدید آفیس برای ویندوز در آن زمان یعنی آفیس ۲۰۰۷ پرداخته- تاریخچه‌ای از این بستۀ نرم‌افزاری هم آمده که حاوی نکات جالبی برای اپل‌دوستان است. زیر عنوان «آفیس در گذر زمان» می‌خوانیم:

[نمایش]
تولید مجموعه آفیس با تعداد محدودی از نرم‌افزارها از سال ۱۹۸۹ (۱۳۶۸) و ابتدا برای رایانه‌های شرکت اپل، که از سیستم عامل گرافیکی مخصوص خود استفاده می‌کردند، آغاز شد. اما پس از ارائه «ویندوز» توسط مایکروسافت، نسخه متناسب با این سیستم عامل گرافیکی نوپا -که تحولی عظیم نسبت به داس محسوب می‌شد و هماوردی بود برای سیستم عامل رایانه‌های اپل- در اوایل دهۀ ۹۰ (حدود دهۀ ۷۰) طراحی شد. آفیس اولیه فقط شامل نرم‌افزارهای Excel ،Word و PowerPoint بود که در نسخه Pro (حرفه‌ای) آن، نرم‌افزار Access هم قرار داده شده بود. تولید مجموعه آفیس ادامه پیدا کرد تا این‌که یکی از بزرگ‌ترین تحولات آن در Office 97 رخ داد. این نسخه که کمی قبل‌تر از Windows 98 عرضه شد، توانست به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کند و البته از همان موقع بود که آفیس توسط ایرانی‌ها هم مورد استفاده قرار گرفت. هرچند با نسخه‌های قبلی هم امکان تایپ فارسی وجود داشت، ولی در این نسخه بسیاری از اشکالات حذف و امکان استفادۀ راحت‌تری فراهم شده بود. این مسئله یعنی استفاده از نرم‌افزارهای مجموعه آفیس در ایران، به‌خصوص با ارائۀ ویندوزهای میلنیوم (هزاره)، 2000 و XP، که پشتیبانی از زبان فارسی در آنها گنجانده شده بود، بسیار همه‌گیرتر شد و بسیاری از شرکت‌های ایرانی که نرم‌افزارهایی برای تایپ فارسی تولید می‌کردند، با توجه به قیمت بسیار ارزان آفیس*، امکان رقابت با آن را نیافتند.


البته در مورد جمله آخر این متن، به‌نظرم هنوز هم برای متن‌های فارسیِ Text-only بهترین نتیجه و بالاترین میزان کنترل بر متن، با «زرنگار» به دست می‌آید؛ هرچند نرم‌افزاری متعلق به دوران دایناسورها و نیازمند اجرا در محیط چندش‌آور «داس» است. کسانی که با صفحه‌‌آرایی حرفه‌ای فارسی سر-و-کار دارند، می‌دانند که گاهی درست ارائه کردن یک متن مثلا در InDesign نیاز به چه ژانگولربازی‌هایی دارد! حیف که کپی‌رایت در کشور ما وجود ندارد و تولیدکنندگان نرم‌افزار بس که حمایت نمی‌شوند، انگیزه‌ای برای تولید یک «زرنگار» مدرن ندارند! حیفِ زبان فارسی که در محیط رایانه این‌قدر غریب است و به‌طفیلی عربی، هنوز به حیات خود در نرم‌افزارهای مدرن ادامه می‌دهد! حیف!

* این هم که دیگر توضیح لازم ندارد!
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin
 
پست‌ها : 2033
تاریخ عضویت: 14 نوامبر 2009, 16:55
محل سکونت: تورنتو/تهران

Re: Microsoft office - مایکروسافت آفیس

پستتوسط Ilia » 21 نوامبر 2010, 22:01

AliGhz نوشته است:[نمایش]
حیفِ زبان فارسی که در محیط رایانه این‌قدر غریب است و به‌طفیلی عربی، هنوز به حیات خود در نرم‌افزارهای مدرن ادامه می‌دهد! حیف!


جالب است که ایرانی‌ها که اینقدر در حرف احساسات ناسیونالیستیشان گل میکند، در عمل به همین دلیل همین عدم رعایت کپی‌رایت، در دنیای کامپیوتر زبانشان شده است یکی از زیرشاخه‌های فرعی و غیر مهم زبان عربی.

از شرکتهای خارجی نمیشود خرده گرفت. چرا هزینه کنند برای جایی که درآمدی برایشان ندارد؟
نماد کاربر
Ilia
Site Admin
 
پست‌ها : 6043
تاریخ عضویت: 25 سپتامبر 2006, 01:01
محل سکونت: کانادا

Re: مشکل با نگارش فارسی در مایکروسافت ورد _ MS Word

پستتوسط AliGhz » 21 نوامبر 2010, 22:32

Ilia نوشته است:[نمایش]
از شرکتهای خارجی نمیشود خرده گرفت. چرا هزینه کنند برای جایی که درآمدی برایشان ندارد؟


البته فکر نمی‌کنم فقط کاربران مقصر باشند. تصمیم‌گیری در مورد پیوستن به معاهده جهانی کپی‌رایت یا حمایت از حقوق مادی و معنوی تولیدکنندگان نرم‌افزار دست کاربران عادی که نیست. در این سال‌های اخیر تحریم‌ها هم به مشکلات در هم پیچیده قبلی اضافه شده است. خیلی سایت‌ها آی‌.پی. ایران را به رسمیت نمی‌شناسند و حتی برای گرفتن یک نرم‌افزار رایگان هم باید سراغ روش‌های دیگر رفت. انتقال پول و... بماند!

اگر می‌گویم کاربران مقصر نیستند نمونه‌های عینی هم دارم. قبلا با Page Maker که صفحات بسته می‌شد یا نسخه‌های اولیه InDesign که نسخه ME نداشتند، آدم‌های حرفه‌ای این حیطه از نرم‌افزار پروین استفاده می‌کردند که تنها هنرش برعکس کردن کاراکترهای فارسی بود و قیمت قابل‌توجهی هم داشت. من صفحه‌آرای حرفه‌ای یا روزنامه‌ای یا مجله‌ای را ندیدم که پروین‌اش قفل شکسته باشد. حتی خود من چهار سال پیش با این‌که حرفه اصلی‌ام صفحه‌آرایی نبود -اما علاقه‌ام بود و هست- برای برخی کارهای جدی صفحه‌آرایی، ۲۲۰ هزار تومان برای پروین دادم. و البته یک کتاب کامل هم با آن بستم که چندین برابر پول آن نرم‌افزار برایم درآمد داشت.

من واقعا ترجیح می‌دهم به‌جای گشتن دنبال سریال و کرک و صدها دوز و کلک زدن برای باطل نشدن طلسم آن کرک -که کلی وقت و انرژی می‌گیرد- پولش را بدهم و کارم را انجام بدهم.

اما وقتی راه از همه طرف بسته است و به‌خاطر "هوش‌مندی"! آن طرفی‌ها و "ایستادگی"! این‌طرفی‌ها کاربر در منگنه است، واقعا چه کاری می‌شود کرد؟
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin
 
پست‌ها : 2033
تاریخ عضویت: 14 نوامبر 2009, 16:55
محل سکونت: تورنتو/تهران

Re: مشکل با نگارش فارسی در مایکروسافت ورد _ MS Word

پستتوسط Ilia » 21 نوامبر 2010, 23:49

البته که تقصیر از کاربر عادی نیست. تقصیر از قوانین کشور است. اما سالها زیر این تفکرات زندگی کردن کلا منطق بعضی‌ها را خراب کرده است.

من چند سال قبل که به ایران آمدم، تازه مجتمع پایتخت باز شده بود و من تا به حال آنرا ندیده بودم. عزیزی از فامیل که از علاقهٔ من به کامپیوتر خبر داشت، من را برای اولین بار به آنجا برد. من اگر به دنیای آلیس در سرزمین عجایب والت دیسنی رفته بودم اینقدر تعجب نمیکردم. برای من از همه جالبتر فروشگاه‌هایی بودند که دیوارهایشان را با کاور برنامه‌ها، کاغذ دیواری کرده بودند. فکرش را بکنید کاور اتوکد مثلا پنج‌هزار دلاری یکوجب از دیوار فروشگاه شده بود. به داخل یکی از این فروشگاه‌ها رفتیم. حالا خودتان را بگذارید جای من مبهوت.

من بدون قصد از دهانم در رفت و گفتم که من در عمرم اینهمه برنامهٔ دزدی ندیده بودم! :-) حرف من به فروشنده که جوانی بود بر خورد و با اعتراض گفت که آقا ما مسلمانیم و جنس دزدی نداریم. من هم که منظورم اصلا با او نبود، ولی در جواب به او گفتم که من میدانم که شما اینجا چاره‌ای ندارد، اما فکر میکنی که آیا مثلا این شرکت راضی است که برنامه‌اش را شما به یک هزارم قیمت تکثیر میکنید؟ حالا اگر شرایط شما اینجا چیز دیگریست قبول، اما از نظر آن شرکتها اگر این دزدی نباشد، چیست؟

آن جوان میتوانست بگوید که آقا قوانین آن ور دنیا اینجا اعتبار ندارد و اگر داشت ما هم این کار را نمیکردیم و از این حرف‌ها و احتمالا من هم از اینکه حرفم به ایشان برخورده از ایشان معذرت‌خواهی میکردم و چه بسا که پیش خودم شرمنده هم میشدم. اما ایشان جواب داد، که پدر من آدم بسیار مسلمانیست، او رفته است و پرسیده است و گفته‌اند که مال و ناموس (!) نامسلمان حلال است! اینجا بود که از کلهٔ من دود بلند شد. با کلی جر و بحث از فروشگاه خارج شدیم و من شکر کردم که اقلا مال و ناموس من در سرزمین نامسلمانان مورد احترام است.

البته که تقصیر کاربر عادی نیست. همین اینطرف دنیا هم اینطور نیست که همه کپی‌رایت را رعایت بکنند. اما اینطوری زیر همه چیز زدن، در طولانی مدت همین نتیجه‌ها را هم دارد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin
 
پست‌ها : 6043
تاریخ عضویت: 25 سپتامبر 2006, 01:01
محل سکونت: کانادا

Re: مشکل با نگارش فارسی در مایکروسافت ورد _ MS Word

پستتوسط javadkh65 » 22 نوامبر 2010, 03:44

Ilia نوشته است:[نمایش]
آن جوان میتوانست بگوید که آقا قوانین آن ور دنیا اینجا اعتبار ندارد و اگر داشت ما هم این کار را نمیکردیم و از این حرف‌ها و احتمالا من هم از اینکه حرفم به ایشان برخورده از ایشان معذرت‌خواهی میکردم و چه بسا که پیش خودم شرمنده هم میشدم. اما ایشان جواب داد، که پدر من آدم بسیار مسلمانیست، او رفته است و پرسیده است و گفته‌اند که مال و ناموس (!) نامسلمان حلال است! اینجا بود که از کلهٔ من دود بلند شد.


البته من هم این موضوع را شنیده ام اما باور نکرده ام!! البته این روزها از ین فتواها زیاد می شنویم حالا بحث فقهی اش بماند! اما من فکر می کنم اگر توی ایران نرم افزارها بصورت رسمی هم ارایه می شدند اونوقت کسی توان خرید رو نداشت، در آمریکا مثلا درآمد ماهانه ۴ هزار دلار است و طرف ۳ سال یکبار پولی حدود مثلا ۲۰۰ دلار برای آفیس، ۴۰۰ دلار برای ویندوز یا مثلا ۱۲۵ دلار برای لوپرد خودمون می ده، اما اینجا طرف برای خرید سخت افزار باید ۵۰ تا چک و سفته بده تا بتونه یه مثلا PC خوب ببنده یا مثلا خودم باید ماهها دودوتا چهارتا کنم تا بتونم یک مک مینی بخرم و واقعا هم توان خرید مثلا آی-لایف رو ندارم ولو ۶۰-۷۰ هزار تومن! اینجا قدرت خرید مردم پایینه و باید نرم ازفارها ارزون باشه اما نه دیگه اتوکد ۲ تومن توی فروشگاههای میدون انقلاب که ژیلت ریش تراش و لیف حمام بغل اتوکد و فوتوشاپ باهم می فروشند!

البته من شنیدم که مایکروسافت توی چین داره ویندوز اصل رو نصف قیمت می فروشه تا بیشتر بخرند و به نظرم شرکتها کم کم باید با این موضوع توان خرید پایین مردم توی جهان سوم و کشورهای درحال توسعه کنار بیان

پانویس: این عبارت جهان سوم رو آلفرد ساووی فرانسوی اولین بار توی دهن ها انداخت و روحیه ی میلیاردها آدم رو نیم قرنه که داره تضعیف می کنه البته در این میون مائو هم باهاش همراهی کرد!
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65
 
پست‌ها : 671
تاریخ عضویت: 07 مارس 2007, 06:48
محل سکونت: اهواز

Re: مشکل با نگارش فارسی در مایکروسافت ورد _ MS Word

پستتوسط abdol » 22 نوامبر 2010, 04:56

به عنوان یک دانشجو باید بگم که اینجا (کانادا) ۴۰۰ دلار کم پولی نیست و فرنگی‌ها اصلا روی گنج ننشسته‌اند و اصلا از این خبرها که شما فکر می کنید نیست اینجا هم هرزگاهی از تورنت استفاده می‌شود! اون درآمد ۴۰۰۰ تایی در ماه رو خیلی ها آرزوش رو دارن (۱۳ درصد مالیات هم روش!) چون شما خیلی خرجهای دیگه ای هم داری (اونها هم ۱۳ در صد روش!)! واسه همین من ویندوز و چند تا برنامه دیگه را دانشگاه رایگان داده اما آفیس شامل اونها نیست و کسی هم در دانشکده ما حداقل با آفیس کار نمی کنه!
ضمنا اونجا اگر چک و سفته می دی بالاخره یک روزی تمام پولش رو آدم قبل از اینکه زبونم لال سربر زیر خاک کنه می ده اما اینجا تا تو گور هم باید پول بدی.
دوست عزیزم جواد جان این تصور شما خیالی است که فیلمهای هالیودی در ذهن آدم ایجاد می کنه! اینجایی ها دو دوتا چهار تاشون از ما خیلی دقتش بیشتره!!!
در شهری که من هستم با ۶۵۰ دلار شما می تونی خونه اجاره کنی (بدون پول پیش). من نمی خوام بگم که در ایران همه چیز خوبه اما منظورم اینه که تا وقتی شما با یک نرم افزار مثلا تورنتی بیزنس نمی کنید با شما کاری فکر نکنم داشته باشند اما همینکه خواستید باهاش بیزنس کنید بحث لایسنس و اینها میاد وسط. خداییش هم عادلانه نیست که عده ای میلیونی با تولید فیلم و سریال نقشه ساختمون و ... پول بسازن اما حاظر نباشن ۱ قرون پول به تولید کننده نرم افزار بدن.
اینجا همونطور که گفتم خیلی از نرم افزارها به دانشجویان مجانی داده میشه.
کارمندان مایکروسافت هم می توانند محصولات اونرو به قیمت تقریبا ۳۰ دلار تهیه کنند انجا هم ۱۰۰۱ پیشنهاد (آفر) وجود دارد فقط در چین نیست که نصف قیمت فروخته میشه.
در انتها بگم که جهان سوم افسانه یا تصوری غلط است که در دهان ما انداخته اند اصلا خودتان را دست کم نگیرید.
آخرین ویرایش توسط Ali.Rastegar on 05 سپتامبر 2011, 02:20, ویرایش شده در 2.
دلیل: ‎برگرداندن متن اصلی عبدل پیش از آنکه با متن‌های بی‌ربط جایگزینش کند.
abdol
Banned
 
پست‌ها : 686
تاریخ عضویت: 18 دسامبر 2009, 13:34

Re: مشکل با نگارش فارسی در مایکروسافت ورد _ MS Word

پستتوسط javadkh65 » 22 نوامبر 2010, 13:19

البته عبدالرضا جان دانشجوها همه جای دنیا بی پولند و فقط بحث ایران نیست اما همون ویندوز رو که اونجا رایگان می دن اینجا به رایگان بیلاخ به دانشجوها ارایه می شه، جالبه که من تاحالا فقط دوتا فیلم تایتانیک و آواتار رو از هالیوود دیدم و تمامی اطلاعات اقتصادی من مربوط می شه به سالها کار در حوزه ی اقتصاد دارویی و کیفیت زندگی که البته ۵ دسامبر هم در کنگره ی WHO توی بانکوک قراره ارایه بدمشون، حالا از این حرف ها بگذریم، اما تاحالا من هزاران مریض داشتم که توی دفترچه ی بیمه زن همسایه و ... مجبور شدم دارو بنویسم تا طرف بتونه اون رو ارزون تر بخره، شما احتمالا بالاتر از امیرآباد توی تهران زندگی می کردید که خبر از میدون راه‌آهن و شهرری و ورامین و قرچک ندارید که دارن توی وبا دست و پا می زنند؟!

نه عزیزم اینجا اتفاقا خیلی اوضاع بدتره، چون که هیچ خدماتی ارایه نمی شه اما اونجا اگر شما ۱۳٪ مالیات می دی در مقابلش هزاران نوع خدمت گوناگون دریافت می کنی، اما اینجا من پزشک مفلوک تنها کسی هستم که باید به همه خدمات بدم و در مقابلش توی دوران سربازی ماهی ۶۰ هزار تومن بگیرم، از این مدل Abuse ها اونجا هم داریم؟

من غرب رفتم ولی زندگی نکردم شما داری زندگی می کنی و حرفت معتبره اما اینجوری که شما میگی مجبورم می کنی که از این به بعد نظراتت رو شوخی بگیرم
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65
 
پست‌ها : 671
تاریخ عضویت: 07 مارس 2007, 06:48
محل سکونت: اهواز

Re: مشکل با نگارش فارسی در مایکروسافت ورد _ MS Word

پستتوسط abdol » 22 نوامبر 2010, 13:55

javadkh65 نوشته است:[نمایش]
...
من غرب رفتم ولی زندگی نکردم شما داری زندگی می کنی و حرفت معتبره اما اینجوری که شما میگی مجبورم می کنی که از این به بعد نظراتت رو شوخی بگیرم

محل سکونت بنده؟ نه اشتباه است :-D
بنده جسارتی نکردم گفتم که خودمان را دست کم نگیریم. فرنگ رفتن افتخاری برای کسی نیست که بخواد با اون پز بده.
یک دلیل که در فرنگ تولید بیشتره اینه که مردم پول نیاز دارند نه اینکه در رفاه باشن از سر فقر و نداری (نفت که ندارن) . پس مجبورن کله رو بکار بندازن تا از هیچی پول بسازن.
این ویندوز و این مک که شما می بینید همچین هم برنامه های مالی نیستند افسوس اینجاست که ما این همه استعداد داریم اما چیزی مثل همین ورد را فارسی حتی با بودجه دولتی نتوانسته ایم بسازیم.
آسمان همه جا آبی است.
من حرفهای شما را به شوخی نمی گیریم اما ...
بنده بابت مالیاتی که میدهم هیچ کدام از این چیزهایی که شما میفرمایید نمی گیریم بابت همه اونها ۲ برابر پول میگیرند.
ضمن اینکه در کشور هالیوود اوضاع بسیار وخیم‌تر است ... انشا الله مشرف شدید خواهید دید که ینگه دنیا چگونه است.
به امید حق،
موفق و پیروز باشید.

پ.ن: البته با گفته شما در مورد اتلاف عمر موافقم!
آخرین ویرایش توسط Ali.Rastegar on 05 سپتامبر 2011, 02:20, ویرایش شده در 2.
دلیل: ‎برگرداندن متن اصلی عبدل پیش از آنکه با متن‌های بی‌ربط جایگزینش کند.
abdol
Banned
 
پست‌ها : 686
تاریخ عضویت: 18 دسامبر 2009, 13:34

Re: مشکل با نگارش فارسی در مایکروسافت ورد _ MS Word

پستتوسط javadkh65 » 22 نوامبر 2010, 14:17

شما رو نمیدونم بیمه هستید اونجا یا نه اما مردم اون کشورها اگر مریض بشن بیمه های بسیار قوی تری از ایران اونجا هزاران دلار خرج های مختلف رو می دن، اما اینجا بیمه فقط آسپیرین می ده به مردم اونم چون که دارو patent نیست، شما خیلی چیزهای نامحسوس رو ممکنه توجه نکنی اما وجودش رو نمی شه انکار کرد، من خودم بارها از غرب توی همین فروم انتقاد کردم و اعتقاد دارم که اونها بر رودی از خون مردم آسیا و آفریقا شناور هستند و شما یه نگاهی به بی بی سی بکن ببین چرچیل با مردم هند چه کرده که اون زمان هم در رفاه بودن اما هند ۴ میلیون کشته داده، بنده بدون سند هم حرف نمی زنم کیفیت زندگی شاخص های تصویب شده ی آکادمیک و کاربردی داره و من ۴ ساله روی این موضوع کار می کنم، البته بحران اقتصادی اونها رو هم عقربک کرده (!) اما هنوز هم اونجا خیلی اوضاع بهتره، شما از یه کارگر ساختمونی که روزی ۲۵ تومن می گیره و با هزاران هزار بدبختی یه پی سی دست دوم برای فرزندش خریده (این موردی که میگم همین الان که دارم این متن رو می نویسم توی کوچه ما داره آجر بالا می اندازه) توقع داری از مایکروسافت ویندوز اصل بخره؟! اینجا خیلی ها همینجوری اند

نکته دیگه اینکه مایکروسافت و اپل و ... این همه پول رو از ما که نگرفته اند چون ما اصلا به اونها پولی نمیدیم! پس همون غربی ها ازشون خریدن که اینهمه پول الان بیل گیتس داره بنابراین فکر نمی کنم قدرت خریدشون پایین باشه! البته من الان استدلال برهان خلف کردم و تجربیات تحقیقاتی خودم رو هم گذاشتم کنار!
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65
 
پست‌ها : 671
تاریخ عضویت: 07 مارس 2007, 06:48
محل سکونت: اهواز

Re: مشکل با نگارش فارسی در مایکروسافت ورد _ MS Word

پستتوسط Pooria Azimi » 22 نوامبر 2010, 19:55

javadkh65 نوشته است:[نمایش]
شما رو نمیدونم بیمه هستید اونجا یا نه اما مردم اون کشورها اگر مریض بشن بیمه های بسیار قوی تری از ایران اونجا هزاران دلار خرج های مختلف رو می دن، اما اینجا بیمه فقط آسپیرین می ده به مردم اونم چون که دارو patent نیست.


از بحث دور نشیم، اما برای من خیلی جالب بود وقتی شنیدم که پدرم (که پزشکه) گفت که چقدر از طرف سازمان تأمین اجتماعی (و مدیریت باسوادش) روی اونها فشاره، که برای هر مریض، بیشتر از ۲۰۰۰ تومان (فکر کنم عددش این بود) دارو ننویسند!
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin
 
پست‌ها : 3332
تاریخ عضویت: 23 اوت 2008, 14:32
محل سکونت: Santa Barbara, CA

Re: کپی‌رایت و حمایت از حقوق تولیدکنندگان نرم‌افزار

پستتوسط Ilia » 22 نوامبر 2010, 20:00

من این بحث را جدا کردم. شاید بعدا مجبور بشویم که به بخش متفرقه منتقلش کنیم.
قبلا هم در مورد کپی‌رایت بحث زیاد شده که وقتی فرصت کردم آنها را هم به این بحث منتقل خواهم کرد.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin
 
پست‌ها : 6043
تاریخ عضویت: 25 سپتامبر 2006, 01:01
محل سکونت: کانادا

Re: کپی‌رایت و حمایت از حقوق تولیدکنندگان نرم‌افزار

پستتوسط AliGhz » 23 نوامبر 2010, 17:22

من یکی دو هفته پیش به فکرم زد که سیستم عامل رو پاک و نصب کنم و فقط نرم‌افزارهای اوریجینال روش بریزم. ولی هر چقدر فکر کردم دیدم در ایرانِ امروز این کار غیرممکن است. غیرممکن است شما بتوانید کارت اعتباری مطمئنی به دست بیاورید که همیشه قابل شارژ باشد و در ضمن به ازای هر یک دلار، n دلار توی پاچه‌تان نکنند! و تازه با همه این زحمت‌ها، مثلا ادوبی، وجود شما را به‌عنوان یک کاربر فارسی‌زبان داخل ایران، انکار می‌کند!

من 120٪ مطمئنم و شرط می‌بندم که همین آمریکایی‌های باکلاس هم ـ عادی‌هایشان را نمی‌گویم، همان‌ها که نرم‌افزارها، پایه و ابزار بیزینس‌شان است - اگر در همین ایران بودند، همین کاری را می‌کردند که ایرانی‌ها می‌کنند.

این خانه از پای‌بست ویران و این آب از سرچشمه آلوده است!
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin
 
پست‌ها : 2033
تاریخ عضویت: 14 نوامبر 2009, 16:55
محل سکونت: تورنتو/تهران

Re: کپی‌رایت و حمایت از حقوق تولیدکنندگان نرم‌افزار

پستتوسط AliGhz » 23 نوامبر 2010, 17:36

Ilia نوشته است:[نمایش]
آن جوان میتوانست بگوید که آقا قوانین آن ور دنیا اینجا اعتبار ندارد و اگر داشت ما هم این کار را نمیکردیم و از این حرف‌ها و احتمالا من هم از اینکه حرفم به ایشان برخورده از ایشان معذرت‌خواهی میکردم و چه بسا که پیش خودم شرمنده هم میشدم. اما ایشان جواب داد، که پدر من آدم بسیار مسلمانیست، او رفته است و پرسیده است و گفته‌اند که مال و ناموس (!) نامسلمان حلال است! اینجا بود که از کلهٔ من دود بلند شد. با کلی جر و بحث از فروشگاه خارج شدیم و من شکر کردم که اقلا مال و ناموس من در سرزمین نامسلمانان مورد احترام است.


البته وقتی پای منافع مادی به میان می‌آید عده‌ای به‌راحتی می‌توانند خرد و منطق و عقل سلیم را زیرپا بگذارند و با دستاویز قرار دادن هر چیزی، کار نادرست خود را توجیه کنند. من مطمئنم که این تفکر عمومیت ندارد؛ اما اشکال کار اینجاست که هم‌اکنون این طرز تفکری که عمومیت ندارد، قدرت دارد. مشکل اینجاست که به‌جای فرهیختگی و خردورزی (که در همین سال‌های نه‌چندان دور، همه را به آینده‌ای بهتر امیدوار کرده بود)، سفاهت و فرومایگی حاکم شده که نتیجه نکبت‌بارش را در همه عرصه‌ها داریم با گوشت و پوست حس می‌کنیم.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin
 
پست‌ها : 2033
تاریخ عضویت: 14 نوامبر 2009, 16:55
محل سکونت: تورنتو/تهران

Re: کپی‌رایت و حمایت از حقوق تولیدکنندگان نرم‌افزار

پستتوسط AliGhz » 23 نوامبر 2010, 18:07

abdol نوشته است:[نمایش]
اینجایی ها دو دوتا چهار تاشون از ما خیلی دقتش بیشتره!!!
...در انتها بگم که جهان سوم افسانه یا تصوری غلط است که در دهان ما انداخته اند اصلا خودتان را دست کم نگیرید.


البته که دو دو تا چهارتاشون خیلی بهتره، اما مسئله اینجاست که مسئله فقط دو دو تا چهار تا نیست!

و ضمنا کمی هم از این دو دو تا چهار تا بدانیم بد نیست. برای این‌که بی‌مدرک حرف نزده باشم، از ضمیمه 22 می 2010 مجله New Scientist نقل می‌کنم در مورد شغل روزنامه‌نگاری علمی یا Science Journalism

...With one or two years experience under your belt, expect to earn around 25,000 to 35,000 Pounds, although this can vary cosiderably.


که اگر تازه قیمت برابری بانک مرکزی را ملاک بگیریم، می‌شود سالی بین حدودا 42 تا 60 میلیون تومان! یعنی ماهی 3.5 تا 5 میلیون تومان!

فکر کنم توضیح اضافه نیاز ندارد، تازه اگر این را بگذاریم کنار این واقعیت که آن عزیز لندن‌نشین با این درآمد، برای گوشتی که می‌خرد قیمتی کمتر از یک فرد تهران‌نشین می‌پردازد (به‌نقل از یکی از برنامه‌های بی.بی.سی فارسی).

بله؛ جهان سوم حقیقت ندارد، اما واقعیتِ زندگی در این کشورهاست!
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin
 
پست‌ها : 2033
تاریخ عضویت: 14 نوامبر 2009, 16:55
محل سکونت: تورنتو/تهران

Re: کپی‌رایت و حمایت از حقوق تولیدکنندگان نرم‌افزار

پستتوسط AliGhz » 23 نوامبر 2010, 21:21

abdol نوشته است:[نمایش]
پس مجبورن کله رو بکار بندازن تا از هیچی پول بسازن.
این ویندوز و این مک که شما می بینید همچین هم برنامه های مالی نیستند افسوس اینجاست که ما این همه استعداد داریم اما چیزی مثل همین ورد را فارسی حتی با بودجه دولتی نتوانسته ایم بسازیم.


جمله اول کاملا درست است و آنها سال‌هاست فهمیده‌اند که راز پول درآوردن، داشتن ذهن پول‌ساز است. اما نکته مهم‌تری هم هست. بزرگی می‌گفت "موبایل هیچ‌وقت در شرق نمی‌توانست اختراع شود" چون در کشورهایی مثل ایران، فرد و نیازهایش اهمیت ندارد. در چنین کشورهایی وقتی می‌شود مسیر بین دو شهر را با الاغ رفت، کسی اهمیت نمی‌دهد که می‌توان این مسیر را سریع‌تر هم پیمود پس می‌شود دنبال راهی برای انجام آن گشت. راهِ درستِ پول درآوردن، تشخیص نیازهای مردم و ارائه راه حلی برای برآورده کردن آن نیازهاست. حتی می‌توان آن نیازها را ایجاد کرد؛ مثل کاری که اپل خیلی وقت‌ها انجام داده و می‌دهد (آی‌پد شاید بارزترین نمونه‌اش باشد که چند ماه بعد از فراگیر شدنش خیلی‌ها احساس کردند چقدر به آن نیاز دارند!)

البته در آن کشورها هم همه روابط مالی و پولی سالم نیست. در این مورد خواندن کتاب The Conspiracy of the Rich: The 8 New Rules of Money نوشته رابرت کیوساکی بسیار سودمند است. او در آنجا شرح می‌دهد که به‌نظر او چطور سوپر-پولدارهای دنیا که قادرند بر مناسبات بین‌المللی اثر بگذارند، پول افراد شریف جامعه را به انحاء مختلف -از مالیات‌های مختلف گرفته تا هزاران دوز-و-کلک بانکداری- به جیب می‌زنند. خیلی از همین زد-و-بندها بود که بحران مالی اخیر را موجب شد.

فکر کنم خیلی آف-تاپیک شد!
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin
 
پست‌ها : 2033
تاریخ عضویت: 14 نوامبر 2009, 16:55
محل سکونت: تورنتو/تهران

بعدی


بازگشت به متفرقه


کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 3 مهمان